• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Prezentujemy: ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition


Powrót do kategorii

Koniec roku często obfituje w ciekawe premiery zegarkowe. Nie inaczej jest i w tym, niełatwym dla wszystkich 2020 roku. Problemy związane z pandemią coronavirusa sprawiły, że świat zegarkowy, podobnie jak niemal każda branża, silnie odczuł skutki kryzysu. W celu otrząśnięcia się z tej traumy konieczne jest podjęcie stanowczych działań. Właśnie na taki krok zdecydowała się marka Atlantic, wypuszczając na rynek niezwykły pod wieloma względami, limitowany model Worldmaster Valjoux 55852.

Chroniona przez szkło szafirowe tarcza tego zegarka jest bardzo dobrze przemyślana i zaprojektowana, z uwzględnieniem wszelkich zależności proporcjonalnych elementów wraz z doborem ich kolorystyki. W punkcie centralnym, na jednej osi zostały umieszczone trzy wskazówki. Bardzo smukłe i szpiczaste ramiona godzinowej i minutowej zostały wypełnione masą świecącą, która zapewnia doskonałą czytelność również przy słabym oświetleniu. Trzecia wskazówka, z czerwonym zakończeniem i delikatną przeciwwagą, pełni funkcję sekundnika chronografu. Jej miejsce spoczynku znajduje się na godzinie 12-tej.

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

Po uruchomieniu stopera i rozpoczęciu pomiaru wędruje ona po głównej tarczy, zapewniając łatwy i wygodny odczyt oraz możliwość wykorzystania oznaczeń tachometrycznych do wykonywania dodatkowych obliczeń. Pozostałe wskaźniki chronografu zlokalizowano na mniejszych subtarczach ułożonych w układzie pionowym. Łatwo rozpoznać i zlokalizować je dzięki czerwonej barwie, nadającej dodatkowo silnego, sportowego charakteru. Zadaniem górnej wskazówki jest prezentacja minut na tarczy wyskalowanej do 30-tu jednostek. Na dolnej subtarczy mierzone są godziny. Jej skalę podzielono na krótsze, półgodzinne odcinki, dzięki czemu doskonale współgra ona wcześniej wspomnianym wskaźnikiem.

W układzie poziomym umieszczono dwa kolejne elementy. Z lewej strony, na godzinie 9 znalazł się mały sekundnik, natomiast z prawej, na godzinie 3, umieszczono podwójny datownik prezentujący jednocześnie dzień miesiąca i tygodnia.

Nad nim znalazło się archiwalne logo marki Atlantic, które doskonale zgrywa się z ogólną charakterystyką tego modelu.

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

Każdą z godzin oznaczono ręcznie nakładanym indeksem w formacie arabskim. Wyjątek stanowią znaczniki na 12 i 6, gdzie z uwagi na subtarcze chronografu zabrakło miejsca do czytelnego ich rozmieszczenia. Zastąpiono je trójkątnymi, niewielkimi markerami. Na obrzeży cyferblatu przy pomocy precyzyjnego tampodruku naniesiono skalę tachometryczną.

Zegarek Worldmaster Valjoux 55852 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych cyferblatu - czarnym z jasnymi subtarczami chronografu i skalą tachometru oraz w wariancie z odwróconymi barwami - jasnym cyferblacie w kolorze ecru i czarnymi elementami. Tego typu zestawienia kolorystyczne tarcz nazywane są w slangu fanów zegarków mianem “panda” z racji oczywistego podobieństwa do tych przeuroczych zwierząt.

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

Mechanizm tego wyjątkowego modelu to kolejny mocny punkt, który zasługuje na szczególną uwagę. Mamy tutaj do czynienia z wysokiej klasy szwajcarskim werkiem ETA Valjoux, kaliber 7750 z naciągiem automatycznym. Bardzo znany i ceniony mechanizm wykorzystywany przez wiele topowych marek zegarkowych, takich jak: Breitling, Longines, Maurice Lacroix, IWC, Frederique Constant, Hamilton, Chopard, czy Eterna.

ETA Valjoux 7750 zyskał uznanie wśród znamienitych producentów dzięki przemyślanej konstrukcji, wysokiej jakości, bezawaryjności oraz dostępności samych werków, jak i części zamiennych. Właśnie te aspekty uczyniły z kalibru 7750 jeden z najbardziej klasycznych i najczęściej wykorzystywanych mechanizmów z funkcją stopera w historii branży.

Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz, czyli 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a rezerwa chodu w tej wersji sięga 46 godzin. Do łożyskowania newralgicznych punktów, narażonych na szybsze zużycie wykorzystano 25 syntetycznych rubinów. Poza samym wskazaniem czasu, kaliber ETA Valjoux 7750 posiada dwie dodatkowe komplikacje konstrukcji mechanizmu - datownik prezentujący dni tygodnia i miesiąca, oraz chronograf ze skaczącą wskazówką minutową, umożliwiający wykonanie pomiaru do 12 godzin.

Zegarek zaopatrzono w klasyczną kopertę wykonaną ze stali szlachetnej 316L. Jej średnica wynosząca 42 mm stanowi w obecnych czasach uniwersalny rozmiar, dzięki czemu zegarek będzie układał się wygodnie niemal na każdym męskim nadgarstku.

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

Gładko wypuszczone uszy doskonale komponują się z ogólnym wizerunkiem zegarka i nie zaburzają harmonii jego formy. Koronka zlokalizowana na godzinie 3 jest nieco niższa od standardowych, dzięki czemu, nawet przy skrajnych ruchach nadgarstka nie będzie opierała się o śródręcze, co znacząco podnosi komfort noszenia zegarka.

Jej mocno frezowana krawędź gwarantuje pewny chwyt, bardzo przydatny podczas nastawiania czasu lub ręcznego dokręcania mechanizmu. Puszery służące do obsługi chronografu umieszczono na wysokości godziny 2 i 4. Ich wydłużony kształt współgra z pozostałymi elementami oraz dodatkowo zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem lub zatrzymaniem pomiaru.

Opisywany model został wyposażony w dokręcany, przeszklony dekiel. Umożliwia on obserwację pracy mechanizmu, w którym wyróżnia się ozdobiony pasami genewskimi rotor, na którym wygrawerowano logo marki Atlantic i wypełniono je niebieskim lakierem. Wodoszczelność tego limitowanego czasomierza wynosi 5 atmosfer.

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

Zegarki z serii Atlantic Worldmaster Valjoux 55852 zaopatrzono w czarny, skórzany pasek typu Rally, charakteryzujący się dużymi otworami, mającymi za zadanie zapewnienie optymalnej wentylacji nadgarstka oraz zmniejszenie wagi zegarka. Zaopatrzono go w stalową klamrę motylkową z wygrawerowanym logo marki Atlantic.

Pasek w tym stylu pasuje do tego Worldmaster’a wręcz idealnie - to stylistyczny majstersztyk, który jeszcze bardziej podkreśla sportowo-vintage’owy charakter tego modelu. Gdyby jednak potrzebna była zmiana jego wizerunku na nieco bardziej wyważony i formalny, producent załączył do zegarka drugi, klasyczny pasek ze skóry naturalnej.

Liczba egzemplarzy tego zacnego czasomierza została ograniczona do zaledwie 188 ponumerowanych sztuk dla każdej z dwóch wersji kolorystycznych. Każdy egzemplarz zamknięty jest w eleganckim, drewnianym pudełku, w którym znalazło się miejsce nie tylko na zegarek umieszczony na poduszce, ale też dodatkowy pasek oraz całą dokumentację.

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

ATLANTIC Worldmaster Valjoux Limited Edition

W mojej ocenie, w tym nowym modelu firmy Atlantic próżno szukać słabych punktów.

Jego przepiękna linia stylistyczna w klimacie vintage sport, wysokiej klasy mechanizm z komplikacją chronografu, pieczołowitość wykonania oraz limitowana liczba czynią z niego atrakcyjny czasomierz, który z pewnością wielu fanów zegarków i zegarmistrzostwa chciałoby mieć w swojej kolekcji.

Po ubiegłorocznej premierze “wszystko-mającego” modelu Atlantic Moonphase Automatic Chronograph o referencji 55851.44.25, prezentowany model Atlantic Worldmaster Valjoux 55852 jest kolejnym czasomierzem skazanym na sukces.

Cena katalogowa Atlantic Worldmaster Valjoux 55852 to 9 250 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Atlantic znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ATLANTIC

Paweł Zgiep


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

CARL F. BUCHERER Adamavi AutoDate
CARL F. BUCHERER Adamavi AutoDate
11.12.2020
GRAND SEIKO 60th Anniversary Limite...
GRAND SEIKO 60th Anniversary Limite...
14.12.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco