• Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions


Powrót do kategorii

Dwa nowe zegarki marki Grand Seiko to modele ekstremalnie wręcz łączące estetykę charakterystyczną dla czasomierzy tworzonych w połowie XX wieku z nowoczesną techniką. Takie połączenie jest dziś nieco zaskakującego, ale w tym wypadku oba nowe modele Grand Seiko wyglądają jakby został wprost wyjęty z tamtego okresu, równocześnie wewnątrz koperty jednego z nich pracuje mechanizm będący jednym z największych osiągnięć współczesnego zegarmistrzostwa. To mechanizm Grand Seiko 9R02 z ręcznym naciągiem i regulatorem chodu Spring Drive, czyli system elektroniczny opracowany przez firmę Seiko, który zastępuje klasyczny układ z kołem balansowym.

Twórca Seiko, Kintaro Hattori – „zawsze o krok przed resztą”

Założyciel firmy Seiko, Kintaro Hattori, urodził się w centrum Tokio w 1860 roku. W okresie, który charakteryzował się szybką modernizacją i „westernizacją”, czyli wprowadzaniem części zachodnich zasad i metod funkcjonowania, oraz fascynacji zachodnią kulturą. Młody przedsiębiorca potraktował te dość gwałtowne zmiany w życiu Japonii jako okazję.

W 1881 roku, mając zaledwie 21 lat, założył własną firmę „K. Hattori ”, w której prowadził sprzedaż hurtową i detaliczną importowanych zegarków, a zaledwie dwanaście lat później założył fabrykę, którą nazwał Seikosha, co możemy tłumaczyć jako „Dom precyzji ”. Jego celem było, aby Seikosha mogła samodzielnie wytwarzać i montować wszystkie komponenty do swoich zegarków, opanowując każdy aspekt sztuki zegarmistrzowskiej.

Krok po kroku pod kierownictwem Kintaro firma osiągnęła swój cel realizowany i dziś. Jego długa lista zegarmistrzowskich innowacji na przestrzeni dziesięcioleci świadczy o jego niezwykłej wizji i inspiruje do dziś.

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Kintaro Hattori był człowiekiem o silnych przekonaniach, którego idee i zasady rządziły każdą decyzją jaką podejmował podczas tworzenia firmy znanej dziś jako Seiko. Jego osobisty sukces sprawił natomiast, że on sam był znany jako „Król zegarków na Wschodzie”, a jego wiara w ducha rewolucji, ewolucji i jakości, która doprowadziła do narodzin Grand Seiko, żyje do dziś w ideologii i umiejętnościach zegarmistrzów Grand Seiko. Przekonania Kintaro wciąż rezonują w słowach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

· Rewolucja: Zawsze o krok przed resztą:

„Każdy kupiec musi być o krok przed innymi, ale tylko o jeden krok. Jeśli zrobisz zbyt wiele kroków naprzód, oddalisz się od opinii publicznej i zbliżysz do proroka. Kupiec nie powinien nigdy zostać prorokiem ”.

· Ewolucja: Bez pośpiechu, ale bez odpoczynku:

„Lepiej jest mieć ambicje i pracować krok po kroku, bez pośpiechu, ale bez odpoczynku”. „Jeśli się pośpieszysz, musisz odpocząć. Jeśli chcesz iść do przodu bez odpoczynku, nie możesz się spieszyć ”.

· Jakość:

„Dobre produkty zawsze cieszą się patronatem klientów”.

Od samego początku istnienia Seikosha Kintaro Hattori był zdeterminowany, aby osiągnąć sukces poprzez tworzenie zegarków najwyższej jakości, a jego niezwykła determinacja ujawnia się w nazwie, którą nadał swojej fabryce „Dom precyzji”. Był głęboko przekonany, że tylko produkty wysokiej jakości zdobędą zaufanie jego klientów.

Po latach widać, że miał rację.

Grand Seiko Masterpiece Collection Kintaro Hattori 160th Limited Editions

Teraz, gdy w minionym 2020 roku minęło 160 lat od urodzin Kintaro, marka Grand Seiko z dumą świętuje życie i osiągnięcia swojego założyciela, Kintaro Hattoriego.

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

W 2021 roku przypada natomiast 140. rocznica powstania firmy Kinaro Hattoriego, co oczywiście wykorzystano do zaprezentowania zegarka przygotowanego z tej okazji. Dokładnie chodzi o  dwa nowe modele zegarków, oba stanowiące przykład zaangażowania firmy Kintaro w pełne opanowanie każdego aspektu sztuki zegarmistrzowskiej.

160 urodziny Kintaro Hattoriego upamiętnia niezwykły zegarek Grand Seiko Masterpiece Collection Kintaro Hattori 160th Limited Editions wykonany przez elitarny zespół zegarmistrzów z Micro Artist Studio.

Miękko zaokrąglona koperta o okrągłym kształcie z krótkimi i prostopadle wyprowadzonymi uszami jest wykonana z Platyny 950 i polerowana za pomocą techniki Zaratsu, aby uzyskać idealne wykończenie bez zniekształceń. Szkło szafirowe jest wykonane na wzór dawnych szkieł plexi, co świetnie wygląda, podkreślając przy tym vintydżowy charakter zegarka, a każda powierzchnia jest ukształtowana tak, aby zapewnić doskonałą czytelność.

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Skomplikowany wzór widoczny na tarczy, niewątpliwie cieszący oko, powstał dzięki technikom obróbki, które tworzą delikatną powierzchnię tarczy o różnej głębokości wzoru. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w latach  60. XX wieku, znak gwiazdy znajduje się między centralną częścią tarczy a indeksem godziny 6. Nakładane indeksy wykonane są z litego złota. Pomiędzy podwójnymi, podłużnymi indeksami nadrukowano drobnymi kreskami skalę minutową. Wskazówki godzinowa i minutowe, tak jak indeksy, są wykonane z 14-karatowego białego złota i są specjalnie wycinane, aby uzyskać ostrość krawędzi podkreślającą walory złota.

Mechanizm Spring Drive z systemem „Torque Return System”

Sercem zegarka jest mechanizm wspomniany już na wstępie mechanizm Spring Drive kaliber 9R02, który jest ręcznie składany, regulowany i wykańczany przez rzemieślników z Micro Artist Studio. Zapewnia rezerwę chodu na poziomie 84 godzin dzięki podwójnemu bębnowi, w którym dwie niezależne, cienkie, długie sprężyny napędowe są ustawione równolegle.

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Do tego zastosowano system odzyskiwania momentu obrotowego. Torque Return System: gdy sprężyna główna jest całkowicie naciągnięta, a wyjściowy moment obrotowy jest najwyższy, około 30% dostępnej mocy nie jest potrzebne do utrzymania precyzji zegarka i jest zwyczajnie tracone. Torque Return System wykorzystuje tę energię do naciągania sprężyny głównej podczas pracy, co w efekcie powoduje wzrost rezerwy chodu.

W mechanizmie kaliber 9R02 system ten jest aktywowany na 48 godzin po całkowitym naciągnięciu sprężyny, co daje nam wspomniane wcześniej świetne 84 godziny rezerwy chodu. Dzięki regulatorowi Spring Drive, zegarek ten cechuje się dokładnością wskazań na poziomie +/- 1 sekunda na dobę i do 15 sekund na miesiąc. Mechanizm wyposażono także we wskazanie rezerwy chodu, a jego elementy ruchome łożyskowane są za pomocą 39 kamieni.

Ciekawostkę stanowi tabliczka wykonana z 18-karatowego żółtego złota z wygrawerowanym napisem „Micro Artist”, który można zastąpić zwrotem wybranym przez właściciela.

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Mimo sporych możliwości i zaawansowanych rozwiązań technicznych ten zegarek ma grubość zaledwie 9,6 mm a jego średnica wynosi 37,5 mm. Dobrano do niego pasek z czarnej skóry krokodyla. Model Grand Seiko Masterpiece Collection Kintaro Hattori 160th Limited Editions jest dostępny od stycznia 2021 roku jako limitowana edycja 50 sztuk w butikach Grand Seiko na całym świecie w cenie 106 000  Euro, czyli około 480 000 złotych.

Grand Seiko – Seiko 140th Anniversary Limited Edition

Drugi zegarek to odniesienie do pierwszego modelu Grand Seiko z 1960 roku.

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Model ten otwiera rok obchodów 140. rocznicy założenia firmy.

Pamiątkowy zegarek Grand Seiko stanowi niezwykłe połączenie smukłości, wydajności i precyzji. Koperta ma zaledwie 10,9 mm grubości, rezerwa chodu mechanizmu wynosi 72 godziny, a dokładność wskazań od +5 do –3 sekund dziennie. Tak dobre parametry możliwe były do osiągnięcia dzięki zastosowaniu ręcznie nakręcanego mechanizmu kaliber 9S64.

Wspomniane serce zegarka pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę, ma 24 kamienie łożyskujące i oferuje 72 godziny rezerwy chodu.

Reedycja pierwszego Grand Seiko w kopercie z różowego złota

Koperta oraz indeksy w modelu Grand Seiko Seiko 140th Anniversary Limited Edition są wykonane z 18-karatowego złota, a specjalne oznaczenie związane z limitacją jest oznaczone znakiem firmowym „S”, wygrawerowanym na złotej płytce osadzonej w mostku mechanizmu.

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i Seiko 140th Anniversary Limited Editions

Kintaro Hattori zarejestrował ten znak w 1900 roku, jako symbol fabryki Seikosha.

Zegarek otrzymujemy na brązowym pasku wykonanym ze skóry krokodyla, zapinanym na potrójnie składaną klamrę. Model ten miał premierę w styczniu 2021 roku, jest to limitowana edycja 350 sztuk dostępna w butikach Grand Seiko na całym świecie.

Cena Grand Seiko Seiko 140th Anniversary Limited Edition to około 135 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: GRAND SEIKO

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Inventic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Alpina 420

REKLAMA

Meccaniche Veneziane Arsenale Autom...
Meccaniche Veneziane Arsenale Autom...
02.04.2021
Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nu...
Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nu...
08.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco