• Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Aerowatch

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic


Raketa Big Zero - to był cieszący się wielką sympatią, być może nawet kultowy radziecki zegarek. Do dziś egzemplarze vintage w dobrym stanie, a zdarzają się nawet w stanie NOS, cieszą się zainteresowaniem  i osiągają relatywnie wysokie - jak na radzieckie zegarki - ceny. Po odrodzeniu marki Raketa było tylko kwestią czasu, gdy tak popularny pierwowzór stanie się inspiracją dla nowego, współczesnego modelu.

Historię marki Raketa opisywaliśmy już na portalu Zegarki i Pasja. Tutaj w dużym skrócie warto przypomnieć, że Raketa, Petrodworecka Fabryka Zegarków (PFZ), została założona w Petersburgu przez cesarza Piotra I Wielkiego. Fabryka przetrwała prawie każdą erę w Rosyjskiej historii i działa do dziś. W 1938 roku PFZ zaczęła produkować małe rubiny do precyzyjnych mechanizmów zegarkowych. Wybuch II Wojny Światowej oddał fabrykę w ręce rządu. Po wojnie rozpoczęto produkcję zegarków pod marką Pobieda.

W 1961 roku, świętowano sukces jakim było okrążenie wraz z Jurijem Gagarinem Ziemi z Pobiedą na ręku. Jest to również początek powstania marki Raketa (z ros. rakieta).

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

Fabryka odnotowała wiele kolejnych sukcesów, ale nazwa Raketa pozostała niezmieniona do dziś. Przez długi czas nie słyszano o PFZ, ale, co ciekawe, fabryka nigdy nie została zamknięta. Zegarki są tam wciąż produkowane, a firma wytwarza samodzielnie niemal wszystkie komponenty, a następnie montuje je w kompletne zegarki.

W 2009 roku Jacques von Polier, wnuk rosyjskich imigrantów, którzy uciekli przed bolszewikami oraz David Henderson Stewart (były doradca bankiera Sergeja Pugaczowa) postanowili wspólnie kupić fabrykę zegarków Petrodworec i ją przeorganizować. W efekcie powstają nowe zegarki, ale inspirowane najciekawszymi Raketami z czasów sowieckich.

Wracając do bohatera niniejszego artykułu...

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

Pierwsza współczesna Raketa z czterema dużymi indeksami i 0 zamiast 12, nazwanej przez miłośników Big Zero, była dość awangardowo zaprojektowanym zegarkiem, a charakterystyczne 0 jako indeks godziny 12 rzucało się w oczy i dało przydomek, który przyjął się powszechnie.

Dziś, o nowym modelu producent z Petersburga tak pisze w materiałach promocyjnych: „Dołącz do ruchu „Big Zero”! Jeden z najsłynniejszych radzieckich wzorów zegarków, który przekroczył granice i podbił serca zachodniego, kapitalistycznego świata to z pewnością Raketa „Big Zero”. Ten odważny, czarno-biały, minimalistyczny design z dużymi cyframi zwieńczonymi dużym zero, nadaje temu zegarkowi wyjątkowej i ponadczasowej jakości.

Stał się klasykiem. Ten projekt sięga końca ery radzieckiej. Po raz pierwszy został spopularyzowany przez Michaiła Gorbaczowa, Sekretarza Generalnego Partii Komunistycznej ZSRR, który otworzył kraj przez inicjowanie radykalnej serii reform społecznych i gospodarczych znanych jako Glasnost i Pieriestrojka. Podczas międzynarodowego szczytu politycznego we Włoszech został poproszony, aby wyjaśnić cóż to takiego „Perestrojka”. On po prostu pokazał swój zegarek Raketa Big Zero i powiedział: „Tak jak u mnie patrz: Rosjanie chcą zacząć wszystko od zera ”. To natychmiast sprawiło, że zegarek trafił do nagłówków gazet. Tak rozpoczęła się legenda „Big Zero”! Naród rosyjski, zawsze bardzo skrajny w swoich pasjach, często wymazywał przeszłość i rozpoczynał od początku, wszystko od zera”.

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

Starej Fabryki Rakety dzisiejsi pracownicy już nie pamiętają, ale zgadzają się podobno z koncepcją, że bardziej logiczne jest rozpoczęcie liczenia od „0” niż od „12”. Rzeczywiście, czas zawsze zaczyna się od „0”, ale i wszystko inne w życiu, nasze dni, nasze nowe projekty, nasze historie miłosne, nasze marzenia itp. Wszystko zaczyna się od zera.

Taka koncepcja wydaje się naturalna, i pewnie po części dzięki temu zegarek szybko zyskał popularność na całym świecie i został nazwany „Big Zero”.

Koncepcja „Big Zero” może wydawać się oczywista. Jednak budzi to kontrowersje, ponieważ bezpośrednio podważa ona konwencję ustanowioną na szczeblu międzynarodowym, wedle której na tarczy każdego zegarka jeśli ma oznaczenia cyfrowe, powinna znajdować się liczba „12”. Dlatego dzisiejszy zegarek Raketa Big Zero, tak jak pierwowzór, nadal znajduje się w awangardzie.

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

Pierwowzór miał kopertę, którą określiłbym jako „bardzo okrągłą”.

Przez to zegarek wydawał się duży. To zasługa klasycznego kształtu, wąskiej lunety oraz krótkich i blisko rozstawionych uszu. Dzisiejszy model jest zbudowany w moim odczuciu nieco bardziej harmonijnie. Przez to mimo tak samo okrągłej koperty jest bardziej wyważony stylistycznie i bliższy standardowym kanonom, ponieważ łagodnie wyprowadzone uszy są dłuższe, a ich rozstaw to 20 mm, co doskonale pasuje do 38,8 mm średnicy koperty, minimalnie, o ile pamiętam, mniejszej od pierwowzoru.

W aktualnej kolekcji Classic marki Raketa występują różne wersje Big Zero. Jest wariant z tarczą w kolorze zielonym, można powiedzieć nawet - oliwkową tarczą, z naniesionym szlifem słonecznym i wizerunkiem dwugłowego orła, jednego z symboli Rosji oraz bardzo ciekawie zdobionym mechanizmem.

Dostępne są także dwie, nieco mniej awangardowe opcje: z tarczą czarną i srebrzystą. Obie są giloszowane. Wszystkie mają cztery główne, nakładane, cyfrowe indeksy z 0 zamiast 12, oraz pozostałe w kształcie wydłużonych trójkątów. Odczyt czasu wspomaga wypełnienie ich masą luminescencyjną. Także proste wskazówki są zaopatrzone w warstwę masy świecącej, przy czym na czarnej to biała masa, a  na srebrzystej, czarna.

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

Stalowa koperta ma zastosowane dwa rodzaje obróbki. Polerowane boki oraz szczotkowane, górne powierzchnie. Atrakcyjność zwiększa zastosowane pomiędzy nimi fazowanie. Wygląda to dobrze, ale na zdjęciach trudno jest ocenić jakość wykonania. Ciekawa jest koronka z naciętym na bocznej powierzchni wzorem podobnym do tego na tarczy, oraz czerwonym wypełnieniem czołowej powierzchni.

Wkręcany dekiel jest przeszklony. Widać dzięki temu mechanizm 2615 z automatycznym naciągiem sprężyny, wykończony w nowoczesnym technicznym stylu, oczywiście poza wcześniej wspomnianą wersją z zieloną tarczą, gdzie mechanizm jest bardzo misternie zdobiony. Mechanizm łożyskowany jest na 24 kamieniach, oferuje 40 godzin rezerwy chodu, pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 18 000 wahnięć na godzinę, a dobowa odchyłka określona przez producenta to -10/+20 sekund.

Zegarek można wybrać na skórzanym pasku lub na stalowej bransolecie.

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

Zegarek Raketa Classic BIG ZERO jest dostępny w oficjalnym sklepie internetowym „Raketa”.

Cena za wersje czarną lub srebrzystą na pasku ze zintegrowanym mocowaniem to 750 euro, na bransolecie 900 euro, a wersja zielona na pasku to wydatek rzędu 950 euro. To nie są małe kwoty, tym bardziej, że należy się spodziewać doliczenia opłat importowych, które spowodują, że najdroższa wersja może kosztować nawet około 5 500 złotych.

Czy zegarki te są warte wspomnianych kwot zależy od jakości wykonania, której nie miałem przyjemności jeszcze poznać. Wnioskując na podstawie zdjęć, wszystko wygląda dobrze.

RAKETA Classic BIG ZERO Automatic

Ja „czepiłbym” się zbyt krótkich ramion wskazówek. Ale poza tą kwestią, niewątpliwie klasyczny wygląd, pewien rodzaj egzotyki i nostalgia związana ze starą, dawniej powszechnie dostępną u nas marką są atutami. Także darmowa wysyłka nieco osładza koszt zakupu.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Ti...
SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Ti...
05.06.2020
OMEGA Seamaster Aqua Terra – dwa no...
OMEGA Seamaster Aqua Terra – dwa no...
09.06.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco