Kilka miesięcy temu opisywaliśmy nowy limitowany model zegarka Doxa SUB 600T, przygotowany we współpracy z australijskim blogiem Time & Tide - Pacific Limited Edition. Cały nakład wynosił 200 sztuk i wyprzedał się w ciągu trzech dni. Wynikiem takiego sukcesu nie mogło być nic innego, jak tylko wprowadzenie zegarków SUB 600T do stałej oferty i kolekcji szwajcarskiej marki, bez ograniczenia ich limitacją. Niedawno nadszedł ten czas i na rynku pojawiła się wyczekiwana przez kolekcjonerów reedycja składająca się aż z 24 wersji!
Zegarek - narzędzie z ubiegłego wieku
Doxa SUB 600T jest reedycją zegarka nurkowego zaprezentowanego w latach 80. ubiegłego wieku. Wtedy też obłe kształty kopert ustąpiły miejsca charakterystycznym, ostrym krawędziom i płaskim powierzchniom. Zegarek miał być narzędziem, więc jego stylistyka była surowa, sugerowała wytrzymałość i profesjonalne przeznaczenie.
Design modelu SUB 600T stał się w końcu ikoną wśród kolekcjonerów i po ciepłym przyjęciu nowej wersji pod postacią limitowanej edycji doczekał się również reedycji, która na stałe zagości w ofercie. Do wyboru będą w sumie 24 opcje kolorystyczne.
Przygotowane warianty to 6 kolorów tarcz, każda dostępna w wersji z ceramiczną lub stalową wkładką lunety, a wszystkie zegarki dostępne są na bransolecie lub pasującym kolorystycznie gumowym pasku.
Poszczególnym kolorom tarcz odpowiadają konkretne nazwy:
Pomarańczowy - Professional
Srebrny - Searambler
Czarny - Sharkhunter
Granatowy - Caribbean
Żółty - Divingstar
Turkusowy - Aquamarine
Grubo ciosana koperta
Zewnętrzna część zegarka jest wierna swojemu pierwowzorowi, zarówno pod względem wyglądu jak i wymiarów. Średnica koperty wynosi 40 mm, co jest najniższą wartością w rodzinie zegarków Doxa SUB.
Długość od ucha do ucha to 47.6 mm, a grubość 14,15 mm. Jest to więc wystarczająco duży zegarek, żeby gwarantować odpowiednią czytelność wskazań, czy też móc charakteryzować się klasą wodoszczelności na poziomie 600 metrów (co sugeruje nazwa modelu), ale nie jest też przesadnie przerośnięty, dzięki czemu noszenie go będzie komfortowe na szerokim spektrum nadgarstków.
Element, który zwraca uwagę już od pierwszego spojrzenia, to koperta i jej kształt. Jej beczułkowata forma została podkreślona ostrymi krawędziami i płaskimi, wyraźnie oddzielonymi powierzchniami. Te ostatnie wyraźnie ze sobą kontrastują za sprawą różnych technik wykończenia: polerowania i szczotkowania.
Na froncie znajdziemy jedną płaszczyznę wykończoną poprzez szczotkowanie, która została częściowo przykryta obrotowym pierścieniem lunety. W jej dolnej i górnej części została “złamana”, przechodząc w mocowanie paska. Ta powierzchnia została wykończona w ten sam sposób i tworzy jednolitą płaszczyznę z bransoletą, lub bokami gumowego paska. Pomiędzy tymi obszarami, a bokami koperty znajdziemy ścięte krawędzie, tworzące wyraźną, polerowaną powierzchnię. Na samych bokach również znajdziemy szczotkowanie.
Nietypowo na godzinie 4. znalazło się miejsce na zakręcaną koronkę - została ona osadzona na uwypukleniu koperty, dzięki czemu można mieć do niej łatwy dostęp, pomimo niemałej wysokości zegarka. Sama koronka jest niewielkich rozmiarów, a na jej polerowanym czole znalazło się pomarańczowe logo Doxa SUB.
Na wkręcanym deklu znajdziemy garść podstawowych informacji o zegarku, a także nazwę marki i modelu w towarzystwie wytłoczonego logo na tle z fal.
Wspomniałem już o obecności obrotowego pierścienia lunety, co jest elementem dosyć charakterystycznym dla zegarka typu diver. Na jego krawędziach znajdziemy dwa rodzaje zagłębień: mocniej wcięte, umieszczone rzadziej i znajdujące się pomiędzy nimi płytsze, których jest więcej. Na wierzchu lunety zaś możemy zobaczyć jedną z dwóch rodzajów wkładek: ceramiczną lub stalową. W zależności od wersji kolorystycznej Doxa SUB 600T różnią się one od siebie kolorem detali lub całej podstawy.
Niezależnie od wybranej opcji znajdziemy tu opatentowany przez markę Doxa system kalkulacji czasu nurkowania bez przystanków dekompresyjnych. Składa się on z dwóch elementów skali przedstawionej na powierzchni wkładki pierścienia: podziałki minutowej i głębokości zanurzenia mierzonej w stopach. Początek skali wyznacza duży trójkąt. Sam pierścień, jak w większości nurkowych zegarków obraca się tylko w jednym kierunku.
Czytelne, kolorowe tarcze
Jak w przypadku wielu innych modeli marki Doxa SUB, tak i przy 600T producent oferuje sześć charakterystycznych opcji kolorystycznych: pomarańczowy, srebrny, czarny, granatowy, żółty i turkusowy. Pomijając samą podstawę tarczy, poszczególne wersje różnią się też pewnymi detalami. We wszystkich jaśniejszych opcjach znajdziemy na przykład zestaw czarnych wskazówek, podczas gdy ciemniejsze (czarna i granatowa) mają pomarańczową wskazówkę minutową, oraz w kolorze białym ramiona wskazówek godzinowej i sekundowej.
Podobnie wygląda sytuacja z drukowanymi elementami tarczy, takimi jak podziałka minutowa, napisy czy też ramka datownika. W pierwszej grupie wszystkie te elementy są w kolorze czarnym, a w drugiej - w kolorze białym. Oprócz tego różnią się też obwódki indeksów godzinowych: jaskrawe kolory tarczy zestawiono z czarnymi obwódkami, a bardziej stonowane (czarny, srebrny i granatowy) z pomarańczowymi.
Napisy na tarczy umieszczono w charakterystyczny dla niektórych modeli Doxa SUB sposób - asymetrycznie względem osi horyzontalnej. Nazwa marki oraz informacja o sposobie naciągu mechanizmu znajdują się na godzinie 10:30, a nazwa modelu wraz z opisem wersji kolorystycznej - na 4:30. Okno datownika z białym tłem znajdziemy na godzinie trzeciej.
Indeksy godzinowe: 12., 6. i 9. mają kształt przypominający brylant oglądany z profilu, a pozostałe znaczniki są okrągłe - wszystkie zaś zostały obficie wypełnione masą luminescencyjną. Tę znajdziemy również na wskazówkach. Szerokie ramiona wskazówek godzinowej i minutowej mają prosty kształt z trójkątnym zakończeniem, a sekundowa jest prosta i cienka z prostokątnym uwypukleniem z masą świecącą tuż za połową jej długości.
Sprawdzone mechaniczne serce
Kiedy zegarek tworzony jest z myślą o profesjonalnym przeznaczeniu, trudno o lepszy wybór niż sprawdzona i powszechnie stosowana (dzięki czemu łatwa w serwisowaniu) konstrukcja mechanizmu. W Doxa SUB 600T znajdziemy więc mechanizm Sellita SW 200-1, który właśnie z takimi cechami jest kojarzony.
Charakteryzuje się też dosyć podstawowymi parametrami: 38-godzinną rezerwą chodu, częstotliwością pracy wynoszącą 4 Hz, a w jego skład wchodzi 26 kamieni łożyskujących. Jego działanie jest oczywiście możliwe dzięki automatycznemu naciągowi sprężyny, ma jednak też możliwość ręcznego dokręcenia, a także szybką zmianę daty czy też stop sekundę.
Pasek i bransoleta
Tak jak wspomniałem na początku, każda z wersji kolorystycznej SUB 600T jest dostępna w dwóch wariantach: z pasującym paskiem z gumy FKM lub na bransolecie. Ta pierwsza opcja zestawiona jest z korespondującym kształtem z kopertą składanym zapięciem, otwieranym za pomocą przycisków. Przez środek samego paska zaś przechodzi uwypuklona powierzchnia, pozostawiająca wąskie paski na bokach.
Kształt paska został idealnie dopasowany do mocowania z kopertą tworząc efekt zintegrowanej konstrukcji.
Bransoleta zaś składa się z trzech rzędów ogniw o równych szerokościach. Jej szczotkowana powierzchnia jest przedłużeniem tego rodzaju wykończenia zaczynającego się na kopercie. Tutaj zastosowano zapięcie bez przycisków, zabezpieczane jednak dodatkowym zatrzaskiem z nazwą marki.
Doxa SUB 600T - cena i dostępność
Zegarki Doxa SUB 600T można już zamawiać z dostawą przewidywaną około połowy stycznia 2022. Cena nowego modelu różni się w zależności od wybranej konfiguracji: połączenie stalowej wkładki obrotowego pierścienia z gumowym paskiem jest najtańsze i kosztuje 5 940 złotych. Wybór bransolety będzie się wiązał z wydatkiem 6 120 złotych.
Przy wyborze ceramicznej wkładki i paska musimy się przygotować na wydanie 6 380 złotych, a przy tym samym pierścieniu lunety zestawionym z bransoletą mamy do czynienia z najdroższą opcją, kosztującą 6 550 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Doxa SUB znajdują się zawsze na naszym portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Doxa SUB.
Piotr Tatar
0 Komentarzy
Średnia 0.00