• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot

The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”


Citizen to ceniona i darzona sympatią marka pochodząca z Japonii. Obecnie, najczęściej firmę Citizen w zakresie zegarmistrzostwa kojarzymy z dopracowanymi zegarkami kwarcowymi zasilanymi energią świetlną, często o dużych możliwościach i wielu funkcjach dodatkowych. Nawet wśród dotychczas wykonanych przez nas na przestrzeni lat recenzji i artykułów dominują modele zasilane prądem. Wiadomo jednak, że marka Citizen ma w ofercie także zegarki mechaniczne. W skład koncernu wchodzi wszak firma Miyota, będąca bardzo ważnym graczem w dziedzinie produkcji mechanizmów, w tym również tych tradycyjnych.

Dziś zaprezentujemy jednego z najnowszych reprezentantów właśnie tej części oferty marki Citizen, czyli zegarek mechaniczny. Citizen sporo ma w tym zakresie do zaoferowania, a są to w dużej mierze szeroko dostępne modele proponowane w korzystnych cenach. Ale to nie wszystko. Nasz dzisiejszy bohater jest z wyższej półki, pod każdym względem.

Nowy mechanizm Citizen „in-house” kaliber 0200

The Citizen NC0200-90E to czasomierz z mechanizmem wysokiej klasy.

W skład grupy Citizen wchodzi kilka cenionych marek szwajcarskich. Firma jest właścicielem marek: Frederique Constant, Alpina, Atelier de Monaco, Arnold&Son czy La Joux-Perret. To atrakcyjne zaplecze do wykorzystania.

The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

Firma Citizen ma w ofercie mechanizmy wysokiej klasy, ale mając takie zaplecze, trudno z niego nie skorzystać, oraz ogromnych możliwości jakie oferuje. Nowy, zastosowany w opisywanym zegarku mechanizm Citizen kaliber 0200 to owoc współpracy właśnie z jedną z marek wchodzącą w skład grupy. Wyrafinowane i atrakcyjnie wykończone zegarkowe serce powstało z wykorzystaniem „know-how” firmy La Joux-Perret.

The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”
Mechanizm ten powstaje w Japonii, ale inżynierowie ze Szwajcarii mają swój wkład w jego opracowanie. Zastosowany układ balansowy nie ma klasycznego regulatora. To układ tzw. free sprung. Jego regulacja następuje poprzez odpowiednie ustawianie małych ciężarków zamocowanych na czterech ramionach koła balansowego.

Także klasyczny wychwyt został potraktowany priorytetowo na etapie tworzenia go, poprzez maksymalizację dokładności jego obróbki, na co miało wpływ zastosowaniem procesu produkcyjnego LIGA, mającego za zadanie osiąganie mikrostruktur o bardzo wysokiej precyzji wykonania nawet najmniejszych elementów.

Także inne elementy powstawały z wykorzystaniem tej techniki. Mechanizm wizualnie jest zgodny z aktualnym trendem w branży – nadano mu techniczny, nowoczesny wygląd, ale z zachowaniem precyzji wykończenia detali zgodnie z tradycją zegarmistrzowską.

The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

Płaszczyzny płyt czy mostków są szczotkowane, a krawędzie fazowane i polerowane na wysoki połysk. Ażurowany wahnik, także precyzyjnie wykończony, odsłania elementy znajdujące się pod nim. Jak podaje producent, mechanizm, dzięki najwyższej precyzji wykonania jego elementów, pozwala cieszyć się standardowo dokładnością chodu w przedziale od -3 do + 5 sekund na dobę, która przewyższa wymagania dla certyfikatu chronometru.

Częstotliwość pracy mechanizmu Citizen 0200 to 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę, łożyskowany jest on na 26 kamieniach, oraz zapewnia 60 godzin rezerwy chodu.

Warto zobaczyć ten mechanizm i jego elementy na krótkim video:


Mimo, że opisany wyżej mechanizm Citizen Kaliber 0200 to bardzo ważny element nowego zegarka mechanicznego japońskiej marki, która prezentuje swoją autorską konstrukcję po wielu latach przerwy w tym zakresie, to równie ważnym bohaterem artykułu jest zegarek w niego wyposażony.

A nowość przygotowana na 2021 rok jest bardzo udana, choć nie zaskakująca.

Zegarek Citizen NC0200-90E z mechanizmem kaliber 0200

Ogólna koncepcja stylistyczna tego modelu wpisuje się w panującą aktualnie modę na współczesne odniesienia do sportowych zegarków z lat 70. XX wieku, opartych o koncepcję wizualnego zintegrowania koperty z bransoletą i niewydzielonych uszu.

 The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

 The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

To styl kojarzony z projektami Geralda Genty, stosowany również przez wielu innych producentów, a dziś powracający do łask. To bardzo dobrze, bo mamy dzięki temu spory wybór naprawdę atrakcyjnych, praktycznych i ciekawych zegarków sportowych.

Marka Citizen wspięła się jednak na wyżyny swoich możliwości. Oczywiście model Citizen NC0200-90E oceniać możemy obecnie wyłącznie na podstawie dostępnych materiałów firmowych. Jednak mając na uwadze możliwości tego producenta tak w zakresie jakości obróbki jak i wykonania poszczególnych elementów zegarka można się spodziewać, że rzeczywistość potwierdzi rozbudzone oczekiwania.

Koperta ma okrągły kształt ze zintegrowanymi uszami. Jej  średnica wynosi 40 mm, a grubość 10,9 mm. Jej odbiór optycznie wyznacza średnio masywna luneta, której płaska, górna część jest szczotkowana okrężnie, a skośny bok polerowany jest na wysoki połysk. Tak samo górna część koperty przechodząca w zabudowane uszy jest pionowo szczotkowana, a fazowane krawędzie, dość szerokie, wypolerowano na lustro. Boki są znów szczotkowane, a fazowanie dolnej części polerowane. Całość to przeplatający się układ tych dwóch rodzajów wykończenia, oraz ostrych krawędzi i geometrycznych kształtów, co odpowiada stylistyce zapoczątkowanej w latach 70. XX wieku, ale moim zdanie wznosząc ją na jeszcze wyższy poziom.

 The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

Uszy są wiercone na wylot. Bransoleta mocowana jest za pomocą węższego ogniwa, za którym widoczne jest ogniwo szerokie w kształcie spłaszczonej litery „H”. Powtarzany układ i wzór na całej długości daje nowoczesny, futurystyczny wręcz wizerunek bransolety. Kiedy dodamy, że powierzchnie czołowe są szczotkowane a te, które widać, mniej polerowane, to jawi się naprawdę świetna bransoleta. Ja dawno nie widziałem tak bardzo atrakcyjnej.

Za sprawą ostrych linii oraz krawędzi, doskonale komponuje się ona z kopertą, wzmacniając ten techniczny charakter stanowiący o stylistyce modelu. Zapięcie to składana klamra, zwalniana przyciskami na małej sprzączce. Wkręcany dekiel jest wąskim, szczotkowanym pierścieniem okalającym duże szkło przez które możemy podziwiać nowy mechanizm.

Tarcza – ascetyczna forma, pełna czytelność wskazań

Po drugiej stronie widoczna jest tarcza zegarka. Ma ona bardzo ciekawą strukturę powstałą w procesie elektroformowania. Jej powierzchnia wygląda jak coś w rodzaju odzwierciedlenia powierzchni asfaltu. Czarny kolor zapewnia wysoki poziom kontrastu dla wskazówek i nakładanych indeksów. Trudno jednoznacznie ocenić na podstawie zdjęć produktowych, ale indeksy zdają się mieć matową górną powierzchnię i polerowane boczne.

 The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

 The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

Świetnie wyglądające, nowoczesne ramiona wskazówek także mogą być połączeniem powierzchni matowej i polerowanych fazek. Niezależnie od tego, czy na żywo widok będzie dokładnie taki, czy będzie to pełne polerowanie, wskazówki są w moim odczuciu po prostu świetne.

Dopełnieniem estetyki tarczy i ważnym jej elementem jest dodatkowa tarcza małego sekundnika zlokalizowana na godzinie 6.00. Jest ona lekko zagłębiona i ma wykończenie w postaci szlifu słonecznego, dzięki czemu wyróżnia się blaskiem na ziarnistym tle cyferblatu. Nadrukowano na niej prostą skalę sekundową, a upływające sekundy pokazuje delikatna wskazówka. Po drugiej stronie, pod godziną 12, nałożono nazwę firmy, a pod nią symbol stylizowanego orła, symbolu marki Citizen, polerowany na wysoki połysk.


 The Citizen Caliber 0200 – nowy zegarek, nowy mechanizm „in-house”

Tarczę chroni wystające za krawędź lunety szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Citizen NC0200-90E Caliber 0200 – dostępność i cena

Nowy zegarek japońskiej marki Citizen, który dostępny będzie w sprzedaży jesienią 2021 roku, to przykład tradycyjnego zegarmistrzostwa w najlepszym wydaniu. Ascetyczna forma zapewnia stylistyczną ponadczasowość, podobnie jak zaawansowany technicznie mechanizm.

Cena Citizen Caliber 0200, jakiej należy się spodziewać, to ponad 20 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Citizen znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CITIZEN

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Roamer Rockshell Mark III Chrono
Roamer Rockshell Mark III Chrono
25.03.2021
Romain Gauthier Insight Micro-Rotor...
Romain Gauthier Insight Micro-Rotor...
31.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco