• Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition


Powrót do kategorii

Romain Gauthier skończył w ubiegłym roku 15 lat. Dokładnie rzecz ujmując, to firma Romaina Gauthiera skończyła 15 lat. Narodziny marki, której nazwa pochodzi od nazwiska założyciela, miały miejsce w 2005 roku. Tworząc własną firmę, celem Gauthiera było zegarmistrzostwo na najwyższym poziomie, także tym związanym z tradycjami tej dziedziny. Postawiono na ręczne wykańczanie elementów, jako filar tworzenia zegarków i ich mechanizmów. Jedno z najnowszych dzieło, model Insight Micro-Rotor Squelette, w pełni odwołuje się do tej zasady.

Mechanizm „in-house” - 250 godzin wyłącznie na jego wykańczanie

Dzięki oszałamiającemu, szkieletowemu mechanizmowi, właśnie z ręcznie wykańczanymi elementami, płytą główną i mostkami wykonanymi z tytanu, firma Romain Gauthier pokazała potężny zakres swoich możliwości. Szkieletowane, ultralekkie, tytanowe mostki i płyta główna nie tylko pomagają dzięki mocnemu ażurowaniu odkryć hipnotyzującą mechanikę zegarkowego „serca”, ale także stanowią idealną platformę dla specjalistów firmy Romain Gauthier, aby zademonstrować swoje ogromne umiejętności.

Każdy mechanizm zastosowany w modelu Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture to poświęcone aż 250 godzin wyłącznie na jego wykańczanie, czyli fazowanie krawędzi, zmiękczanie obrysów, wygładzanie i polerowanie ręcznie mostków oraz płyty głównej, co stanowi niezwykły pokaz zegarmistrzowskiego kunsztu.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Zegarek Insight Micro-Rotor Squelette jest dostępny w 42-milimetrowej kopercie wykonanej z Carbonium®, najnowocześniejszego kompozytu węglowego pochodzącego z włókien węglowych stosowanych w lotnictwie. Materiał ten jest lekki, odporny mechanicznie i przyciąga wzrok swoją widoczną strukturą. Jest to edycja oferowana z możliwością dostosowania, dostępna wyłącznie w Romain Gauthier.

Mechanizm powstał specjalnie z myślą o maksymalnym otwarciu na widok tego, co zazwyczaj jest skrywane wewnątrz zegarka. To nie jest standardowy mechanizm firmy z ażurowanymi płaszczyznami. Sam Romain Gauthier stwierdził: „Gdyby szkieletować mój pierwszy mechanizm Prestige HM / HMS, powstałyby spore, puste przestrzenie, które pokazałyby niewiele więcej poza włosami na nadgarstku, a to nie jest idealne rozwiązanie. Jednak mój mechanizm Insight Micro-Rotor jawi się jako naturalnie dopasowany do szkieletowania ”.

Insight Micro-Rotor to wysokiej klasy zegarek Romaina Gauthiera, którego wskazania godzinowe, minutowe i sekundowe są niejako „zasilane” przez mechanizm wyposażony w dwukierunkowy mikro-rotor wykonany z 22-karatowego litego złota, który naciąga sprężynę napędową. Mikrorotor ma nieco mniejsze, fizyczne możliwości pokonywania oporu podczas naciągania sprężyny niż duży, centralnie usytuowany wahnik, dlatego poza odpowiednimi przekładniami opartymi na kołach zębatych, ważna jest odpowiednio duża masa, którą właśnie zapewnia zastosowanie złota jako budulca do jego wykonania.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Nieszablonowe rozwiązania: szkieletowany mechanizm z tytanu oraz mikro-rotor

Widoczny od strony tarczy i przez przeszklenie dekla, ten oscylacyjny element płynnie obraca się między dwoma mostkami, z których każdy wyposażony jest w zmniejszające tarcie, odporne na zużycie łożysko rubinowe. Niezależnie w jakim kierunku mikro-rotor się porusza, naciąga pracujące szeregowo sprężyny w podwójnym bębnie, oferując 80 godzin rezerwy chodu. Dla Romaina łukowa architektura mostków, położenie układu balansowego i mikrorotora, oraz widoczny układ kół zębatych i beczek, oznaczały, że szkieletowanie tego mechanizmu naprawdę coś doda.

Romain powiedział: „Kiedy pracowałem nad projektem i badałem potencjalne możliwości wykonania tego mechanizmu, stało się jasne, że szkieletowanie Insight Micro-Rotor nie pozostawi nieporęcznych luk, ale zamiast tego ujawni wcześniej ukryte szczegóły i stworzy nowe, czyniąc ten mechanizm jeszcze bardziej ekspresyjnym”.

Projekt Romaina dotyczący otwarcia na możliwość oglądania Insight Micro-Rotor obejmował szkieletowanie płyty głównej i ośmiu mostków, które do tej pory były wykonane z litego mosiądzu. Teraz użyto tytanu. Przy grubościach, które przewidział, nawet tak cienkich jak 0,7 mm, szkieletowane mosiężne mostki niekoniecznie spełniłyby warunki dotyczące wytrzymałości. Tytan klasy 5 oferuje wymaganą wytrzymałość i lekkość, a dodatkowo pozwala zmniejszyć całkowitą wagę mechanizmu do 15,95 g. Ponadto daje także możliwości obróbki bez konieczności stosowania technik galwanicznych.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Mimo wszystko obróbka tytanu wiąże się z wyzwaniami.

„Tytan potrzebuje więcej czasu niż mosiądz, aby dokonać obróbki nadającej mu oczekiwany kształt. Postęp prac jest wolniejszy i bardziej stopniowy, a każdy element wymaga większej liczby etapów ” - mówi Romain. Także stopień zużycia narzędzi jest wyższy.

Nieszablonowe, ręczne wykańczanie elementów zegarka oparte na 15 latach doświadczeń to coś jeszcze bardziej wymagającego niż standardowa obróbka maszynowa. Konieczne jest wspomniane doświadczenie i szczególne umiejętności. Sztuka ręcznego fazowania, wygładzania i polerowania elementów. Obrabiający tworzy fazkę za pomocą stalowego pilnika, a następnie zmiękcza i wygładza materiał, najpierw za pomocą specjalnego kamienia, a następnie serią polerek z końcówką z papieru ściernego, stopniowo przechodząc od grubszej do drobniejszej gradacji aż do użycia pasty diamentowej.

Wymaga to umiejętności, doświadczenia i cierpliwości. Nawet wykonane z mosiądzu mostki o stosunkowo prostych kształtach mogą wymagać dziesiątek godzin pracy, aby osiągnąć właściwy efekt. W wypadku tytanu to o wiele trudniejsze zadanie.

Złożoność kształtów tworzonych przez szkieletowanie obejmuje nie mniej niż 156 ostrych, wewnętrznych kątów, które utrudniają rzemieślnikom dostęp za pomocą ręcznych narzędzi. Dodatkowym utrudnieniem jest również sposób w jaki tytan zachowuje się podczas obróbki, ponieważ jego właściwości sprawiają, że proces ten jest wyzwaniem zarówno w przypadku obróbki mechanicznej maszynowej jak i ręcznej. Tytan ma tendencje do „przyklejania się”, ciągnięcia. Trzeba kontrolować szybkość obróbki, temperaturę.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Insight Micro-Rotor Squelette - prawdziwy test wytrzymałości psychicznej

Każdy ruch wymaga więcej uwagi niż przy pracy z innymi metalami stosowanymi w zegarmistrzostwie.  Czasami można również natknąć się na mikro ziarnistości w tytanie, które odrywają się, pozostawiając małe plamki. Wykonanie procesu ręcznego dla jednego mechanizmu Insight Micro-Rotor Squelette to prawdziwy test wytrzymałości psychicznej.

Przez półtora miesiąca, 8 godzin dziennie, wymagana jest maksymalna koncentracja.

Oprócz ręcznie polerowanych faz, klienci mogą zdecydować się na matowe wykończenie skosów, co daje nieco bardziej stonowany i jednocześnie techniczny wygląd. Ta opcja eliminuje potrzebę etapu ręcznego polerowania, ale nadal obejmuje etapy fazowania, zmiękczania i wygładzania ręcznego. Poza obróbką, także architektura mechanizmu jest przemyślana.

Między godziną 13.00 a 15.00 mechanizmy naciągu i ustawienia czasu są lepiej widoczne, możemy także zobaczyć jedną z beczek ze sprężyną naciągową, ozdobioną szlifem ślimakowym. Od spodu, między godziną 5.00 a 7.00, widać koła zębate z zaokrąglonymi, zębami i okrągłymi, fazowanymi ramionami.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Zwiększone poczucie głębi stworzone przez tę szkieletową strukturę sprawia, że koło balansowe widoczne na godzinie 6.00 wygląda tak, jakby się unosiło, podczas gdy ozdobiony ślimakowym szlifem mikro-rotor na godzinie 9.00 kołysze się między ażurowanymi mostami.

Spektakl jest kontynuowany oraz widoczny przez przeszklenie z tyłu, gdzie można zobaczyć jak rotor uruchamia widoczny ciąg kół zębatych, zaczynając od przekładni cofania, która nadaje mechanizmowi naciągu opcję dwukierunkowej efektywnej pracy.

Bogato zdobione beczki i koła zapadkowe są teraz bardziej widoczne, podczas gdy faliste kształty mostów zestawione są z zdobiącymi je jakby tabliczkami wzdłużnie szczotkowanymi z wygrawerowanymi informacjami. Wszystkie opisane działania składaj się na wygląd tradycyjnego, szkieletowanego mechanizmu w bardzo dziś modnym i świetne wyglądającym technicznym wykonaniu i wykończeniu, na najwyższym poziomie.

Elementy wykonane z kompozytu Carbonium®

Zegarek Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette ma kopertę, koronkę, tarczę i sprzączkę paska wykonane z wcześniej wspomnianego Carbonium®.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Carbonium® to zaawansowany technologicznie, wysokowydajny kompozyt z włókna węglowego wynaleziony i wyprodukowany przez francuską firmę Lavoisier Composites. Jest on wytwarzany przy użyciu specjalnego procesu formowania tłocznego w celu dokładnego połączenia żywicy epoksydowej i włókien węglowych znajdujących się w taśmach z tego materiału wykorzystywanych w przemyśle lotniczym.

Romain opowiadał: „Od jakiegoś czasu byłem zainteresowany prezentacją zegarka wykonanego z włókna węglowego, ale zawsze czekałem na znalezienie odpowiedniego materiału, czyli prawdziwego, technicznego kompozytu węglowego. Znalazłem ten materiał w Carbonium®. Byłem zaintrygowany Carbonium®, ponieważ nie tylko ma doskonałe właściwości mechaniczne, ale także wygląda fantastycznie i nie przytłacza nadgarstka ”.

Aby wykonać każdy z elementów Carbonium® do tego zegarka, Lavoisier Composites tworzy bloki Carbonium®, które są następnie precyzyjnie kształtowane na 5-osiowym centrum obróbkowym, a następnie matowane, aby uzyskać lekko jedwabisty wygląd powierzchni. Zgodnie z życzeniem Romaina, Lavoisier wybrał długie włókna o długości 50 mm, które w ich oczach stanowią idealne połączenie między formowalnością, estetyką i właściwościami mechanicznymi. Rzeczywiście, włókno węglowe w Carbonium® jest trzykrotnie sztywniejsze niż tytan, a jednocześnie dwa razy lżejsze. W pełni zmontowana obudowa Carbonium® do modelu Insight Micro-Rotor Squelette waży zaledwie 15,36 g.

Tak więc przy sumarycznej masie 31,31 g można śmiało powiedzieć, ten zegarek jest lekki jak piórko, w zasadzie nie odczuwalny po założeniu na nadgarstek.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Co więcej, przy średnicy 42 mm, ta obudowa jest większa niż obudowa Insight Micro-Rotor wykonana z metalu szlachetnego lub tytanu (39,5 mm). Dzieje się tak, ponieważ zastosowanie Carbonium® oznacza miejscowe zwiększenie wymiarów obudowy, które trzeba wykonać, aby optymalnie go obrabiać. Gdy obracasz zegarek, żyłki w strukturze materiału koperty na zmianę odbijają światło, nadając jej niemal żywotności.

W przypadku zegarków z kopertami wykonanymi z włókna węglowego mechanizm jest często umieszczony w wodoszczelnym cylindrze w wodoodpornej obudowie. Romain chciał uniknąć tego i zapewnić ochronę przed wilgocią samą kopertą z Carbonium®. W tym celu firma Lavoisier Composites przeprowadziła wieloetapowy proces impregnacji opracowany specjalnie dla tego zegarka. Wstrzyknięto do mikroporów, niewidocznych gołym okiem, specjalna żywicę, by zapewnić szczelność i wodoszczelność koperty.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition – dostępność i cena

Jeśli chodzi o dostępność tego wydania zegarka, można go zamówić tylko u producenta.

Romain Gauthier uważa, że zwiększy to jego atrakcyjność dla kolekcjonerów.

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition

„Kupując ten zegarek bezpośrednio od nas, nasi kolekcjonerzy będą wiedzieć, że kupują ekscytujący czasomierz, którego nie znajdą nigdzie indziej” - mówi Romain.

Ci, którzy go posiadają, w pewnym sensie staną się częścią klubu właścicieli, którzy rozumieją, jak ten zegarek reprezentuje firmę pod względem możliwości technicznych, zaawansowania i niemal ekstremalnego poziomu wykonania ręcznego. Elementy z możliwością dostosowania obejmują końcowe wykończenie mostów i płyty głównej (skosy ręcznie polerowane lub matowe), kolor stalowych wskazówek, akcenty na tarczy i grawerowane płytki na mostkach oraz kolor paska z naturalnej gumy. Wersje z metali szlachetnych lub tytanu dostępne są bezpośrednio w firmie lub u sprzedawców detalicznych.

Cena zegarka Romain Gauthier Insight Micro-Rotor Squelette Manufacture-Only Carbonium Edition – dokładnie takiego, jak opisany wyżej -  wynosi 155 000 CHF, czyli około 650 000 złotych. Model ten w wersji ze złota to kwota rzędu 108 000 CHF, czyli około 450 000 złotych, a wersja platynowa dostępna jest w cenie około 650 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

The Citizen Caliber 0200 – nowy zeg...
The Citizen Caliber 0200 – nowy zeg...
29.03.2021
MeisterSinger Urban Day Date „Editi...
MeisterSinger Urban Day Date „Editi...
01.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco