Linia Astron w gamie modeli oferowanych przez firmę Seiko jest jedną z samego szczytu produktowego tej japońskiej marki. W bardzo efektowny sposób zegarki z tej serii łączą sportową stylistykę z biznesową elegancją. W moim odczuciu to zegarki dla ludzi żyjących na najwyższych obrotach, które swoją wszechstronność zawdzięczają wyjątkowej kompozycji funkcjonalności oraz automatyzacji.
Od 2012 roku modele Astron stanowią „oręż” marki Seiko w walce o segment zaawansowanych technologicznie zegarków kwarcowych. Do ich rozpoznawalności na rynku z pewnością przyczynia się m.in. kampania promocyjna prowadzona z tenisistą Novakiem Djokovicem, która zaowocowała przygotowaniem przez Seiko modelu specjalnego, opisywanego na łamach Zegarki i Pasja tu: SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic 2020 Limited Edition.
Teraz marka Seiko przedstawiła cztery kolejne, nowe modele z kolekcji Astron.
Łączy je wyraźnie pokrewna stylistyka oraz mechanizm będący nadal najbardziej zaawansowanym mechanizmem japońskiej marki korygowanym dzięki łączności satelitarnej. W klasie mechanizmów z funkcją GPS produkt marki Seiko dzierży rekord najbardziej płaskiego na świecie, za co w dużym stopniu odpowiada antena przeniesiona do lunety zegarka.
W przypadku limitowanego modelu SSH007 została ona wykonana ze spieku ceramiki, znacząco bardziej odpornego na zarysowania od odpowiedników z tradycyjnych materiałów.
Pozostałe materiały wykorzystane do wykonania nowych Astronów również nie dają powodów do narzekania. Cała czwórka wykonana jest bowiem z tytanu, czyli materiału bardzo lekkiego oraz antyalergicznego, a za sprawą utwardzenia powierzchniowego również wytrzymałego i dzielnie stawiającego czoła trudom codziennego użytku.
Koperty są niemal identyczne pod względem formy i wymiarów w całej premierowej czwórce, a linie te są znane już z pozostałych modeli Astron. Kształt kopert jest dość typowy dla zegarków Seiko - stanowi swoistą fuzję wyrafinowanych i zdecydowanych kształtów znanych z Grammar of Design, którego zasady złożyły się na kanon stylistyczny szczególnie dotyczący luksusowych modeli. Jednocześnie w Astronach pobrzmiewają echa sportowych modeli i samego protoplasty, czyli zegarka Astron-Quartz z 1969 roku, z nieco bardziej łukowatą linią boczną i przysadzistymi, masywnymi proporcjami.
Tarcze, niezależnie od referencji, posiadają dokładnie ten sam układ wskazań i elementów: duże, spiczaste wskazówki oraz bardzo wysokie i fazowane indeksy, których obróbka jest pierwszorzędna. Zawarto w nich, podobnie jak we wskazówkach bardzo cenioną ze względu na swoje właściwości powłokę Lumibrite, która w ciemności świeci długo i bardzo intensywnie.
Zależenie od referencji, do wyboru są natomiast trzy kolory tarcz, w tym dwie wersje czarne o zróżnicowanym wykończeniu powierzchni - jedna wzorem pozostałych jest satynowa i przyjemnie czuła na refleksy świetlne, a druga zastosowano w czarnym, powlekanym modelu sprawia wrażenie szorstkiej i gruboziarnistej.
Model SSH069 różni się również pusherami, które wyposażone są w nakładki mające na celu poprawienie chwytu. W połączeniu ze zminimalizowanymi możliwościami odbijania światła przez kopertę oraz tarczę, składa się to na zupełnie inny niż w pozostałej trójce utylitarny charakter.
Jeśli słusznie uznać najbardziej klasyczne odmiany SSH063 i SSH067 za najbardziej eleganckie i pasujące także do biznesowych stylizacji, to limitowana do dwóch tysięcy egzemplarzy edycja oznaczona jako SSH071 jest naturalnie najbardziej pożądaną przez kolekcjonerów.
Tarcza w tym modelu, podobnie jak wspomniany na początku ceramiczny pierścień, jest w kolorze ciemnej, butelkowej zieleni. Towarzyszą jej nienachalne złote dodatki w postaci wskazówki sekundnika, wskazówek subtarczy widocznej na godzinie szóstej oraz jej obwódki.
Bransoleta każdego z nowych zegarków to dokładnie identyczne projekty, różniące się jedynie kolorem powłoki zastosowanej w modelu SSH069. To właściwie typowy dla marki Seiko projekt z dzielącymi pełne, szlifowane ogniwa środkowe polerowanymi pasami, które nadają przyjemnego kontrastu oraz podnoszą elegancję całej bransolety.
Producent chwali się również zastosowanym zapięciem zwalnianym za pomocą przycisków, które pozwala na drobne korekty jej obwodu bez konieczności demontażu całych ogniw.
Jednym z najważniejszych elementów całej linii Astron są jednak mechanizmy zasilane panelami solarnymi i korygowane poprzez sygnał satelitarny. W tym przypadku jest to mechanizm kaliber 5X33 z wyraźnie biznesowo-podróżniczym przeznaczeniem.
Jest w stanie jednocześnie wskazywać dwa dowolne czasy, z czego jeden jest z założenia domowym, a kolejny wskazywany dolną subtarczą jest czasem jednej z 39 stref czasowych na świecie. W razie potrzeby dostępna jest funkcja szybkiego przeniesienia wskazań dolnej tarczy na wskazówki środkowe i odwrotnie. Oznaczenia stref przeniesiono na okalający tarczę pierścień, co pozwoliło uzyskać nieco bardziej minimalistyczną prezencję samej koperty, a przez to również bliższej protoplaście z 1969 roku.
Synchronizacja z GPS pozwalająca na automatyczne korekty odchyłki wskazań mechanizmu oraz samoczynną zmianę strefy czasowej odbywa się dwa razy dziennie - po raz pierwszy, gdy mechanizm wykryje światło dzienne, oraz kolejny raz w skonfigurowanym przez właściciela czasie.
Zegarki z serii Astron regularnie odbierające sygnał GPS pracują zgodnie z czasem podawanym przez zegar atomowy, czyli z dokładnością do jednej sekundy na 100 tysięcy lat. Bez korekt zewnętrznych mechanizm „ma prawo" do 15 sekundowej odchyłki w skali miesiąca. Nie bez znaczenia jest również efektywna funkcja oszczędzania energii, która pozwala częściowo wyłączyć wybrane funkcje mechanizmu, cały czas zachowując w pamięci pierwszoplanowy pomiar czasu.
Na pokładzie znajduje się również wieczny kalendarz działający bezbłędnie aż do lutego 2100 roku.
Nowe modele Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium to kolejny pokaz sił grupy Seiko w bardzo konkurencyjnym, zwłaszcza dla japońskich producentów segmencie.
Mechanizm Seiko kaliber 5X33 nie jest co prawda nowością, bo znamy go już od 2018 roku, ale stale rozwijana gama modeli zegarków z nowymi kolorami i materiałami pozwoli jeszcze skuteczniej stawić czoła głównym rywalom, czyli zegarkom Citizen Satellite Wave.
Rekomendowane ceny najbardziej zachowawczych odmian nowych modeli, czyli SSH063 oraz SSH067, to 2 600€ (około 11 565 zł) niezależnie od koloru tarczy, z kolei model SSH069, który jest pewnego rodzaju wersja stealth modelu SSH067 to już wydatek równy 2800€ (około 12 450 złotych). Tyle samo przyjdzie nam zapłacić za limitowaną odmianę Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium, czyli SSH071.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.
Wiktor Kalinowski
11:02 05.06.2020Zegarki
SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020
Powrót do kategorii

REKLAMA

Epizod 10. Zegarek bazowy. Urządzenie wskazujące
Zadaniem urządzenia wskazującego, jest przekazanie informacji o czasie bieżącym. Pierwsze zegary mechaniczne nie posiadały wskazówek, a aktualny czas sygnalizowany był za ...

Zegarmistrzowska Aleja Zasłużonych
Święto Wszystkich Świętych. Święto zmarłych. Czy taka okazja powinna być impulsem do przygotowania materiałów na zegarkowy portal? Jako redakcja branżowego medium nie chc ...

Konkurs „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka” – fotografie, które zwyciężyły w styczniu!
Za nami pierwsza, styczniowa edycja konkursu grupy Czasoholicy „Najpiękniejsze zdjęcie zegarka”. Odzew użytkowników był bardzo duży, do konkursu zakwalifikowało się 27 pr ...

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L
Citizen to powszechnie znana i szanowana marka zegarmistrzowska. Wprawdzie ta japońska firma działa z powodzeniem w wielu branżach, nawet związanych z medycyną, ale nas n ...

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland
Epos to niezależna i jednocześnie stosunkowo nieduża, szwajcarska firma zegarmistrzowska, która stara się oferować uniwersalne, dość stonowane, ale zarazem atrakcyjne zeg ...

Magazyn Zegarki i Pasja NR 13 – już dostępny! Kwiecień – Lipiec 2020
Magazyn Zegarki i Pasja NR 13 - pobierz Brakuje w ostatnim czasie dobrych wiadomości, dlatego spieszymy z dobrą nowiną - pomimo wielu trudności i przeciwności z jakimi bo ...

ORIGYN tworzy nowe narzędzie do walki z fałszerzami zegarków
ORIGYN to szwajcarska organizacja non-profit zajmująca się zwalczaniem fałszerzy wprowadzających na rynek podrobione dobra luksusowe. Opracowała ona innowacyjny sposób ce ...

"The Cheetah" – mechaniczny cud wykonany przez Johna M. Flaux
Francja dawniej miała silną pozycję na rynku zegarów i zegarków. Dziś to już raczej historia, choć pewne takie marki jak LIP czy Yema radzą sobie nieźle, także poza rynki ...

Watches and Wonders Geneva 2021 - targi zegarków online
Od 7 do 13 kwietnia 2021 roku potrwają targi branży zegarkowej Watches and Wonders. Pandemia koronawirusa sprawiła, że targi odbywają się w wersji internetowej, zamiast s ...

Recenzja: Citizen Eco-Drive World Time Radio Controlled Super Titanium AT8218-81L
Citizen to powszechnie znana i szanowana marka zegarmistrzowska. Wprawdzie ta japońska firma działa z powodzeniem w wielu branżach, nawet związanych z medycyną, ale nas n ...

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine
Vostok Europe – litewska marka, która skutecznie zawojowała rynek, a w Polsce cieszy się dużą sympatią i popularnością. Firma ta wypracowała także charakterystyczny, bard ...

Magazyn Zegarki i Pasja NR 15 – już dostępny! Kwiecień – Czerwiec 2021
Magazyn Zegarki i Pasja NR 15 - pobierz Zwykło się mawiać, iż żyjemy „w rytm wskazówek zegara”. To stare powiedzenie o tyle straciło w ostatnim czasie na aktualności, że ...