• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko

Fiyta Yachtsman - nowe modele diverów “Blue Eye”


Firma Fiyta, jako pełnoprawny gracz na światowym rynku zegarmistrzowskim, nie tylko ugruntowuje swoją pozycję na nim, ale również stale się rozwija. Marka niejednokrotnie stara się zaskoczyć swoich klientów prezentując nietypowe zegarki, a także rozwijając lubiane i znane już kolekcje.

Dziś przybliżymy serię Yachtsman “Blue Eye” w trzech odsłonach.

“Eye of the South China Sea”

U wybrzeży Wysp Paracelskich, leżących na Morzu Południowochińskim, do których prawa roszczą sobie różne państwa, naukowcy odkryli najgłębszy na świecie lej krasowy.

Sansha Yongle Blue Hole ma ponad 300 metrów głębokości. Pobił więc rekord Dean’s Blue Hole, który znajduje się u wybrzeży Bahamów. Lej krasowy Sansha Yongle Blue (jego współrzędne to: N16°52′49′′, E111°76′79′′), znany także pod nazwą “Eye of the South China Sea”, czyli Oko Morza Południowochińskiego, jest najgłębszą dziurą tego typu na świecie.Ma głębokość 300,89 metrów. Jest ona unikalnym ekosystemem z bogatym siedliskiem morskim, a więc prowadzenie nad nią badań naukowych oraz zapewnienie jej ochrony jest niezwykle istotne. Z tego powodu do Błękitnej Dziury ściągają miłośnicy nurkowania głębinowego, którzy starają się odkryć jej tajemnice. Ma ona w przekroju kształt przypominający drukowany przecinek. Nie jest więc idealnie pionowa i z dna nie widać „wlotu”.

Wróćmy do zegarków.

Inspiracją do wprowadzenia na rynek modeli do nurkowania Ocean Series "Blue Eye" stanowi nic innego, jak właśnie, w wielkim skrócie opisany wyżej, lej Sansha Yongle Blue.

Dzięki wysokiej klasie wodoszczelności wynoszącej 300 m, zegarek świetnie sprawdzi się podczas odkrywania morskich głębin. Nawet tak „przepastnych”, jak Oko Morza Południowochińskiego.

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Zegarek Fiyta Yachtsman “Blue Eye” jest solidnym i wytrzymałym modelem, zaprojektowanym z myślą o potrzebach nurków pracujących na dużych głębokościach.

Zegarek cechuje, jak wspomniałem, wysoki stopień wodoszczelności wynoszący 300 m (30 ATM), co czyni go idealnym towarzyszem także dla oceanografów podczas prowadzenia badań nad Błękitną Dziurą, jak i w każdym innym miejscu na świecie. Tak naprawdę doskonale wiemy, że tego typu zegarki są traktowane jak wytrzymałe, codzienne czasomierze, i zazwyczaj nurkują co najwyżej w basenie. Jednak zawsze warto wiedzieć, że można więcej. „Jakby co”.

Fiyta Yachtsman w tym wydaniu ma klasyczną, okrągłą kopertę ze stali. Uszy są wyprowadzone łagodnie i są dość masywne, choć wyraźnie zwężają się ku końcom. Średnica obudowy to 43,4 mm a jej grubość to 13,9 mm. To więc solidny zegarek, ale nie przesadzony pod względem wymiarów, szczególnie biorąc pod uwagę możliwości jakie oferuje w zakresie wodoodporności.

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”
Jak przystało na model do nurkowania, zegarek ten jest wyposażony w obrotową lunetę.

Dla poprawienia jej trwałości, a także w celu zapewnienia dobrego wyglądu na wiele lat, wkładka ze skalą nurkową jest wykonana z ceramiki. Warto przypomnieć, jak takie elementy powstają.

Całkowicie sproszkowany materiał jest prasowany i kuty w temperaturze 1400°C, utwardzany pod wysokim ciśnieniem, a następnie poddawany polerowaniu za pomocą materiałów zawierających diamenty w celu utworzenia mocnej tekstury z jednolitym połyskiem i idealnie gładką powierzchnią. Jako, że ceramiczny pierścień jest odporny na korozję i charakteryzuje się ponadprzeciętną twardością, staje się idealny do nurkowych zegarków.

Są one przecie narażone na korozję, otarcia – i tu ceramika wykazuje swoje zalety.

Fiyta stworzyła ceramiczne pierścienie dla tego modelu w trzech kolorach, a mianowicie w kolorze zielonym, czarnym i niebieskim. Wybór kolorów jest nieprzypadkowy - barwy nawiązują do tajemniczej i kolorowej Dziury Sansha Yongle Blue.

No i oczywiście do koloru tarczy danej wersji zegarka, co daje nam trzy opcje do wyboru.

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Luneta z ceramiki i łatwa w obsłudze

Obracający się pierścień zapewnia funkcję pomiaru czasu dla nurków, aby dokładnie obliczyć czas nurkowania i dekompresji. Luneta Fiyty Yachtsman Collection "Blue Eye" posiada liczne żłobienia na krawędziach, dzięki czemu łatwo się ją obsługuje, nawet w rękawiczkach.

Dla bezpieczeństwa, jak w każdym innym zegarku nurkowym, luneta może obracać się tylko w jednym kierunku. Na godzinie 12 ceramicznej wkładki lunety umieszczono ułatwiający określenie położenia mocno luminescencyjny punkt.

Luneta okala szafirowe szkło. Ono z kolei chroni tarczę. Jak wspomniałem, tarcza dostępna jest w trzech kolorach: Niebieskim, czarnym lub zielonym. Niebieska i zielona mają zabarwienie gradientowe, lekko rozjaśniając się w centrum. Tarcza czarna ma ciekawą, matową i wyraźnie chropowatą strukturę powierzchni. Wszystkie modele mają duże, czytelne indeksy godzinowe w postaci dużych, pokrytych masą luminescencyjną punktów.

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Kolory tarczy inspirowane środowiskiem morskim Błękitnej Dziury

Cztery główne indeksy mają kształt na bazie prostokąta z trójkątnym grotem skierowanym do wewnątrz. Ten na godzinie 3 jest pozbawiony grota ze względu na wycięte w tym miejscu okienko datownika. Wskazówki są dobrze widoczne, ażurowane, a ich ostro ukształtowane końce są  wypełnione masą luminescencyjną.

Kolory tarczy inspirowane są unikalnym środowiskiem morskim Błękitnej Dziury

Kolor niebieski symbolizuje fale morskie, zieleń - koralowce, a czerń - ciemność głębin.

Efekt światła i cienia dają poczucie spokoju, które można znaleźć w głębinach oceanu. Na cyferblacie nadrukowano słowa “Water Resistant” i “300 m/1000 ft” - wskazują one na to, że z zegarkiem można nurkować na dużych głębokościach. Pod godziną 12 nadrukowano nazwę firmy. Zastosowana masa świecąca pozwala na łatwy odczyt wskazań po naświetleniu nawet przez 4 godziny.

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”
 
W Chinach znana jest podobno mitologiczna opowieść o Smoczym Pałacu w głębinach morskich.  Oparta jest ona na legendzie o Dziurze Sansha Yongle Blue.

Marka Fiyta, zainspirowana historią o Błękitnej Dziurze, czy tez właśnie Smoczej Dziurze, postanowiła umieścić na koronce chiński wzór smoka. Na deklu wygrawerowane jest odwzorowanie Błękitnej Dziury oraz informacja o jej głębokości wynoszącej 300,89 metrów.

Fiyta Yachtsman “Blue Eye” – dostępność i cena

Uzupełnieniem zegarka jest stalowa bransoleta wysokiej jakości wykończona poprzez szczotkowanie dające matowy połysk.  Wersja zielona dostępna jest na skórzanym, brązowym pasku w stylu vintage z przeszyciami brązową nicią. Warto także zauważyć, że ten kolor zestawiono ze złocistymi inskrypcjami na tarczy, oraz lunetą i koronką także w kolorze złocistym.

Fiyta Yachtsman “Blue Eye”


Fiyta Yachtsman “Blue Eye”

Zgodnie z informacją w materiałach prasowych producenta, zastosowany mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny pochodzi z zasobów firmy Miyota. Oznacza to dla użytkownika spokój ze względu na trwałość i niezawodność zegarkowych serc pochodzących od tego producenta.

Zegarki z serii Fiyta Yachtsman “Blue Eye” są już dostępne w Polsce. Cena modeli Yachtsman “Blue Eye” na bransolecie to kwota rzędu 1 840 złotych, a wersja z zieloną tarczą oferowana na pasku to koszt 1 610 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Fiyta znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: FIYTA

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Nowy Oris Aquis Date z wyjątkowym m...
Nowy Oris Aquis Date z wyjątkowym m...
24.05.2021
TR-X Ghost Tourbillon – niech stani...
TR-X Ghost Tourbillon – niech stani...
28.05.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco