Linia zegarków Runabout jest jedną z bardziej charakterystycznych kolekcji w ofercie marki Frederique Constant. Jej wyjątkowość polega na tym, że począwszy od 2009 roku czasomierze wchodzące w jej skład są prezentowane wyłącznie w limitowanych seriach.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku bohatera (a właściwie dwóch) tego artykułu. Kolekcję Runabout zasiliły właśnie dwa nowe modele o referencjach FC-392RMN5B6 i FC-392RMN5B4. Zegarki z automatycznym naciągiem sprężyny i komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu, różniące się od siebie kolorem koperty i detali na tarczy.
Riva Historical Society
Czasomierze Frederique Constant Runabout są ściśle powiązane ze współpracą tego szwajcarskiego producenta z RHS - Riva Historical Society (Towarzystwo Historyczne Riva). Jest to amatorskie stowarzyszenie non-profit, które gromadzi miłośników i kolekcjonerów włoskich łodzi wyprodukowanych lub zaprojektowanych przez Carlo Riva, czy też po prostu powiązanych z jego osobą.
Ma ono na celu odpowiednią konserwację wspomnianych łodzi, gromadzenie i szerzenie informacji na ich temat, czy też prowadzenie rejestru łodzi należących do jego członków. To założone w 1988 roku stowarzyszenie należy do FIM-CONI i UIM, czyli Włoskiej Federacji Motonautycznej i Międzynarodowej Unii Motonautycznej.
Za sprawą powiązania marki Frederique Constant i tego stowarzyszenia, w 2009 roku powstała linia czasomierzy pod nazwą Runabout.
Każda seria zegarków do niej należąca produkowana jest w konkretnej, limitowanej liczbie. Ta najnowsza, oferowana w dwóch opcjach kolorystycznych koperty (stalowej i pozłacanej), posiada komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu realizowaną na tarczy w kolorze granatowym. Każda z dwóch wersji została wyprodukowana w liczbie 888 sztuk.
Znana podstawa
Dwa nowo zaprezentowane zegarki mogą wydawać się znajome w aspekcie wyglądu.
Ich konstrukcja jest bowiem wspólna z poprzednią serią z tej linii, która także posiadała dodatkową funkcję stopera. Zaprezentowane około pół roku temu zegarki Frederique Constant Runabout RHS Chronograph Automatic różnią się od tych najnowszych głównie kolorystyką tarczy i detali (a także koperty w przypadku wersji pozłacanej).
W najnowszym modelu Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic, dostępnym w dwóch referencjach FC-392RMN5B6 i FC-392RMN5B4, zobaczymy więc tę samą, okrągłą kopertę o średnicy 42 mm. Cała powierzchnia obudowy jest polerowana, a dostępne warianty kolorystyczne to srebrny lub różowe złoto, w przypadku wersji z powłoką.
Na prawym boku koperty znajdziemy koronkę i dwa przyciski służące do obsługi funkcji chronografu. Koronka znajduje się standardowo na godzinie 3., a przyciski na godzinach: 2. i 4. Na wierzchniej części tych ostatnich znajdziemy tłoczenie, wyglądem przypominające zastosowany na tarczy wzór clou de Paris. Koronka zaś posiada wyraźne zagłębienia, które w przekroju są wycinkiem koła, a na jej wierzchu znajdziemy logo marki Frederique Constant na delikatnie uwypuklonej powierzchni.
Po odwróceniu zegarka też nie zauważymy istotniejszych zmian względem poprzednika.
Dekiel zegarka Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic jest wkręcany i naniesiono na nim najważniejsze informacje o nowym modelu, takie jak: nazwa marki i kolekcji, numer referencyjny, wodoodporność (wynosząca 5 ATM), numer limitacji, czy też pochodzenie. W jego centrum znajduje się szafirowe szkło, na które naniesiono czarny nadruk przedstawiający oficjalną flagę RHS. Pod nim możemy podziwiać mechanizm, będący sercem tego zegarka. W tym miejscu można zauważyć kilka drobnych różnic pomiędzy nowym modelem, a tym zaprezentowanym pół roku temu.
Pierwsza z nich, widoczna gołym okiem, to inny kształt złotego wahnika. Tym razem zdecydowano się zrobić wycięcia w części przy mocowaniu, dzięki czemu rotor przysłania mniejszą część mechanizmu, a sam jego kształt jest też po prostu nieco ciekawszy. Jest on ozdobiony pasami genewskimi, tak jak poprzednio, ale tym razem czcionka, którą napisano nazwę marki jest nieco grubsza. Druga różnica dotyczy mechanizmu.
Zastosowany mechanizm ma to samo oznaczenie, co poprzednio - FC-392, ale jeden z jego parametrów uległ zmianie. Cały czas mamy tu do czynienia z częstotliwością pracy balansu na poziomie 28 800 wahnięć na godzinę, oraz 25 kamieniami łożyskującymi, ale wartość rezerwy chodu zwiększyła się z 46 do 55 godzin. To korzystna zmiana.
Jak Adriatyk, jak niebo, jak kosmos
Przechodząc do tarczy zegarka Runabout Chronograph Automatic ponownie zobaczymy bardzo dużo podobieństw do poprzedniej odsłony. Sam układ tarczy, zastosowane zdobienia i wygląd wskazówek oraz indeksów, jest tym, co znamy z pznaczniki mają formę batonów, z których te na godzinach 6., 9., i 12. są nieco krótsze. Przy indeksie na godzinie 6. znajdziemy napis “swiss made”. Na ten pierścień, w trzech miejscach, nachodzą częściowo subtarcze odpowiadające za różne wskazania. Ich dominująca część znajduje się jednak na zdobionej motywem clou de Paris środkowej części tarczy.
Subtarcza na godzinie 9. odpowiada za wskazanie sekund aktualnego czasu. Dwie pozostałe, znajdujące się na godzinach 12. i 6. odpowiadają za wskazania chronografu - pierwsza przedstawia minuty liczone w skali do 30, a druga godziny w skali do 12 z uwzględnieniem połówek. Wewnątrz tej ostatniej subtarczy znajdziemy również okno datownika. Data pokazywana jest na białym tle w postaci czarnych liczb i znajduje się nad indeksem na godzinie 6. Na godzinie 3. znajduje się wydzielony panel o długości prawie całego promienia tarczy, na którym umieszczono napis “Frederique Constant Geneve”.
Kolor wszystkich wskazówek, tak samo jak indeksów, zależy od koloru koperty, mogą one być więc srebrne lub różowo-złote.
Umieszczone na środku tarczy wskazówki godzinowa i minutowa mają charakterystyczny kształt jakby wydłużonych grotów. Wypełnione są częściowo masą luminescencyjną. Wskazówka odpowiadająca za przedstawienie upływu sekund mierzonych stoperem ma zaś prosty, zwężający się ku końcowi kształt. Jeżeli chodzi o kolor tarczy to jest to właśnie główny rozróżnik nowego modelu. Tym razem zdecydowano się na użycie koloru granatowego - zarówno w stalowej, jak i pozłacanej kopercie. Kolor ten miał być inspirowany Adriatykiem, niebem i kosmosem. Widać więc silne powiązanie z tematyką pływania jachtami i widokami, które się z tym wiążą.
Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic - cena i dostępność
Oba nowe modele zegarka Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic (nr ref. FC-392RMN5B6 i FC-392RMN5B4) będą do kupienia w liczbie ograniczonej do 888 sztuk na każdą wersję kolorystyczną.
Cena Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic zależy od wersji. Za model w stalowej kopercie będzie trzeba zapłacić 12 399 złotych, a za ten w pozłacanej - 13 349 złotych. Oba na granatowym pasku z tłoczeniem imitującym skórę aligatora, z kontrastującymi, jasnymi przeszyciami.
Tak jak dotychczas w ramach tej serii zegarków, każdy z nich będzie zapakowany w specjalne pudełko z miniaturową repliką drewnianej łodzi Runabout.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Frederique Constant.
Piotr Tatar
09:45 17.09.2021Zegarki
Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic – dwie nowe wersje 2021
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki szwajcarskiezegarki automatyczneprestiżowe zegarkiluksusowe zegarkizegarki męskie eleganckiezegarki męskie mechaniczne

REKLAMA

TRASER – 30 lat zegarków taktycznych
Bardzo wiele zegarków opisywanych jest przed producentów lub sprzedawców jako wojskowe, militarne. Zazwyczaj mamy jednak do czynienia z modelami, którym nadano jedynie wo ...

Jakim wymagającym testom poddawane są paski do zegarków?
W trakcie użytkowania skórzanych pasków zegarkowych, największym źródłem ich destrukcji jest… codzienne użytkowanie, oraz działanie ludzkiego potu i promieniowania słonec ...

Marco Lang (LANG & Heyne) - sylwetki wielkich zegarmistrzów!
W 1945 roku malownicze miasteczko Gera, założone jako osada w VIII wieku, doznało dużych zniszczeń w wyniku bombardowania. Właśnie tu, dwa lata później, 17 stycznia 1947 ...

Czas powrotu dawnej stylistyki zegarków trwa. Delbana Della Balda w nowej wersji
Marka Delbana została założona w 1931 roku w Grenchen w Szwajcarii przez Goliardo Della Balda, włoskiego wizjonera z położonego na wzgórzu miasta San Marino (dzieje firmy ...

Legendarny kierowca, emblematyczna kolekcja zegarków. Eberhard & Co Tazio Nuvolari
Tazio Nuvolari to wspaniały, przedwojenny sportowiec. Był włoskim motocyklistą i kierowcą wyścigowym, którego uznawano ówcześnie za najlepszego kierowcę wyścigowego w sło ...

(R)ewolucyjny Nautilus, czyli nowy Patek Philippe Nautilus 5811/1G-001
Kiedy mówimy o luksusowym zegarku ze zintegrowaną bransoletą, w większości przypadków przychodzi nam na myśl jeden z dwóch legendarnych wzorów, zaprojektowanych przez Ger ...

Omega Speedmaster Wally’ego Schirry sprzedany za ponad 1,9 miliona USD
Chronograf OMEGA Speedmaster, stanowiący wcześniej własność i noszony przez astronautę NASA Waltera „Wally’ego” Schirrę, został sprzedany w domu aukcyjnym RR za 1 907 000 ...

Tekstura lodowcowych powierzchni w zegarku. Montblanc 1858 Iced Sea Automatic Date
Nowy, sportowy zegarek marki Montblanc to model, którego najbardziej wyróżniającą cechą jest tarcza o strukturze przywodzącej na myśl zamrożoną powierzchnię wody. Patrząc ...

Flagowy model w 2 odsłonach. CORUM Admiral Automatic Black Sandblasted i Unisex
Znana z serii Admiral, szwajcarska marka Corum postanowiła odświeżyć swój flagowy model, a jednocześnie zaprezentować go w nowych, znacznie różniących się od siebie odsło ...

Prezentacja zegarkowych nowości Tissot 2023 – relacja i zdjęcia
8 marca to dzień poświęcony płci pięknej. W 2023 roku data ta została wybrana przez markę Tissot na prezentację tegorocznych nowości. Polskie przedstawicielstwo tej szwaj ...

Video recenzja: Epos 3439 Moon Classic
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek 3439 Moon Classic marki Epos. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczn ...

Brak zasad i wytycznych. Zegarki G-SHOCK dla ludzi z Generacji Z
Rok 2023 jest szczególny dla marki G-SHOCK, bowiem równo 40 lat temu, w 1983 roku, na rynek trafił pierwszy model jednych z najbardziej wytrzymałych zegarków na świecie. ...