• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów


Modele Portugieser, określane w Polsce mianem Portugalczyków, to jedne z największych ikon zegarmistrzostwa i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny zegarek producenta z Szafuzy. Kluczem do sukcesu każdej generacji tego modelu jest stylistyka, bardzo wysoka jakość, precyzja - wręcz zapisana w DNA szwajcarskiej marki, oraz klimat vintage, który od lat nieprzerwanie jest na fali i nic nie zapowiada końca tej tendencji.

Swoją nietypową nazwę seria ta zawdzięczają swoim pierwszym klientom, portugalskim biznesmenom, którzy w 1939 roku udali się do Szafuzy i zamówili zegarki działające z dokładnością chronometru morskiego w naręcznym formacie. Efektem był zegarek o ref. 325 z wyraźnie kieszonkową naturą, o czym świadczył jego rozmiar dalece wykraczający poza ówczesne standardy.

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

Jego oszczędny, prosty projekt oraz efektowne rozmiary do dziś stanowią kanon dla projektantów kolejnych wariantów współczesnych zegarków Portugieser.

IWC Portugieser Yacht Club – nowości 2020

Prezentowane nowości z serii Portugieser Yacht Club przygotowane na 2020 rok posiadają koperty wykonane ze stali nierdzewnej z wąską lunetą, która w zależności od odmiany jest wykonana ze stali lub z różowego złota. Wyraźnie zarysowana, wręcz kieszonkowa krągłość i przyjemnie schodzące do środka uszy to klasyka gatunku, przy której IWC będzie trwać z uwagi na dokładnie takie same cechy pierwotnego modelu. Towarzyszą im bransolety z pełnymi ogniwami w kształcie „H” z polerowanymi łącznikami, oraz logowanym zapięciem z wygodnym mechanizmem adaptacji do rozmiaru nadgarstka

Tarcze to projekty typowe dla współczesnych modeli Portugieser - układ, bardzo ikoniczny, a co za tym idzie niepodlegający szeroko zakrojonym rearanżacjom.

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

Nakładane indeksy w kształcie cyfr arabskich i ich czcionka są dziś rozpoznawalne w mgnieniu oka i dla wielu niemal równoważne z logo marki IWC. Nieustannie towarzyszy im drukowana, zamknięta podziałka typu railway, oraz wskazówki w kształcie liści, określane jako leaf lub z francuskiego feuille. Znajomy wydaje się również pionowy układ subtarcz, dość często widywany właśnie w gamie zegarków Portugieser.

Do wyboru otrzymujemy trzy warianty nowego Yacht Club, a każda z nich posiada nieco inną tarczą.

Najbardziej ikonicznym połączeniem jest wariant  referencji IW390702 ze srebrzoną, satynowo matową tarczą i niebieskimi indeksami oraz wskazówkami, zestawem kolorystycznym głęboko zintegrowanym z image modelu.

Kolejnym, stalowym modelem jest referencja IWC390701, który dzięki atramentowej powierzchni tarczy oraz rodowanym wskazówkom i indeksom jest kolorystycznym przeciwieństwem klasycznie jasnej tarczy Portugieser. Warto zauważyć, że operacji tej dokonano używając w zasadzie bardzo podobnej palety barw, przez co powinna być interesująca również dla ortodoksyjnych miłośników modeli IWC. Trzecia wersja oznaczona jako IWC390703 to ponownie wariant z jasną tarczą, ale tym razem wzbogacony o dodatki wykonane ze złota, których jest o wiele więcej - ze złota wykonano lunetę oraz środkowe ogniwa łączące bransolety.

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

Niezależnie od koloru, tarczom towarzyszą pierścienie z drukowanymi skalami, które przypominają, że mamy do czynienia z zegarkami dysponującymi chronografem. Przyjemnym pod kątem wizualnym a zarazem logicznym posunięciem jest również kolorystyczna separacja wskazówek pod kątem ich zadań: sekundnik jest niezmiennie czerwony, przez co kolorystycznie wyróżnia się na tle kompletu wskazówek stopera, co podkreśla podstawową funkcję modeli Portugieser jaką jest wskazywanie czasu z dokładnością chronometru.

Ukłonem w stronę sportu, który dla modelu Portugieser był do niedawna dziedziną raczej nieznaną, jest bardzo zgrabne wkomponowanie masy luminescencyjnej w niewielkich, nakładanych indeksach oraz na wskazówkach. Podniesiona do poziomu 60 metrów wodoszczelność oraz ochrona koronki czynią te ambicje nieco bardziej wyraźnymi.

Mechanizm „in-house” kaliber 89361

Zastosowany mechanizm to manufakturowy kaliber 89361 znany od 2007 roku, pierwszy mechanizm z automatycznym naciągiem oraz dodatkową funkcją stopera tej marki, rozwijany i produkowany in-house'owo. Werk zaprojektowany przez Kurta Klausa odpowiedzialnego m.in. za moduł wiecznego kalendarza został już sprawdzony w wielu modelach, jak chociażby topowych Da Vinci w wersjach nieco zmodyfikowanych czy całej plejadzie Aquatimerów.

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

Technicznie jest to znacznie więcej niż „poprawna” konstrukcja – balans pracuje w częstotliwości oscylacji 4Hz, czyli 28 800 wahnięć na godzinę,  przy pełnym naciągu sprężyny napędowej przez maksymalnie 68 godzin. Mechanizm zapewnia przy tym bardzo wysoką dokładność chodu w granicach normy COSC uzyskaną m.in. dzięki ustawieniu dokładności wskazań w zróżnicowanych warunkach. Wskazówki do zliczania minut oraz godzin przez stoper są współosiowe, a to oznacza jedną subtarczę z dwoma oddzielnymi skalami. To rozwiązanie z wyraźnymi zaletami - pozwala bowiem utrzymać tradycyjny dla marki układ subtarcz nie ograniczając przy tym funkcjonalności chronografu.

Warto zauważyć, że w mechanizmie kaliber 89361 zaimplementowano funkcję flyback, która pozwala na wyzerowanie pomiaru połączone z błyskawicznym uruchomieniem kolejnego.

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

Zdobienie mechanizmu nie pozostawia wiele do życzenia - górne mostki zdobią koliście poprowadzone pasy, zastosowano złote wypełnienie grawerowanych napisów oraz pewnego rodzaju pieczęć marki, którą zawarto również w rotorze. Ten zawieszony jest centralnie i jest wyraźnie ażurowany na kształt ramion kierownicy starego samochodu sportowego. Oprócz pieczęci promienistego wzoru, wahnik zdobią także informacyjne grawery przypominające z jaką marką mamy do czynienia oraz podkreślające nobliwe w świecie zegarkowym szwajcarskie pochodzenie.

Elementy te pozostają widoczne dzięki pełnemu przeszkleniu zakręcanego dekla. Podobnie, jak w przypadku frontu wykorzystano szkło szafirowe z warstwą antyrefleksyjną.

IWC Portugieser Yacht Club - trzecia generacja popularnych chronografów

Nowości marki IWC z linii Yacht Club to ciekawe i atrakcyjne wizualnie zegarki, które pokazują w jakich często  nieoczekiwanych kierunkach można rozwijać klasyczne wzory. To kusząca propozycja dla fanów marki oraz sportów wodnych, którzy chcą pokazać swoje zamiłowania jednym, subtelnym dodatkiem.

Ceny nowych modeli IWC Portugieser Yacht Club startują od 12 700 euro za odmiany w pełni stalowe, z kolei model bi-color z domieszką szlachetnego kruszcu wyceniono na 19 300 euro.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

STEINHART Military 47 Automatic (re...
STEINHART Military 47 Automatic (re...
15.12.2020
CERTINA DS-8 Precidrive – mnóstwo p...
CERTINA DS-8 Precidrive – mnóstwo p...
17.12.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco