Wszystko co dobre, już było? Takie pytanie można postawić obserwując z jak dużym zapałem liczni producenci z branży zegarkowej prześcigają się w wypuszczaniu na rynek reedycji modeli, które nosiły dekady temu ubiegłe pokolenia. Tym razem marka Seiko kolejny raz przetworzyło ideę zawartą w swoim pierwszym naręczny chronografie i zaprezentowało szereg modeli w ramach linii Presage.
Wskrzeszanie Crown’a
Seiko Crown Chronograph, który miał premierę w 1964 roku, był pierwszym zegarkiem na rękę marki Seiko i zarazem pierwszym w Japonii modelem wyposażonym w funkcję stopera. Zegarek miał zaimplementowanych kilka nowych, jak na ówczesne czasy rewolucyjnych funkcji, i zapoczątkował produkcję zegarków na rękę firmy Seiko z chronografem.
Sam pomysł wskrzeszania tego historycznego modelu przez markę Seiko nie jest nowy.
Bazowanie na stylu Crown Chronograph tego japońskiego producenta miało miejsce po raz pierwszy już w 2004 roku, wraz z premierą egzotycznego chronografu SBCG003, a dosłownie rok temu debiutowała limitowana seria Presage Prestige Line.
Po co więc kolejne modele?
Otóż ubiegłoroczne modele, czyli zaprezentowane w 2020 roku, stanowiły pod względem stylistycznym wierne odwzorowanie oryginału z 1964 roku, i w zasadzie tylko detale zdradzały, że mamy do czynienia z zegarkiem wykonanym współcześnie. Były to modele ściśle limitowane, których premiera była strice powiązana z planowaną olimpiadą w Tokio, która miała się odbyć właśnie w 2020 roku.
Tegoroczne modele z serii Presage Style 60's są nieco luźniejszą interpretacją wzorca z lat 60. XX wieku, ale dobrze zachowują i oddają klimat zegarków z tamtego okresu.
Ten klimat ma także krótkie video prezentujące nowe modele Seiko:
W zegarkach na 2021 rok zrezygnowano z obrotowej lunety oraz jej wielowymiarowej formy zastępując ją nieruchomym pierścieniem ze skalą minutową. Uproszczono także nieco samą tarczę, która wciąż zachwyca fazowanymi i nakładanymi indeksami, którym - zależnie od wersji - towarzyszą znaczniki z masy luminescencyjnej w wersji patynowanej lub podstawowej.
Ponownie zastosowano wskazówki typu dauphine, z wyrazistym przełamaniem i trafionymi w punkt proporcjami. Elementy tarczy chroni wypukłe szkło mineralne typu Hardlex.
Kultowa masa świecąca LumiBrite
Patynowana wersja kultowej masy świecącej LumiBrite znalazła się w nowych modelach z serii Seiko Presage Style 60's o referencji: SRPG05J1, SRPG07J1, SRPG09J1 oraz SSA425J1.
Koperty o średnicy 40,8 mm wykonane zostały ze stali nierdzewnej. Posiadają one prostą formę, która oprócz oczywistego podobieństwa do chronografu Crown zawiera w sobie również geny m.in. pierwszego zegarka Seiko o podwyższonej wodoszczelności, jakim był Seikomatic SilverWave.
W zasadzie są tu widoczne wszystkie cechy typowe dla pierwszej generacji zegarków opracowywanych przez zespół Taro Tanaki - poszerzone i fazowane uszy obudowy (w tym przypadku nawiercane), oraz powiększone i bardziej wyraziste wskazówki względem tych stosowanych w latach 50. ubiegłego wieku. Nowe było również podejście projektantów do wykonania indeksów. Te odtąd były nakładane i poddawane zaawansowanej obróbce, a w konsekwencji stały się jednym z wyróżników czasomierzy pochodzących z tej japońskiej manufaktury.
Zdecydowana większość nowych modeli oferowanych w ramach serii Seiko Style 60's posiada koperty z czystej, niepowlekanej żadną powłoką stali. Na ich tle wyróżnia się model SSA426J1 z różowo-złotą powłoką, który połączono z paskiem NATO, notabene dostępnym także w SRPG09J1.
Pozostałe modele posiadają trzyrzędowe bransolety z pełnych, satynowanych ogniw.
Mechanizmy „in-house” Seiko
W modelach SRPG zastosowano mechanizm „in-house” Seiko kaliber 4R35, który można określić mianem podstawowego w obecnej gamie werków Seiko. To sprawdzona konstrukcja opracowana i produkowana przez tę markę samodzielnie, która swoją wartość udowadnia popularnością oraz dobrą opinią użytkowników. Szczyci się wydajnym i genialnym w swojej prostocie naciągiem automatycznym realizowanym za pośrednictwem Magic Lever. Posiada również praktyczną funkcję stop sekundy, datownik z funkcją szybkiej korekty wskazań za pomocą koronki, oraz nakręcanie manualne.
Niemal identycznie od strony technicznej prezentuje się mechanizm Seiko kaliber 4R39, w który wyposażono gamę modeli SSA. Wyróżnia się ona tarczami wykonanymi w stylu „open heart”, czyli wycięciem w tarczy umożliwiającym obserwowanie elementów mechanizmu. Perforacja umożliwia obserwację bijącego „serca” zegarka, czyli ruchu koła balansu. Z tego względu w tych modelach usunięto moduł wskazań datownika, dając w zamian niewielki wskaźnik czasu dobowego tuż nad bijącym sercem mechanizmu. Niezależnie od wariantu kolorystycznego zastosowano przeszklone dekle ukazujące oszczędne, choć zauważalne i typowe dla marki zdobienie mechanizmu.
Zegarki Seiko Presage Style 60's – dostępność i cena
Nowości marki Seiko powstały na bazie dobrze znanego przepisu, który japoński producent wykorzystuje od kilku lat. Warto dodać, że robi to z powodzeniem.
Modele SRPG oraz SSA przygotowane na 2021 rok stanowią w moim odczuciu odpowiedź firmy na duże zainteresowanie rynku ubiegłorocznymi, limitowanymi modelami. To po prostu dobrze zbalansowane kompozycje stylistyczno-techniczne, które dzięki nieco prostszej konstrukcji są bardziej przystępne cenowo, a zarazem oferują dosłownie wszystko, czego oczekiwać może miłośnik Seiko.
W dodatku są to modele dostępne w stałej sprzedaży, nielimitowane, więc łatwiej będzie nam na przykład o przymiarkę któregoś z zegarków w sklepie stacjonarnym.
Sprzedaż zegarków z kolekcji Seiko Presage Style 60's rusza już w czerwcu bieżącego roku, a ceny sugerowane to 525 USD dla modeli SRPG i 575 USD dla SSA.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - SEIKO
Wiktor Kalinowski