Niemieckie zegarmistrzostwo jest cenione przez miłośników urządzeń do odmierzania czasu oraz użytkowników zegarków podobnie wysoko jak szwajcarskie. W Niemczech powstało i nadal działa wielu znamienitych producentów, w tym firmy istniejące na rynku wiele lat, które mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami i sukcesami. Jedną z „gwiazd” na firmamencie zegarmistrzostwa naszych zachodnich sąsiadów jest niewątpliwie firma Junghans.
W tym roku ten ceniony producent zegarków oraz zegarów obchodzi 160-lecie swojego istnienia, co jest nie lada osiągnięciem, szczególnie w tak konkurencyjnej branży.
Uhrenfabrik Junghans 1861
Niemiecka firma zegarmistrzowska przetrwała dwie wojny światowe, a także – może nawet jeszcze bardziej niszczącą dla branży niż działania wojenne - tzw. „rewolucję kwarcową”, która w latach 70. XX wieku wręcz zmiotła z rynku ogromna liczbę producentów, którzy nie potrafili dostosować się do zmieniającej się bardzo dynamicznie sytuacji.
Przez całe 160 lat istnienia i funkcjonowania na rynku dbałość o szczegóły, wysokie wymagania dotyczące wzornictwa i jakości wykonania, oraz stale wprowadzane innowacje, a także pokolenia fachowców i pokłady ich wiedzy technicznej, charakteryzowały działania i produkty firmy Uhrenfabrik Junghans. Te wszystkie wartości, które stanowią podstawę historii powstania oraz sukcesu firmy ze Schrambergu w Schwarzwaldzie, stosowane są do dziś.
Już w 1903 roku zakład firmy Junghans był największym producentem zegarów na świecie, z ponad 3 000 pracowników wytwarzających cenione na całym świecie zegary różnego typu. Rozwój precyzyjnych mechanizmów uczynił firmę największym niemieckim producentem chronometrów w 1951 roku i trzecim co do wielkości na świecie.
W 1972 roku marka Junghans była oficjalnym chronometrażystą Igrzysk Olimpijskich w Monachium, wyznaczając nowe standardy w mierzeniu czasu podczas rozgrywania zawodów sportowych. Po obfitującej w wiele wydarzeń, stworzonych innowacji i dość burzliwej historii firmy, kiedy także powstawały spółki „córki”, oddzielono część zajmującą się produkcją militarną. Lokalni biznesmeni ze Shramberga, Dr. Hans-Jochem i Hannes Steim, stali się nowymi właścicielami tej szacownej firmy w 2009 roku, rozpoczynając nową erę jej rozwoju, ale cały czas działając w oparciu o dziedzictwo marki wypracowywane wcześniej.
W 2018 roku odrestaurowano słynny budynek tarasowy będący siedzibą firmy i jednocześnie swego rodzaju pomnikiem architektury przemysłowej, zbudowanym tak, by w miejscu produkcji zegarków było cały czas jak najwięcej naturalnego światła.
Junghans, Bauhaus i Max Bill
Dziś produkowane zegarki odzwierciedlają długą historię marki, a także jej powiazania z Bauhausem i Maxem Billem, który opracował całą kolekcję czasomierzy – nie tylko naręcznych - dla firmy pod kątem wizualnym. Linia produktowa Meister funkcjonuje od lat 30. ubiegłego wieku, a zegarkowe klasyki w stylu Bauhausu wyszły spod ręki Maxa Billa po raz pierwszy w 1956 roku, trwając w ofercie Junghansa do dziś w niemal niezmienionej formie.
Artysta zaprojektował dla firmy zegary ścienne, stołowe, kuchenne, jak również najbardziej nas interesujące modele naręczne.
W 1985 roku Junghans wyznaczył nowe standardy w branży dzięki wynalezieniu pierwszego sterowanego radiowo zegara, a w roku 1990 pojawił się pierwszy tego typu model na rękę, co dało firmie miano bycia pionierem tego innowacyjnego rozwiązania technicznego. W 2018 roku po raz kolejny niemiecka marka zaznacza swoją obecność w tym segmencie w ramach oferty zegarków z nową generacją mechanizmów z radiowym sterowaniem o dużej precyzji.
Firma nie stroniła i nadal nie stroni od tworzenia i rozwijania zegarków kwarcowych, w tym także modeli korzystających z zasilania energią słoneczną. W 2006 roku zaprezentowano również nowe, własne mechaniczne zegarkowe serca.
Przejrzysta forma projektowania zegarków Junghans jest stałym elementem historii firmy, dziś również mającym fundamentalne znaczenie przy tworzeniu nowych modeli.
Najnowsze pomysły w tym zakresie można znaleźć w stylowych modelach z rodziny Form, charakteryzujących się prostotą, odniesieniem do klasyki jak i innowacyjnym podejściem w postaci lekko wklęsłych tarcz. Form A i C zdają się być ewolucją i uzupełnieniem klasycznych kolekcji Max Bill i Meister, jak i surowych w formie Mega. Modele linii 1972 są skierowane do poszukujących zegarków opartych stylistycznie na sportowych modelach z lat 70. XX wieku.
Jubileuszowe zegarki Junghans z okazji 160-lecia marki
Świętując w 2021 roku piękną rocznicę 160-lecia istnienia marki, firma ze Schwarzwaldu oczywiście przygotowała i zaprezentowała niedawno nowe zegarki z tej okazji. Najbardziej wyrafinowane mechanizmy, jakie powstały do tej pory w Schrambergu, były zarezerwowane dla kolekcji Meister.
Nowy model Meister Signatur Handaufzug Edition 160 oddaje hołd tej epoce.
Charakterystyczne cechy konstrukcyjne tego atrakcyjnego zegarka utrzymanego w klimacie vintage, którego koperta wykonana została z 18-karatowego żółtego złota, nawiązują do tradycyjnego archetypu, aczkolwiek z nowoczesną interpretacją.
Model Meister Signatur wyposażono w klasyczny, ręcznie nakręcany mechanizm J620 stosowany przed laty, a zegarki z tej serii oferowane są w ściśle limitowanej liczbie do 160 sztuk. Mechanizmy opracowane i wyprodukowane dziesiątki lat temu w Schrambergu są teraz dodatkowo wykończone z wielką dbałością o szczegóły. Częściowo przeszklony dekiel zapewnia możliwość obserwowania mechanizmu stanowiącego jeden z rozdziałów fascynującej historii tworzenia zegarków w firmie Junghans.
Poza tym modelem przygotowano również nowe zegarki z kolekcji Form A 160 Edition z ciekawymi akcentami, takimi jak kolorystyka i paski, odwołującymi się do tradycji regionu skąd pochodzi marka, a także zestaw trzech ikonicznych modeli Max Bill.
Powstało także kilka wersji mechanicznych modelu Meister - w tym ze wskazaniem rezerwy chodu oraz ze stoperem, limitowany zaledwie do 12 egzemplarzy model z serii Chronoscope z kopertą wykonaną z platyny, a nawet zegar kuchenny z kolekcji Max Bill.
Poszczególne, nowe modele wspomniane powyżej będziemy sukcesywnie prezentować i dokładnie opisywać na portalu Zegarki i Pasja w kolejnych tygodniach i miesiącach, dlatego już dziś zapraszamy do śledzenia nowych publikacji.
Marka Junghans ma niewątpliwie w 2021 roku powody do świętowania, a co istotne - zadbała także o to, by mieć czym uświetnić swoje święto. Firma działająca od 160 lat dziś nadal kultywuje tradycje, stale wyróżniając się najważniejszymi liniami produktowymi poprzez ponadczasową prostotę i elegancje połączone z funkcjonalnością na najwyższym poziomie.
Zapraszamy do zapoznania się z obszerną relacją z naszej wizyty w siedzibie firmy w Niemczech – wizyta w fabryce zegarków Junghans, a także do lektury ciekawej rozmowy z Matthiasem Stotzem, Dyrektorem Generalnym marki Junghans – wywiad z Matthiasem Stotzem.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Junghans znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: JUNGHANS.
Adrian Szewczyk
10:00 10.05.2021Wiadomości
Marka Junghans obchodzi 160-lecie istnienia. Jubileuszowe zegarki!
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarek do garniturueleganckie zegarkizegarki kwarcowezegarek mechanicznyzegarki niemieckiezegarki męskie eleganckie

REKLAMA

SmartWatch - Frederique Constant i Alpina
Rozgłaszane przez twórców i miłośników najnowszych technologii wieści o schyłku ery tradycyjnych zegarków i początków królowania smart zegarków nie zachęcają do fascynacj ...

Wars w kopercie trzyczęściowej. Nietypowy zegarek z Błonia. Katalog egzemplarzy
W pokazywanych przez kolekcjonerów zbiorach zegarków vintage z Błonia, obok choć jednego modelu Wars w kopercie wodoszczelnej, nie może zabraknąć modelu Wars w kopercie t ...

Martel Watch Co. – zapomniany twórca El Primero. Historia marki.
Martel - ta nazwa zazwyczaj nie mówi nic, nawet kolekcjonerom starych zegarków. Szkoda, ponieważ była to niezwykle zasłużona manufaktura, szczególnie w dziedzinie produkc ...

Nowe dodatkowe funkcje, nowe możliwości. G-SHOCK GA-B2100 CasiOak
W 2019 roku na rynek trafiła pierwsza edycja zegarków G-SHOCK GA-2100 z charakterystycznym, oktagonalnym kształtem koperty. Smukła konstrukcja i ciekawy design okazały si ...

Oris Rega Fleet Limited Edition – nie jeden, a seria limitowanych zegarków
W dzisiejszych czasach pewną oczywistością jest, że gdy ktoś mówi słowo “zegarek”, ma na myśli czasomierz zakładany na nadgarstek. Oczywiście nadal istnieje grono ludzi k ...

Powrót w kosmos: Omega angażuje się w misję sprzątania satelitów
Szwajcarska marka Omega połączyła siły z ClearSpace pragnąc wspierać jej flagowy projekt usunięcia niebezpiecznych odpadów z przestrzeni kosmicznej. Twórcy pierwszego zeg ...

Recenzja: Fortis B-42 Official Cosmonauts Amadee-20 Special Edition
Fortis to szwajcarska, niezależna marka zegarmistrzowska kojarzona z lotnictwem i kosmonautyką, a przez to oczywiście ze świetnymi zegarkami typu pilot, które ma w oferci ...

Certina odnawia partnerską współpracę z Visma Ski Classics
W tym roku marka Certina wraca na trasę jako partner i chronometrażysta męskich i żeńskich biegów przełajowych w ramach Visma Ski Classics Pro Tour. Szwajcarski producent ...

Diamond League w Chorzowie z chronometrażem Omega – relacja i zdjęcia
Człowiek jest istotą, której przyjemność sprawia rywalizacja. Rywalizacja sportowa towarzyszy nam od zarania dziejów. Zapewne na początku była to spontaniczna rywalizacja ...

Zegarek dla najsłynniejszego łowcy nagród w Galaktyce. Kross Studio Boba Fett Collector Set
Przy okazji premiery nowego filmu o Batmanie opisywaliśmy w marcu zegarek manufaktury Kross Studios przygotowany specjalnie na tę okazję - Kross Studio Batman Tourbillon. ...

Nowe zegarki MeisterSinger Neo 36 i Neo 40 z tarczami w kolorze zielonym
Odczyt czasu za pomocą pojedynczej wskazówki ma długą historię; do XVIII wieku był to najbardziej popularny sposób prezentacji czasu, także w przestrzeni publicznej, a wi ...

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback
Moja fascynacja zegarkami mechanicznymi trwa już nieprzerwanie od kilkunastu lat, a jednym z jej widocznych przejawów jest miłość do zegarków vintage. Kolekcjonowanie sta ...