Wobec upowszechnienia stosowania wskazań kalendarza, oraz „przyśpieszenia tempa życia” korekt nastaw tego nowego elementu zegaka wynikająca z 31 dniowej tarczy i krótszych miesięcy roku stało się uciążliwą dla coraz szerszego grona użytkowników zegarków.
Warto zauważyć, że królujące w tym momencie na rynku w Polsce zegarki radzieckie – najczęściej Pabieda i Kirowskije nie posiadały jeszcze tego elementu wskazań. W obydwu mechanizmach tę dodatkową konstrukcję wprowadzono później, a dla modelu Kirowskije/Poljot szybsza niż poprzez obrót wskazówek o 24 godziny korekta kalendarza o jeden dzień do przodu, polegała na cofaniu wskazówek do ok. godziny 21.00 (nie następowało cofnięcie wskazań kalendarza) i ponowny przesuw ich do przodu.
O konstrukcji modułu szybkiej korekty daty wprowadzonego przez markę Atlantic w roku 1960 wiadomo niewiele, choć z drugiej strony nikt nie neguje tegoż faktu, a wszyscy prezentujący kalendarium zmian konstrukcyjnych tę zasługę firmie Atlantic przypisują.
Informacji precyzującej datę i okoliczności prezentacji rozwiązania, nie mówiąc już o szczegółach konstrukcyjnych nie znalazł nawet znawca marki Atlantic – Wojciech Kutermankiewicz, autor opracowania o jej historii: „Zegarki ATLANTIC, czyli pretekst do własnego wywodu na temat zegarmistrzostw”.
To właśnie od Wojtka Kutermankiewicza otrzymaliśmy skan plakatu reklamowego dotyczącego wprowadzenia szybkiej korekty daty za pomocą koronki.
Zgłaszający: Władysław Meller
Pozostałe rekordy: Kalendarium ewolucji mechanizmów