• Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer


Powrót do kategorii

Markę, czy też firmę Porsche zna każdy miłośnik motoryzacji. Mało tego, myślę, że jest ona znana także osobom, które na co dzień nie interesują się tak bardzo samochodami, to w końcu ikona motoryzacji, nawet dla tych, którzy samochodów Porsche nie lubią, tak jak ja. I oczywiście marka ta kojarzy się z bardzo charakterystycznymi pojazdami sportowymi. Nieco bardziej wtajemniczeni wiedzą, że jest jeszcze firma Porsche Design, która inspirując się motoryzacją oraz samochodami Porsche tworzy inne przedmioty użytkowe: odzież, okulary, walizki, torby, elektronikę, perfumy, akcesoria kuchenne, piśmiennicze… i to, co interesuje nas najbardziej, czyli zegarki.

Na początku był samochód sportowy – tak przynajmniej opowiada się w przypadku zegarków Porsche Design, które od początku powstania, w różny sposób, były inspirowane funkcjonalnymi instrumentami samochodów Porsche, nie tylko tymi ze wskazówkami. Jednak nowe odmiany zegarków w kolekcji Sport Chrono są sposobem na powrót tam, gdzie wszystko się zaczęło – do samego samochodu, jego kokpitu i zegara w jego centralnej części.

Inspirując się tym co możemy zobaczyć siedząc w fotelu sportowego auta Porsche, niejako przekształcono ponadczasową konstrukcję instrumentów Porsche w ekskluzywne zegarki, które możemy wybrać w wersji z małym sekundnikiem jak i ze stoperem.

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Zegar z małą sekundą umieszczony w centralnej części kokpitu

Już w 1963 roku Porsche 911 było wyposażone w elektrycznie sterowany zegar jako element zespołu instrumentów pokładowych. Na początku 2000 roku Porsche dodało zegar centralnie na desce rozdzielczej modelu Panamera, jako instrument pomocniczy, który pierwotnie miał wyświetlać czasy okrążeń. Dziś zegar z małą sekundą umieszczony w centralnej części kokpitu to elektrycznie zasilana jednostka zaprojektowana tak, by była doskonale czytelna, dzięki czarnej matowej tarczy, ceramicznym indeksom i masie SuperlumiNova na wskazówkach.

Zegarek naręczny inspirowany tym z samochodu jest bardzo podobny. Sport Chrono Subsecond ma stylowy, minimalistyczny design. Szczególną uwagę zwraca bardzo nietypowa koperta o okrągłym kształcie i z bardzo wąskimi uszami, których końce są ze sobą połączone, co daje wrażenie ażurowania przestrzeni między uszami w kopercie, która powstała pierwotnie jako masywny monoblok ze zintegrowanym mocowaniem paska.

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Tutaj całość otrzymała wizualnie niesłychaną lekkość, która jest niejako potwierdzana przez zastosowanie tytanu jako budulca. Nowoczesnego i zarazem technicznego charakteru dodaje połączenie powierzchni polerowanych i matowych, co oczywiście - jak przystało na Porsche Design - jest wykonane z najwyższą precyzją.

Średnica koperty to 42 mm a grubość 12,25 mm. Od strony tarczy kopertę wieńczy szkło szafirowe z dwustronną i siedmiowarstwową powłoką antyrefleksyjną o podwyższonej twardości. Dobrany pasek jest w pełni zintegrowany z kopertą, wykonany ze skóry takiej samej jakiej używa się do wykończenia wnętrza samochodu w bardzo nowoczesny stylu.

Pasek jest zapinany na składaną, tytanową klamrę zwalnianą przyciskami. Koronka umieszczona jest tradycyjnie na godzinie 3. Ma odpowiednią wielkość i prosty kształt a jej boki to spora ilość precyzyjnych nacięć.

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Minimalistyczne tarcze i manufakturowe mechanizmy

Tarcza zegarka jest minimalistyczna a zarazem bogata w detale potwierdzające precyzję wykonania. Opcjonalnie dostępne są cyferblaty w kolorze czarnym, brązowym lub niebieskim. Tarczę otacza wąska, ale dość wysoka luneta. Sama powierzchnia tarczy jest trójpoziomowa. Pod samym szkłem na wąskiej, poziomej powierzchni nadrukowano jako cyfry arabskie skalę minutową co pięć. Na skośnej części schodzącej do głównej płaszczyzny nadrukowano podziałkę minutową i godzinową za pomocą kresek.

Główna powierzchnia ma wyraźny wzór w postaci szczotkowania. Pod godziną 12 nadrukowano logo i nazwę firmy, a po przeciwnej stronie jest zagłębiona mała tarcza sekundnika. Centralne umieszczone wskazówki, godzinowa i minutowa są proste, dobrze widoczne i wypełnione masa świecącą.

Patrząc na całość wyraźnie widać odwzorowanie zegarka z deski rozdzielczej samochodu.

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond ChronometerPorsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

„Sercem” zegarka Sport Chrono Subsecond jest nowy mechanizm Porsche Design kaliber 03.200 z automatycznym naciągiem, który został opracowany we własnych zakładach tej firmy. Rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej powinna wynosić 38 godzin. Koło balansu pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, a części ruchome mechanizmu łożyskowane są za pomocą 31 kamieni syntetycznych.

Czwarta wersja nie wyróżnia się tylko kolorem, ale także dodatkową funkcją jaką jest stoper.

Matowa czarna tarcza tego modelu jest elementem współgrającym z kopertą także w czarnym kolorze. Tarcza ma również trzy warstwy, jednak poza małą tarczą na godzinie 6, która w tym wypadku wskazuje godziny stopera, jest druga mała tarcza pod godziną 12, która odpowiada za minuty stopera. Na godzinie 9 jest półkoliste nacięcie, w którym widać obracającą  się tarczę ze skalą. To mały sekundnik zegarka.

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Logo i nazwa firmy oraz informacja o certyfikacie chronometru są umieszczone na godzinie 3, a na godzinie 4 wycięto okienko datownika ze wskazaniami dnia miesiąca na czarnym tle. Sercem tego modelu jest mechanizm Porsche Design Kaliber 01.100 z automatycznym naciągiem. Rezerwa chodu wynosi 48 godzin, mechanizm jest łożyskowany na 25 kamieniach, a balans pracuje z częstotliwością oscylacji wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.

Z racji dodatkowej komplikacji konstrukcji mechanizmu zegarek w tej wersji jest nieco grubszy i ma 14,9 mm grubości. Druga różnica w obudowie to dwa, duże, skośnie ustawione przyciski po obu stronach koronki służące do obsługi stopera.

Sportowe zegarki mechaniczne o ciekawym wzornictwie

Oba sportowe i wyjątkowe pod względem wzorniczym modele zegarków są ciekawymi opcjami codziennych czasomierzy o wysokiej jakości wykonania, ale także o wysokiej precyzji wskazań, bo oba mają certyfikat COSC, jak wszystkie mechanizmy Porsche Design.

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Porsche Design - SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer

Zegarki SportChrono i SportChrono Subsecond Chronometer zapewniają standardowe funkcje, ale także duży poziom indywidualizmu ze względu na powiązania ze sportowymi samochodami, nowoczesnemu designowi i wysokiej jakości wykonania.

Model SportChrono Subsecond Chronometer, czyli z małą sekundą, wyceniony jest na kwotę 20 693 złote, a w wersji SportChrono ze stoperem na kwotę 26 738 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Rado 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend...
Eberhard & Co Tazio Nuvolari Legend...
26.01.2021
King Seiko 140th Anniversary Limite...
King Seiko 140th Anniversary Limite...
01.02.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco