Marka Seiko oraz siostrzana marka Grand Seiko już rok temu zrezygnowały z uczestnictwa w targach Baselworld 2020, które na domiar złego w tym roku odwołano z powodu epidemii koronowirusa. W związku z tymi wydarzeniami, grupa Seiko zaprezentowała swoje tegoroczne nowości w internecie, w dodatku w liczbie przyprawiającej o zawrót głowy.
Z okazji 60-lecia istnienia, wydzielona niedawno marka Grand Seiko jest szczególnie aktywna w zakresie premier nowych modeli. Przygotowano również nowy mechanizm z rodziny 9S oraz ściśle limitowany model z linii Elegance Collection, o którym napiszemy więcej poniżej.
Grand Seiko SBGW263, bo o nim mowa, to model nietypowy, bo łączy jednocześnie dwie różne tradycje - kanon tej japońskiej firmy ustalony w latach 70. XX wieku oraz blisko tysiącletnią legendę Shizukuishi, miejscowości, w której mieści się obecna manufaktura marki.
Wedle legendy na terenie obecnego miasta pewien starzec usłyszał dziwne dźwięki wydobywające się w pobliżu rosnącego w tym miejscu starego cedru. Były to dźwięki spadających kropli (jap. shizuku) wody rozbijających się o skały (jap. ishi) jaskini, które nadały temu miejscu, a następnie miastu nazwę stosowaną do dziś.
Koperta modelu Grand Seiko 60th Anniversary Limited Edition SBGW263 wykonana jest z platyny próby 950, a jej kształt można określić jako nowoczesną interpretację starych proporcji - uszy więc są nieco niższe, a cała obudowa nieco bardziej przysadzista niż dawniej. Zachowano jednak szerokie uszy przechodzące bezpośrednio w linię boczną koperty, a boczny profil jest zwężany do środka także z tyłu, co dodatkowo nadaje lekkości, głównie w widoku 3/4.
Jej szerokość to rozsądne 39 mm średnicy, a grubość całkowita wynosi 11,8mm. Zastosowane szkło to syntetyczny szafir z wewnętrzną warstwą antyrefleksyjną.
Pomimo niewątpliwych walorów koperty najważniejsza jest tu ręcznie grawerowana tarcza, za którą odpowiada mistrz Kiyoshi Terui - samouk, który sam wypracował własną technikę dekoracji bez specjalistycznego szkolenia, na podstawie własnych prób i eksperymentów.
Dołączył do zespołu fabryki Daini Seikosha już w 1970 roku i do dziś odpowiada za szereg ręcznie grawerowanych zegarków Credor, kolejnej luksusowej marki grupy Seiko. Został również nagrodzony w 2002 roku przez przedstawicieli japońskich władz tytułem Contemporary Master Craftsman przyznawanym osobom kultywującym tradycyjne rzemiosło na mistrzowskim poziomie. W 2007 roku otrzymał cesarski medal honoru z żółtą wstęgą, za zasługi zawodowe oraz tworzenie pewnego rodzaju wzorca społecznego.
Wróćmy do tego samej tarczy nowego modelu Grand Seiko - wykonano ją z plastra szlachetnego, białego złota. Została ona podzielona na trzy sekcje - środkową wykończoną szlifem pionowym, godzinową ze szlifem okrężnym oraz skrajną minutowo-sekundową z promienistym. Ręcznie grawerowane indeksy, a przede wszystkim ich forma, to nawiązanie do rozbryzgujących się o skały kropel wody.
Przy okazji tradycyjnie i zgodnie z kanonem Tanaki podkreślono indeks na dwunastej, z zasady najważniejszy - jest on wyraźnie szerszy. Rozbudowano również efekt „rozbryzgu” na indeksach godziny 3, 6 oraz 9. Są one nieco mniejsze niż indeks na godzinie 12, ale nadal szersze niż standardowe. Grawerowane są również wskazówki, a naniesiony wzór jest spójny z tematem wspomnianej legendy, poza tym ręcznie wygrawerowane są także logotyp oraz napis Grand Seiko.
Jako miłośnika marki szczególnie cieszy mnie smaczek w postaci ośmioramiennej gwiazdy nad godziną szóstą. Jest to historyczny symbol znany pod skrótem SD, którego rozwinięciem jest po prostu Special Dial. Było to najwyższe oznaczenie, spotykane wyłącznie w zegarkach wyższych linii i choć nadal nie ustalono wyraźnych granic między innymi, niższymi oznaczeniami z przełomu lat 50. i 60., to znak ten zastosowany w tym zegark ma zdecydowanie dużo sensu. Jego użycie jest uzasadnione być może nawet bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.
Mechanizm zastosowany w jubileuszowych modelach to manualny kaliber 9S64 znany od 2011 roku, a wywodzący się z rodziny 9S6x zaprezentowanej już w 2006 roku.
Charakteryzuje się trzydniową rezerwą chodu (72 godziny), dość wysoką częstotliwością oscylacji balansu na poziomie 28 800 wahnięć w ciągu godziny, oraz bardzo wysokim standardem dokładności chodu. Dopuszczalna odchyłka to -3/+5 sekund na dobę w pozycji statycznej. Uzyskanie tak satysfakcjonujących wyników to efekt zastosowania technologii MEMS znanej z produkcji układów scalonych, która pozwala wytwarzać części wychwytu oraz balansu z dokładnością do tysięcznych części milimetra.
W rezultacie koło balansu jest o 5% lżejsze od odpowiednika wykonanego w tradycyjnej technologii, a benefitami redukcji masy jest wydłużenie chodu uzyskane również dzięki opracowanej przez Seiko specjalnej sprężynie Spron 510.
Zegarmistrze Seiko przyzwyczaili nas do oszczędnego zdobienia mechanizmów, jedynie w przypadku mechanizmów Grand Seiko oraz Credor możemy obecnie liczyć na bardziej wyszukane techniki zdobienia. Mechanizm ma bardzo duży mostek przykrywający znaczną jego część wzorem mechanizmów niemieckich, ozdobiony jest wraz z mostkiem balansu pasami tokijskimi, dwukolorowym wypełnieniem napisów oraz prześwitującym zdobieniem typu perlage na płycie głównej mechanizmu.
Dekiel mocowany na czterech śrubach nie został przeszklony, a jest to kolejne nawiązanie do modeli historycznych - dzięki pełnemu deklowi wyeksponowano medalion Grand Seiko z lwem, symbolem marki. Został on wykonany z 18-karatowego żółtego złota.
Oprócz podstawowych informacji znajduje się na deklu ta najważniejsza - zegarek jest edycją jubileuszową oraz jednym z zaledwie dwudziestu wyprodukowanych.
Chętni na posiadanie tego wyjątkowego modelu powinni się spieszyć.
20 sztuk trafi w czerwcu bieżącego roku do salonów Grand Seiko na całym świecie, bez określonej liczby przypisanej na konkretny kraj. Z uwagi na unikatowość, zapewne dużą liczbę roboczogodzin poświęconą na wykończenia oraz szlachetne materiały użyte do wykonania zegarka kosztuje wyraźnie więcej od pokrewnych modeli na 9S6x.
Cena sugerowana zegarka GRAND SEIKO SBGW263 to 97 000 USD (około 384 000 PLN).
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – GRAND SEIKO.
Wiktor Kalinowski
12:09 23.03.2020Zegarki
GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Edition SBGW263

Zegarmistrz nadal… nowoczesny?
O dwóch edycjach podręcznika Hansa Jendritzkiego „Der moderne Uhrmacher” („Nowoczesny zegarmistrz”), z których drugie wydanie jest datowane na rok… 2014! Po raz pierwszy ...

Historia zegarmistrzostwa. Zegarki mechaniczne z plastikowym mechanizmem
Jestem przekonany, że gdyby wykonano ankietę i zapytano przypadkowo napotkanych przechodniów w dowolnym miejscu Polski: „z jakiego materiału wykonywano kiedyś i wykonuje ...

SmartWatch - Frederique Constant i Alpina
Rozgłaszane przez twórców i miłośników najnowszych technologii wieści o schyłku ery tradycyjnych zegarków i początków królowania smart zegarków nie zachęcają do fascynacj ...

“Czas Decyzji powered by G-SHOCK” - nowy format na kanale Meczyki.pl
Marka G-SHOCK, a co za tym idzie ich zegarki, nieodłącznie kojarzy się z ogólnie pojętą aktywnością. Nic w tym dziwnego. Wytrzymałość na wstrząsy, uderzenia, wodę i wiele ...

Ball Roadmaster M model A. Zegarek mechaniczny ze wskazaniem GMT i alarmem
Zegarki marki Ball nigdy nie były zwyczajne. Owszem, jak wszystkie inne wskazywały czas i robiły to bardzo dokładnie, ale od chwili powstania firmy towarzyszyła jej wpros ...

Nivada Depthmaster Big Blue. Wodoszczelność 1000 metrów w kolorze niebieskim
Lato to czas, kiedy dużo pisze się o zegarkach do nurkowania. Nic dziwnego, myślę, że zdecydowana ich większość jeśli kiedykolwiek jest moczona bardziej niż podczas kąpie ...

Zegarek, który zagina czasoprzestrzeń. Vanguart Black Hole Tourbillon
Wybitni naukowcy starają się w swoich badaniach przybliżyć chociaż trochę temat zjawiska, jakim są czarne dziury. Jednych fascynują, innych przerażają swoją wielkością i ...

Rado True Square x Kunihiko Morinaga. Soczewka fotochromatyczna i eteryczna natura czasu
Kunihiko Morinaga nazywany jest „modowym naukowcem” i „modowym poetą”. To japoński projektant, który łamie schematy, improwizuje, ale przede wszystkim eksperymentuje, co ...

MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00