Marka Carl. F. Bucherer przedstawiając w 2018 roku model Manero udowodniła, że można stworzyć zegarek z pominięciem tych utartych reguł, który jednocześnie nie szokuje i zadowoli najbardziej wymagających tradycjonalistów.
Marka Carl F. Bucherer, dawniej po prostu Bucherer, istniejąca od 1888 od zawsze tworzyła dość konserwatywne pod względem wyglądu zegarki. Współcześnie jedynie modele należące do linii Patravi wychodzą nieco poza nadal utrzymywany kurs stonowanej, eleganckiej stylistyki, którą reprezentuje choćby trójka nowych modeli Manero.
Tarcze nowych wersji kolorystycznych Manero Tourbillon Double Peripheral są bardzo klasyczne, wyraźnie nawiązujące stylistycznie do zegarków z przeszłości. Niezależnie od wersji, producent zastosował tu szlif z wyraźnymi promieniami, oraz nakładane i fazowane indeksy z nacięciami wzdłużnymi. Takie rozwiązanie to zabieg typowy dla starej szkoły zegarmistrzostwa - powstający wewnątrz cień znacznie je uatrakcyjnia i zwyczajnie urozmaica ich formę. Towarzyszą im proste, drukowane indeksy oraz szerokie wskazówki typu dauphine z krytą osią.
Patrząc na zdjęcie poniżej, widzimy od lewej model o nr referencji 00.10920.02.33.01 w kopercie z białego złota, nr ref. 00.10920.01.13.01 z żółtego złota oraz o nr ref. 00.10920.03.93.01 z różowego. Każda z odmian połączona została z paskami ze skóry aligatora oraz zapięciem w kolorze zależnym od koperty.
Potencjalni klienci otrzymali trzy kolory tarcz do wyboru - najbardziej klasyczną srebrną ze złotymi dodatkami oraz kawową i grafitową, obie z różowo-złotymi indeksami.
W górnej części każdej z nich znajdziemy bijące „serce” zegarka pod postacią balansu w obrotowej klatce. Przeniesienie okna ukazującego tourbillon na godzinę dwunastą to pewnego rodzaju symbol - miejsce tradycyjne przyporządkowane logotypom zastąpiło jedno z topowych osiągnięć technicznych marki.
Okno nieprzypadkowo otoczone zostało pierścieniem z drukowanymi indeksami, bowiem do tytanowego mostka dodano pewnego rodzaju wskazówkę pełniącej również rolę mocowania osi wraz z jej zabezpieczeniem antywstrząsowym.
Obecność lekkiego tytanu w mechanizmie CFB T3000 nie jest przypadkiem - jego niska waga oraz znacznie zredukowane tarcie dzięki wykorzystaniu krzemu m.in. do produkcji palet wychwytu pozwoliły znacząco zmniejszyć obciążenie mechanizmu, i tym samym wydłużyć jego rezerwę chodu do 65 godzin. Za jej utrzymanie odpowiada nieinwazyjny wizualnie, peryferyjny naciąg automatyczny - opatentowana specjalność marki Carl F. Bucherer, znana już z modeli zegarków wyposażonych w mechanizmy kaliber A1000 z 2008 roku, oraz A2000.
Rozwiązanie to pozwala w pełni prezentować mostki tego mechanizmu jak w bardziej tradycyjnym mechanizmie o naciągu ręcznym. Nie przysłoni również tourbillona zdającego się unosić w powietrzu, który może zostać zatrzymany do precyzyjnego ustawienia czasu.
Mechanizm powstaje w nowej, nowoczesnej manufakturze marki w Longeau/Lengnau, gdzie produkowana jest zdecydowana większość jego komponentów: mostki, płyty czy też elementy wychwytu. Widok z tyłu to głównie duży zintegrowany mostek ozdobiony pasami Côtes de Genève oraz wygrawerowanymi napisami ze złotym wypełnieniem.
Detalem typowym dla wysokiej klasy werków są fazowane krawędzie mostka, także te przy otworach na śruby mocujące. Każdy z mechanizmów kaliber T3000 jest regulowany do norm wymaganych dla chronometru, określanych przez szwajcarski instytut COSC.
Koperta niezależnie od wersji modelu Manero Tourbillon Double Peripheral wykonana jest ze złota, różnice tkwią jedynie w domieszkach. Pod względem wyglądu jej linie są bardzo zachowawcze, widać również pewną konsekwencję przeniesienia wahnika na bok - zegarek jest dość szeroki, z wyraźnie zaznaczonym kołem tarczy pomimo całkiem płynnego łączenia z uszami.
Średnica koperty sięgająca 43,1 mm to nieco więcej niż tradycyjne wymiary w tym segmencie, powinna więc przypaść do gustu zwolennikom ponadprzeciętnie dużych zegarków. Grubość całości, to zupełnie standardowe 11,57 mm.
O dopracowaniu detali może świadczyć użycie szkła szafirowego z chemicznie naniesioną warstwą antyrefleksyjną po obu stronach koperty. Wspomniany werk T3000 to duma marki, który z założenia producenta powinien być obserwowany równie chętnie jak tarcza zegarka.
Dekiel z wygrawerowanymi informacjami został przykręcony śrubami, co jest rozwiązaniem dość typowym dla zegarków tej klasy.
Wodoszczelność nie była pierwszorzędną sprawą - deklarowane 30 metrów, to wartość podstawowa, ale całkowicie wystarczająca w zegarku eleganckim od A do Z.
Rozszerzenie rodziny Manero Tourbillon Double Peripheral o kolejne odmiany kolorystyczne to wyraźny krok w kierunku potwierdzenia dominującej roli linii Manero w gamie zegarków oferowanych przez markę Carl F.Bucherer.
Nowości producenta z Lucerny od teraz mogą trafić do większego grona klientów i dodatkowo poprawić wysoki, bo około 20% udział zegarków z rodziny Manero w całości sprzedaży marki.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Carl F. Bucherer znajdują się zawsze na indywidualnej stronie marki tu – CARL F. BUCHERER.
Wiktor Kalinowski