Marka Seiko oraz siostrzana marka Grand Seiko już rok temu zrezygnowały z uczestnictwa w targach Baselworld 2020, które na domiar złego w tym roku odwołano z powodu epidemii koronowirusa. W związku z tymi wydarzeniami, grupa Seiko zaprezentowała swoje tegoroczne nowości w internecie, w dodatku w liczbie przyprawiającej o zawrót głowy.
Z okazji 60-lecia istnienia, wydzielona niedawno marka Grand Seiko jest szczególnie aktywna w zakresie premier nowych modeli. Przygotowano również nowy mechanizm z rodziny 9S oraz ściśle limitowany model z linii Elegance Collection, o którym napiszemy więcej poniżej.
Grand Seiko SBGW263, bo o nim mowa, to model nietypowy, bo łączy jednocześnie dwie różne tradycje - kanon tej japońskiej firmy ustalony w latach 70. XX wieku oraz blisko tysiącletnią legendę Shizukuishi, miejscowości, w której mieści się obecna manufaktura marki.
Wedle legendy na terenie obecnego miasta pewien starzec usłyszał dziwne dźwięki wydobywające się w pobliżu rosnącego w tym miejscu starego cedru. Były to dźwięki spadających kropli (jap. shizuku) wody rozbijających się o skały (jap. ishi) jaskini, które nadały temu miejscu, a następnie miastu nazwę stosowaną do dziś.
Koperta modelu Grand Seiko 60th Anniversary Limited Edition SBGW263 wykonana jest z platyny próby 950, a jej kształt można określić jako nowoczesną interpretację starych proporcji - uszy więc są nieco niższe, a cała obudowa nieco bardziej przysadzista niż dawniej. Zachowano jednak szerokie uszy przechodzące bezpośrednio w linię boczną koperty, a boczny profil jest zwężany do środka także z tyłu, co dodatkowo nadaje lekkości, głównie w widoku 3/4.
Jej szerokość to rozsądne 39 mm średnicy, a grubość całkowita wynosi 11,8mm. Zastosowane szkło to syntetyczny szafir z wewnętrzną warstwą antyrefleksyjną.
Pomimo niewątpliwych walorów koperty najważniejsza jest tu ręcznie grawerowana tarcza, za którą odpowiada mistrz Kiyoshi Terui - samouk, który sam wypracował własną technikę dekoracji bez specjalistycznego szkolenia, na podstawie własnych prób i eksperymentów.
Dołączył do zespołu fabryki Daini Seikosha już w 1970 roku i do dziś odpowiada za szereg ręcznie grawerowanych zegarków Credor, kolejnej luksusowej marki grupy Seiko. Został również nagrodzony w 2002 roku przez przedstawicieli japońskich władz tytułem Contemporary Master Craftsman przyznawanym osobom kultywującym tradycyjne rzemiosło na mistrzowskim poziomie. W 2007 roku otrzymał cesarski medal honoru z żółtą wstęgą, za zasługi zawodowe oraz tworzenie pewnego rodzaju wzorca społecznego.
Wróćmy do tego samej tarczy nowego modelu Grand Seiko - wykonano ją z plastra szlachetnego, białego złota. Została ona podzielona na trzy sekcje - środkową wykończoną szlifem pionowym, godzinową ze szlifem okrężnym oraz skrajną minutowo-sekundową z promienistym. Ręcznie grawerowane indeksy, a przede wszystkim ich forma, to nawiązanie do rozbryzgujących się o skały kropel wody.
Przy okazji tradycyjnie i zgodnie z kanonem Tanaki podkreślono indeks na dwunastej, z zasady najważniejszy - jest on wyraźnie szerszy. Rozbudowano również efekt „rozbryzgu” na indeksach godziny 3, 6 oraz 9. Są one nieco mniejsze niż indeks na godzinie 12, ale nadal szersze niż standardowe. Grawerowane są również wskazówki, a naniesiony wzór jest spójny z tematem wspomnianej legendy, poza tym ręcznie wygrawerowane są także logotyp oraz napis Grand Seiko.
Jako miłośnika marki szczególnie cieszy mnie smaczek w postaci ośmioramiennej gwiazdy nad godziną szóstą. Jest to historyczny symbol znany pod skrótem SD, którego rozwinięciem jest po prostu Special Dial. Było to najwyższe oznaczenie, spotykane wyłącznie w zegarkach wyższych linii i choć nadal nie ustalono wyraźnych granic między innymi, niższymi oznaczeniami z przełomu lat 50. i 60., to znak ten zastosowany w tym zegark ma zdecydowanie dużo sensu. Jego użycie jest uzasadnione być może nawet bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.
Mechanizm zastosowany w jubileuszowych modelach to manualny kaliber 9S64 znany od 2011 roku, a wywodzący się z rodziny 9S6x zaprezentowanej już w 2006 roku.
Charakteryzuje się trzydniową rezerwą chodu (72 godziny), dość wysoką częstotliwością oscylacji balansu na poziomie 28 800 wahnięć w ciągu godziny, oraz bardzo wysokim standardem dokładności chodu. Dopuszczalna odchyłka to -3/+5 sekund na dobę w pozycji statycznej. Uzyskanie tak satysfakcjonujących wyników to efekt zastosowania technologii MEMS znanej z produkcji układów scalonych, która pozwala wytwarzać części wychwytu oraz balansu z dokładnością do tysięcznych części milimetra.
W rezultacie koło balansu jest o 5% lżejsze od odpowiednika wykonanego w tradycyjnej technologii, a benefitami redukcji masy jest wydłużenie chodu uzyskane również dzięki opracowanej przez Seiko specjalnej sprężynie Spron 510.
Zegarmistrze Seiko przyzwyczaili nas do oszczędnego zdobienia mechanizmów, jedynie w przypadku mechanizmów Grand Seiko oraz Credor możemy obecnie liczyć na bardziej wyszukane techniki zdobienia. Mechanizm ma bardzo duży mostek przykrywający znaczną jego część wzorem mechanizmów niemieckich, ozdobiony jest wraz z mostkiem balansu pasami tokijskimi, dwukolorowym wypełnieniem napisów oraz prześwitującym zdobieniem typu perlage na płycie głównej mechanizmu.
Dekiel mocowany na czterech śrubach nie został przeszklony, a jest to kolejne nawiązanie do modeli historycznych - dzięki pełnemu deklowi wyeksponowano medalion Grand Seiko z lwem, symbolem marki. Został on wykonany z 18-karatowego żółtego złota.
Oprócz podstawowych informacji znajduje się na deklu ta najważniejsza - zegarek jest edycją jubileuszową oraz jednym z zaledwie dwudziestu wyprodukowanych.
Chętni na posiadanie tego wyjątkowego modelu powinni się spieszyć.
20 sztuk trafi w czerwcu bieżącego roku do salonów Grand Seiko na całym świecie, bez określonej liczby przypisanej na konkretny kraj. Z uwagi na unikatowość, zapewne dużą liczbę roboczogodzin poświęconą na wykończenia oraz szlachetne materiały użyte do wykonania zegarka kosztuje wyraźnie więcej od pokrewnych modeli na 9S6x.
Cena sugerowana zegarka GRAND SEIKO SBGW263 to 97 000 USD (około 384 000 PLN).
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – GRAND SEIKO.
Wiktor Kalinowski
12:09 23.03.2020Zegarki
GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Edition SBGW263
Powrót do kategorii

REKLAMA

Xicorr – kalendarz zegarkowy 2021
Na koniec roku 2020 polska marka Xicorr Watches przygotowało dla swoich fanów nie lada gratkę – kalendarz na 2021 rok. Kalendarz składa się z okładki, 12 kart prezentując ...

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38
Marka Minerva jest owiana aurą tajemniczości, niesie ze sobą moc legendy. Firma ta słynie z tworzenia zegarków o prostej formie, ale także świetnych mechanizmów, w ramach ...

DAVOSA Argonautic Bronze TT Limited Edition - zanurkuj w epoce brązu
We współczesnym świecie zdominowanym przez masowo produkowane produkty coraz trudniej o takie, które posiadają lub zyskują z czasem własny, oryginalny charakter. Natomias ...

Testujemy: CITIZEN Eco-Drive Radio Controlled Titanium (CB0190-84L)
Citizen to powszechnie znana i szanowana marka zegarmistrzowska. Wprawdzie firma ta działa nie tylko w dziedzinie zegarmistrzostwa, ale nas ta zegarkowa część interesuje ...

Video recenzja: SCHAUMBURG WATCH Classoco Cocktail Blue Lagune
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Classoco Cocktail Blue Lagune marki Schaumburg Watch. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model ni ...

Video recenzja: SQUALE Matic 60 Atmos
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Matic 60 Atmos marki Squale. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczne ...

Andreas Strehler - Sauterelle Lune Exacte
Wskazanie fazy Księżyca to dość szczególna komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarka. Gdyby sporządzić listę wszystkich spotykanych komplikacji konstrukcji i ułożyć je p ...

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin
Kolekcja Frogman należy do elitarnej i najbardziej zaawansowanej technicznie grupy zegarków Master of G firmy G-SHOCK. Modele z tej serii zostały stworzone z myślą o wyko ...

Meccaniche Veneziane – wyłącznie mechaniczne, włoskie zegarki!
Meccaniche Veneziane to włoska marka zegarkowa, która od samego początku zaistnienia w branży zegarmistrzowskiej zrobiła spore wrażenie. Firma powstała w maju 2017 roku, ...