• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej


Zegarkowy minimalizm ma zdecydowanie wiele odsłon i różne stopnie natężenia. Za książkowy przykład minimalizmu uznaje się zegarki w niemieckim stylu Bauhaus, ale Japończycy niejednokrotnie pokazali, że też potrafią zrobić zegarek o bardzo oszczędnym wzornictwie. Jednym z bardzo reprezentatywnych modeli z tego gatunku jest zegarek Eichi II, który właśnie doczekał się jubileuszowej edycji specjalnej.

Marka Credor, twórca wspomnianego zegarka, zarówno w Polsce jak również w pozostałej części Europy jest przeważnie słabo znana, a jest tak ze względu na bardzo ograniczoną dostępność zegarków tego japońskiego producenta. Marka ta długo szukała swojego miejsca na rynku i dokonywała gruntownych zmian, począwszy od nazwy, która kiedyś pisana była w formie Cret d'Or, aż po zupełne odejście od płaskich, eleganckich kwarców HAQ i istnienie - jak jedna z wielu - submarek w grupie Seiko. Obecny Credor obrał kurs na sam szczyt zegarkowej piramidy prestiżu, przez co jest jedną z dwóch luksusowych marek w portfolio japońskiego giganta Seiko, obok wydzielonej marki Grand Seiko.

Zegarek Eichi II 140th Anniversary to przykład najnowszego kierunku marki Credor, w którym stawia się na spójny, choć raczej specyficzny design, oraz topowe mechanizmy z automatycznym naciągiem lub kwarcowe HAQ, oraz Spring Drive. Właśnie na ostatni rodzaj mechanizmu postawiono w przypadku modelu GBLT997.

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej

Trudno dostępne zegarki i rzadko spotykany mechanizm

Spring Drive nie istnieje od wczoraj, ale wciąż jest jednym z najrzadziej spotykanych mechanizmów w ofercie marki, wciąż wywołując skrajne emocje. Eichi II niezależnie od odmiany, jubileuszowej czy "regularnej", wyposażono w kaliber 7R14 o naciągu czysto manualnym, z najbardziej tradycyjnym źródłem zasilania w postaci sprężyny. Ta widoczna jest dzięki zdobniczo ażurowanemu bębnowi sprężyny, który stopniowo oddaje energię pozwalającą po pełnym naciągnięciu na niezłe - w kategoriach zegarka mechanicznego - 60 godzin pracy.

Przyglądając się mechanizmowi, wygląda on w zasadzie jak w tradycyjnym zegarku mechanicznym, tyle że pozbawiony jest zespołu balansu, a wielkość oraz sposób wykończenia są bliższe kalibrom manualnym oraz z automatycznym naciągiem sprężyny aniżeli kwarcom 8J czy 9F.

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej

Mosiężne płyty mechanizmu zastosowanego w nowym zegarku Credor są rodowane i ręcznie fazowane na krawędziach, a ukośne gniazda kamieni łożyskujących są polerowane. Grawerowane inskrypcje ze złotym wypełnieniem, barwione termicznie łby śrub oraz kamienie tworzą bardzo nobliwą kolorystykę, która podkreślona jest delikatnym, ręcznie naniesionym wzorem w postaci drobnych linii.

Tarcza to ujmująco prosty projekt, ale nie jest to w żadnym wypadku „tania” prostota znana z wielu współczesnych zegarków kwarcowych, które powstały na fali popularności produktów marki Daniel Wellington. Tarcza w kolorze Lapis Lazuli, określanym przez Japończyków jako Ruri, wykonana jest z porcelany, co przełożyło się na jej specyficzną fakturę, a jej wygląd sprawia wrażenie miękkości i efekt spadku w okolicach każdej krawędzi.

Indeksy są malowanie ręcznie przez Micro Artist Studio, odpowiedzialnych w całości za zdobienie mechanizmu, to zestaw dwunastu batonów z jednym podwójnym na szczycie z racji jego wrodzonej nadrzędności. Jej zwieńczenie stanowi zestaw trzech wskazówek, z czego główne stanowią niepowszechną wariację na temat klasycznych ramion wskazówek typu sword.

Na pierwszy plan zdaje się wychodzić wskazówka sekundnika, a to za sprawą oryginalnej przeciwwagi w kształcie częściowo zasłoniętego księżyca lub litery C, zależnie od interpretacji. Jego pierwszoplanowość jest zapewne celowym zabiegiem projektantów, bowiem nie jest to zegarek typowo użytkowy, lecz raczej techniczne oraz designerskie "State of Art" marki.

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej

Wyjątkowa płynność ruchu centralnej wskazówki sekundowej, oprócz oczywistej efektowności, wpisuje się w filozofię postrzegania czasu w Japonii. Czas stale, niezmiennie i nieprzerwane płynie – ciągły ruch wskazówki ma to ilustrować.

Druga generacja Eichi – podobieństwa i różnice z pierwszym modelem

Zegarek Eichi II 140th Anniversary, jak sama nazwa wskazuje, jest drugą generacją modelu. Na pierwszy rzut oka pierwsza generacja różni się głównie obecnością długiego wskaźnika rezerwy chodu, który w Eichi II przeniesiona na płytę mechanizmu, dalej zaś zauważymy tradycyjne logo marki, którego zabrakło w nowej generacji. Zmianie uległy również wymiary koperty, które zaktualizowano do 39 mm z pierwotnych 35 mm średnicy.

Koperta nowego modelu, podobnie jak w pierwszej generacji tego zegarka, jest elementem zdecydowanie drugoplanowym stylistycznie i pełni funkcję raczej ekspozytora tarczy niż jej równorzędnego partnera, co w żadnym wypadku nie ujmuje projektowi jako całości.

Uszy są prosto wyprowadzone z idealnie okrągłej koperty, miękko zagięte i delikatnie opadające, z niewielkim ukosem w linii bocznej widzianym od frontu. Luneta wąska, jedynie okalająca tarczę i niewspółtworząca ją jak w niektórych przypadkach. Z tyłu zastosowano przeszklony, zakręcany dekiel, a wodoszczelność to podstawowa w tym segmencie zegarków ochrona na poziomie WR30.

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej

Koronka logowana na czole jest standardowych wymiarów, choć jak na standardy zegarków o naciągu manualnym określiłbym ją raczej jako małą. Jej wielkość jest bliższa konstrukcjom nie wymagających regularnego korzystania z niej. Obudowę wykonano z platyny próby 950, a szkła z obu stron wykonane są z szafiru.

Upamiętnienie Kintarego Hattoriego, założyciela marki Seiko

Jubileuszowa nowość marki Credor upamiętniająca Kintarego Hattoriego, to wyjątkowa kompozycja zegarmistrzowska, godnie honorująca założyciela marki w roku jego 140 urodzin.

Eichi II 140th Anniversary GBLT997 jest bowiem absolutną kumulacją know-how grupy Seiko, czyli tradycyjnego rzemiosła oraz topowych materiałów i technik wykończenia.

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej

Zegarek dostępny będzie od stycznia 2021 roku w bardzo ograniczonym nakładzie, co spowodowane jest mikroskalą produkcji firmy Micro Artist Studio. Firma Credor przewiduje produkcję na poziomie około 25 zegarków rocznie.

Cena Credor Eichi II 140th Anniversary GBLT997 wynosi ponad 205 000 złotych.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Alpina Startimer Pilot Automatic 40...
Alpina Startimer Pilot Automatic 40...
18.01.2021
Błonie Rzemieślnicze – unikatowość ...
Błonie Rzemieślnicze – unikatowość ...
21.01.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco