• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet

Oris Aquis Depth Gauge – druga generacja innowacyjnego divera


Osiem lat temu szwajcarska marka Oris zaprezentowała mechaniczny zegarek nurkowy z głębokościomierzem. Ten ciekawy model opisywaliśmy w 2014 roku, kiedy pojawiła się jego wówczas najnowsza odsłona - Aquis Depth Gauge Black DLC.

Charakterystyczny i ceniony model Aquis, poza swoim atrakcyjnym wyglądem, wyróżnił się pośród silnej przecież w tym segmencie konkurencji „analogowym” głębokościomierzem. I od opisu tej nietypowej funkcji zacznę prezentację drugiej generacji tego zegarka.

Rzeczywistość mniej skomplikowana

Dziś wiem, jak wskazanie głębokości jest rozwiązane pod kątem technicznym, ale kiedy po raz pierwszy prezentowany był poprzednik aktualnego modelu kilka lat temu, wyobrażałem sobie jakiś skomplikowany system dźwigni, mieszków i membran, które pozwalałyby na przełożenie ciśnienia na wskazanie głębokości.

Rzeczywistość okazała się zdecydowanie mniej skomplikowana, bo jak wiemy, rozwiązanie jest zadziwiająco proste, co niesie za sobą także niezawodność.

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Głębokościomierz zastosowany w zegarku Oris jest oparty na prawie Boyle’a-Mariotte’a, wedle którego wiemy, że w tej samej temperaturze ciśnienie zmienia się odwrotnie proporcjonalnie do zmian objętości.  

Inżynierowie Orisa obliczyli, że objętość powietrza w kanale w szkle zmniejszy się podczas nurkowania, ze względu na skompresowanie.

Kiedy się zanurzamy objętość powietrza w kanale ściska się, umożliwiając w ten sposób przedostanie się wody do kanału. Powoduje to utworzenie swego rodzaju znaku wodnego na oznaczonym na żółto okręgu wokół zewnętrznej krawędzi tarczy. Powietrze następnie dekompresuje się podczas wynurzania, wypierając wodę z kanalika przez otwór.  

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Kilka nietypowych pomysłów

Aby wszystko właściwie działało trzeba było zastosować kilka nietypowych pomysłów.

Użyte do ochrony tarczy szafirowe szkło jest o 50% grubsze od standardowo stosowanych. Oczywiście nie widać tej grubości podczas normalnego użytkowania.

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Na godzinie 12., na krawędzi szkła, jest półkolisty otwór. Właśnie tędy do specjalnego, wyfrezowanego kanalika dostaje się woda podczas zanurzenia.

To rozwiązanie zaadoptowano także do najnowszej wersji zegarka.

Dzięki temu Oris Aquis Depth Gauge w najnowszym wydaniu jest jednym z nielicznych zegarków nurkowych z takim mechanicznym wskazaniem. Dziś role głębokościomierzy dla nurków pełnią specjalne, wielofunkcyjne komputery, ale jako dodatkowe zabezpieczenie, zegarek Oris sprawdzi się doskonale. Oczywiście woda, która celowo, w kontrolowany sposób, dostaje się do rowka w krawędzi szkła nie zagraża w żaden sposób szczelności zegarka.

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Mało tego, wodoszczelność ustalono na świetnym poziomie, bo aż do 500 m.

Nowe wydanie modelu Aquis Depth Gauge

Nowe wydanie modelu Aquis Depth Gauge marki Oris przygotowane na 2021 rok ma wobec protoplasty trzy podstawowe usprawnienia:

1)    Po pierwsze - wyfrezowany kanalik wodny został niejako ulepszony, poprzez przeprojektowanie procesu jego frezowania, co pozwoliło na zwiększenie dokładności i poprawienie czytelności odczytu.

2)    Kolejna „modernizacja” to poprawienie dekla zegarka. Poprawienie polega na tym, że wygrawerowany wykres konwersji metrów na stopy jest zawsze ustawiony pod kątem 90 stopni wobec godziny 12. To teoretycznie drobnostka, ale w sytuacji kryzysowej i słabej widoczności pod wodą pewność, że takie jest właśnie ustawienie, może być pomocne. Poza skalą jest tam wygrawerowany komplet informacji o zegarku.

3)    Trzecia poprawka w nowym modelu zegarka Oris Aquis Depth Gauge to bardzo praktyczna opcja, która pozwala na szybką zmianę pasków. To nowy, opatentowany system pozwalający w szybki sposób i bezpiecznie zmieniać gumowy pasek na bransoletę, bez konieczności użycia żadnych narzędzi. Aquis korzysta z nowego, opatentowanego systemu szybkiej wymiany pasków firmy Oris.

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Od góry kopertę i szkło otacza obrotowa luneta z czarną wkładką wykonaną z nowoczesnej ceramiki, na której naniesiono skalę nurkową. Pod szkłem widoczna jest tarcza w kolorze głęboko czarnym, oraz czarny pierścień dystansujący ze skalą głębokości zanurzenia w żółtym kolorze, co wpływa na łatwość odczytu jego wskazań.

Inżynierowie Orisa obliczyli, że objętość powietrza w kanale wyfrezowanym do szafirowego kryształu zmniejszy się podczas nurkowania, skompresowanego pod ciśnieniem atmosferycznym. Tak więc, podczas nurkowania objętość powietrza w kanale ściska się, umożliwiając w ten sposób przedostanie się wody do kanału. Spowoduje to utworzenie znaku wodnego odpowiadającego wskaźnikowi oznaczonemu na żółto wokół zewnętrznej krawędzi tarczy. Powietrze następnie dekompresuje się podczas wznoszenia, wypychając wodę z otworu. Kolor żółty tworzy też atrakcyjny kontrast na tle czarnej kompozycji zegarka.

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Indeksy są dobrze zaprojektowane i wykonane, a przede wszystkim - dobrze widoczne. Wskazówki, o znanym z innych modeli Orisa kształcie, są także dobrze widoczne i dopełniają zegarek wizerunkowo. Oczywiście w ciemności wskazania są wspomagane masą luminescencyjną znajdującą się na indeksach i wskazówkach.

Pod godziną 12 nadrukowano nazwę firmy a pod osią wskazówek nasze modle i informację o wodoszczelności. Pod napisami jest okienko datownika.

Sercem zegarka jest mechanizm Oris 733 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, który oparty jest na Sellita SW 200-1. Oprócz wskazania czasu zegarek oferuje wskazanie daty oraz opisywany głębokościomierz. Mechanizm pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę, a łożyskowany jest na 26 kamieniach.  

Rezerwa chodu przy pełnym naciągu wynosi 38 godzin.

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge 2021

Oris Aquis Depth Gauge drugiej generacji – dostępność i cena

Model Oris Aquis Depth Gauge drugiej generacji dostępny jest od maja 2021 roku.

Zegarek otrzymujemy w świetnym, kompozytowym pudełku zabezpieczającym go przed zalaniem oraz wstrząsami. Do wyboru jest wersja Aquis Depth Gauge na gumowym, czarnym pasku lub na solidnej bransolecie.

Cena Oris Aquis Depth Gauge (nr ref. 01 733 7755 4154-Set) to około 16 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o marce Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: Oris

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

G-SHOCK Love The Sea And The Earth ...
G-SHOCK Love The Sea And The Earth ...
30.08.2021
MeisterSinger Neo Bordeaux Degradé ...
MeisterSinger Neo Bordeaux Degradé ...
02.09.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco