• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition


Powrót do kategorii

Najgłębsze jezioro i największy słodkowodny zbiornik wodny na świecie to doskonałe miejsce do testowania nurkowych zegarków. Firma Delma postanowiła sprawdzić tam „w akcji” jeden ze swoich modeli - Blue Shark III, choć to aż 6 000 km od Szwajcarskiego miasta Lengnau, gdzie znajduje się siedziba tego producenta. Razem z zegarkiem pojawiła się tam ekipa doświadczonych nurków, filmowców i fotografów.

Zegarek przygotowany na każde wyzwanie

Warunki panujące w okolicach jeziora Bajkał do łatwych i przyjemnych nie należą.

Temperatura powietrza wynosi średnio minus 21 °C a pokrywa lodowa zimą sięga 2 metrów. Temperatura wody pod lodem jest nieco powyżej zera i wynosi około 3 °C, ale wygląd jeziora jest absolutnie niezwykły, co uprzyjemniało pewnie dokumentowanie zadań dla zegarka.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Zmieniające się nieustannie otoczenie ze względu na aktywność geologiczną jest również jednym z najstarszych jezior na ziemi, istniejącym od ponad 25 milionów lat. Wyprawa w takie miejsce miała za zadanie udowodnić, że zegarek Delma Blue Shark III jest przygotowany na każde wyzwanie.

Dokumentowanie tego doświadczenia stanowiło dla uczestników okazję do zobaczenia na własne oczy tego, jak niezwykłe stworzenia przetrwały w tym surowym miejscu.

Warto zobaczyć krótkie video prezentujące miejsce, gdzie testowany był zegarek:
 


Głębokie jaskinie zanurzone na ponad 50 metrów w krystalicznie czystej wodzie, oczyszczonej przez unikalne mikroorganizmy, odsłaniają studnie wodne pokryte pryzmatycznymi kolorowymi rafami. Nad powierzchnią pozornie niekończący się, zamarznięty krajobraz jest przerywany jedynie przez przebijające się odłamki lodu i jałowe szczyty. Grubą warstwę niezwykle przejrzystego lodu zdobi hipnotyzujący wzór uwięzionych pęcherzyków powietrza i pęknięć. Poznawanie tego miejsca wymagało wieloletniego doświadczenia i najlepszego dostępnego sprzętu.

Jak mówi lokalny divemaster: „Nurkujesz w tropikach, aby zobaczyć, co jest w oceanie. Nurkujesz w jeziorze Bajkał, aby zobaczyć, co jest w twoim wnętrzu ”.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Zanim zaprezentujemy tytułowy model Blue Shark III Lake Baikal Expedition, warto jeszcze wspomnieć kilka słów na temat bogatego doświadczenia firmy Delma w zakresie produkcji zegarków do nurkowania.

Historyczne kamienie milowe firmy Delma to:

1924
Delma to szwajcarska, niezależna, rodzinna marka zegarmistrzowska założona w Lengnau (Biel) w 1924 roku, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji zegarków sportowych.

1969
To moment w którym Delma wprowadziła na rynek swój pierwszy zegarek dla nurków, co dało początek serii zegarków typu diver.

2011
DELMA dołącza do elitarnego kręgu marek oferujących zegarek zdolny wytrzymać ciśnienie panujące na głębokości 3000 metrów wraz z premierą Blue Shark I. Wyposażony w zawór helowy, jednokierunkową lunetę, luminescencyjne cyfry i indeksy, Blue Shark stał się jednym z najbardziej solidnych i niezawodnych zegarków w swojej kategorii.

2016
Wprowadzony zostaje model Blue Shark II, który umacnia pozycję DELMA wśród ekspertów od tworzenia zegarków dla nurków. Wycięcia w obrotowej jednokierunkowej lunecie zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby zapewnić wyższą pewność chwytu podczas obsługi, nawet w rękawiczkach.

2019
Aby uczcić 95-lecie i 50-lecie zegarków typu „diver”, firma DELMA przesuwa granice swoich możliwości jeszcze dalej dzięki trzeciej generacji Blue Shark, niezwykle wytrzymałego zegarka dla nurków, który może osiągnąć głębokość zanurzenia wynoszącą 4 000 metrów.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III – stworzony do użytkowania na dużych głębokościach

Zegarki z kolekcji Delma Blue Shark III zostały zaprojektowane do użytkowania na bardzo dużych głębokościach zarówno w morzu, jak i w głębokich jeziorach. Stworzone zostały do pracy w najtrudniejszych warunkach. Potwierdza to wysoka wytrzymałość i wodoszczelność do imponującego poziomu aż 4 000 metrów.

Zegarek ma masywną kopertę, ale nie zdradzającą aż tak dużej wytrzymałości, dopóki nie poznamy jej wymiarów. Średnica obudowy to 47 mm, a grubość 18,5 mm. Ma ona okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone, zwężające się, choć mięsiste uszy. Powierzchnie koperty są matowe, pokryte szlifem w postaci szczotkowania. To design typowy dla wytrzymałych „toolwatchy”. Koronkę umieszczoną w tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3.00, ochraniają z dwóch stron łukowate wypustki. Po przeciwnej stronie koperty umieszczono automatyczny zawór helowy.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Model Delma Blue Shark trzeciej generacji, jako zegarek dla nurków, ma także inne niezbędne cechy. Kopertę od góry wieńczy obrotowa luneta z naniesioną skalą do ustalania czasu nurkowania. W zależności od wariantu zegarka, luneta dostępna jest w wersji stalowej lub stalowej z czarną powłoką DLC. W obu wersjach wygrawerowana skala jest wypełniona poprawiającym odczyt, kontrastowym żółtym lakierem.

Czytelna tarcza dostępna w kilku kolorach

Kolejna cecha to czytelna tarcza. Tu wybór jest między trzema dostępnymi kolorami: czarnym, granatowym i pomarańczowym. Oczywiście każda z nich zapewnia dobrą czytelność, szczególnie, że  indeksy są wyraziste, duże i pokryte masą luminescencyjną, a zestaw wskazówek również cechuje się sporymi wymiarami i obfitym wypełnieniem masą świecącą. Zastosowana masa ma kolor zielony a wskazówki, a dokładnie ich obwódki, są lakierowane na żółto. Żółte są także trzy oznaczenia cyfrowe dublujące indeksy: 6, 9 i 12. Na trzeciej jest wycięte okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca. Pod godziną 12 nadrukowano nazwę marki, a po przeciwnej stronie informacje o rodzaju naciągu sprężyny, no i imponującej wodoszczelności do poziomu 4 000 m.

Warto wspomnieć, że parametr ten ma potwierdzenie wykonanymi testami. Testowanie i certyfikacja przeprowadzone zostały przez szwajcarskie laboratorium PST, z siedzibą w Zwillikon w kantonie Zurych, zajmujące się testowaniem bezpieczeństwa produktów.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

W każdej z wersji kolorystycznych tarczy uzupełnieniem jest wąski sekundnik w żółtym kolorze z małym grotem wypełnionym masą świecąca na końcu. Pierścień dystansowy jest wykorzystany do nadrukowania skali minutowej jako wąskie kreseczki i z cyfrowymi oznaczeniami co 5 pomarańczowym kolorze.

Zachowano uporządkowany i czytelny układ elementów, a przy tym zadbano o precyzję i detale w postaci wysokiej jakości wykończenia wskazówek, nakładanych indeksów czy ostrych nadruków. Tarczę chroni grube szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Mocowanie do nadgarstka i mechanizm zegarka

Zegarek Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition otrzymujemy na stalowej, solidnej bransolecie, która ma trójrzędową konstrukcję i jest mocowana w przestrzeń między uszami za pomocą śrub, których wystające łebki są także elementem stylistycznym.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Rozstaw uszu to 22 mm. W komplecie jest także gumowy pasek i narzędzie do odkręcania niestandardowych śrub. Wszystkie te dodatki znajdziemy w eleganckim, drewnianym pudełku lakierowanym na wysoki połysk.

„Sercem” zegarka jest mechaniczny pewniak. Mechanizm Eta 2824 z automatycznym naciągiem sprężyny, czyli przyszły użytkownik ma gwarancję spokoju jeśli chodzi i precyzję pracy i bezawaryjność, a w razie konieczności, serwis jest łatwy i stosunkowo tani.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition – dostępność i cena

Delma Blue Shark III to zegarek zaprojektowany, aby spełnić najwyższe wymagania profesjonalistów, a powstał głównie z myślą o koneserach, kolekcjonerach i doświadczonych nurkach. Jednak model ten to także w pełni funkcjonalny zegarek, który może sprostać wyzwaniom codziennego życia i użytkowania, dzięki bardzo sportowej estetyce i dużej wytrzymałości. Oczywiście kierowany jest do posiadaczy sporych nadgarstków.

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition

Cena zegarka Delma Blue Shark III Lake Baikal Expedition zależy od wersji -  model ze stalową lunetą dostępny jest w cenie na poziomie około 8 555 złotych, natomiast za wersję ze stalową lunetą pokrytą czarną powłokę DLC trzeba zapłacić około 8 995 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Delma znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DELMA

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

IWC Pilot’s Watch Timezoner Edition...
IWC Pilot’s Watch Timezoner Edition...
16.03.2021
Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „dive...
Doxa SUB 200 C-GRAPH – rasowy „dive...
19.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco