Czasomierze marki Atlantic cieszą się w Polsce szczególnym uznaniem i darzone są sporym sentymentem. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, ale zdecydowanie najistotniejszym jest obecność tej szwajcarskiej marki oraz dostępność jej produktów w naszym kraju już od lat 50’ ubiegłego stulecia. Przeróżne modele Atlantica zdobiły nadgarstki naszych ojców i dziadków, często były także obiektem marzeń wielu naszych rodaków. Popularność zyskały dzięki relatywnie przystępnej cenie oraz bardzo dobrej relacji ceny do jakości wykonania.
Marka Atlantic ma bogatą historię, która zasługuje na przedstawienie w osobnym artykule, jednakże jest to pierwsza publikacja na temat tej marki na naszym portalu, dlatego chciałbym Wam choć pokrótce przybliżyć historię tego przedsiębiorstwa:
wszystko zaczęło się w 1888 roku, kiedy to zegarmistrz Eduard Kummer, otworzył firmę produkującą zegarki w Bettlach koło Grenchen w Szwajcarii. Firma, początkowo zatrudniająca zaledwie kilku zegarmistrzów, szybko przekształciła się w dużą i cenioną na świecie manufakturę.
Pierwsze czasomierze produkcji Kummera firmowano skrótem EKB (Eduard Kummer Bettlach), jednak z czasem firma zmieniła nazwę na Atlantic, w logotypie umieszczając kotwicę i cyrkiel.
Pierwszy zegarek sygnowany marką Atlantic pojawił się na rynku w 1932 roku i był jednocześnie prekursorem naręcznych, wodoszczelnych czasomierzy. Kolejnym niezwykle istotnym wydarzeniem w historii firmy było wynalezienie w latach 50. mechanizmu z funkcją szybkiej korekty daty za pomocą koronki. Ten epokowy wynalazek, używany jest do dnia dzisiejszego przez wszystkich producentów zegarków na świecie.
Nie ulega wątpliwości, iż po dziś dzień, najbardziej znanymi czasomierzami marki Atlantic, są modele z kolekcji Worldmaster. Tak, jak wspomniałem na wstępie - zegarki z linii Atlantic Worldmaster to modele, które od pokoleń obecne były w wielu polskich rodzinach, na nadgarstku dziadka lub ojca.
Do dnia dzisiejszego modele vintage marki Atlantic, nie tylko z kolekcji Worldmaser, cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów i stanowią trzon wielu kolekcji.
Nowe odsłony kultowego Worldmastera
Właśnie modelom z kolekcji Worldmaster chciałbym poświęcić ten artykuł, a w zasadzie ich współczesnym wersjom, które w bardzo udany i wyraźny sposób nawiązują do swoich sławnych prekursorów. Warto dodać, że legendarny Worldmaster może być śmiało zaliczany do grona najsłynniejszych zegarków na świecie.
W ubiegłym wieku zegarki Worldmaster były dobrem tak popularnym i pożądanym, że występowały aż pod trzema nazwami, w zależności od rynku przeznaczenia. Na polskim rynku kultowy model marki Atlantic zagościł już na początku lat 50. XX wieku. Wtedy też powstał w naszym kraju pierwszy salon, w którym nabyć można było słynne szwajcarskie czasomierze.
Obecnie, zegarki Atlantic z kolekcji Worldmaster produkowane są w ramach kilku linii. Jedną z nich jest linia Art Deco, będąca ukłonem w stronę ponadczasowej klasyki oraz elegancji charakterystycznej dla lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Od tego czasu w ramach kultowej linii poszczególne modele Worldmastera zmieniały się tylko stylistycznie.
Najbardziej charakterystyczny element czasomierza – promienista tarcza – do dziś pozostał bez zmian.
Model Worldmaster Art Deco Automatic prezentuje to, za co ceniony zawsze był i nadal jest jego prekursor sprzed lat – klasyczny, ponadczasowy wygląd, elegancję i styl.
Modele vintage wyróżniały się na tle innych zegarków oferowanych w ubiegłym wieku m.in. wielkością koperty, która jaka na ówczesne standardy obowiązujące na rynku zegarkowym, była dość duża, gdyż wynosiła od 37 do 40 mm średnicy.
Producent we współczesnej wersji postanowił zachować dokładnie taki sam rozmiar koperty, wynoszący 40 mm, co dodatkowo podkreśla fakt więzi z historycznymi modelami.
Koperta wykonana jest ze stali szlachetnej, dekiel jest przeszkolony i umożliwia obserwowanie mechanizmu podczas pracy. Atlantic w modelu Art Deco Automatic stosuje naprzemiennie dwa mechanizmy: ETA 2824-2 lub Sellita SW200. Obie konstrukcje są bardzo do siebie zbliżone pod względem technicznym oraz są często spotykane w innych zegarkach oferowanych na rynku.
Oba mechanizmy posiadają automatyczny naciąg sprężyny napędowej, oferują około 40 godzin rezerwy chodu przy pełnym naciągu i posiadają funkcję prezentacji daty. Szybka modyfikacja i ustawienie wskazań daty może być oczywiście dokonywana za pomocą koronki.
Tarcza modelu Worldmaster Art Deco jest bardzo czytelna, a indeksy oraz cyfry arabskie mają dokładnie ten sam styl, jak te stosowane w modelu oferowanym w 1955 roku, i w wybranych wersjach pokryte zostały złotą powłoką PVD.
Tarcza posiada ciekawą, charakterystyczną fakturę przypominającą rozchodzące się promienie słoneczne, a całej kompozycji uroku dodaje czerwony grot wskazówki sekundnika, także spotykany od lat w zegarkach tej marki.
Czasomierz posiada klasę wodoszczelności na poziomie 5 ATM/ 50 M i wyposażono go w szkło szafirowe odporne na zarysowania. Model ten oferowany jest zarówno z czarnym lub brązowym paskiem wykonanym z naturalnej skóry lub z bransoletą wykonaną ze stali.
Atlantic Worldmaster Art Deco Automatic - dostępność i cena
W ramach współczesnej kolekcji Worldmaster Art Deco Automatic oferowane są aż 24 wersje kultowego modelu, różniące się kolorami tarcz, indeksów oraz kopertami (występują także modele z kopertami wykonanymi ze stali, pokrytymi złotą powłoką PVD).
Ponadto dostępne są także 4 modele w ramach serii Worldmaster Art Deco Mechanical, które wyposażone są w mechanizm z manualnym naciągiem.
Worldmaster Art Deco Automatic oferowany jest w cenie około 2 200 – 2 400 złotych.
Maciej Kopyto
0 Komentarzy
Średnia 0.00