• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie

XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki


Powrót do kategorii

Xicorr to doskonale znana polska marka zegarkowa, która na przestrzeni relatywnie krótkiego okresu działania zdobyła już rzeszę oddanych fanów. Wpływ na to ma wiele czynników, ale kluczowe znaczenie ma atrakcyjność i wysoka jakość wyrobów. W tym względzie to zasługa działań i decyzji założyciela firmy – Adama Tomaszewskiego. Pozycja Xicorr to w dużej mierze także efekt jego indywidualnego kontaktu z klientami.

Prezentując nowy model zegarka tej polskiej marki, warto pamiętać, że tak jak każdy producent, także Xicorr stara się tworzyć produkty zgodne z tak zwanym DNA firmy. Takie wyroby mają bowiem większe szanse być jednoznacznie rozpoznawalnymi i osiągać sukces sprzedażowy. W „kodzie genetycznym” marki kluczowe znaczenie mają zegarki, które są inspirowane polską powojenną motoryzacją. Mimo że – jak powszechnie wiadomo – nie byliśmy poważnym graczem w tej branży, to marce Xicorr udaje się swój wybór przekuć w sukces, i to nie tylko na naszym krajowym rynku.

Na portalu Zegarki i Pasja testowaliśmy już zegarek Xicorr Syrena Sport. Zebrał on sporo pochwał. W swojej ofercie marka ma też model inspirowany dużym Fiatem w wersji rajdowej, czyli model F125p Akropolis, oraz całą linię z modelami odpowiadającymi różnym kolorom karoserii „kanciaka”. Jednak największym hitem marki Xicorr, wyprodukowanym w największej liczbie egzemplarzy, są modele nawiązujące do samochodu Warszawa. Xicorr M20 oraz 200 to zegarki, które zostały bardzo dobrze przyjęte na rynku. Dotyczy to tak wersji regularnych, jak i bardzo atrakcyjnych edycji limitowanych. Zegarek ten jest niewątpliwie charakterystyczny, dlatego można nazwać go jednym z filarów nie tylko sprzedaży polskiej firmy, ale też wizerunku i stylistyki zegarków Xicorr. Nieczęsto zdarza się, by młoda i niewielka firma zegarkowa praktycznie już od początku swojej działalności zdefiniowała swoje „DNA” i miała tak niepowtarzalny, wyróżniający ją motyw stylistyczny. Adamowi Tomaszewskiemu, twórcy i właścicielowi marki Xicorr, to się właśnie udało.

Także najnowszy model Mistral ma w sobie „kod genetyczny” marki Xicorr.

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

Mistral to zegarek, do powstania którego inspiracją była jedna z odmian samochodu produkowanego w FSO, czyli popularny Polonez w wersji Mistral. Ówcześnie obiekt westchnień wielu Polaków, mimo licznych wad darzony jest sympatią do dziś.

Mistral to jedna z eksportowych wersji samochodu Polonez. Zewnętrznie wyróżniał się on plastikową nakładką na klapie bagażnika, która miała redukować zawirowania powietrza za pojazdem, oraz zestawem naklejek na tylnym słupku. Tak jak Polonez powstał jako ewolucja dużego Fiata, tak koperta nowego zegarka stanowi rozwinięcie stylistyki znanej z modelu F125 Akropolis. Jest ona nieco mniejsza, ale ma bardzo podobny kształt.

Zachowano także element obecny w większości modeli Xicorr, będący swego rodzaju podpisem tego producenta, zapoczątkowanym przez pierwsze zegarki marki. Jest nim nietypowe usytuowanie koronki zegarka – na godzinie 3:30. Średnica stalowej, szczotkowanej koperty to 44 mm, a grubość 11,7 mm. Jej wysokość od ucha do ucha to 52,8 mm. Zegarek jest więc duży, choć na szczęście nie przesadnie. Uszy koperty mają nowoczesny kształt i są wyprowadzone z obudowy z lekkim odcięciem. Rozstaw uszu koperty to 22 mm, a w komplecie z zegarkiem kupujący otrzymuje dwa paski.

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

Tarczę zegarka okala luneta o profilu współgrającym z uszami. Jest ona nowocześnie zaprojektowana i ma średnią szerokość. Patrząc na tarczę, odbieramy ciekawy efekt wizualny, który udało się osiągnąć producentowi.

Mimo że jest ona okrągła, to wyraźnie widać, że jej wygląd jest wynikiem inspiracji płynącej z wzoru kwadratów obecnych na desce rozdzielczej samochodu Polonez. Te charakterystyczne, uchodzące wówczas za nowoczesne i wręcz ekstrawaganckie elementy deski rozdzielczej to projekt polskiego konstruktora Zbigniewa Watsona.

Charakterystyczna kratka umieszczona została w tle prędkościomierza i obrotomierza samochodu. Miała się ona kojarzyć z rysunkiem technicznym oraz z pierwszymi programami do projektowania komputerowego. Dziś ta kratka staje się inspiracją dla powstania tarczy nowej serii zegarków znanej i lubianej marki Xicorr Watches. Znajdziemy ją także jako specjalne przeszycie na wykonanym w Polsce pasku tych zegarków – zegarków, których dusza narodziła się właśnie tu, za płotem zakładu FSO na warszawskim Żeraniu.

XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

Wspomniana tarcza zegarka z wzorem w kratkę dostępna jest w czterech wersjach kolorystycznych tła (czarny, granatowy, bordowy i ciemnozielony). Wskazówki minutowa i godzinowa są srebrzyste i wypełnione masą świecącą C1.

Wskazówka sekundowa ma aż pięć wersji kolorystycznych ramienia (czarne, czerwone, pomarańczowe, zielone i żółte), a na jej końcówce znajduje się również masa świecąca w wersji C1. Styl wskazówek jest prosty, typu „pencil”, przy czym ramię godzinowej jest istotnie grubsze od ramienia minutowej. Mimo „niezegarmistrzowskich” linii na tarczy, tworzących wzór znany z samochodów Polonez, jej czytelność jest na dobrym poziomie.

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

Właśnie te linie decydują o wyjątkowości i atrakcyjności jej wyglądu. Do mnie w szczególny sposób przemawia model z tarczą w kolorze granatowym, choć zdaję sobie sprawę, że najbliżej oryginału będącego inspiracją jest oczywiście wersja czarna. Mimo oczywistego, wynikającego z wybranej koperty kształtu tarczy widać wyraźne nawiązanie do tablicy rozdzielczej Mistrala. Na obrzeżu tarczy i na pierścieniu dystansowym zastosowano podziałkę minutową/sekundową w postaci kresek i cyfr arabskich z wyróżnieniem co piątego znacznika, czyli miejsc przypisanych także indeksom godzinowym.

Jednak te godzinowe oznaczenia od 01 do 12 umiejscowiono na części leżącej bliżej centrum tarczy. Tu naniesiony został odnoszący się do polonezowskich liczników obrys kwadratu, na zewnątrz którego w sposób identyczny do tarcz zegarów samochodu naniesiono znaczniki godzin. Moim zdaniem wygląda to naprawdę świetnie.

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

Na godzinie 3:30 udało się jeszcze wkomponować okienko datownika. Tę oryginalną w wyglądzie tarczę chroni szkło szafirowe z wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. Kolory na pierścieniu nawiązują do „ekonomizera” z obrotomierza Poloneza.

„Sercem” modelu Xicorr Mistral jest sprawdzony i ceniony mechanizm Seiko TMI NH 35A z naciągiem automatycznym, stop-sekundą i możliwością manualnego dokręcania sprężyny. Łożyskowany jest on na 24 kamieniach i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć balansu na godzinę. Rezerwa chodu to około 41 godzin. Dekiel zegarka przyozdobiono wizerunkiem Poloneza pochodzącym z broszury reklamowej przeznaczonej na rynek francuski.

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

 XICORR Mistral – nowy zegarek polskiej marki

Nowość marki Xicorr, która w swoim „DNA” zawiera – jak twierdzi założyciel – cząstki etyliny i smarów, to kolejny mariaż ducha historii polskiej motoryzacji i współczesnej pasji do zegarków mechanicznych. Mariaż, który po raz kolejny owocuje ciekawym zegarkiem.

Cena Xicorr Mistral niezależnie od wersji wynosi 1 599 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki XICORR znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – XICORR.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć...
DE BETHUNE DW5 Cempasúchil - śmierć...
02.11.2020
Jaeger-LeCoultre Polaris - Mariner ...
Jaeger-LeCoultre Polaris - Mariner ...
06.11.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco