Meccaniche Veneziane to bardzo młoda marka zegarmistrzowska jak na standardy panujące w działającej od wieków branży, choć z drugiej strony ostatnie lata to czas, kiedy firmy oferujące zegarki powstają niemal masowo, więc pewnie niedługo „wiekowa historia” będzie coraz bardziej tracić na znaczeniu. Marka Meccaniche Veneziane pochodzi ze słonecznych Włoch. Założona została w 2017 roku, ale bardzo szybko podbiła rynek świeżym podejściem do tworzenia zegarków, bazując jednak na wspaniałej tradycji tak zegarmistrzowskiej, jaki i związanej z włoskim wzornictwem. Firma ta ma w Polsce oficjalne przedstawicielstwo.
Meccaniche Veneziane – zegarki projektowane i produkowane we Włoszech
Wenecja. Miasto zakochanych, długie łodzie gondolowe, oraz… precyzja zaklęta w zegarmistrzostwie. Najstarsza wenecka manufaktura zegarmistrzowska powstała w 1877 roku, ale przez kryzys gospodarczy nie przetrwała trudnych czasów jakie nastały. Firma upadła, zaprzestając produkcji. Meccaniche Veneziane powstała między innymi po to, by wskrzesić tradycję projektowania i produkowania zegarków właśnie w Wenecji.
Firma Meccaniche Veneziane ma obecnie w ofercie kilka kolekcji zegarków.
W niniejszym artykule zaprezentujemy jedną z najbardziej charakterystycznych i chyba najbardziej powiązanych z włoskimi tradycjami militarno-morskimi. To także linia, która do mnie przemawia aktualnie najmocniej z całej oferty włoskiej firmy.
Kolekcja Meccaniche Veneziane Arsenale inspirowana jest nazwą oraz wyglądem stoczni znajdującej się w dawnej Republice Weneckiej. Znana byłą ona na całym świecie z produkcji wspaniałych łodzi oraz statków handlowych.
Seria zegarków Arsenale Automatic to modele bardzo charakterystyczne, a ich stylistyka nawiązuje do wojskowych, nurkowych zegarków włoskiej Marynarki Wojennej. Liczne detale sprawiają, że modele z kolekcji Arsenale przyciągają wzrok geometrycznymi kształtami, poziomem wykończenia i ciekawymi zestawieniami, w tym elementami w kolorze złotym.
Solidna koperta, dekiel z wizerunkiem bramy do Arsenału
Koperta modelu Arsenale Automatic jest wykonana ze stali szlachetnej i ma okrągły kształt, ale cecha, która decyduje o jej nowoczesnym, technicznym charakterze, to dominujące proste linie, które zestawione z okręgiem wyznaczonym przez lunetę dają obraz odważnego i bezkompromisowego projektu. Trudno przejść obok tego zegarka zupełnie obojętnie.
Szczotkowanie powierzchni obudowy i jej ostre krawędzie tylko podkreślają ten wizerunek. Średnica koperty to 45 mm, a jej grubość to 14 mm. Jest to więc spory zegarek, ale jego odważny styl ma przyciągać wzrok, więc duże wymiary są zgodne z obranym kierunkiem.
Poza wspomnianymi liniami prostymi, elementem koperty, który rzuca się w oczy jest luneta. Także stalowa, z wypustkami jako oznaczenia minut co 5. To detal, który zależnie od wersji zegarka może mieć także kolor złota, wtedy wraz z koronką i inskrypcjami na tarczy.
Luneta jest obrotowa w jednym kierunku. Koronka jest spora i niemal w całości ukryta między masywnymi wypustkami koperty. Dekiel jest stalowy i pełny. Przykręcany sześcioma śrubkami. Poza podstawowymi informacjami wygrawerowanymi na okręgu otaczającym jego centralną część, widzimy na tym elemencie również wygrawerowany wizerunek bramy do Arsenału.
Arsenał (wł. Arsenale di Venezia) to kompleks dawnych stoczni i zbrojowni zebranych w północnych Włoszech, a dokładniej właśnie w Wenecji. Jako własność państwa, Arsenał był odpowiedzialny za siły okrętowe Republiki w połowie ubiegłego tysiąclecia. Było to jedno z najwcześniej utworzonych przedsiębiorstw przemysłowych na tak dużą skalę.
Meccaniche Veneziane Arsenale - tarcza zdobiona stylem „Tapisserie”
Kolejny element tworzący wizerunek tego zegarka to niewątpliwie jego tarcza.
Charakterystyczna tarcza zdobiona stylem „Tapisserie” to pierwsze, co zwraca uwagę, gdy zegarek znajduje się w zasięgu wzroku. Wzór ten utworzony został przez szereg równoległych nacięć pionowych i poziomych, w równych odstępach, dających strukturę przypominającą powierzchnie wafla.
Na takiej powierzchni nałożono prostokątne indeksy wypełnione masą luminescencyjną Superluminova® BGW9, która ma biały kolor, a w ciemności emituje niebieskawe światło.
Wskazówki o prostym kształcie i ostrych zakończeniach są w połowie ażurowane, a w drugiej części wypełnione masą świecącą, oczywiście tą samą co indeksy. Na czarnym tle tarczy indeksy jak i wskazówki zapewniają doskonałą czytelność. Jak wspomniałem, dostępne są wersje tego modelu w których indeksy, wskazówki oraz koronka i wypustki na lunecie mają złocisty kolor. Pod godziną dwunastą, nadrukowano logo i nazwę firmy, a po przeciwnej stronie nazwę modelu i informacje o rodzaju naciągu sprężyny, oraz wodoodporności do 200 metrów.
Cyferblat chroniony jest przez wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Meccanice Venziane Arsenale Automatic wyposażono w mechanizm MV145 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, dla którego bazą jest ceniony, niezawodny i precyzyjny mechanizm Seiko NH35, łożyskowany na 24 kamieniach. Poza naciągiem dwukierunkowym za pomocą wahnika, mechanizm ten można dokręcać koronką. Jest także funkcja stop sekundy, umożliwiająca precyzyjne nastawienie zegarka. Rezerwa chodu to około 41 godzin.
Meccaniche Veneziane Arsenale Automatic – dostępność i cena
Ostatni ważny element, który wymaga opisania zanim przejdziemy do podania ceny tego zegarka, to zastosowany pasek. Oczywiście to wyrób pochodzący od włoskich rzemieślników.
Do wyboru są różne wersje kolorystyczne pasków, ale wszystkie są równie wysokiej jakości i są wykonane w stylistyce vintage, doskonale komponując się z wizerunkiem tego modelu.
Zegarki z tej kolekcji są dostępne w Polsce.
Cena Meccaniche Veneziane Arsenale Automatic zależy od wersji - model wykonany ze stali to kwota 2 489 złotych, a wariant z detalami w kolorze złota to kwota 2 579 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Meccaniche Veneziane znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: MECCANICHE VENEZIANE
Adrian Szewczyk