• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Certina

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition


Oris to prężnie działająca i dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach szwajcarska marka zegarmistrzowska. Firma jest niezależnym producentem, oferuje zegarki mechaniczne i zalicza się do elitarnego grona firm, które tworzą własne mechanizmy. Miłośnicy zegarków cenią markę Oris ze względu na bardzo charakterystyczne modele nurkowe, kolekcje poświęcone osobowościom świata kultury czy sportu, czy też zegarki powiązane z motor sportem. Jednakże Oris to przecież także marka oferująca świetne zegarki dla pilotów, które nie stanowią kalki wzorów najczęściej stosowanych w branży.

Oris pokusił się o nadanie zegarkom typu pilot własnego stylu, wśród których są klasyczne modele Big Crown, jak i ich nowoczesne wersje Big Crown ProPilot.

Dziś zaprezentujemy zegarek właśnie z tej kolekcji.

Tactical Leadership Program

Jest to model Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition.

Cóż kryje się za tą dość długą nazwą?
Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

TLP to skrót od Tactical Leadership Program. Chodzi o elitarną szkołę dla pilotów, która znajduje się w hiszpańskim mieście Albacete. Założona w 1978 roku TLP przygotowuje pilotów sojuszniczych siły NATO do światowych, taktycznych operacji lotniczych.

Marka Oris nawiązała partnerstwo z TLP i na bazie tej współpracy powstał zegarek, którego elementy są stylistycznie inspirowane między innymi kombinezonami pilotów TLP. Oczywiście chodzi o specyficzny, wojskowy odcień zieleni na tarczy.

Koperta prezentowanej nowości Orisa jest stalowa, ale została ona pokryta powłoką PVD w kolorze określanym jako „gun metal”, czyli takim jaki kojarzymy z kolorem, zazwyczaj oksydowanej broni. To barwa, którą można określić jako ciemno szara.

Średnica okrągłej koperty to niebagatelne 44 mm. Od góry wieńczy ją osadzona w specyficznie, nowocześnie karbowanej lunecie szafirowe, wypukłe szkło z powłoką antyrefleksyjną, a od spodu pełny wkręcany dekiel z takim samym ząbkowanym ukośnie motywem jak na lunecie. Dodatkowo na deklu, poza podstawowymi informacjami o zegarku i limitacji, umieszczone zostało w centralnej części logo TLP i pod nim kolejny numer zegarka w serii do 750 sztuk.

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Obudowa zegarka ma bardzo dobrą jak na model typu pilot wodoodporność do 100 m.

Baza koperty pod powłoką jest szczotkowana, co daje nam w efekcie matową, nie odbijającą światła powierzchnię pasującą do militarnego stylu całości.

Tarcza w kolorze mundurów pilotów TLP

Doskonale w tym zestawieniu prezentuje się także matowa tarcza we wspomnianym wcześniej kolorze inspirowanym mundurami pilotów z TLP. Można określić go jak wyżej, jako wojskową zieleń, czy może też kolorem oliwkowo zielonym. Na zewnętrznej krawędzi tarczy nadrukowano podziałkę minutową. W miejscu indeksów godzinowych są to niewielkie prostokąciki zamiast kresek. Pod każdym z nich, poza godziną 3.00, jest nakładany indeks godzinowy w postaci cyfr arabskich z nałożoną warstwą masy luminescencyjnej SuperLumi-Nova BG, która umożliwiaj odczytanie godziny również w zaciemnionym otoczeniu.

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Na godzinie 3.00 umieszczono dwa okienka datownika, z których w szerszym odczytujemy dzień tygodnia a w węższym dzień miesiąca. Charakterystyczne dla tego modelu wskazówki o nowoczesnym kształcie, ale i odpowiedniej długości i szerokości, są także pokryte masą świecącą. Dla lepszej widoczności obramowania polakierowano na biało, choć przy samej osi wskazówki są matowo czarne.

W kolorze czarny jest także sekundnik, ale jego koniec zabarwiono na czerwono, co stanowi ciekawy, kontrastowy akcent na tego rodzaju cyferblacie. Tak jak wąskie indeksy minutowe, logo pod godziną 12 i nazwę modelu pod osią wskazówek nadrukowano kolorem zbliżonym do beżowego. Takie zestawienie powoduje odbiór tego zegarka jako stonowanego, nie krzykliwego. Styl zegarka dla pilotów wojskowych został osiągnięty bardzo efektownie, ale udało się zachować równocześnie oczekiwane atrybuty, czyli doskonałą czytelność, brak błyszczących elementów i jednoznacznie kojarzoną kolorystykę.

Zielony pasek Ventile i nietypowa klamra

Rozstaw uszu koperty to standardowe 22 mm. W zestawie z zegarkiem otrzymujemy ciekawy pasek. Ma on kolor zbliżony do tarczy i jest w części wierzchniej wykonany z tkaniny.

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Zielony pasek Ventile został uszyty z wysokowydajnego materiału tekstylnego wynalezionego w czasie drugiej wojny światowej dla pilotów brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych.

Wewnętrzna cześć paska, futrówka, wykonana jest ze skóry, co daje większy komfort użytkowania. Zapięcie to stalowa, składana klamra w takim kolorze jak koperta. Ciekawostką jest styl jaki jej nadano. Przypomina ona klamrę zapinająca pasy bezpieczeństwa w samolocie.

Sercem zegarka jest mechanizm o oznaczeniu Oris 752. Jest to sprawdzony mechanizm wykonany na bazie Sellita SW 220-1 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. To werk, który oferuje dodatkowe wskazania dnia i daty, oraz funkcję stop sekundy. Mechanizm łożyskowany jest na 26 kamieniach, ma 38 godzin rezerwy chodu i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition – dostępność i cena

Obok modelu cywilnego, dostępnego we wcześniej wspomnianej liczbie 750 sztuk, marka Oris oferuje również pilotom kończącym Tactical Leadership Program (TLP) możliwość posiadania na zamówienie własnego egzemplarza tego modelu zegarka, który będzie nosić nazwisko pilota, rok odbycia programu i numer limitacji w edycji na deklu.

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition

Zegarek otrzymujemy w opakowaniu typu podróżnego wykonanym z oliwkowo zielonej tkaniny na zewnątrz i pomarańczowej wewnątrz. Karta gwarancyjna także otrzyma swoje niewielkie etui z tkaniny. Zegarek z limitowanej edycji dostępny jest w Polsce.

Cena katalogowa modelu Oris Big Crown ProPilot TLP Limited Edition to 9 390 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: ORIS

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Cartier – Rotonde de Cartier Precio...
Cartier – Rotonde de Cartier Precio...
26.04.2021
Orient Star Layered Skeleton – zega...
Orient Star Layered Skeleton – zega...
29.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco