• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021


Zegarek naręczny to dziś dla wielu osób akcesorium podkreślające naszą stylizację, czyli forma biżuterii, ale to także nadal dla milionów osób narzędzie do wskazywania czasu. Japońska marka Citizen podchodzi to wskazań czasu bardzo dosłownie. Zaprezentujemy dziś dwie zegarkowe nowości 2021.

Dwa nowe modele o sporych możliwościach, ale zarazem wyraźnie odmienne.

Citizen Radio Controlled AT8234 World Time

Pierwszy z nich to zegarek, który jest swego rodzaju demonstracją i kompilacją możliwości oraz funkcjonalności jakie oferują zegarki tego japońskiego producenta pod wieloma względami. Jest także rozbudowanym narzędziem wskazującym czas, którego stylistyka podkreśli charakter właściciela. To także doskonały kompan dla każdego podróżnika, czy biznesmena.

Ale od początku.

Zegarki Citizen z serii AT8234 to modele tworzone z myślą o wykorzystywaniu podczas podróży. To jakby zegarek idealnie przygotowany na świat po pandemii, świat, który miejmy nadzieję, ziści się nam jak najszybciej, gdzie podróże wszelkiego rodzaju, szczególnie te międzykontynentalne, znów będą łatwe, przyjemne i co najważniejsze - szeroko dostępne.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Model Citizen Radio Controlled AT8234 World Time pokaże nam właściwy czas wszędzie tam, gdzie się znajdziemy. Zgodnie z aktualnymi trendami, jest to zegarek sportowy o świetnie wykończonej kopercie i ze zintegrowaną bransoletą. Inspiracja zegarkami tego typu, popularnymi w latach 70. XX wieku, jest dziś jak najbardziej na czasie. Taki styl sprawdzi się nie tylko w stylizacji w pełni swobodnej, ale i bez problemu przy okazjach typu biznesowego.

Koperta ma 45 mm średnicy oraz 10,3 m grubości. Ma kształt, w którym nie ma wydzielonych uszu. Jest też szereg geometrycznych wzorów tworzących wyraziste, ostre krawędzie i ułożone wobec siebie skośnie powierzchnie. Te cechy w zestawieniu z wysoką jakością obróbki dają świetny dla oka efekt. Wzmocniony jest on nowoczesnymi, podłużnymi przyciskami do obsługi licznych funkcji i koronką osłoniętą wypustkami po jej obu stronach.

Lekki wizualnie, ale też na nadgarstku

Z górnej i dolnej części koperty wyprowadzona jest bransoleta o nowoczesnym kształcie, składająca się z szerokich ogniw, szerszych przy kopercie i coraz węższych w kierunku zapięcia, połączonych węższymi wewnętrznymi ogniwami. Dzięki stylistyce jaką zastosowano, zegarek wydaje się wizualnie lekki, co dodatkowo niejako potwierdza budulec jaki wykorzystano do stworzenia tego zegarka. Citizen jako pionier i bardzo doświadczony producent stosuje zaawansowane stopy tytanu.

I nie inaczej jest w tym przypadku.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Koperta i bransoleta są wykonane z zastrzeżonego przez Citizena materiału Super Titanium o pięciokrotnie większej twardości i 40% mniejszej wadze niż zwykła stal nierdzewna. Koperta i bransoleta wykonane z Super Titanium są, jak wspominałem, świetnie wykonane i wykończone w Japonii w fabryce Citizen, a ze względu na swoje właściwości zachowują atrakcyjny wygląd przez lata, którym będziemy mogli cieszyć się dłużej. To warte podkreślenia, bo obróbka tytanu jest zdecydowanie trudniejsza niż ma to miejsce w przypadku stali szlachetnej.  

Sportowy, inspirowany modelami sprzed 40 lat a jednocześnie nowoczesny wygląd koperty i bransolety to jedno. Druga ważna kwestia związana z tym, jak w aspekcie wizualnym odbieramy nowy model Citizen Radio Controlled AT8234 World Time to tarcza.

Tarcza w trzech wersjach kolorystycznych

Do wyboru są trzy opcje kolorystyczne.

Tarcza czarna, szara oraz niebieska. Tarcze są dwupoziomowe. Nieco wyżej jest umiejscowiony pierścień z nadrukowaną skalą minutową, na którym nałożone są wystające poza jego obręb nakładane indeksy godzinowe. Ramiona wskazówek są proste, przełamane wzdłuż osi dzielącej je na pół i pokryte paskami masy luminescencyjnej. Ale jak już wspominałem, ten zegarek to kompilacja wielu możliwości jakie oferują bardziej zaawansowane modele Citizen.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Poza standardowym wskazaniem czasu, które mimo „skomplikowanego” tła jest dobrze czytelne, możemy odczytać także wskazanie daty w postaci dnia miesiąca realizowane w okienku w połączeniu z dniem tygodnia pokazywanym za pomocą wskazówki na tarczy ułamków sekundy stopera, położonej na godzinie szóstej. Tam, wewnątrz okręgu jaki tworzy nadrukowana skala stopera, jest drugi okrąg ze skalą tworzoną przez oznaczenia dni tygodnia. W podstawowym trybie sytuacja wygląda tak, że mamy wskazanie czasu, datę, wskazanie dnia tygodnia, czas w trybie 24 godzinnym na małej tarczce na godzinie 9., a sekundy wskazuje duża wskazówka sekundowa.

Dodatkowym smaczkiem w zakresie wskazówki sekundnika jest jego przeciwwaga wykonana w kształcie charakterystycznym dla zegarków Citizen z funkcją Radio Controlled.

Ale to nie koniec. Oto kolejne możliwości.

Przyciskiem ponad koronką, czyli tradycyjnie, uruchamiamy stoper. Wtedy na tarczy ponad godziną 6. rusza wskazanie pomiaru dwudziestych części sekundy, a pod godziną 12. minut. Szybko obracająca się mała wskazówka dwudziestych części efektownie wygląda. Zatrzymanie następuje kolejnym wciśnięciem, a reset dolnym przyciskiem.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Po powrocie do wskazania czasu dolny przycisk uruchamia wskazania poziomu naładowania akumulatora na tarczy na godzinie 12., oraz powodzenia lub niepowodzenia synchronizacji z zegarem atomowym na godzinie 6. Każda z tych dwóch małych tarcz ma wiele funkcji, które na szczęście są dobrze opisane. Kolejne funkcje jakimi dysponuje ten czasomierz uruchamiamy za pomocą koronki. Po odciągnięciu koronki do pozycji 1 obracając wybieramy strefę czasową. Odpowiednią wskazuje sekundnik zatrzymując się na oznaczeniu miasta właściwego dla danej strefy.

Symbole tych miast umieszczone są, a dokładnie skróty ich nazw, na zabarwionej na czarno lunecie na której wygrawerowano właśnie symbole miast. Wskazówka na tarczy pod godziną 12-tą wskazuje wtedy czy mamy ustawiony czas letni czy zimowy. To naprawdę sporo możliwości.

1 sekunda na milion lat!

I tu należy przypomnieć - datownik i aktualny czas ustawiają się automatycznie, a połączenia z zegarami atomowymi pozwalające na synchronizację zapewniają dokładność wskazań czasu na poziomie bazowych zegarów atomowych, czyli do 1 sekundy na milion lat!

Te opisane funkcje dodatkowe i możliwości zapewnia mechanizm Citizen H800. Poza wspomnianymi cechami jest on jeszcze wyposażony w technologię Eco-Drive, która „uwalnia” użytkownika nie tylko od konieczności ustawiania czasu, ale także od wymiany baterii.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

System Eco-Drive utrzymuje pracę mechanizmu zegarka tak długo, jak długo otrzymuje światło, a do tego w pełni naładowany akumulator zapewnia jeszcze 10 miesięcy rezerwy chodu. Wodoszczelność zegarka do 100 m dodatkowo wzmacnia poczucie wszechstronności tego modelu.

Drugi zegarek z zestawu nowości na 2021 to nowa seria NY014.

Citizen Promaster ISO 200M

Citizen Promaster ISO 200M z nowym mechanizmem Cal.8204 o odporności na pola magnetyczne do 4,800 A/m, co pozwala na bezproblemowy kontakt z wszechobecną elektronika bez zakłócania pracy zegarka. Trzy wersje nowego modelu Citizen to zegarek z tarczą czarną, niebieską oraz czarną w opcji z kopertą i bransoletą także w ciemnym, antracytowym kolorze.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Modele serii NY014 wprost nawiązują do zegarka do nurkowego z serii Promaster NY004, który po raz pierwszy został wprowadzony na rynek europejski w 1989 roku. Od tego czasu seria NY zafascynowała wielu miłośników zegarków swoim twardym charakterem, unikalnym, charakterystycznym wzornictwem z koronką po prawej stronie na godzinie 8., oraz oczywiście bardzo przystępną ceną.

Ceniona, ale niebezpieczna potrawa

Citizen opracował na przestrzeni lat wiele powiązanych stylistycznie modeli, które mają rzesze miłośników na całym świecie. W pewnym momencie fani zaczęli nazywać go "Fugu" – co w języku japońskim oznacza rybę rozdymkę, stanowiąca w Japonii cenioną, ale niebezpieczną potrawę.

Skojarzenie pochodzi od charakterystycznego kształtu lunety zaprojektowanej z zakrzywionymi i ostrymi krawędziami, które ułatwiają chwytanie w mokrych warunkach.

Koperta modelu Citizen Promaster ISO 200M jest stalowa i ma 13,1 mm grubości, co jest niewielką wartością jak na zegarek tego typu z mechanicznym sercem o automatycznym naciągu sprężyny napędowej. Natomiast 44 mm średnicy daje nam zegarek spory, ale zarazem doskonale czytelny, jak przystało na rasowego divera.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Obrotowa luneta z czarną lub niebieską wkładką z naniesioną nurkową skalą okala szkło szafirowe chroniące tarczę dziedziczącą esencje pierwszego NY004. Ma ona lśniącą powierzchnię na której, niezależnie od wersji, doskonale widać duże indeksy wypełnione obficie masą luminescencyjną.

Bardzo szerokie wskazówki i datownik z dniami miesiąca i tygodnia dopełniają funkcjonalnej całości.

Citizen Radio Controlled World Time i Promaster ISO 200M – premiery 2021

Model Citizen Promaster ISO 200M z ciemną kopertą oraz czarny są dostępne na trójrzędowych, stalowych bransoletach. Wersja niebieska jest oferowana na niebieskim gumowym pasku.

Opisywane nowości marki Citizen są już dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Citizen znajdują się zawsze na naszym portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Citizen.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Victorinox Maverick - pięć nowych m...
Victorinox Maverick - pięć nowych m...
17.12.2021
Doxa SUB 600T – model nieograniczon...
Doxa SUB 600T – model nieograniczon...
21.12.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco