• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”


Powrót do kategorii

Założona przez Josepha Bulovę w 1875 roku firma zegarmistrzowska nosząca jego nazwisko jest marką, która na przestrzeni długiej działalności wypracowała wiele rewolucyjnych rozwiązań, tak kiedyś jak i obecnie. Bulova oferuje dziś atrakcyjne cenowo zegarki wysokiej jakości, a co istotne, nadal potrafi zadziwić branżę innowacyjnymi rozwiązaniami. Siedziba główna przedsiębiorstwa znajduje się w Nowym Jorku, ale marka ma także osiem międzynarodowych biur oraz dystrybucję swoich wyrobów w 65 krajach, w tym także w Polsce. Aktualnie firma Bulova ma wyróżniające się portfolio produktów, obejmujące zegarki: Bulova, Caravelle, Wittnauer, a także licencjonowane zegarki z logo Harley-Davidson.

W 2008 roku tę znaną firmę przejęła korporacja Citizen. Pod skrzydłami tego cenionego japońskiego producenta firma rozwija się do dziś, nadal zadziwiając. Przykładem tego typu osiągnięć może być chociażby innowacyjny, bardzo płaski, zagięty mechanizm kwarcowy ze stoperem, stosowany w modelach „curv”. Jednak historia marki jest na tyle bogata, że na fali modnych reedycji także Bulova ma po co sięgać w przeszłość.

Modele z kolekcji „Archive” - powrót do przeszłości

Chcąc wykorzystać bogate, historyczne dokonania marka stworzyła kolekcję Archive, której początek dał zegarek Bulova Lunar Pilot Chronograph, zainspirowany czasomierzem noszonym w historycznej misji na Księżyc, czyli Apollo 15 z 1971 roku. Później Bulova wprowadziła kolejny model, tym razem był to Chronograph C "Stars and Stripes", który nawiązywał do stylu, jaki obowiązywał w Ameryce w początkowym okresie eksploracji kosmosu.

W 2018 roku marka Bulova zaprezentowała następnego przedstawiciela wspomnianej kolekcji: BULOVA Oceanographer Automatic „Devil Diver” - reedycję modelu przeznaczonego do nurkowania. Pisaliśmy o tym zegarku na naszym portalu, a jedną z jego wersji nawet gościliśmy na naszym redakcyjnym stole w celu zrecenzowania.

 Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

W niniejszym artykule prezentujemy kolejną, najnowszą wersję zegarka tej, jak się okazało, bardzo udanej serii. Przypomnę, że wzorem jest zegarek typu diver pochodzący z bardzo inspirujących, szczególnie w zakresie sportowych zegarków mechanicznych, lat 70. XX wieku.
 
„Diabelski Nurek” w najnowszym wcieleniu


Marka Bulova ma spore doświadczenie w tej dziedzinie, bazujące także na doświadczeniach jakie zdobyła będąc dostawcą solidnych zegarków dla amerykańskiej armii, właśnie w tamtych czasach. Wzorem dla dzisiejszego zegarka był model określany mianem „Devil Diver”, czyli „Diabelski Nurek”. Archiwalny zegarek przeznaczony do nurkowania, na którym oparto koncepcje reedycji, wyposażony był w dwubarwną jednokierunkową lunetę, a informacje na tarczy określające odporność na ciśnienie wody opisano jako "666 stóp", zamiast "200 m".

 Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Właśnie te trzy cyfry 666 na tarczy, uznawane za „diabelską liczbę”, spowodowały, że zegarek otrzymał przydomek "Diabelski Nurek" (Devil Diver). Jego design był dokładnie taki, jaki ja mam przed oczami myśląc o sportowych zegarkach z tamtych lat. Niedawno marka Bulova postanowiła wskrzesić ten odważny projekt, tworząc zegarek wyglądający jak przeniesiony niemal żywcem z lat siedemdziesiątych, mający wszystkie lubiane cechy tamtego wzornictwa.

Prezentowana, nowa wersja tego modelu przygotowana na 2021 rok ma bardzo wygodny i uniwersalny rozmiar koperty – jej średnica wynosi 41 mm. Kształt koperty współczesnego zegarka jest niemal dokładnym odwzorowaniem obudowy modelu archiwalnego z lat 70. XX wieku, czyli pierwowzoru. Można go nazwać poduszkowatym, w kształcie żółwia, elipsy etc.

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Obudowa wykonana ze stali jest w całości polerowana, a pod względem ergonomii ma wąskie, łukowate boki układające się w dopasowany do nadgarstka profil, oraz spore, widoczne od góry powierzchnie, które są skośnie skierowane w dół, dając właśnie taką wąską zagiętą linię boczną. Zastosowane szkło nie mogło być inne, jak mocno wypukłe, pasujące do stylu i doskonale podkreślające charakter zegarka.

Elementy koperty oraz mechanizm zegarka

Szkło jest wykonane z szafiru i ma nałożoną od wewnątrz powłokę antyrefleksyjną dającą niebieskawą poświatę. Koronka jest wygodna w użytkowaniu, zakręcana i przyozdobiona nazwą firmy. Nie jest duża, ale operuje się nią zapewne bardzo sprawnie, dzięki dość gęstym i ostrym nacięciom ułatwiającym pewnych chwyt.

Wkręcany dekiel jest pełny, a jego powierzchnię wykorzystano do umieszczenia na niej podstawowych informacji o tym modelu. W moim odczuciu brakuje tutaj czegoś ekstra, np. graweru – jakiegoś elementu, dla którego chciałoby się czasem także od tej strony zerknąć na ten zegarek.  Niestety dekiel jest płaskim, okrężnie szczotkowanym kawałek stali. Pod deklem znajduje się japoński mechanizm firmy Miyota z automatycznym naciągiem sprężyny.

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

 Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Reedycja Bulova Oceanographer „666” w tej wersji jest wyposażona w standardowy mechanizm Miyota 821D-21B, który pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć koła balansowego na godzinę i ma około 42 godziny rezerwy chodu. Mechanizm uchodzi za solidny i niezawodny, także pod względem precyzji pracy można być z niego zadowolonym.

Tarcza – nowy kolor, którego nie sposób przeoczyć

Sięgając do archiwum marki i historycznych zegarków Bulova, nowy model „Devil Divera” ma tarczę w pomarańczowym kolorze, którą okala obrotowa luneta z czarno pomarańczową wkładką.

Luneta ma naniesioną nurkową skalę minutową, a jej pierwsze 15 minut wyróżniono także pomarańczowym kolorem tła. Sama tarcza odpowiada wizualnie pierwowzorowi. Zastosowano świetne, nakładane i wysokie transparentne indeksy godzinowe z umieszczoną pod nimi masą luminescencyjną w beżowym kolorze, szerokie, wyraziste wskazówki z masą świecącą o tej samej barwie nad i pod indeksami, oraz nakładane logo marki.

 Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Oczywiście, poza nadrukowaną informacją o rodzaju naciągu sprężyny napędowej, nie mogło na tarczy zabraknąć kultowego napisu „Snorkel” i diabelskich cyfr 666, odpowiadających za wodoszczelność podaną w stopach (feet).

Bulova Oceanographer „666” ref. nr 96B350 – dostępność

Firma Bulova kolejny raz oddaje hołd dla uznanego zegarka nurkowego z lat 70. ubiegłego wieku,  tym razem proponując wersję tego modelu w oryginalnym rozmiarze koperty.

Dotychczasowe, nielimitowane wersje Bulova Oceanographer „666” to spore zegarki, bo mające koperty o średnicy 44 mm. Nowy, doskonale oddający ducha minionych lat model, to nie tylko atrakcyjna wizualnie reedycja, ale również rasowy „nurek”.

 Bulova Oceanographer „666” Automatic - nowa wersja „Diabelskiego Nurka”

Zegarek spełnia rygorystyczne normy ISO, co potwierdza posiadanym certyfikatem, oraz ma klasę wodoszczelności do 200 m (czyli właśnie 666 stóp). Mocujemy go do nadgarstka za pomocą zintegrowanego z kopertą, sportowego paska z gumy, z trzyczęściowym zapięciem na klamrę. Tarcza w charakterystycznym, pomarańczowym kolorze wyróżnia się w kopercie o dużej płaszczyźnie i na tle wspomnianego paska w czarny kolorze.

Bulova Oceanographer „666” ref. nr 96B350 dostępny będzie wiosną 2021 roku.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Bulova znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – BULOVA

Adrian Szewczyk
zdjęcia live ze strony: www.watchuseek.com


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „dive...
Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „dive...
19.03.2021
Roamer Rockshell Mark III Chrono
Roamer Rockshell Mark III Chrono
25.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco