• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK

Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)


Cartier to marka należąca do grupy Richemont. Mająca siedzibę we Francji firma zajmuje się produkcją i dystrybucją luksusowej biżuterii oraz zegarków. Dziś zaprezentujemy nowości z kolekcji Rotonde, które premierę miały podczas tegorocznej, cyfrowej edycji targów Watches & Wonders 2021. Kolekcja ta zawiera zegarki z klasycznymi kopertami o okrągłym kształcie z prostopadle wyprowadzonymi, zagiętymi uszami. To elegancki i ponadczasowy kształt, w którym można doskonale zaprezentować klasyczne zegarmistrzostwo, pięknie giloszowane tarcze z rzymskimi indeksami czy też emanację biżuteryjnym kunsztem w bogato zdobionych i wysadzanych drogocennymi kamieniami zegarkach.

Równolegle jest to także świetna baza do tworzenia zegarków szkieletowanych, szczególnie w wydaniu, w jakim przygotowane są trzy wyjątkowe, prezentowane nowości. To zegarkowe wariacje z gatunku tzw. „mystery dial” (z ang. – tajemnicza tarcza)  czy też „mysterious watch” (z ang. – tajemniczy zegarek) w cartierowskim wydaniu, wyposażone dodatkowo w komplikację konstrukcji w formie tourbillonu.

Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

„Tajemnicze zegarki” marki Cartier

”Tajemnicze zegarki” firma Cartier tworzyła już na początku lat 20. XX wieku, gdy zaprezentowano tego typu modele po raz pierwszy. To określenie na zegarki w których poprzez różne pomysłowe rozwiązania konstrukcyjne ich mechanizmy i wskazówki wydają się lewitować w przestrzeni pomiędzy frontem zegarka a jego deklem. Powstaje wrażenie, iluzja, jakby koperta zegarka nie miała żadnego punktu w którym łączyłaby się mechanizmem.

Prawdziwa magia, coś tajemniczego. Stąd nazwa.

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów, więc zanim przejdziemy do opisu tegorocznych nowości polecam zobaczyć krótkie video poniżej, prezentujące model Cartier sprzed pięciu lat:


Efekt iluzji w zegarkach Cartier, a w zasadzie ich wygląd, osiągnięto przez zamocowanie mechanizmu pomiędzy dwoma transparentnymi tarczami. Trzy nowe modele, stworzone w całości w zakładach Cartier to niejako trzy interpretacje tych rozwiązań sprzed 100 lat.  

Pierwszy z nich to Rotonde de Cartier Astromystérieux.

W tym modelu przestrzeń w kopercie wypełnia szaro srebrzysty pierścień ze szlifem słonecznym, na którym umieszczono indeksy godzinowe w postaci cyfr rzymskich, a na wewnętrznej krawędzi skalę minutową na wzór torowiska.

 Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

Wewnątrz widzimy dużą, pustą przestrzeń z mechanizmem bardzo małej wielkości, który wizualnie oparty jest na przejściu od bębna ze sprężyną napędową przez układ przekładni do koła balansowego po przeciwnej stronie. Stylizowane wskazówki w stylu breguetowskim pasują do klasycznego wyglądu tego modelu. Zauważyć jednak można, że koperta - mimo oparciu o standardy stylistyczne sprzed lat, dzięki wykończeniu w formie łagodnych powierzchni i ostrych linii krawędzi przypomina o nowoczesności, a zarazem bardzo jednoznacznie manifestuje poziom jakości wykonania.

Wskazówka minutowa jest integralną częścią szkieletu na którym oparte są komponenty mechanizmu,  który to obraca się dookoła własnej osi przez okres godziny, czyli w 60 minut. Klatka tourbillonu integruje wszystkie elementy składające się na tak zwaną tarczę, a zatem obraca się cała szafirowa tarcza z bębnem, balansem i przekładniami.

Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

Platynowa koperta ma wymiary 43,5 mm x 11,9 mm, a koronka umiejscowiona na godzinie 3.00 jest przyozdobiona tradycyjnie dla marki Cartier kaboszonem, w tym wypadku z akwamarynu. Mechanizm to Cartier kaliber 9462MC z ręcznym naciągiem, łożyskowany na 25 kamieniach, który pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć koła balansowego na godzinę. Przy pełnym naciągu zapewnia 55 godzin rezerwy chodu. Pasek wykonano ze skóry aligatora.

Drugi nowy model to Rotonde de Cartier Astrotourbillon

Wyposażono go w mechanizm Cartier kaliber 9461 MC, który ma dwie ważne cechy. Po pierwsze, klatka tourbillonu posiada oś obrotu znajdującą się w centrum mechanizmu. Po drugie, klatka ta jest umieszczona ponad mechanizmem nie będąc z nim zintegrowaną.

Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

 Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

Autonomia chodu w wypadku tego zegarkowego serca wynosi 48 godzin. Będące podpisem marki stylizowane cyfry rzymskie stanowią jednocześnie mostek, który integruje mechanizm z kopertą. Zegarek jest skonstruowany w taki sposób, że mechanizm wygląda jak element który zaprojektowano tak, by zabierał jak najmniej przestrzeni, która tworzy wokół magiczną i tajemniczą właśnie aurę. Wykonana z platyny koperta ma średnicę 47 mm i grubość 14,9 mm. Koronka ma oczywiście kaboszon, tym razem z awenturynu.

Trzeci z kolekcji to Rotonde de Cartier Skeleton Mysterious Double Tourbillon.

W jego przypadku „magiczność i tajemniczość” polegająca na wrażeniu lewitacji mechanizmu dotyczą dużego otworu w którym pracuje tourbillon. Reszta przestrzeni przypomina bardziej klasyczny zegarek typu skeleton z ażurowaną tarczą, która tworzy wąski pierścień ze skalą minutową i futurystycznymi cyframi rzymskimi stanowiącymi jednocześnie połączenie tego pierścienia ze wspomnianym otworem tourbillonu i decentralnie umieszczonym zestawem wskazówek pokazujących aktualny czas.

Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

 Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

Nie mamy tutaj do czynienia jednak z klasycznym tourbillonem.

W tym wypadku to pozbawiony górnego mostka latający tourbillon. Wykonuje on pełny obrót w czasie jednej minuty. Wrażenie lewitacji wzmacnia drugi obrót po krawędzi otworu trwający 5 minut. Pracujący z częstotliwością 21 600 wahnięć koła balansowego na godzinę, ręcznie nakręcany mechanizm Cartier kaliber 9565 MC oferuje rezerwę chodu 52 godziny.

Koronka jest przyozdobiona jadeitowym kaboszonem.

Rotonde de Cartier Precious „Icons set” – dostępność i cena

5 zestawów zegarków Cartier dostarczanych jest w pięknym, lakierowanym pudełku.

 Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)
Cartier zaprojektował także to niezwykle szlachetnie wyglądające, lakierowane, drewniane pudełko na opisane trzy wyjątkowe zegarki. Przyozdobiono je bardzo misternym zdobieniem nazywanym intarsją drewnianą. Na bardzo delikatnych kawałkach drewna, w sześciu różnych odcieniach, rzemieślnik stosuje staranne cieniowanie za pomocą aerografu, co pozwala stworzyć wrażenie ruchu i  głębi (a więc dalsza część magii i iluzji).

Kolorystyka jaką uzyskano to gradacja koloru zielonego, niebieskiego i szarego, co przypomina kolory pasków dobranych do nowych modeli zegarków. Po złożeniu te małe kawałki drewna tworzą wzór składający się z trzech zazębiających się spirali. W środku każdego znajduje się soczewka ukazująca tarczę znajdującego się pod nią zegarka.

Cartier – Rotonde de Cartier Precious „Icons set” (W&W 2021)

Drewniane pudełko z intarsją zawiera poza zegarkami również etui podróżne wykonane ze skóry aligatora i spinki do mankietów z rodowanego białego złota z trzema wymiennymi pręcikami z kamieni szlachetnych. Prestiżowa i ultra ekskluzywna edycja limitowana jest zaledwie do 5 pudełek, z trzema zegarkami wewnątrz każdego z nich.

Cena zestawu Cartier Rotonde de Cartier Precious „Icons set” zaprezentowanego podczas targów Watches & Wonders 2021 nie jest jeszcze oficjalnie znana, ale najprawdopodobniej przekroczy kwotę 2 300 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Nomos Glashütte Autobahn neomatik 4...
Nomos Glashütte Autobahn neomatik 4...
23.04.2021
Oris Big Crown ProPilot TLP Limited...
Oris Big Crown ProPilot TLP Limited...
27.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco