• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa

SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine


Schaumburg Watch to niewielki, niezależny niemiecki producent zegarków. Marka ma swój wypracowany styl, bardzo ciekawe, nieraz wręcz ekscentryczne modele zegarków w ofercie i całkiem niezłe osiągnięcia w zakresie własnych modyfikacji mechanizmów oraz stosowania własnych komplikacji ich konstrukcji.

Jedną z ciekawszych kolekcji, ale i zarazem jednym z większych osiągnięć produktowych tej firmy, jest kolekcja Moon. Schaumburg Moon to modele z bardzo dużym wskazaniem faz Księżyca, a w kilu wersjach z bardzo atrakcyjnym wręcz fotorealistycznym wizerunkiem Księżyca w wersji luminescencyjnej. Właśnie jednym z modeli oferującym wskazanie faz Księżyca dziś się zajmiemy - to Schaumburg Watch Moon Grand Perpetual Aventurine.

Co ciekawe, już na samym początku uwagę przyciąga kolor tarczy. Najczęściej stosowanym rodzajem Awenturynu przy produkcji tarcz, co zdarza się nieczęsto, jest bowiem Awenturyn niebieski. Na łamach naszego portalu opisywaliśmy już kilka modeli z cyferblatem utworzonym z tego kamienia, a trzy zegarki nawet testowaliśmy. Tym razem opisywany zegarek ma tarczę z zielonego Awenturynu. Zielony kolor sam w sobie tworzy w zegarku ciekawy klimat.

 SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine

Tarcza zegarka wykonana z zielonego Awenturynu

W modelu Schaumburg Watch Moon Grand Perpetual Aventurine tarcza jest na pewno niepowtarzalna. Każdy naturalny materiał wykorzystywany do wykonania elementów zegarka daje efekt indywidualnego egzemplarza, a tu dochodzi jeszcze duży poziom wyrazistości.

Według starożytnych Greków, ten kamień szlachetny daje odwagę i optymizm. Jego nazwa pochodzi od włoskiego "ventura" i oznacza "na szczęście". Materiał ten charakteryzuje się zielona barwą i lśniącymi, mieniący się wtrąceniami. To tzw. miki chromowe. Awenturyn to swego rodzaju agregat ziaren kwarcu i łusek miki. Surowiec ten stosuje się do wyrobu biżuterii i oczywiście ma znaczenie dla osób wierzących w różne ich naturalne właściwości czy moce kamieni. Podobno przyciąga pieniądze i szczęście. Z tym „przyciąganiem pieniędzy” nie wiązałbym zbyt dużych nadziei, bo aby nabyć ten zegarek trzeba wydać niemałą sumę, więc raczej działa to w odwrotną stronę, ale szczęście na twarzy właściciela zauważymy na pewno.

Wróćmy jednak do głównego bohatera artykułu, czyli zegarka. Moon Grand Perpetual Aventurine jest zegarkiem mechanicznym o wysokim poziomie zaawansowania technicznego.  Jego wskazanie fazy Księżyca, a dokładnie wizerunek srebrnego globu widoczny na tarczy, jest luminescencyjny, opatentowany i przedstawia cykl księżycowy widoczny na półkuli północnej i południowej, przedstawiając realistyczny widok naszego naturalnego satelity z maksymalną rozbieżnością dokładności wskazania tylko do jednego dnia na 122,5 roku.

 SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine

Do pełnego obrotu Księżyca potrzebujemy 27,3217 dni według kalendarza syderycznego, czyli gwiazdowego, ale od nowiu do nowiu mamy miesiąc synodyczny, który wynosi 29,52 dnia. Prosty mechanizm faz Księżyca w zegarku mierzy jeden cykl księżyca z 275 dni. Aby utrzymać dokładne wskazywanie faz przez mechanizm potrzebny jest bardzo skomplikowany system przekładni.

Wskazanie faz Księżyca – ich wpływ na codzienne życie

Księżyc oraz fazy w jakich się znajduje mają spory wpływ na nasze życie, czego większość z nas być może na co dzień nie zauważa. W naszym współczesnym świecie, w którym każdy jest „zagoniony”, jesteśmy daleko od życia zgodnie z naturalnymi rytmami, cyklami. Dlatego wielu ludzi chce niejako zwolnić, dostosować się do naturalnego cyklu natury, i dzięki temu czasomierze z komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci wskazania faz Księżyca przeżywają swój mały renesans.

Wadą większości zegarków ze wskazaniem fazy Księżyca jest ich niedokładność, tylko bardzo niewiele, zazwyczaj bardzo drogich zegarków oferuje precyzyjne wskazania na wiele lat.

Fazy Księżyca zawsze były tematem inspirującym dla marki Schaumburg Watch: „Naszym celem było zintegrowanie najbardziej realistycznego wskazania faz Księżyca z najbardziej precyzyjną funkcjonalnością tego typu w zegarku na rękę”. Fotorealistyczny obraz w modelu Moon, z jego 13,4 mm średnicy, jest chyba na tę chwilę największym na świecie wskazaniem tej komplikacji konstrukcji mechanizmu, który można znaleźć w zegarku z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej! A wszystko jest tak zaprojektowane i wykonane, że nie obraz samego Księżyca porusza się, jak to bywa najczęściej, ale symulacja cienia ziemi odpowiednio zasłania wizerunek srebrnego globu.

 SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine

Podczas pełni Księżyca jego mały obraz na tarczy intensywnie świeci ze względu na masę luminescencyjną Superluminova A-Grade. Kolejnym udogodnieniem, lub też urozmaiceniem, czy też po prostu opcją do wyboru która został opracowana przez Schaumburg Watch, jest wybór możliwości zamówienia zegarka Schaumburg Moon z fazami Księżyca po prawej lub lewej stronie, a także z widokiem na półkuli północnej lub południowej. Ta możliwość opiera się na innowacyjnym systemie kół minutowych, który pozwala dostarczyć model ze wskazaniem faz przedstawioną po prawej lub lewej stronie, zgodnie z szerokością geograficzną dla której ma odbyć się dopasowanie.

Kolejną atrakcją jest niemal absolutna precyzja wskazania. W ciągu 122,5 roku przedstawiony cykl Księżyca różni się od prawdziwego tylko o jeden dzień, innymi słowy po 122 latach należy przestawić wskazanie o jedna dobę. To oczywiście dane potrzebne wyłącznie dla satysfakcji, i pokazania kunsztu marki, oraz inżynierów projektujących układ tak dobrze, że pracujący zegarek miałby w tym wskazaniu taki błąd.

Na co dzień trudno wyobrazić sobie pracujący ponad 120 lat zegarek. Bez przerwy.

 SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine

Równie ważna jest możliwość dokładnej regulacji wskazania faz, za pomocą przycisku korekcji na godzinie ósmej, co pozwala na szczegółowe, dokładne obracanie cienia Ziemi nad Księżycem, dzięki czemu pełnia Księżyca może być dostosowana ukazując jego idealnie pełny widok o godzinie 22:05. To kluczowy element tarczy. Poza tym, mamy otaczającą wskazanie wyrazistą zieleń ze wspomnianymi na wstępie wtrąceniami połyskującymi pięknie w promieniach światła. Indeksy godzinowe są nakładane i mają kształt okrągłych punktów wypełnionych masą świecącą. Ażurowane wskazówki są zakończone grotami o kształcie wydłużonych kropli, które także mają wypełnienie masą luminescencyjną. Mimo, że w tym zegarku to nie wskazanie czasu gra główna rolę, to jego odczyt jest łatwy i wygodny.

Dodatkowa atrakcja to datownik, wskazujący dni miesiąca za pomocą centralnej wskazówki o kształcie fali zakończonej gwiazdką. Skala jest nadrukowania na zewnętrznej krawędzi tarczy. Od godziny 3 do 9 rozciąga się łukowaty element w postaci nakładanej zagiętej linii.

Niecodzienny zegarek do użytkowania na co dzień

Poza dopracowaniem, można powiedzieć flagowego elementu zegarka, zrobiono co trzeba, aby był to w pełni funkcjonalny, codzienny i wygodny zegarek na rękę.

Stalowa koperta ma klasyczny okrągły kształt. Elegancki charakter podkreślają łagodnie, ale z wyraźnym odcięciem wyprowadzone uszy. Także szczotkowane górne i boczne powierzchnie, oraz polerowane fazowania i luneta dodają elegancji, ale i pozwalają na ocenę jakości wykonania, która w zegarkach tej marki zawsze stoi na wysokim poziomie.

 SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine

 SCHAUMBURG Watch - MooN Grand Perpetual Aventurine

Średnica koperty wynosząca 43 mm powoduje, że mamy od czynienia ze sporym, ale nie przerośniętym zegarkiem. Obłe boki koperty są ukształtowane tak, że nieco bardziej schodzą się ku dołowi, który wieńczy przykręcany dekiel z ciekawym przeszkleniem o formie półksiężyca, przez które widać ładnie dekorowany mechanizm z rzucającym się w oczy zabarwionym na niebieski kołem naciągu. Bazowo to mechanizm SW-11, który powstał prawdopodobnie na bazie Soprod A10 z modułem wskazania faz Księżyca Schaumburg Watch.

Dobre mocowanie do nadgarstka zapewnia pasek o szerokości 22 mm przy uszach.  Wodoodporność wynosi 50 m / 165 stóp, a tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką AR.

Cena Schaumburg Watch MooN Grand Perpetual Aventurine to 20 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Schaumburg Warch znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SCHAUMBURG WATCH.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

LONGINES Avigation Watch Type A-7 1...
LONGINES Avigation Watch Type A-7 1...
05.01.2021
GENUS GNS1.2 TD. Zegarek niezwykły ...
GENUS GNS1.2 TD. Zegarek niezwykły ...
09.01.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco