• Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Epos

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość


Powrót do kategorii

Zegarek, który zaprezentujemy dziś jest swego rodzaju ciekawostką, bo jak twierdzą jego twórcy jest on zainspirowany grami wideo i filmami science fiction. Ale to zupełnie poważny zegarek z imponującą 110-godzinną rezerwą chodu oraz tourbillonem zaprezentowanym w ciekawej formie kształtu zegarka. Ciekawej, bo inspirację nowoczesnością i futurystyczne wzory połączono z kopertą, która ma w sobie wyraźne widoczne projektowe DNA wywodzące się ze sportowych zegarków lat 70. XX wieku.

Ta forma i zastosowana luminescencja są także hołdem dla reżysera filmowego Ivana Reitmana, wykorzystującego diody LED i luminescencję w swojej pracy.

„Światy zderzają się w naszym zegarku”

Jeśli chodzi o źródła inspiracji dla projektu, Anthony Amato podsumowuje je w następujący sposób: „Zegarek TR-X Ghost jest wynikiem burzy mózgów i integracji kilku pomysłów naszego zespołu. Vincent Walther i ja podzielamy pasję do technologii. Obaj kochamy świat gier wideo i filmów science fiction. Silniki samochodowe i ich stylizacja są nam również bliskie.

Uważamy to za formę sztuki. Wszystkie te światy zderzają się w naszym zegarku”.


TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

Anthony Amato wraca do początków projektu: „Minęło dwanaście lat, odkąd stworzyłem moją pierwszą firmę Termitime Sàrl. Do tej pory zawsze pracowałem jako usługodawca dla różnych marek, myśląc o rozwoju bardziej osobistych projektów. Powiedziałbym, że ten zegarek jest owocem tych wielorakich doświadczeń, wyrazem pewnej dojrzałości.

W ostatnich trzech latach wypracowałem też koncepcję ambasadorów "sova.swis" dla marek tworzących unikalne produkty w technologii cyfrowej, które działają dobrze. Biorąc to wszystko pod uwagę, nigdy nie było lepszego czasu na wykorzystanie tego know-how i wprowadzenie na rynek własnego produktu ”.


Warto w tym miejscu wspomnieć, ze firma Sova zajmuje się wykonywaniem zegarków, modyfikacji na zlecenie klientów i jest także dystrybutorem zegarków znanych producentów, jednak ten prezentowany jest ich własnym dziełem.

TR-X Ghost wchodzi na rynek

Anthony Amato i Vincent Walther z dumą ogłosili niedawno wprowadzenie na rynek zegarka TR-X Ghost, ze szkieletowanym mechanizmem, tourbillonem i ze wzmocnieniem efektu wizualnego za pomocą masy  Superluminova.

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

Materiał luminescencyjny, szeroko stosowany w przemyśle zegarmistrzowskim na tarczach, wskazówkach i często także lunetach zegarków, jest zwykle używany po to, by umożliwić odczyt ważnych wskazań zegarków w ciemności.

W  TR-X Ghost ma on za zadanie wytworzyć wyjątkowy klimat jeśli chodzi o wygląd zegarka szczególnie w ciemności. Subtelne, nie rzucające się wręcz w oczy indeksy godzinowe i niewielkie ilości masy świecącej na wskazówka to tylko preludium do tego, co pokazuje po naświetleniu ten zegarek i jego elementy, gdy staje się ciemno.

Masa świecąca osadzana cienkimi liniami na krawędziach elementów szkieletowanego mechanizmu daje niesamowity efekt. Jak to wygląda w praktyce?

Dobrze zobrazuje to prezentacja w formie krótkiego video:


Warto wspomnieć, że to nakładanie odbywa się w specjalnym procesie.

Jest on opatentowany i został opracowany w taki sposób, że dosłownie jakby wszczepia materiał Superluminova w metal, podkreślając w ten sposób cały mechanizm, jakby był on podświetlony. Wbrew pozorom, to prawdziwy wyczyn techniczny, który wymagał miesięcy prac rozwojowych prowadzonych podczas pandemii  COVID-19.

Prawie rok badań i testów

Anthony Amato, założyciel TR-X: „Opracowanie procesu zajęło prawie rok badań i testów. Wymagało to specjalnej formy obróbki, aby zapewnić idealnie czyste osadzanie materiału luminescencyjnego”. Udało się. Efekt jest spektakularny, zwłaszcza w nocy.

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

Efekt wizualny jest dodatkowo wzmocniony czarną obróbką wszystkich komponentów za pomocą technologii DLC. Tak samo jak koperta, również pokryta tą powłoką o kształcie jak wspomniałem przywodzącym na myśl masywne koperty sportowych zegarków z lat 70., ale jednocześnie z podkreślającymi nowoczesność ostrymi krawędziami, obróbką na najwyższym poziomie czy futurystycznymi wypustkami chroniącymi koronkę z czołową powierzchnią także wypełnioną masą świecącą.

Wrażenie robią także zagłębione, srebrzyste łebki śrub imbusowych po czterech stronach w miejscu, gdzie standardowo znajdują się uszy, które tutaj są zintegrowane z kopertą.

Luneta  z drobnymi ząbkami okala szkło otoczone mocno luminescencyjnym okręgiem, pewnie uszczelką. Pod szkłem, gdzie - jak w wypadku koperty - dominuje czerń, widzimy szkieletowany w nowoczesnym stylu mechanizm. Jego górna płyta jest mocno ażurowana, a na krawędziach jest nałożona wspomnianą wcześniej techniką masa świecąca, dając wręcz magnetyzujący wygląd tarczy zegarka w ciemności.

Atomic, Lava, Ocean, Ray

Do wyboru są cztery kolory modelu TR-X Ghost.

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

Zielony, pomarańczowy, niebieski i żółty – zgodnie z nazewnictwem firmy to Atomic, Lava, Ocean, Ray. To oczywiście kolory luminescencji. Zegarek i mechanizm są zawsze w kolorze czarnym. Świecące linie i wzory są także na deklu zegarka, oraz na krawędziach widocznych przez przeszklenie dekla mostków i półmostków zegarkowego serca.

Dodatkową techniczną atrakcją jest to, iż mechanizm jest wyposażony w jedną z wielkich komplikacji zegarmistrzowskich, czyli tourbillon. Mechanizm ma oznaczenia TRX8, jego koło balansowe pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę, a łożyskowany jest on na 19 kamieniach. Przy pełnym naciągu sprężyny napędowej ma 110 godzin rezerwy chodu.

TR-X Ghost Tourbillon – niech stanie się światłość

TR-X Ghost Tourbillon – dostępność i cena

Zegarek TR-X Ghost Tourbillon otrzymujemy na stalowej bransolecie pokrytej czarną powłoką DLC. Bransoleta zapinana jest na składaną klamrę zwalnianą przyciskami. Na niej naniesiono również luminescencyjne logo marki TR-X.

Cena zegarka TR-X Ghost Tourbillon to 34 465 CHF z podatkiem, czyli około 144 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Fiyta Yachtsman - nowe modele diver...
Fiyta Yachtsman - nowe modele diver...
26.05.2021
Meccaniche Veneziane Redentore Rise...
Meccaniche Veneziane Redentore Rise...
31.05.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco