Niemieckie zegarmistrzostwo jest cenione przez miłośników urządzeń do odmierzania czasu oraz użytkowników zegarków podobnie wysoko jak szwajcarskie. W Niemczech powstało i nadal działa wielu znamienitych producentów, w tym firmy istniejące na rynku wiele lat, które mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami i sukcesami. Jedną z „gwiazd” na firmamencie zegarmistrzostwa naszych zachodnich sąsiadów jest niewątpliwie firma Junghans.
W tym roku ten ceniony producent zegarków oraz zegarów obchodzi 160-lecie swojego istnienia, co jest nie lada osiągnięciem, szczególnie w tak konkurencyjnej branży.
Uhrenfabrik Junghans 1861
Niemiecka firma zegarmistrzowska przetrwała dwie wojny światowe, a także – może nawet jeszcze bardziej niszczącą dla branży niż działania wojenne - tzw. „rewolucję kwarcową”, która w latach 70. XX wieku wręcz zmiotła z rynku ogromna liczbę producentów, którzy nie potrafili dostosować się do zmieniającej się bardzo dynamicznie sytuacji.
Przez całe 160 lat istnienia i funkcjonowania na rynku dbałość o szczegóły, wysokie wymagania dotyczące wzornictwa i jakości wykonania, oraz stale wprowadzane innowacje, a także pokolenia fachowców i pokłady ich wiedzy technicznej, charakteryzowały działania i produkty firmy Uhrenfabrik Junghans. Te wszystkie wartości, które stanowią podstawę historii powstania oraz sukcesu firmy ze Schrambergu w Schwarzwaldzie, stosowane są do dziś.
Już w 1903 roku zakład firmy Junghans był największym producentem zegarów na świecie, z ponad 3 000 pracowników wytwarzających cenione na całym świecie zegary różnego typu. Rozwój precyzyjnych mechanizmów uczynił firmę największym niemieckim producentem chronometrów w 1951 roku i trzecim co do wielkości na świecie.
W 1972 roku marka Junghans była oficjalnym chronometrażystą Igrzysk Olimpijskich w Monachium, wyznaczając nowe standardy w mierzeniu czasu podczas rozgrywania zawodów sportowych. Po obfitującej w wiele wydarzeń, stworzonych innowacji i dość burzliwej historii firmy, kiedy także powstawały spółki „córki”, oddzielono część zajmującą się produkcją militarną. Lokalni biznesmeni ze Shramberga, Dr. Hans-Jochem i Hannes Steim, stali się nowymi właścicielami tej szacownej firmy w 2009 roku, rozpoczynając nową erę jej rozwoju, ale cały czas działając w oparciu o dziedzictwo marki wypracowywane wcześniej.
W 2018 roku odrestaurowano słynny budynek tarasowy będący siedzibą firmy i jednocześnie swego rodzaju pomnikiem architektury przemysłowej, zbudowanym tak, by w miejscu produkcji zegarków było cały czas jak najwięcej naturalnego światła.
Junghans, Bauhaus i Max Bill
Dziś produkowane zegarki odzwierciedlają długą historię marki, a także jej powiazania z Bauhausem i Maxem Billem, który opracował całą kolekcję czasomierzy – nie tylko naręcznych - dla firmy pod kątem wizualnym. Linia produktowa Meister funkcjonuje od lat 30. ubiegłego wieku, a zegarkowe klasyki w stylu Bauhausu wyszły spod ręki Maxa Billa po raz pierwszy w 1956 roku, trwając w ofercie Junghansa do dziś w niemal niezmienionej formie.
Artysta zaprojektował dla firmy zegary ścienne, stołowe, kuchenne, jak również najbardziej nas interesujące modele naręczne.
W 1985 roku Junghans wyznaczył nowe standardy w branży dzięki wynalezieniu pierwszego sterowanego radiowo zegara, a w roku 1990 pojawił się pierwszy tego typu model na rękę, co dało firmie miano bycia pionierem tego innowacyjnego rozwiązania technicznego. W 2018 roku po raz kolejny niemiecka marka zaznacza swoją obecność w tym segmencie w ramach oferty zegarków z nową generacją mechanizmów z radiowym sterowaniem o dużej precyzji.
Firma nie stroniła i nadal nie stroni od tworzenia i rozwijania zegarków kwarcowych, w tym także modeli korzystających z zasilania energią słoneczną. W 2006 roku zaprezentowano również nowe, własne mechaniczne zegarkowe serca.
Przejrzysta forma projektowania zegarków Junghans jest stałym elementem historii firmy, dziś również mającym fundamentalne znaczenie przy tworzeniu nowych modeli.
Najnowsze pomysły w tym zakresie można znaleźć w stylowych modelach z rodziny Form, charakteryzujących się prostotą, odniesieniem do klasyki jak i innowacyjnym podejściem w postaci lekko wklęsłych tarcz. Form A i C zdają się być ewolucją i uzupełnieniem klasycznych kolekcji Max Bill i Meister, jak i surowych w formie Mega. Modele linii 1972 są skierowane do poszukujących zegarków opartych stylistycznie na sportowych modelach z lat 70. XX wieku.
Jubileuszowe zegarki Junghans z okazji 160-lecia marki
Świętując w 2021 roku piękną rocznicę 160-lecia istnienia marki, firma ze Schwarzwaldu oczywiście przygotowała i zaprezentowała niedawno nowe zegarki z tej okazji. Najbardziej wyrafinowane mechanizmy, jakie powstały do tej pory w Schrambergu, były zarezerwowane dla kolekcji Meister.
Nowy model Meister Signatur Handaufzug Edition 160 oddaje hołd tej epoce.
Charakterystyczne cechy konstrukcyjne tego atrakcyjnego zegarka utrzymanego w klimacie vintage, którego koperta wykonana została z 18-karatowego żółtego złota, nawiązują do tradycyjnego archetypu, aczkolwiek z nowoczesną interpretacją.
Model Meister Signatur wyposażono w klasyczny, ręcznie nakręcany mechanizm J620 stosowany przed laty, a zegarki z tej serii oferowane są w ściśle limitowanej liczbie do 160 sztuk. Mechanizmy opracowane i wyprodukowane dziesiątki lat temu w Schrambergu są teraz dodatkowo wykończone z wielką dbałością o szczegóły. Częściowo przeszklony dekiel zapewnia możliwość obserwowania mechanizmu stanowiącego jeden z rozdziałów fascynującej historii tworzenia zegarków w firmie Junghans.
Poza tym modelem przygotowano również nowe zegarki z kolekcji Form A 160 Edition z ciekawymi akcentami, takimi jak kolorystyka i paski, odwołującymi się do tradycji regionu skąd pochodzi marka, a także zestaw trzech ikonicznych modeli Max Bill.
Powstało także kilka wersji mechanicznych modelu Meister - w tym ze wskazaniem rezerwy chodu oraz ze stoperem, limitowany zaledwie do 12 egzemplarzy model z serii Chronoscope z kopertą wykonaną z platyny, a nawet zegar kuchenny z kolekcji Max Bill.
Poszczególne, nowe modele wspomniane powyżej będziemy sukcesywnie prezentować i dokładnie opisywać na portalu Zegarki i Pasja w kolejnych tygodniach i miesiącach, dlatego już dziś zapraszamy do śledzenia nowych publikacji.
Marka Junghans ma niewątpliwie w 2021 roku powody do świętowania, a co istotne - zadbała także o to, by mieć czym uświetnić swoje święto. Firma działająca od 160 lat dziś nadal kultywuje tradycje, stale wyróżniając się najważniejszymi liniami produktowymi poprzez ponadczasową prostotę i elegancje połączone z funkcjonalnością na najwyższym poziomie.
Zapraszamy do zapoznania się z obszerną relacją z naszej wizyty w siedzibie firmy w Niemczech – wizyta w fabryce zegarków Junghans, a także do lektury ciekawej rozmowy z Matthiasem Stotzem, Dyrektorem Generalnym marki Junghans – wywiad z Matthiasem Stotzem.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Junghans znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: JUNGHANS.
Adrian Szewczyk
10:00 10.05.2021Wiadomości
Marka Junghans obchodzi 160-lecie istnienia. Jubileuszowe zegarki!
Tagi:
zegarki niemieckiezegarek do garnituruzegarki kwarcowezegarki męskie mechanicznezegarki męskie eleganckiezegarek mechanicznyeleganckie zegarki
REKLAMA
Zakazane i wątpliwe zwroty w nomenklaturze zegarkowej
W branżowych, zawodowych opracowaniach pojawiają się sformułowania, które z punktu widzenia, czy to logiki, czy też zawodowego profesjonalizmu są niepoprawne. Warto je po ...
Wskazania realizowane na tarczy zegarka. Część 1 (stan mechanizmu, czas, kalendarz i… astronomia)
Tarcza zegarka nieprzypadkowo w języku niemieckim nazywa się „cyferblatem” (płaszczyzną z cyframi), bo tradycyjnie to właśnie ona jest miejscem prezentacji wszystkich dan ...
Komplikacje konstrukcji modułu napędu – część 3. Użytkowe dodatki
O ile w poprzednich częściach opracowaniach zostały przedstawione modyfikacje modułu napędu zegarka podstawowego, prowadzące do wydłużenia rezerwy chodu i stabilizacji mo ...
Prezentujemy: Montblanc 1858 GMT (zdjęcia live)
Marka Montblanc konsekwentnie rozwija swoją linię zegarków z kolekcji 1858. Jak można się domyślić, nazwa tej serii nie jest przypadkowa. Liczba 1858 nawiązuje bezpośredn ...
Muzeum Zegarów - historia Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych Januszkiewicza w Warszawie
Cechowe Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych wywodzi się z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku, a od początku lat siedemdziesiątych zlokalizowane jest na ulic ...
Rado Anatom. Popularny, ergonomiczny zegarek powraca po 40 latach
Zegarki Rado są tworzone z pasji i zaangażowania w nieustanny rozwój. Wielu z Was z pewnością także zna określenie, jakim jest przedstawiany ten szwajcarski producent. Oc ...
Epos Sport 3505 Automatic. Fuzja sportowego i eleganckiego stylu w wielu wersjach
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam nowego Eposa 3505, dosłownie kilka dni temu, od razu przypomniał mi się Epos Sportive Drift Masters GP ze stoperem, który wiele lat temu ...
Herbelin Cap Camarat Automatic Chronograph. Precyzja i francuski szyk
Herbelin, francuski producent zegarków, słynie z oryginalnej stylistyki łącząc w subtelny sposób francuski szyk, sport i dużą nutę elegancji, czyli cechy pozornie sprzecz ...
Citizen Promaster Mechanical GMT. Pierwszy zegarek mechaniczny z funkcją GMT z serii Promaster
Firma Citizen to duży producent zegarków, który ma bardzo bogatą ofertę modeli charakteryzujących się wysokim zaawansowaniem technicznym i wysoką jakością wykonania, a pr ...
Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...
Eberhard Extra-Fort Roue a Colonnes Retour en Vol. Historyczne zegarki w nowym wydaniu
Mówi się, że “klasyka się nie starzeje”. Doskonałe wzornictwo utrzymane w tradycyjnym stylu, które nacechowane jest sportowymi akcentami oraz użytecznością mocno opiera s ...
INHORGENTA ogłasza rozpoczęcie współpracy z Fondation Haute Horlogerie (FHH)
Pod koniec września 2024, w Monachium, INHORGENTA - jedna z wiodących europejskich platform służących do promocji biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych, ogłosiła swo ...