• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki MeisterSinger

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty


Powrót do kategorii

Schaumburg Watch to niemiecka firma produkująca zegarki ze szwajcarskimi mechanizmami. Zegarki wyjątkowe, o niecodziennej stylistyce i często zaawansowanych rozwiązaniach technicznych, a czasem może nie tyle zaawansowanych, co ciekawych ze względu na sposoby prezentacji czasu lub innych wskazań dodatkowych. Na szczególną uwagę zasługuje forma wskazania faz Księżyca w modelach Moon, gdzie zastosowano luminescencyjną i fotorealistyczną wersję wizerunku Księżyca. Schaumburg Watch to firma działająca od 1998 roku, co w świecie zegarmistrzostwa oznacza bardzo młodego producenta. Marka wykorzystała jednak ten relatywnie krótki czas do wypracowania sobie opinii producenta zegarków ciekawych, nietuzinkowych, dobrze wykonanych i - co wielu z nas ucieszy najbardziej - także korzystnie wycenionych. Wypracowany własny styl i dobra opinia wśród użytkowników to już tylko efekt takiego podejścia u podstaw tworzenia oferty. W powiązaniu z dążeniami do osiągnięć w zakresie własnych modyfikacji stosowanych mechanizmów, daje nam to w efekcie całkiem imponujący obraz niewielkiej przecież firmy zegarkowej.

Schaumburg Watch używa także bardzo ciekawych materiałów do budowy elementów zegarków, takich jak damast, włókno węglowe czy meteoryt. Marka cieszy się obecnie reputacją niezależnego wytwórcy unikatowych zegarków o charakterystycznym wyglądzie i cechach. Jak wspominałem przy okazji prezentacji i recenzji modelu Classoco Coctail, sami o sobie piszą: „Dzisiejszej reputacji znaku towarowego SCHAUMBURG WATCH nie da się zmierzyć na podstawie danych wyjściowych ani obfitości asortymentu. Jako niewielki producent unikamy klasyfikacji opartych na liczbach, a tym samym spełniamy wymagania doskonałej jakości bez względu na koszty. Dlatego zegarki SCHAUMBURG WATCH cieszą się reputacją wyjątkowości…..”.

Niedawno w redakcji Zegarki i Pasja testowaliśmy zegarek, który pokazuje czas w klasyczny, analogowy sposób, choć może nie do końca standardowo, bo za pomocą tylko jednej wskazówki. Model należący do nowej kolekcji o nazwie Squarematic.

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Zegarek całkiem odmienny od pierwszych Squarematiców sprzed 20. lat. Schaumburg Squarematic Loyalty, bo tak brzmi nazwa nowego modelu, posiada wiele interesujących detali. Zacznę jednak nie od przybliżenia parametrów technicznych zegarka, czy też opisu wyglądu poszczególnych jego elementów, ale od opisu odczuć jakie wzbudził.

W przypadku tego zegarka to dość ważna kwestia. Chyba pierwszy raz recenzując dany model mam do czynienia z sytuacją, kiedy odczucie związane z wielkością zegarka aż tak bardzo różni się z jego faktycznymi wymiarami koperty. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kwadratowe zegarki zawsze wydają się większe, niemniej tutaj ta różnica, przynajmniej dla mnie, jest mocno odczuwalna. Kiedy go rozpakowałem wydawało mi się, że zegarek ma około 43 mm średnicy. Spory, masywny zegarek w sportowo casualowym stylu. Tak go oceniłem.

Okazało się, że średnica koperty to jedynie 39 mm, a kształt obudowy to nie dokładnie kwadrat, bo każda z krawędzi jest zaoblona, co kieruje bardziej w stronę kształtu poduszkowatego. Górne powierzchnie koperty jak i boczne są bardzo precyzyjnie szczotkowane. Krawędzie styku są fazowane i polerowane na wysoki połysk.

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Być może te cechy, wraz z prostopadle wprowadzonymi uszami i ogólnym, jakby „toolowym” charakterem zegarka, dają to poczucie wielkości. Zarówno w pudełku jak i na ręce model ten wydaje się po prostu większy niż w rzeczywistości jest, jednak skoro to tylko takie odczucie i optyczny odbiór, to zegarek układa się na nadgarstku dokładnie tak, jak oczekujemy tego od przeciętnego „39-milimetrowca”, czyli po prostu dobrze. Również na szczupłych nadgarstkach Squarematic Loyalty będzie dobrze leżał. Nie pomyślałbym, że będę czuł się tak dobrze mając na nadgarstku zegarek z kopertą mniejszą niż 40 mm. A w tym przypadku jest świetnie - żadnego dyskomfortu jaki miewam nawet przy czasomierzach 40 mm czy 41 mm.

Dobrze dobrany rozmiar koperty oraz zapewnienie pod tym względem dużej uniwersalności to pierwsze z zalet Squarematic Loyalty. A jest ich więcej.

Zaliczymy do nich także naprawdę dobrą jakość wykonania. Skoro przyglądamy się kopercie to od razu widać, że linie krawędzi są wyraźne, ostre i bardzo równe. Szczotkowania są poprowadzone bez zarzutu. Wąska i ukośna, okrągła luneta jest polerowana świetnie odznaczając się na pionowo szczotkowanych, górnych obszarach koperty.  

Także do wykonania przykręcanego ośmioma śrubkami dekla przyłożono się jak należy. Ukośnie ułożone krawędzie mają prostopadle naniesiony szlif, a płaska część jest szczotkowana dookólnie. Na tym obszarze wygrawerowano podstawowe informacje o zegarku. Centralnie umieszczone zostało przeszklenie przez które widać mechanizm, o którym napiszę nieco później. Do całości kompozycji dobrze dobrano koronkę. Pasuje ona do technicznego stylu zegarka ze swoimi głębokimi nacięciami po bokach oraz wygrawerowanym logo firmy na czołowej części. Także jej wielkość dobrano, moim zdaniem, właściwie.

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Koperta, mimo że sprawia masywne wrażenie i jak opisywałem wydaje się większą, to pod względem grubości także jest na tyle płaska, że bardzo wygodnie można zegarek użytkować nosząc koszulę, nawet taką z ciaśniejszymi mankietami. Mimo nietypowego stylu zegarka dobranie go do koszuli nie jest rozwiązaniem skazanym na niepowodzenie. Schaumburg Squarematic Loyalty ma spore pokłady niewymuszonej elegancji. Mimo, iż nie jest zegarkiem typowo garniturowym, to na pewno w zestawieniu z formalnym strojem nie będzie raził. Wykończenie koperty, niebieska tarcza i złociste inskrypcje nadają mu pewnej nobliwości, która równoważy techniczny styl, co czyni go uniwersalnym. Jednak na pewno strój swobodny, casualowy, jak i zupełnie luźny będzie dla tego modelu bardzo dobrym rozwiązaniem.

Przyszedł czas na opis tarczy. A stanowi ona mocny element zegarka.

Schaumburg Squarematic występuje w trzech wersjach. Z zieloną tarczą jako model o nazwie Harmony, z tarczą srebrzystą - Pureness, oraz wariant niebieski - Loyalty, który trafił na nasz redakcyjny stół. Od siebie dodam, że Loyalty wydaje mi się być najatrakcyjniejszą wersją, na szczęście gust nie powinien podlegać dyskusji i każdy może obrać za faworyta jedną z dwóch pozostałych wersji. W wypadku zegarka jaki miałem do dyspozycji, kolejny raz powtórzę, że szlif słoneczny jest formą zdobienia, która nad wyraz dobrze komponuje się z wszelkimi kolorami w odcieniu ciemnoniebieskim czy granatowym.

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

W przypadku recenzowanego zegarka także doskonale to widać. Tarcza w zależności od ilości światła wydaje się być mdło niebieska, nabierając takiej szaro stalowej barwy aż do wyraźnej, atramentowej niebieskości, bardzo wyrazistej przy mocnym, naturalnym świetle.

Poza tym szlif słoneczny zapewnia to, że tarcza mieni się i widać jakby wędrujące obszary o różnej intensywności niebieskiego zabarwienia. Poza kolorem, cyferblat można także określić go bardzo uporządkowany i skromny, choć nie minimalistyczny.

Białym lakierem nadrukowano podziałkę na krawędzi tarczy. Każda godzina oznaczona jest długą i szeroką kreską oraz dwucyfrowym oznaczeniem zaczynającym się od zera, jest podzielona na 4 kwadranse wyznaczone kreskami o średniej długości. Z kolei każdy kwadrans podzielony jest na trzy odcinki 5 minutowe, najkrótszymi kreskami. To typowa podziałka dla występującego i w tym zegarku odczytu za pomocą jednej wskazówki. Pozwala ona na dość szybki odczyt z 5 minutową dokładnością. Grot wskazówki jest na tyle ostry i precyzyjny, że po krótkim przyjrzeniu się można pokusić się o dokładniejszy odczyt. Dokładność do 2,5 minuty jest do osiągnięcia dla każdego. Na tej atrakcyjnej tarczy wyróżniono cztery główne indeksy: 3., 6. 9. i 12. nie są nadrukowane. W ich wypadku zastosowano nakładane, złociste indeksy, w postaci pałeczek o długości pozostałych godzinowych kresek.

One także mają dodatkowe dwucyfrowe oznaczenia nadrukowane złocistym lakierem. To komponuje się doskonale ze złocistą, centralnie umieszczoną jedną wskazówką. Ma ona matowo, piaskowaną powierzchnię i nietypowy kształt. Główne ramie ma formę mocno wydłużonego liścia, ale przy osi jest zastosowany okrąg i dwa dodatkowe, krótkie ramiona dzielące go ze wskazówką na 3 części. Ciekawie to wygląda.

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Mnie kojarzy się ten element z kołem kierownicy sportowego auta z lat przed II wojną światową. Niemiej uzyskany efekt retro był zamierzony. Ten zegarek stanowi bowiem udaną próbę połączenia nowoczesnej, technicznej stylistyki z klasyką. Podkreśla to także kształt tarczy, która nie jest całkowicie płaska, a ma nieco zagiętą ku dołowi krawędź. Dopełnieniem byłoby wypukłe szkło szafirowe. Producent jednak zdecydował się na płaskie, co z kolei nawiązuje to pierwiastka nowoczesności w stylistyce tego zegarka.

Podsumowując, można powiedzieć, że firma Schamburg Watch przygotowała ciekawy miks klasyki z awangardą i nowoczesnością. Zegarek, który doskonale pasuje do obrazu marki  Schaumburg. Znany wzór koperty, lubiany i bardzo uniwersalny z racji kształtu i rozmiaru, okraszony ciekawym sposobem prezentacji czasu w formie jednowskazówkowej, która nie często jest spotykana, a jeszcze rzadziej z kopertą o takiej stylistce.

W zegarku Schaumburg Squarematic Loyalty zadbano o każdy widoczny detal, pokazując, że to ważne elementy w procesie powstawania zegarka. Wersja, która trafiła do nas dostarczana jest na skórzanym pasku w czarnym kolorze o gładkiej, matowej powierzchni. Pasek zapinany jest na klasyczną klamrę z pinem o ciekawym kształcie. Klamra jest polerowana i ma wygrawerowaną nazwę firmy. Sam pasek jest odpowiedni gruby, od samego początku użytkowania miękki i sprężysty, doskonale układając się wraz z zegarkiem na nadgarstku.

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Zegarek ten można zakwalifikować jako codzienny. Wprawdzie ma cechy, o których wspominałem, pozwalające użyć go i przy formalnych okazjach, ale to nie jego „żywioł”.

Z powodu kształtu koperty i wyraźnie widocznej, pojedynczej wskazówki, model ten wzbudza zainteresowanie, o czym miałem okazję przekonać się nosząc go kilka dni. Jednak na pewno nie jest krzykliwy. Dla mnie doskonale wpisuje się w filozofię marki Schaumburg Watch.

Last but not least.

Warty opisania jest również nowy mechanizm zastosowany w tym zegarku. Ma on oznaczenie Schaumburg SW-SJ20. Wyposażono go w nowy typ mostka układu balansowego w którym zminimalizowano ryzyko wibracji. To rozwiązanie znane z mechanizmów wyposażonych w tourbillon. Zapewnia to lepszą ochronę koła balansowego i sprężyny włosowej w przypadku np. uderzenia czy upadku zegarka.

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Recenzja: SCHAUMBURG Watch Squarematic Loyalty

Wspomniany mechanizm z automatycznym naciągiem jest wyposażony w ochronę przeciwwstrząsową za pomocą systemu Incabloc, oraz glucydurowe koło balansowe. Łożyskowany jest na 23 kamieniach i ma 44 godzinną rezerwę chodu.

Zegarek Schaumburg Watch Squarematic Loyalty wyceniono na kwotę 6 900 złotych. Aktualnie można go nabyć w promocji, po bardzo atrakcyjnej cenie 4 990 złotych.
 

Plusy (+)  Minusy (-)
+ ciekawy sposób prezentacji czasu - wodoodporność prawdopodobnie do 30 m
+ świetnie zaprojektowana, uniwersalna koperta  
+ wysoka jakość wykonania  
+ nietuzinkowy wygląd i styl  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Schaumburg Warch znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SCHAUMBURG WATCH.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Recenzja: ORIENT Weekly Auto King D...
Recenzja: ORIENT Weekly Auto King D...
06.10.2020
Recenzja: ROAMER C-line Automatic
Recenzja: ROAMER C-line Automatic
23.10.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco