• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020


Powrót do kategorii

Linia Astron w gamie modeli oferowanych przez firmę Seiko jest jedną z samego szczytu produktowego tej japońskiej marki. W bardzo efektowny sposób zegarki z tej serii łączą sportową stylistykę z biznesową elegancją. W moim odczuciu to zegarki dla ludzi żyjących na najwyższych obrotach, które swoją wszechstronność zawdzięczają wyjątkowej kompozycji funkcjonalności oraz automatyzacji.

Od 2012 roku modele Astron stanowią „oręż” marki Seiko w walce o segment zaawansowanych technologicznie zegarków kwarcowych. Do ich rozpoznawalności na rynku z pewnością przyczynia się m.in. kampania promocyjna prowadzona z tenisistą Novakiem Djokovicem, która zaowocowała przygotowaniem przez Seiko modelu specjalnego, opisywanego na łamach Zegarki i Pasja tu: SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic 2020 Limited Edition.

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

Teraz marka Seiko przedstawiła cztery kolejne, nowe modele z kolekcji Astron.

Łączy je wyraźnie pokrewna stylistyka oraz mechanizm będący nadal najbardziej zaawansowanym mechanizmem japońskiej marki korygowanym dzięki łączności satelitarnej. W klasie mechanizmów z funkcją GPS produkt marki Seiko dzierży rekord najbardziej płaskiego na świecie, za co w dużym stopniu odpowiada antena przeniesiona do lunety zegarka.

W przypadku limitowanego modelu SSH007 została ona wykonana ze spieku ceramiki, znacząco bardziej odpornego na zarysowania od odpowiedników z tradycyjnych materiałów.

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020
Pozostałe materiały wykorzystane do wykonania nowych Astronów również nie dają powodów do narzekania. Cała czwórka wykonana jest bowiem z tytanu, czyli materiału bardzo lekkiego oraz antyalergicznego, a za sprawą utwardzenia powierzchniowego również wytrzymałego i dzielnie stawiającego czoła trudom codziennego użytku.

Koperty są niemal identyczne pod względem formy i wymiarów w całej premierowej czwórce, a linie te są znane już z pozostałych modeli Astron. Kształt kopert jest dość typowy dla zegarków Seiko - stanowi swoistą fuzję wyrafinowanych i zdecydowanych kształtów znanych z Grammar of Design, którego zasady złożyły się na kanon stylistyczny szczególnie dotyczący  luksusowych modeli. Jednocześnie w Astronach pobrzmiewają echa sportowych modeli i samego protoplasty, czyli zegarka Astron-Quartz z 1969 roku, z nieco bardziej łukowatą linią boczną i przysadzistymi, masywnymi proporcjami.  

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

Tarcze, niezależnie od referencji, posiadają dokładnie ten sam układ wskazań i elementów: duże, spiczaste wskazówki oraz bardzo wysokie i fazowane indeksy, których obróbka jest pierwszorzędna. Zawarto w nich, podobnie jak we wskazówkach bardzo cenioną ze względu na swoje właściwości powłokę Lumibrite, która w ciemności świeci długo i bardzo intensywnie.

Zależenie od referencji, do wyboru są natomiast trzy kolory tarcz, w tym dwie wersje czarne o zróżnicowanym wykończeniu powierzchni - jedna wzorem pozostałych jest satynowa i przyjemnie czuła na refleksy świetlne, a druga zastosowano w czarnym, powlekanym modelu sprawia wrażenie szorstkiej i gruboziarnistej.

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

Model SSH069 różni się również pusherami, które wyposażone są w nakładki mające na celu poprawienie chwytu. W połączeniu ze zminimalizowanymi możliwościami odbijania światła przez kopertę oraz tarczę, składa się to na zupełnie inny niż w pozostałej trójce utylitarny charakter.

Jeśli słusznie uznać najbardziej klasyczne odmiany SSH063 i SSH067 za najbardziej eleganckie i pasujące także do biznesowych stylizacji, to limitowana do dwóch tysięcy egzemplarzy edycja oznaczona jako SSH071 jest naturalnie najbardziej pożądaną przez kolekcjonerów.

Tarcza w tym modelu, podobnie jak wspomniany na początku ceramiczny pierścień, jest w kolorze ciemnej, butelkowej zieleni. Towarzyszą jej nienachalne złote dodatki w postaci wskazówki sekundnika, wskazówek subtarczy widocznej na godzinie szóstej oraz jej obwódki.

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

Bransoleta każdego z nowych zegarków to dokładnie identyczne projekty, różniące się jedynie kolorem powłoki zastosowanej w modelu SSH069. To właściwie typowy dla marki Seiko projekt z dzielącymi pełne, szlifowane ogniwa środkowe polerowanymi pasami, które nadają przyjemnego kontrastu oraz podnoszą elegancję całej bransolety.

Producent chwali się również zastosowanym zapięciem zwalnianym za pomocą przycisków, które pozwala na drobne korekty jej obwodu bez konieczności demontażu całych ogniw.

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

Jednym z najważniejszych elementów całej linii Astron są jednak mechanizmy zasilane panelami solarnymi i korygowane poprzez sygnał satelitarny. W tym przypadku jest to mechanizm kaliber 5X33 z wyraźnie biznesowo-podróżniczym przeznaczeniem.

Jest w stanie jednocześnie wskazywać dwa dowolne czasy, z czego jeden jest z założenia domowym, a kolejny wskazywany dolną subtarczą jest czasem jednej z 39 stref czasowych na świecie. W razie potrzeby dostępna jest funkcja szybkiego przeniesienia wskazań dolnej tarczy na wskazówki środkowe i odwrotnie. Oznaczenia stref przeniesiono na okalający tarczę pierścień, co pozwoliło uzyskać nieco bardziej minimalistyczną prezencję samej koperty, a przez to również bliższej protoplaście z 1969 roku.

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

Synchronizacja z GPS pozwalająca na automatyczne korekty odchyłki wskazań mechanizmu oraz samoczynną zmianę strefy czasowej odbywa się dwa razy dziennie - po raz pierwszy, gdy mechanizm wykryje światło dzienne, oraz kolejny raz w skonfigurowanym przez właściciela czasie.

Zegarki z serii Astron regularnie odbierające sygnał GPS pracują zgodnie z czasem podawanym przez zegar atomowy, czyli z dokładnością do jednej sekundy na 100 tysięcy lat. Bez korekt zewnętrznych mechanizm „ma prawo" do 15 sekundowej odchyłki w skali miesiąca. Nie bez znaczenia jest również efektywna funkcja oszczędzania energii, która pozwala częściowo wyłączyć wybrane funkcje mechanizmu, cały czas zachowując w pamięci pierwszoplanowy pomiar czasu.

Na pokładzie znajduje się również wieczny kalendarz działający bezbłędnie aż do lutego 2100 roku.

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

SEIKO Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium - nowości 2020

Nowe modele Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium to kolejny pokaz sił grupy Seiko w bardzo konkurencyjnym, zwłaszcza dla japońskich producentów segmencie.

Mechanizm Seiko kaliber 5X33 nie jest co prawda nowością, bo znamy go już od 2018 roku, ale stale rozwijana gama modeli zegarków z nowymi kolorami i materiałami pozwoli jeszcze skuteczniej stawić czoła głównym rywalom, czyli zegarkom Citizen Satellite Wave.

Rekomendowane ceny najbardziej zachowawczych odmian nowych modeli, czyli SSH063 oraz SSH067, to 2 600€ (około 11 565 zł)  niezależnie od koloru tarczy, z kolei model SSH069, który jest pewnego rodzaju wersja stealth modelu SSH067 to już wydatek równy 2800€ (około 12 450 złotych). Tyle samo przyjdzie nam zapłacić za limitowaną odmianę Astron GPS Solar 5X53 Dual-Time Sport Titanium, czyli SSH071.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Wiktor Kalinowski


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qclock Two 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

LONGINES Heritage Classic „Sector”
LONGINES Heritage Classic „Sector”
04.06.2020
RAKETA Classic BIG ZERO Automatic
RAKETA Classic BIG ZERO Automatic
08.06.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco