Pierwsze modele Meccaniche Veneziane Redentore to były zegarki, które można było śmiało określić mianem niemal typowo eleganckich. Były atrakcyjnie zaprojektowane, bez zbędnych ozdobników, ale swoją delikatnością i oparciem o klasyczne wzorce sprawiały - jak dla mnie - wrażenie zegarków, które niespecjalnie się wyróżniają. No może poza ciekawym szkłem z fazowaną krawędzią. Najnowsza kolekcja o tej nazwie to już rasowe włoskie zegarki ze stylem dużo bardziej wyrazistym. Wprawdzie nieco straciły na elegancji, ale mocno zyskały na uniwersalności. Także mnogość wersji nowego modelu Redentore jest wręcz oszałamiająca.
Harmonia i symetria
Opisywana kolekcja zegarków powstała z inspiracji dziełami słynnego włoskiego architekta Andrea Palladio, który zaprojektował XVI-wieczny Kościół Il Redentore w Wenecji.
Adekwatnie do stylu artysty, zegarki stworzone zostały zgodnie z ideą harmonii i symetrii. Redentore Riserva di Carica to kontynuacja serii Redentore, ale wzbogacona o nowe funkcje, których wskazania są rozłożone na tarczy zgodnie z zasadami symetrii.
Zacznę jednak od opisu koperty zegarka.
Obudowa ma styl, który widać także w modelu Arsenale. Okrągła baza to dalej klasyczny kanon, ale tutaj został on atrakcyjnie „przyprawiony” poprzez przemycone ostre, geometryczne formy i proste linie. Nie są one tak bardzo widoczne, rzucające się w oczy jak w Arsenale, ale i tak robią wrażenie, pokazując uzyskanym efektem, że połączenie form tradycyjnych i nowoczesnych może wyjść takiemu zestawieniu „na zdrowie”.
Koperta ma 40 mm średnicy i jest wykonana oczywiście ze stali. Górne części uszu są polerowane na wysoki połysk, a boki koperty są pionowo szczotkowane bardzo wyraźnym szlifem. I to właśnie patrząc na zegarek z boku widzimy te nadające ton krawędzie, linie i gwałtowne przejścia. Patrząc z góry widać to nieco mniej, a polerowane powierzchnie uszu i tak właśnie wykończona luneta przemycają sporo poczucia elegancji.
Na godzinie 3.00 jest chroniona wypustkami duża koronka, na której umieszczono logo marki w postaci stylizowanego krzyża. Dekiel jest stalowy, pełny. Przykręcony został sześcioma śrubkami. Obła krawędź jest polerowana na wysoki połysk tak jak spód koperty, a centralną część dekla zdobi wizerunek kościoła Il Redentore w Wenecji.
Dookoła wygrawerowano podstawowe informacje o zegarku w języku włoskim.
Trzy wersje kolorystyczne Redentore Riserva di Carica
Wspomniana luneta, która jest dość wysoka, okala charakterystyczne dla linii Redentore szkło. Jest ono szafirowe z powłoką antyrefleksyjną i ma wyraźnie, nawet bardzo wyraźnie fazowaną krawędź, dodającą charakteru wizerunkowi zegarka.
Dodatkowo, w tej ściętej powierzchni szkła ciekawie widać nieco zniekształcone optycznie elementy tarczy. Wspomniane szkło chroni bardzo atrakcyjną tarczę.
Dostępne są trzy wersje kolorystyczne. Klasyczna w kolorze czarnym, ale jest jeszcze tarcza ciemno niebieska i szaro srebrzysta, która mnie urzekła najbardziej. Patrząc na którąkolwiek z wersji trudno oprzeć mi się wrażeniu, że i w przypadku cyferblatu udało się osiągnąć efekt połączenia klasyki zegarmistrzowskiej z nowoczesnością.
Nakładane, polerowane indeksy są czteropłaszczyznowe - te na czterech, symetrycznie ustawionych położeniach, czyli na godzinach: 12, 3, 6 i 9 są podwójne. Nałożono je na przestrzeni wydzielonej jako pierścień poprzez inny rodzaj obróbki. Na krawędzi jest nadrukowana podziałka minutowa. Dalej widoczne są wspomniane indeksy położone w części na podstawowej powierzchni tarczy, a w części na tym pierścieniu.
Pomiędzy indeksami godziny 9 i 3 zaplanowano skalę, która służy do odczytu wskazania rezerwy chodu. Czcionka użyta do jej nadruku ma nowoczesny styl. Główna płaszczyzna ma bardzo atrakcyjny, wyraźny szlif słoneczny. Pod godziną 12 jest nałożone logo marki w postaci krzyża oraz nadrukowana nazwa firmy. Po drugiej stronie, na godzinie 6, znajduje się mała tarcza, która nieco skróciła indeksy tej godziny.
Tarcza ma powierzchnie pokrytą giloszowaniem w postaci okręgów. Służy ona do wskazywania i odczytu daty. Na nadrukowanej dookoła skali z dniami miesiąca odpowiedni dzień pokazuje mała wskazówka zakończona zagiętym daszkiem w kolorze czerwonym, żółtym lub niebieskim.
Wskazówki czasu głównego są polerowane, dwupłaszczyznowe i zaprojektowane w stylu dauphine. Centralnie umieszczony jest także wąski sekundnik i czwarta wskazówka służąca do odczytu rezerwy chodu na wspomnianej wcześniej skali. Ona ma także zakończenie daszkiem w odpowiednim kolorze, jak ta na datowniku. W wersji Redentore Riserva di Carica z tarczą szaro srebrzystą to kolor czerwony, w modelu z tarczą niebieską żółty i niebieski na czarnej.
Mechanizm, który pracuje w tym zegarku, to jednostka pochodząca od Seiko, a dokładnie ze spółki TMI. To mechanizm kaliber NE57 Premium Line z naciągiem automatycznym, który łożyskowany jest na 29 kamieniach, jego balans pracuje z częstotliwością oscylacji wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę, a rezerwa chodu sięga około 41 godzin.
Meccaniche Veneziane Redentore Riserva di Carica – dostępność i cena
Zegarek Redentore Riserva di Carica niezależnie od wersji dostarczany jest na wysokiej jakości skórzanym pasku. Pasek oczywiście wykonany jest przez włoskich rzemieślników, z włoskiej skóry. Kolor pasków odpowiada kolorom tarczy. Wykończone są one jasnymi przeszyciami przy mocowaniu. Stylistyka vintage pasków doskonale pasuje do stylu zegarka.
Dodatkowym atutem jest eleganckie drewniane pudełko w którym jest dostarczany.
Zegarki z serii Riserva di Carica to doskonałe uzupełnienie linii Redentore.
Świetny i uniwersalny zegarek przeznaczony dla osób chcących cieszyć się większą liczbą dodatkowych wskazań. To korzystne, tym bardziej, że wiele osób uważa wskazanie rezerwy chodu za jedno z najbardziej użytecznych dodatkowych wskazań w zegarku, szczególnie z naciągiem automatycznym. Wodoszczelność modeli to 10 ATM, czyli 100 metrów.
Cena Meccaniche Veneziane Redentore Riserva di Carica to 2 679 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Meccaniche Veneziane znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: MECCANICHE VENEZIANE
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00