Linia zegarków Runabout jest jedną z bardziej charakterystycznych kolekcji w ofercie marki Frederique Constant. Jej wyjątkowość polega na tym, że począwszy od 2009 roku czasomierze wchodzące w jej skład są prezentowane wyłącznie w limitowanych seriach.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku bohatera (a właściwie dwóch) tego artykułu. Kolekcję Runabout zasiliły właśnie dwa nowe modele o referencjach FC-392RMN5B6 i FC-392RMN5B4. Zegarki z automatycznym naciągiem sprężyny i komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu, różniące się od siebie kolorem koperty i detali na tarczy.
Riva Historical Society
Czasomierze Frederique Constant Runabout są ściśle powiązane ze współpracą tego szwajcarskiego producenta z RHS - Riva Historical Society (Towarzystwo Historyczne Riva). Jest to amatorskie stowarzyszenie non-profit, które gromadzi miłośników i kolekcjonerów włoskich łodzi wyprodukowanych lub zaprojektowanych przez Carlo Riva, czy też po prostu powiązanych z jego osobą.
Ma ono na celu odpowiednią konserwację wspomnianych łodzi, gromadzenie i szerzenie informacji na ich temat, czy też prowadzenie rejestru łodzi należących do jego członków. To założone w 1988 roku stowarzyszenie należy do FIM-CONI i UIM, czyli Włoskiej Federacji Motonautycznej i Międzynarodowej Unii Motonautycznej.
Za sprawą powiązania marki Frederique Constant i tego stowarzyszenia, w 2009 roku powstała linia czasomierzy pod nazwą Runabout.
Każda seria zegarków do niej należąca produkowana jest w konkretnej, limitowanej liczbie. Ta najnowsza, oferowana w dwóch opcjach kolorystycznych koperty (stalowej i pozłacanej), posiada komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu realizowaną na tarczy w kolorze granatowym. Każda z dwóch wersji została wyprodukowana w liczbie 888 sztuk.
Znana podstawa
Dwa nowo zaprezentowane zegarki mogą wydawać się znajome w aspekcie wyglądu.
Ich konstrukcja jest bowiem wspólna z poprzednią serią z tej linii, która także posiadała dodatkową funkcję stopera. Zaprezentowane około pół roku temu zegarki Frederique Constant Runabout RHS Chronograph Automatic różnią się od tych najnowszych głównie kolorystyką tarczy i detali (a także koperty w przypadku wersji pozłacanej).
W najnowszym modelu Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic, dostępnym w dwóch referencjach FC-392RMN5B6 i FC-392RMN5B4, zobaczymy więc tę samą, okrągłą kopertę o średnicy 42 mm. Cała powierzchnia obudowy jest polerowana, a dostępne warianty kolorystyczne to srebrny lub różowe złoto, w przypadku wersji z powłoką.
Na prawym boku koperty znajdziemy koronkę i dwa przyciski służące do obsługi funkcji chronografu. Koronka znajduje się standardowo na godzinie 3., a przyciski na godzinach: 2. i 4. Na wierzchniej części tych ostatnich znajdziemy tłoczenie, wyglądem przypominające zastosowany na tarczy wzór clou de Paris. Koronka zaś posiada wyraźne zagłębienia, które w przekroju są wycinkiem koła, a na jej wierzchu znajdziemy logo marki Frederique Constant na delikatnie uwypuklonej powierzchni.
Po odwróceniu zegarka też nie zauważymy istotniejszych zmian względem poprzednika.
Dekiel zegarka Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic jest wkręcany i naniesiono na nim najważniejsze informacje o nowym modelu, takie jak: nazwa marki i kolekcji, numer referencyjny, wodoodporność (wynosząca 5 ATM), numer limitacji, czy też pochodzenie. W jego centrum znajduje się szafirowe szkło, na które naniesiono czarny nadruk przedstawiający oficjalną flagę RHS. Pod nim możemy podziwiać mechanizm, będący sercem tego zegarka. W tym miejscu można zauważyć kilka drobnych różnic pomiędzy nowym modelem, a tym zaprezentowanym pół roku temu.
Pierwsza z nich, widoczna gołym okiem, to inny kształt złotego wahnika. Tym razem zdecydowano się zrobić wycięcia w części przy mocowaniu, dzięki czemu rotor przysłania mniejszą część mechanizmu, a sam jego kształt jest też po prostu nieco ciekawszy. Jest on ozdobiony pasami genewskimi, tak jak poprzednio, ale tym razem czcionka, którą napisano nazwę marki jest nieco grubsza. Druga różnica dotyczy mechanizmu.
Zastosowany mechanizm ma to samo oznaczenie, co poprzednio - FC-392, ale jeden z jego parametrów uległ zmianie. Cały czas mamy tu do czynienia z częstotliwością pracy balansu na poziomie 28 800 wahnięć na godzinę, oraz 25 kamieniami łożyskującymi, ale wartość rezerwy chodu zwiększyła się z 46 do 55 godzin. To korzystna zmiana.
Jak Adriatyk, jak niebo, jak kosmos
Przechodząc do tarczy zegarka Runabout Chronograph Automatic ponownie zobaczymy bardzo dużo podobieństw do poprzedniej odsłony. Sam układ tarczy, zastosowane zdobienia i wygląd wskazówek oraz indeksów, jest tym, co znamy z pznaczniki mają formę batonów, z których te na godzinach 6., 9., i 12. są nieco krótsze. Przy indeksie na godzinie 6. znajdziemy napis “swiss made”. Na ten pierścień, w trzech miejscach, nachodzą częściowo subtarcze odpowiadające za różne wskazania. Ich dominująca część znajduje się jednak na zdobionej motywem clou de Paris środkowej części tarczy.
Subtarcza na godzinie 9. odpowiada za wskazanie sekund aktualnego czasu. Dwie pozostałe, znajdujące się na godzinach 12. i 6. odpowiadają za wskazania chronografu - pierwsza przedstawia minuty liczone w skali do 30, a druga godziny w skali do 12 z uwzględnieniem połówek. Wewnątrz tej ostatniej subtarczy znajdziemy również okno datownika. Data pokazywana jest na białym tle w postaci czarnych liczb i znajduje się nad indeksem na godzinie 6. Na godzinie 3. znajduje się wydzielony panel o długości prawie całego promienia tarczy, na którym umieszczono napis “Frederique Constant Geneve”.
Kolor wszystkich wskazówek, tak samo jak indeksów, zależy od koloru koperty, mogą one być więc srebrne lub różowo-złote.
Umieszczone na środku tarczy wskazówki godzinowa i minutowa mają charakterystyczny kształt jakby wydłużonych grotów. Wypełnione są częściowo masą luminescencyjną. Wskazówka odpowiadająca za przedstawienie upływu sekund mierzonych stoperem ma zaś prosty, zwężający się ku końcowi kształt. Jeżeli chodzi o kolor tarczy to jest to właśnie główny rozróżnik nowego modelu. Tym razem zdecydowano się na użycie koloru granatowego - zarówno w stalowej, jak i pozłacanej kopercie. Kolor ten miał być inspirowany Adriatykiem, niebem i kosmosem. Widać więc silne powiązanie z tematyką pływania jachtami i widokami, które się z tym wiążą.
Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic - cena i dostępność
Oba nowe modele zegarka Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic (nr ref. FC-392RMN5B6 i FC-392RMN5B4) będą do kupienia w liczbie ograniczonej do 888 sztuk na każdą wersję kolorystyczną.
Cena Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic zależy od wersji. Za model w stalowej kopercie będzie trzeba zapłacić 12 399 złotych, a za ten w pozłacanej - 13 349 złotych. Oba na granatowym pasku z tłoczeniem imitującym skórę aligatora, z kontrastującymi, jasnymi przeszyciami.
Tak jak dotychczas w ramach tej serii zegarków, każdy z nich będzie zapakowany w specjalne pudełko z miniaturową repliką drewnianej łodzi Runabout.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Frederique Constant.
Piotr Tatar
09:45 17.09.2021Zegarki
Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic – dwie nowe wersje 2021
Tagi:
zegarki szwajcarskieprestiżowe zegarkiluksusowe zegarkizegarki męskie mechanicznezegarki automatycznezegarki męskie eleganckie

REKLAMA

Koperty zegarków z metali popularnych. Tytan versus stal szlachetna
Porównując różne zegarki pod kątem materiału z którego wykonane zostały ich koperty, dla metali popularnych (czyli bez uwzględniania metali szlachetnych) najczęściej bier ...

Historia marki Angelus, legendarnego twórcy chronografów z Le Locle
Nazwa Angelus wywołuje przyjemne skojarzenia nie tylko wśród kolekcjonerów zegarków vintage, ale również u miłośników współczesnego „wysokiego zegarmistrzostwa”. Chociaż ...

Wakacje, podróże i… zegarki – kilka porad dla każdego urlopowicza!
Naszych rodaków, podróżujących i wypoczywających, można już znaleźć w każdym zakątku świata. Wyraźnie widać, że w celach turystycznych i sportowych podróżujemy coraz częś ...

Ankieta nr 5 – Pokolenie Alfa. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 5 - Pokolenie Alfa W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki ro ...

Ankieta nr 2 – Pokolenie X. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 2 - Pokolenie X W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...

Raport: rośnie rynek dóbr luksusowych i zegarków w Polsce
Rynek dóbr luksusowych w Polsce na koniec 2024 r. osiągnie rekordową wartość 55,6 mld zł. Szacowana wartość rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce w 2024 roku to ...

Ikoniczny Vacheron Constantin “222” w stalowej wersji, z okazji 270 urodzin marki
Bardzo charakterystyczny, a w zasadzie ikoniczny już model zegarka, który po raz pierwszy został zaprezentowany równo 48 lat temu, ponownie wzbudza zachwyt, tym razem w n ...

Roamer Pro Chrono. Sportowy zegarek ze stoperem
Roamer zaprezentował kolejne nowości, i - jak to zwykle bywa w przypadku tej marki - jest to od razu cała kolekcja zegarków różniących się kolorystyką, tak jeśli chodzi o ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...

Nowości Seiko Prospex i King Seiko na 2025 rok. Przegląd premierowych zegarków!
Niedawno, 5 marca 2025 roku, na konferencji prasowej, w której braliśmy udział, marka Seiko pokazała nowości na ten rok. Ostatnio w Seiko sporo się dzieje i nie są to tyl ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...