• Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze


Powrót do kategorii

De Bethune to młoda, szwajcarska manufaktura, która przebojem weszła do elitarnej grupy niezależnych konstruktorów tworzących niestandardowe i niekonwencjonalne czasomierze przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji zegarmistrzowskiej. W tym roku zaprezentowała niezwykle ciekawy zegarek, dla którego inspiracją do powstania był kultywowany w Meksyku Dzień Zmarłych - święto bardzo nietypowe jak na nasze standardy, podobnie jak sam zegarek.

Dzień Zmarłych obchodzony jest w Meksyku w dniach 1 i 2 listopada. Jest to najstarsze religijno-etniczne święto z tamtego regionu, którego tradycja sięga epoki sprzed naszej ery.

Jego charakterystyka jest skrajnie odmienna w stosunku do naszych obyczajów, jakie znamy z Wszystkich Świętych, czy Zaduszek, bowiem zamiast zadumy i poważnego nastroju, jest ono radosnym obrzędem, podczas którego czci się śmierć, jako jeden z etapów życia. Mimo odmiennego charakteru Dzień Zmarłych z powodzeniem łączy się w Meksyku ze świętami katolickimi obchodzonymi równolegle stanowiąc ich swego rodzaju uzupełnienie.

W trakcie trwania obrzędów Dnia Zmarłych odprawiane są różnego typu radosne zabawy, przedstawienia i pochody, którym towarzyszy charakterystyczny folklor pod postacią kolorowych strojów i kwiecistych dekoracji połączonych z wizerunkiem czaszek i kościotrupów. W 2003 roku Dzień Zmarłych został uznany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a pięć lat później, w 2008 roku wpisano go na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Zegarek De Bethune DW5 Cempasúchil powstał na bazie modelu DW5 (Dream Watch 5), którego premiera miała miejsce w Genewie w 2014 roku.

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

Przyrostek “Cempasúchil” pochodzi od nazwy kwiatu - Aksamitki Wzniesionej, noszącej w Meksyku przydomek “flor de los muertos”, czyli “kwiat zmarłych”, będący jedną z najpopularniejszych ozdób używanych w trakcie obchodów Dnia Zmarłych.

Kopertę tego wyjątkowego czasomierza wykonano z oksydowanego tytanu klasy 5-tej oraz 18 karatowego złota. Na uwagę zasługuje precyzja wykonania licznych dekoracji, co zważywszy na użycie dwóch materiałów o skrajnie różnych właściwościach, świadczy o niezwykłym kunszcie rzemieślniczym.

Ozdoby przedstawiają typowe dla meksykańskiego Dnia Zmarłych motywy - czaszki, kościotrupy i kwiaty. Całość została zachowana w purpurowo-złotej kolorystyce.

Kształtu koperty nie da się pomylić z żadnym innym zegarkiem. Przywodzi ona na myśl futurystyczny pojazd kosmiczny. Jej bryła ma wymiary 49 mm szerokości w układzie poziomym oraz 39 mm w układzie pionowym. Grubość koperty wynosi 11 mm. Z prawej strony zlokalizowano sporych rozmiarów koronkę dopasowaną kształtem do reszty elementów, którą ozdobiono wielkim kaboszonem wykonanym z rubinu.

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

Podobnie jak kształt zegarka, format wskazań czasu w modelu DW5 Cempasúchil jest również niestandardowy. Mamy w tym wypadku do czynienia z cyfrową prezentacją godzin i minut za pośrednictwem dwóch obrotowych dysków. Ten rodzaj wskazań, z uwagi na podobieństwo do rozwiązań stosowanych w licznikach, zwykło się w Polsce nazywać potocznie “gazomierzami”. Na uwagę zasługuje również fakt, że dysk prezentujący wartości godzinowe w prezentowanym modelu porusza się skokowo, co zwykło się określać mianem “jumping hour”. Sprawia to, że w trakcie prezentacji czasu wyświetlane są jedynie wartości całkowite, bez wartości pośrednich, a zmiana godziny odbywa się skokowo o pełnej godzinie.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dotyczącym wskazań jest prezentacja faz Księżyca na małym sferycznym wskaźniku zlokalizowanym po lewej stronie od tarcz czasowych. Podobnie rozwiązane elementy manufaktura stosuje również w innych modelach, jak chociażby w DB25. Na uwagę zasługuje niezwykła precyzja tej komplikacji konstrukcji mechanizmu, bowiem korekta ręczna wynosi zaledwie jeden dzień na 1112 lat.

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

Okno, za pośrednictwem którego można odczytać czas zostało wyposażone w ręcznie docięte szkło szafirowe pokryte obustronnie warstwą zapobiegającą powstawaniu niechcianych refleksów świetlnych.

Dekiel De Bethune DW5 Cempasúchil jest równie ciekawy jak pozostałe elementy tego zegarka i jednocześnie wpisuje się w całą stylistykę. Umieszczono na nim duży wizerunek trupiej czaszki w charakterystycznym “meksykańskim” stylu ozdobionej kwiatami. W jedno z jej oczodołów wkomponowano przeszklone okno umożliwiające pracę koła balansowego.

„Sercem” tego wyjątkowego czasomierza jest nakręcany manualnie mechanizm kaliber DB2144V2. Składa się on łącznie z 355 elementów, z czego 32 stanowią kamienie łożyskujące. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a rezerwa chodu sięga 5-ciu dni. Ten fantastyczny wynik udało się uzyskać dzięki zastosowanu dwóch sprężyn naciągowych zamkniętych w osobnych bębnach oraz opatentowanemu systemowi ich samoregulacji.

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

Nie jest to jedyne innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystano w tym mechanizmie. DB2144V2 posiada również koło balansowe wykonane z krzemu pokrytego białym złotem, krzemowe koło wychwytowe oraz zaawansowany system antywstrząsowy “triple para-chute”, czy wspomniany wcześniej wskaźnik faz Księżyca o bardzo wysokiej dokładności wskazań.

Wodoszczelność De Bethune DW5 Cempasúchil wynosi 3 atmosfery. Zegarek zaopatrzono w dedykowany pasek z asymetrycznymi zakończeniami dopasowanymi do kształtu koperty. Wykonano go ze skóry węża Karung (Acrochordus javanicus), zabarwionej na kolor ciemno-niebieski. Pasek został wyposażony w tytanową klamrę zabarwioną na kolor różowego złota.

Zegarek De Bethune DW5 Cempasúchil jest dowodem na to jak wiele rzeczy może być dla nas inspiracją, dzięki której można tworzyć przepiękne rzeczy.

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć niejedno ma oblicze

Kto by pomyślał, że śmierć i jej przeżywanie w tak osobliwy sposób, jak dzieje się to w Meksyku, może natchnąć artystów i rzemieślników do stworzenia takiego dzieła, bo właśnie takiego słowa należy użyć do opisania tego zegarka.

Może nie przypadnie on do gustu każdemu, ale biorąc pod uwagę stopień jego zaawansowania technicznego, użyte materiały oraz sposób ich obróbki, każdy powinien przyznać, że De Bethune DW5 Cempasúchil to prawdziwe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej.

Więcej nietypowych zegarków tu: Prestiżowe zegarmistrzostwo

Paweł Zgiep


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger Perigraph – dwa nowe ...
MeisterSinger Perigraph – dwa nowe ...
29.10.2020
XICORR Mistral – nowy zegarek polsk...
XICORR Mistral – nowy zegarek polsk...
03.11.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco