• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina

Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach


Początek istnienia firmy Doxa datowany jest na rok 1889, kiedy to 21-letni Georges Ducommun otworzył zakład zegarmistrzowski w szwajcarskim kantonie Neuchatel. Losy tej firmy opisywaliśmy już niejednokrotnie, dalsze lata istnienia tego przedsiębiorstwa to jego ciągły rozwój. Przeniesiemy się teraz od razu do okresu po drugiej wojnie, kiedy to szefem firmy był zięć jej założyciela, Jecues Nardin. Wówczas trwały poszukiwania dla marki jakiegoś wyjątkowego miejsca na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, jakiejś niszy, w której Nardin mógłby „ulokować” produkty firmy Doxa, a tym samym pozyskać nowych klientów. Trzeba przyznać, iż szczęśliwie dla Nardin’a, około 1960 roku z pomocą przyszedł mu wybitny, francuski oficer marynarki, odkrywca, filmowiec, naukowiec i badacz podmorskich głębin oraz wszelkich form życia, które zamieszkiwały morza i oceany świata - Jacques-Yves Cousteau.

Wtedy to można powiedzieć, że narodził się najbardziej kultowy model marki Doxa.

Doxa SUB – narodziny legendy

Cousteau był jednym ze współtwórców Aqua-lungu oraz osobą, która miała olbrzymi wpływ na spopularyzowanie nurkowania jako sportu rekreacyjnego na początku lat 60. XX wieku. Warto nadmienić, iż do 1960 roku nurkowanie kojarzone było głównie z działaniami marynarki wojennej i wojska, a nie ze sposobem na rekreację i formę spędzania wolnego czasu.

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Lata 60. ubiegłego wieku oraz decyzja o poszerzeniu kolekcji zegarków o modele przeznaczone do nurkowania stanowi bez wątpienia kamień milowy w historii marki Doxa.

W 1964 roku w zakładach Doxa został utworzony specjalny zespół składający się z zawodowych nurków oraz doświadczonych zegarmistrzów, któremu zostało powierzone opracowanie i stworzenie nowych modeli zegarków przeznaczonych do nurkowania, zarówno dla nurków rekreacyjnych, jak i zawodowych. Poszczególne etapy oraz efekty pracy zespołu konsultowane były także z członkami U.S. Diving Association. Zespół pracował wiele miesięcy i wykonał dziesiątki testów, które miały pomóc w określeniu najlepszych parametrów, jakie powinny cechować nowe model z linii „diver watch”. Testowano różne kolory tarcz oraz odpowiadający im stopień czytelności pod wodą. Tarcza w kolorze pomarańczowym okazała się być najbardziej czytelna podczas testów wykonywanych na głębokości 30m, tym samym stało się oczywiste, iż pomarańczowy zostanie wybrany, jako kolor tarcz w zegarkach Doxa przeznaczonych do nurkowania. To właśnie początki eksperymentów z kolorem, który zawędrował również do drugiej nurkowej wersji modeli SUB.

Nieco prostszych, w wersji trójwskazówkowej, które szwajcarska firma niedawno przypomniała prezentując ich reedycję, a teraz przedstawiamy wersję ze stoperem.

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

DOXA SUB 200 C-GRAPH

Warto przypomnieć, że Doxa i jej kolekcja nurkowych zegarków SUB doczekały się grona zagorzałych fanów. To wynik innowacyjnego podejścia do zegarków przeznaczonych dla nurków, jakie obrała firma już ponad 50. lat temu.

Co ciekawe, stylistycznie niewiele zmieniło się w ich wyglądzie do dziś, dzięki czemu aktualne modele Doxa SUB idealnie wpisują się w branżowy trend na tworzenie zegarków nawiązujących do modeli archiwalnych. Mało tego, dziś to ewidentnie moda, a marka Doxa robi to od dawna. Druga cecha charakterystyczna to kolorystyka. Doxa Sub była pierwszym z modeli zegarków do nurkowania, w którym zastosowano charakterystyczną, pomarańczową tarczę. Kolor ten, jak wspomniałem, pojawił się w zegarkach DOXA bardzo wcześnie i można powiedzieć, że jest od lat w DNA produktów Doxy.

Kiedy celowo wprowadzono po wielu próbach i badaniach kolor pomarańczowy, to był to dopiero początek – nomen omen – barwnej przygody tego producenta. Później swoje premiery miały kolejne wersje kolorystyczne poszczególnych modeli zegarków.

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Dlatego nie dziwi fakt, iż dziś wśród zegarków dla nurków opracowanych przez DOXA Watches, pojawia się nowa kolekcja z mechanizmem o automatycznym naciągu sprężyny i z dodatkową funkcją w postaci stopera od razu w sześciu wersjach kolorystycznych.

Koperta zegarka – typowo męski rozmiar

Doxa SUB 200 C-GRAPH to zegarek duży. Dzięki temu zapewnia oczekiwaną czytelność, ale też od razu trzeba sobie uświadomić, że to model typowo męski.

Koperta wykonana jest ze stali 316L i ma średnicę 45 mm oraz 17,25 mm grubości. Koperta jest okrągła z łagodnie wyprowadzonymi uszami, których górne części, podobnie jak boki koperty, są szczotkowane. Rozdziela je fazowana powierzchnia, która jest polerowana na wysoki połysk. Oczywiście - jak przystało na rasowego „divera” - zegarek posiada jednokierunkową, obrotową lunetę ze skalą minutową co 5, która jest naniesiona na szafirowej wkładce. Okala ona również wypukłe szkło szafirowe.

Zakręcana koronka wraz z systemem uszczelnień zapewnia wodoodporność do 200 metrów. Koronka na powierzchni czołowej przyozdobiona jest wizerunkiem ryby w pomarańczowym kolorze, to symbol zegarków dla nurków marki Doxa.

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Tarcza zegarka – optymalna czytelność

Tarcza zegarka jest stylistycznie dość prosta, a widoczne dodatkowe, małe tarcze odpowiadające za prezentację wskazań stopera są w ułożeniu uwarunkowanym zastosowanym mechanizmem. Na krawędzi tarczy nadrukowano skalę minutową z precyzyjną podziałką sekundową. Tarcza małego sekundnika umieszczona jest na godzinie 9.00, na godzinie 3.00 umieszczono licznik minut stopera, a na 6.00 licznik godzin tej funkcji.

Wszystkie elementy na tarczy związane z nurkowaniem i odpowiedzialne za wskazania są pokryte luminescencyjną powłoką Super-LumiNova®, aby zapewnić optymalną czytelność w warunkach słabej widoczności. Tak więc spore, prostokątne indeksy, ale i wskazówki łącznie z tymi na małych tarczach, mają elementy luminescencyjne.

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Wskazówki czasu głównego są dość szerokie i dobrze widoczne na każdej z wersji kolorystycznej tarczy, choć prawdopodobnie na wariancie pomarańczowym najlepiej.

Nowy model Doxa dla nurków - aż sześć wersji kolorystycznych

Sześć kolorów i aż 12. wersji nowego modelu to duży wybór.

Począwszy od oczywistego koloru pomarańczowego na turkusowym kończąc. Do wyboru mamy zatem: Orange Professional, kolor tarczy wprowadzony po raz pierwszy przez firmę DOXA w 1967 roku, Silver Searambler, Black Sharkhunter, Navy Caribbean, Yellow Divingstar, i Turkusowy Aquamarine.

Dane techniczne Doxa SUB 200 C-GRAPH i wersje kolorystyczne:

Wskazania: godziny, minuty, sekundy, stoper,
Koperta: Stal nierdzewna
Średnica: 45,00 mm
Grubość: 17,25 mm
Szkło: Wypukłe szkło szafirowe
Luneta: Obrotowa z jednym kierunku z szafirową wkładką
Rozstaw uszu: 20 mm
Dekiel: Stalowy, pełny, wkręcany
Mechanizm: Sellita SW510-B z naciągiem automatycznym.

Doxa SUB 200 C-GRAPH wersje kolorystyczne:

- pomarańczowa tarcza, bransoleta ze stali nierdzewnej (nr ref. 798.10.351.10)
- pomarańczowa tarcza, pomarańczowy gumowy pasek (798.10.351.21)
- srebrna tarcza, bransoleta ze stali nierdzewnej (798.10.021.10)
- srebrna tarcza, czarny gumowy pasek (798.10.021.20)
- czarna tarcza, bransoleta ze stali nierdzewnej (798.10.101.10)
- czarna tarcza, czarny gumowy pasek (798.10.101.20)
- granatowa tarcza, bransoleta ze stali nierdzewnej (798.10.201.10)
- granatowa tarcza, granatowy gumowy pasek (798.10.201.32)
- żółta tarcza, bransoleta ze stali nierdzewnej (798.10.361.10)
- żółta tarcza, żółty gumowy pasek (798.10.361.31)
- turkusowa tarcza, bransoleta ze stali nierdzewnej (798.10.241.10)
- turkusowa tarcza, turkusowy gumowy pasek (798.10.241.25)

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Doxa SUB 200 C-GRAPH – dostępność i cena

Każdy z sześciu wariantów kolorystycznych modelu SUB 200 C-GRAPH jest dostępny w dwóch wersjach. Do wyboru mamy wersję z kultową bransoletą wykonaną ze stali nierdzewnej z ogniwami w centralnych rzędach przypominającymi ziarenka ryżu, z zapięciem i przedłużeniem na skafander nurkowy. Bądź też z nowym, sportowym, elastycznym i wytrzymałym gumowym paskiem w kolorze tarczy, z charakterystycznymi oznaczeniami DOXA po obu stronach. Na pasku również występuje wytłoczony motyw ziarenek ryżowych.

 Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „diver” w aż 6 kolorach

Zegarki do nurkowania z serii SUB są już dostępne w oficjalnej sprzedaży w Polsce.

Sugerowana cena detaliczna modeli Doxa SUB 200 C-GRAPH to około 12 400 złotych za wersje ze stalową bransoletą, oraz około 12 200 złotych za wersje z gumowym paskiem.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Doxa SUB znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DOXA SUB.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Delma Blue Shark III Lake Baikal Ex...
Delma Blue Shark III Lake Baikal Ex...
17.03.2021
Bulova Oceanographer „666” Automati...
Bulova Oceanographer „666” Automati...
22.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco