• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki MeisterSinger

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic


Powrót do kategorii

Marka Ball współcześnie kojarzona jest przede wszystkim ze względu na powszechne stosowanie w swoich zegarkach kapsułek z trytem zamiast standardowo stosowanej w branży masy luminescencyjnej Super Luminova. W przeszłości marka ta zasłynęła, o czym przypomina napis Official RR Standard na tarczach czasomierzy tego producenta, z zegarków o ponadprzeciętnej czytelności, trwałości oraz przede wszystkim dokładności wskazań.

Dziś tradycyjne zegarki mechaniczne nie pełnią już wielkiej roli w transporcie kolejowym, co nie przeszkadza marce o amerykańskich korzeniach w pielęgnowaniu swoich wartości.

Druga generacja

Historia zegarków z serii Engineer Hydrocarbon DeepQUEST rozpoczyna się w 2011 roku.

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Przedstawiane dziś nowości 2021 z tej kolekcji stanowią drugą, lub, jak kto woli, głęboką modernizację poprzedniej generacji. Jedną z największych nowości w tegorocznych modelach jest zastosowanie ceramicznego wkładu lunety.

Zanim zapoznamy się z najnowszą odsłoną modeli DeepQuest, warto poświęcić kilkadziesiąt sekund by zobaczyć video prezentujące te modele oraz ich rodowód i cechy:


Ball posiada swój unikatowy, budzący emocje styl, który sprawia, że właściwie nie sposób pomylić zegarków tej firmy z produktami innej marki. Zasada ta dotyczy również nowych DeepQUESTów, które w każdym calu wyglądają jak „typowy Ball”.

Tarcza – nowe kolory, dotychczasowa czytelność

Zacznijmy od opisu tarczy.

Dominuje na niej centralna część z satynowym szlifem promienistym. Na tej powierzchni rozlokowano większość oznaczeń, w tym te, które przypominają o imponujących parametrach chodu oraz wytrzymałości na wysokie ciśnienie wody.

Indeksy drukowane oraz te nakładane i wyposażone w kapsuły trytowe umieszczono na okalającym "tarczę właściwą" pierścieniu z wewnętrznym skosem. Elementy te mogą być czarne lub w kolorze modnej ostatnio, butelkowej zieleni. Podobnie jak wykonana z odpornej ceramiki luneta, która wypełniona jest w kluczowych punktach substancją luminescencyjną.

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Na szczególną uwagę zasługuje również zestaw wskazówek, który w mojej ocenie zdaje się być jednym z popisowych punktów tego zegarka.

Ramiona wskazówek głównego czasu sprawiają wrażenie dwupoziomych dzięki niewielkiej, niżej położonej krawędzi, a sekundnik zdobi tradycyjna już przeciwwaga w kształcie liter RR.

Koperta – wytrzyma uderzenie… młotka

Koperta zegarka to bardzo masywna, zamknięta konstrukcja typu monoblok o średnicy 42 mm i grubości aż 15,5mm. Zawarto w niej wiele istotnych udogodnień, dzięki którym modele z serii Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic są przeznaczone do profesjonalnego użytku.

Na pierwszy rzut oka widoczna jest imponujących rozmiarów koronka, która umożliwia jej pewny chwyt nawet w rękawicach używanych przez płetwonurków. Jej opatentowana konstrukcja dodatkowo skrywa automatyczny zawór helowy.

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Ten system jest niezbędny z uwagi na klasę wodoszczelności ocenioną przez producenta na 1000 metrów. Jednym z niezbędnych dla wytrzymałości na nacisk słupa wody elementów konstrukcji jest również szkło szafirowe o grubości 4,0 mm. Dla najlepszej możliwej czytelności wskazania pokryto je powłoką antyrefleksyjną.

Podczas eksploracji podwodnego świata nietrudno o uderzenie lub zahaczenie zegarkiem o twarde przedmioty. Zdarza się to również podczas normalnej eksploatacji "na powietrzu".

Z tego względu każdy z zegarków marki Ball jest odporny na wstrząsy o sile 7500 Gs, co odpowiada uderzeniu młotka z wysokości 1,5 metra. Zapewnia również odporność magnetyczną ocenioną zgodnie z normą DIN na poziomie 4,800 A/m, na co z pewnością wpływ miał antymagnetyczny i odporny korozję tytan wykorzystany do produkcji koperty.

Wyjątkowy poziom wytrzymałości to nie wszystko, co oferuje koperta nowego Balla.

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Wykończenie jest właściwie na równie imponującym poziomie.

Masywne uszy zdobi prosty szlif, podobnie jak boki, których krawędzie wykończono subtelnymi i precyzyjnymi fazami polerowanymi na szlif lustrzany. Podobnie wykonano ogniwa łączące bransoletę, którą zwieńcza logowane zapięcie z opatentowaną konstrukcją zapewniającą swobodne zapięcie zegarka na piance nurka.

Dla ścisłości - dostępny jest również karbowany pasek z kauczuku.

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Dekiel i mechaniczne „serce” zegarka

Dekiel wykończony satyną zdobi tematyczny grawerunek otoczony napisami wyrażającymi podstawowe informacje o tym modelu. Jedną z ciekawszych stanowi napis mb-microtec H3, który przypomina o pochodzeniu kapsuł wypełnionych trytem.

Sercem Hydrocabrona jest mechanizm BALL kaliber RR1101-C z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, czyli werk wykonany na bazie dobrze znanego i darzonego powszechnym uznaniem mechanizmu ETA 2892. Ten wyposażony we wskazanie datownika oraz centralny sekundnik mechanizm pracuje w takcie 28 800 wahnięć balansu na godzinę, i spełnia rygorystyczne warunki wymagane przez normy COSC.

Certyfikacja niezależnego organu stanowi niejako hołd i obowiązek dla wciąż dawnych zegarków oraz dziedzictwa marki Ball, która znacząco wpłynęła na historię chronometrów.

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic

Zadbano też o aspekt wizualny dokonując naniesienia logo marki na rotor, a widoczne części mostków oraz płyt ozdobiono subtelnymi, promieniście poprowadzonymi pasami.

Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic – dostępność i cena

Nowe modele Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic to zegarki, które mocno wyróżniają się na rynku pod względem wizualnym, ale także w aspekcie technicznym, co umożliwia ich wykorzystywania także przez profesjonalistów.

To kolejny pokaz sił marki, która innowację ma zapisaną w swoim DNA. Zegarek ten pokazuje, że Ball jest w stanie rywalizować z absolutnie największymi graczami na rynku. Połączenie tak wielu imponujących rozwiązań technicznych oraz jakości ma oczywiście swoją cenę.

Cena modelu Ball Engineer Hydrocarbon DeepQUEST Ceramic w wersji na pasku została ustalona na poziomie 17 200 PLN, a wersja na bransolecie na kwotę 17 800 PLN.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Ball znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Zegarki BALL.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Trilobe Nuit Fantastique – czas nie...
Trilobe Nuit Fantastique – czas nie...
16.06.2021
Davosa Newton Speedometer Automatic...
Davosa Newton Speedometer Automatic...
18.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco