• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model


Powrót do kategorii

Dziś prezentujemy przysłowiowe „kilka” słów o flagowym modelu zegarka niemieckiej marki Junghans z najbardziej lubianej przeze mnie linii Meister. Tak naprawdę, próbując sobie przypomnieć modele tej linii, czy wręcz mając przed oczami pełną ofertę produktową, nie jestem w stanie wskazać modelu, który podobałby mi się „niespecjalnie”.

Wszystkie są w mojej ocenie świetne, bez wyjątków.

To po prostu doskonale wyglądające, klasyczne i funkcjonalne zegarki. Mimo, że ich forma jest prosta i czysta, to jednak często w przypadku modeli Meister rozmawiamy też o dodatkowych komplikacjach konstrukcji mechanizmu lub innych „atrakcjach”. Także daje się w tej linii przemycić nutki awangardy.

Zegarki Meister są w ofercie marki Junghans już od lat 30. XX wieku. Całkiem niedługo możemy spodziewać się, mam nadzieję, hucznych obchodów stulecia. Modele z tej serii w znakomitej większości wywodzą się stylistycznie spod deski kreślarskiej Antona Zieglera. Artysta ten, zmienił na wiele lat sposób podejścia Junghansa do nowych projektów, tworząc niepowtarzalne, a zarazem stonowane czasomierze i co równie istotne - cieszące się dużą popularnością. Ziegler przykładał sporą uwagę do zachowania proporcji między poszczególnymi elementami czasomierza, skupiając się w szczególny sposób na zapełnieniu tarczy.

Drogocenny kruszec

Znajdujący się w aktualnej ofercie marki Junghans model Meister Fein Automatic, który opisywaliśmy niedawno, za sprawą delikatnych kształtów i prostego zarysu linii sprawia, że jest to zegarek elegancki, charakterystyczny, ale i wygodny. A także ponadczasowy, w stopniu trudnym do osiągnięcia przez wiele innych zegarków.

Dodatkowym atutem prezentowanego dziś zegarka jest wykonanie jego koperty z drogocennego kruszcu jakim jest złoto.

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition.

To nasz dzisiejszy bohater.

Żółte złoto to z jednej strony blask prestiżu, ale z drugiej to ciepła i elegancka barwa obudowy, bardzo dobrze współgrająca z prostą formą i eleganckim charakterem tego zegarka. To bardzo udane połączenie minimalistycznej i eleganckiej klasyki z innowacyjnym językiem formy oraz drogocenną kopertą, podkreślającą ważność modelu, jak i całej linii w ofercie marki Junghans. W przypadku tego wyjątkowego zegarka dodatkowo zdecydowano się na limitację do 100 sztuk, co jeszcze podnosi jego atrakcyjność.

Znając nie od dziś wysoką jakość wykonania i przywiązywanie dużej wagi do detali w wyrobach Junghans, w przypadku Meister Fein Gold wchodzimy na bardzo wysoki poziom.

Nawet pasek jest wyjątkowy

Nietypowo, zacznę opis zegarka od paska.

Wykonano go ze skóry krokodyla. Łuska jest tak dobrana, by była wyrazista, zdobiła, ale nie miała agresywnego charakteru. Pasek nie ma przeszyć, a jego górny profil jest wyraźnie wypukły. Także połysk jest widoczny, ale na poziomie, który można uznać za stonowany. Z tej racji, iż koperta z uszami jest tak skonstruowana, że pasek i jego mocowanie są wsunięte pod lunetę, patrząc na nie mamy więc wrażenie integracji.

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

Futrówka to jasna, miękka skóra, a klamra paska to prosta konstrukcja z pinem, oczywiście w całości wykonana z żółtego złota próby 750, czyli 18 karatowego.

Smukła koperta i nietypowe rozwiązanie

Kopert modelu Junghans Meister Automatic Gold Limited Edition ma 39 mm średnicy. Jest tak zaprojektowana, by na nadgarstku zegarek prezentował się jako bardzo płaski. I rzeczywiście wygląda nawet poza nadgarstkiem na sporo mniej niż rzeczywiste 11 mm grubości, które ma. To zasługa bardzo smukłej, zagiętej linii bocznej i talerzykowatemu kształtowi. Z tego powodu delikatna, prosta koronka z logo marki od spodu wyprowadzona jest z dodatkowego jakby kominka, bo koperta już od krawędzi ucieka skośnie do środka.

Uszy koperty, patrząc na zegarek od góry, są bardzo krótkie, co można było stylistycznie uzyskać właśnie dzięki opisanemu wyżej zabiegowi, bo wchodzą one niejako pod lunetę, wraz z mocowaniem paska. Oczywiście trzeba brać to pod uwagę przy wymianie paska, ale wiadomo, że i tak w grę wchodzą tylko odpowiednio płaskie, eleganckie paski. Rozstaw uszu to 21 mm, czyli nieco rzadziej spotykany, ale jednak standard. Luneta jest bardzo wąska, nieco powiększająca optycznie zegarek.

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

Od spodu dekiel jest przykręcany czterema śrubkami. Patrząc na niego mamy wrażenie, jakby to właśnie z dekla wyprowadzono uszy, a właściwy korpus koperty jest dużo szerszy i mocno wystaje poza zewnętrzną krawędź dekla. To pozwala na zbliżenie do siebie punktów mocowania obu końców paska i jednocześnie zapewnia możliwość dobrego dopasowania zegarka nawet na bardzo szczupłych nadgarstkach.

Opisując kopertę, warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa aspekty. Dokładnie to na dwa szkła. Marka Junghans od pewnego czasu zamiast hesalitowych szkieł z powłoką Sicraline stosuje mocno wypukłe szkła szafirowe, do złudzenia przypominające klasyczne szkła wykonane z tworzywa sztucznego. W opisywanym modelu właśnie takie zastosowano.

Dodatkowo, ma ono nakładane z obu stron powłoki antyrefleksyjne. W deklu jest także przeszklenie. Co bardzo ciekawe i zarazem niespotykane, ono także jest sferyczne. To już łagodniejsza wypukłość niż w przypadku frontowego szkła, ale jednak widoczna i robiąca wrażenie. Tu także jest zastosowana powłoka antyrefleksyjna. Nie przypominam sobie, bym wcześniej spotkał na żywo zegarek, który ma takie rozwiązanie, czyli dwa wypukłe szkła.

Mechaniczne serce zegarka

Szkło zastosowane w deklu pozwala obserwować mechanizm. Ma on oznaczenie Junghans J.800, a kryje się pod tym oznaczenie mechanizmu Sellita SW200-1. Jednak trzeba przyznać, że werk ten jest w atrakcyjnej opcji pod względem wykończenia.

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

Zewnętrzne krawędzie pięknie mienią się dzięki precyzyjnemu ryflowaniu. Powierzchnie widocznych mostków są perłowane, a rubinowy kolor kamieni łożyskujących i barwione na niebiesko śrubki ciekawie odznaczają się na srebrzystym tle. Także wahnik jest dopracowany. Zaprojektowano go specjalnie do zastosowania w tej limitowanej serii zegarka Meister - jest on ażurowany, ma osłonięte łożysko za pomocą złocistego kapsla, a krawędzie są fazowane i polerowane.

Opisywane elementy robią bardzo przyjemne dla oka wrażenie.

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

Słowo „Meister” (w języku niemieckim oznaczające: Mistrz) stanowi synonim najbardziej precyzyjnych czasomierzy oraz najwyższej kompetencji w zakresie produkcji firmy Junghans. To w efekcie daje nam także poczucie najwyższej jakości i pietyzmu z jakim podchodzi się w zakładach niemieckiej marki do oferowanych zegarków, a to właśnie przecież cechy, jakich należy oczekiwać w przypadku producentów związanych od lat z mechaniką precyzyjną.

Prosta i czytelna tarcza

Poza opisywanymi elementami, te wspomniane cechy widać także gdy przyjrzymy się tarczy modelu Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition. Jest ona matowo srebrzysta i lekko wypukła. Z jednej strony bardzo prosta i czytelna, a z drugiej urzekająca poziomem dopracowania.

Delikatne, mocno wydłużone oznaczenia godzin w postaci kresek, jako podwójne na godzinie 12., doskonale współgrają z subtelnymi wskazówkami godzinową i minutową oraz eterycznym wręcz sekundnikiem. Te indeksy są niejako wyżłobione, mają złocisty kolor i są „diamentowane”, co zapewne wpływa na ich połysk.


Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

Na godzinie 3. widoczne jest okienko datownika wskazujące dni miesiąca. Ma ono fazowane krawędzie i lekko skraca indeks godziny trzeciej. Widok ten przywodzi na myśl wcześniejsze modele zegarków Meister, jednocześnie stanowiąc dowód tego, że design tych zegarków jest niebywale przyszłościowy, a delikatne zmiany czynią z projektu stale aktualny i na czasie.

Pod godziną drugą czarnym lakierem nadrukowano pochodzące z początku ubiegłego wieku, tradycyjne logo marki Junghans. Dodatkowy „smaczek”, który ucieszy fanów marki.

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – dostępność i cena

Opisywany zegarek to wyjątkowo eklektyczne połączenie tradycyjnej formy, dostępnych dziś najnowszych rozwiązań technicznych, oraz wysokiej jakości wykonania. Wpisuje się to doskonale w DNA firmy, kojarzonej w dużej mierze z zegarkami o bardzo funkcjonalnej stylistyce, jednoczenie wykonywanych z ramach najwyższych reżimów jakościowych.

Wyjątkowy model Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition, jaki miałem przyjemność opisywać, został wykonany w liczbie 100 sztuk i wyceniony na kwotę 30 500 złotych.

Junghans Meister Fein Automatic Gold Limited Edition – nowy, flagowy model

160 lat marki JUNGHANS. Wczoraj, Dziś i Jutro.

Firma Junghans zaczęła swoją wieloletnią i nieprzerwaną działalność 160 lat temu. To czas, na przestrzeni którego powstało wiele zegarów i zegarków tej niemieckiej marki. Od początku jej istnienia po dziś produkty z logo Junghans cieszą się powodzeniem z racji wysokiej jakości wykonania. Istotny jest także drugi aspekt, otóż w ramach oferty związanej z zegarkami naręcznymi tej firmy mamy też do czynienia z designem produktów na najwyższym poziomie, bowiem ich wygląd oparty jest często na nurcie wywodzącym się ze szkoły Bauhaus.

W Polsce bez problemu możemy nabyć obecnie zegarki marki Junghans, a dzięki oficjalnej dystrybucji tego producenta w naszym kraju, ich użytkownicy mają także takie udogodnienia jak gwarancja, autoryzowany serwis i obsługę, które są dla nas dostępne.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Junghans znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: JUNGHANS.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Prezentujemy: Omega Seamaster Diver...
Prezentujemy: Omega Seamaster Diver...
25.11.2021
Louis Erard Excellence Guilloché Ma...
Louis Erard Excellence Guilloché Ma...
27.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco