Firma Citizen to jeden z najważniejszych producentów na japońskim rynku zegarmistrzowskim, a jednocześnie jeden z najważniejszych w tej branży na świecie. Prócz doskonale znanych zegarków sygnowanych logiem Citizen, pod skrzydłami tej firmy funkcjonują obecnie także takie marki jak Miyota, Bulova, Alpina, Frederique Constant, Arnold&Son, La Joux-Perret, Angelus, Campanola i kilka innych. Biorąc pod uwagę podane dane łatwo zgodzić się, że Citizen to bardzo znaczący podmiot w skali globalnej.
Marka Citizen wsławiła się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami szczególnie w zakresie zegarków kwarcowych, a znana jest choćby z tego, że wprowadziła do zegarmistrzostwa nowy metal – tytan. Dziś jest on dość szeroko stosowany jako budulec kopert i bransolet. Obecna oferta marki Citizen, w stosunku do innych firm zegarkowych jest ponadprzeciętnie szeroka. Wśród oferowanych wyrobów tej marki niemal każdy potencjalny nabywca znajdzie coś dla siebie. Dostępne są zegarki sportowe, biżuteryjne, eleganckie jak również wielozadaniowe. Na szczególną uwagę zasługuje linia Promaster, o której można powiedzieć, że skupia modele będące wydawałoby się wręcz narzędziami pomiarowymi.
Niedawno seria Promaster obchodziła swoje 30-lecie, co jest doskonałą okazją by zaprezentować kilka zegarków z tej kolekcji przeznaczonych dla nurków.
Wybór zegarków typu diver nie jest przypadkowy, bowiem linia MARINE stanowi trzon grupy Promaster. Poza tym „divery” cieszą się wśród miłośników zegarków chyba największą popularnością. Wynika to z racji wyjątkowej wytrzymałości oraz dość uniwersalnego charakteru, pozwalającego na cieszenie się takimi zegarkami prawie w każdej sytuacji.
Citizen zawsze był ważnym globalnie producentem diverów, wypracowując kultową pozycję kilku swoich modeli. Nie może więc dziwić, że zegarki do nurkowania są licznie reprezentowane w dzisiejszej ofercie firmy.
Pierwszą nowością wartą przedstawienia jest model z rodziny Aqualand (BN2036-14E i BN2031-85E). Ta grupa zegarków wyróżnia się wyposażeniem w sensory umożliwiające prezentowanie wskazań głębokości, a dodatkowo i innych danych niezbędnych podczas nurkowania. Zegarki z certyfikatem ISO 6425 są na wskroś nowoczesne - poza wskazaniem głębokości i alarmem dekompresyjnym wyposażone są także w dopracowaną do perfekcji przez Citzena technologię zasilania energią świetlną, czyli Eco- Drive.
By mieć pewność, że pod wodą nie zaskoczy nas brak energii w akumulatorze zegarka stającego się wtedy narzędziem, zastosowano także wskaźnik rezerwy chodu. Przy pełnym naładowaniu akumulatora rezerwa ta wynosi aż 330 dni.
Dzięki temu, że zegarek jest duży, a co za tym idzie tak samo duże i wyraziste są indeksy na tarczy oraz wskazówki, w tym też te od dodatkowych odczytów. Elementy układu wskazań pokryte masą luminescencyjną zapewniającą czytelność wskazań na bardzo wysokim poziomie także w półmroku i ciemności. Stalowa koperta zegarka ma 46 mm średnicy.
Obrotowa w jednym kierunku luneta ma na krawędzi nacięcia ułatwiające obracanie nią, a wkładka w kolorze czarnym ma naniesioną skalę minutową i luminescencyjny punkt na godzinie dwunastej. „Centrum sterowania” umieszczono nietypowo, bo w lewej części obudowy. Tam znajduje się koronka, a po jej obu stronach przyciski do sterowani funkcjami. Dodatkowo na godzinie 4-tej umieszczono koronkę do ustawiania alarmu dekompresyjnego, a na środku bocznej powierzchni otwór z sensorem ciśnienia dla głębokościomierza.
Żółte akcenty dla wersji zegarka na pasku i niebieskie w zestawieniu ze stalową bransoletą uatrakcyjniają wizerunek tarcz tych modeli. Zegarek dostępny jest na bransolecie lub wraz z wysokiej jakości paskiem z dołączoną przedłużką.
Kolejny przedstawiciel serii diverów posiada „mechaniczne serce”, i podobnie jak ten opisany powyżej występuje w wersji tak na bransolecie jak i na pasku.
W drugim z tych wariantów posiada on wkładkę lunety w kolorze czarnym z zaakcentowanymi na czerwono pierwszymi 15 minutami (NY0076-10EE). Zegarek na bransolecie ma natomiast wkładkę w całości ciemnozieloną (NY0071-81EE).
Obydwa modele mają czarne tarcze, wyraziste podłużne indeksy z masą świecącą oraz szerokie, ażurowane ale dobrze widoczne wskazówki. Te ostatnie oczywiście posiadają warstwę z masy luminescencyjnej.
Model mechaniczny jest mniejszy niż wyżej opisywany elektroniczny Aqualand, ale 43,5 mm średnicy koperty czyni z niego również solidny pod względem rozmiarów zegarek. W tym wypadku solidny nie oznacza ciężki. Tutaj Citizen zaproponował nam jedną ze swoich autorskich innowacji. Koperta jak i bransoleta wykonane zostały z opracowanego przez japońską markę materiału o nazwie Super TitaniumTM.
To bardzo lekki i wytrzymały stop o znanych cechach tytanu, takich jak antyalergiczność i właśnie niska waga. Dodatkowo, dzięki specjalnemu procesowi obróbki opracowanemu przez firmę Citizen, bardzo odpornego na zarysowania. To zasługa powłoki, której wykonanie podnosi twardość powierzchni pięciokrotnie wyższej niż w wypadku stali.
Cecha ta pozwala właścicielom zegarków dłużej cieszyć się jego użytkowaniem bez śladów na kopercie. Wspomnianym „serce” tego modelu jest mechanizm oznaczony jako kaliber 8203, czyli znany, sprawdzony i słynący z niezawodności wyrób firmy Citizen.
Warto dodać, że wersja na pasku (NY0076-10EE) ma okolicznościowy dekiel z wygrawerowaną informacją o specjalnej edycji przygotowanej z okazji 50-lecia obecności marki Citizen w Europie. Specjalnością jest też „nurkowe” opakowanie w kształcie butli tlenowej. Limitacja tego zegarka wynosi 1000 sztuk.
Trzecim zegarkiem wymagającym opisu w niniejszym opracowaniu jest klasyczny, czy wręcz „kultowy” model Citizena oznaczony jako seria NY008. Kolejne edycje tego zegarka cieszą się ogromnym powodzeniem. Jest ono w pełni zasłużone ze względu na atrakcyjny wygląd, niezawodność i wytrzymałość, ale i ze względu na bardzo korzystną cenę. Model jubileuszowy na pasku (NY0087-13EE) wyceniono katalogowo na kwotę 980 złotych.
Jego cechą charakterystyczną jest ogólny wizerunek. Ze stalową okrągłą kopertą o średnicy 42 mm i płynnie wypuszczonymi, masywnymi uszami, szeroką obrotową lunetą z nacięciami pogrupowanymi w 6 zestawów i wyraziste indeksy, ze szczególnym uwzględnieniem 12 zegarek jest szeroko rozpoznawalny.
Nietypowo umieszczona koronka po lewej stronie na godzinie ósmej ciekawie się prezentuje i jest jednym z elementów wyróżniających ten model. Także wskazówki zakończone trójkątnymi grotami są cechą charakterystyczną. Wersja limitowana ma dekiel przyozdobiony informacją o pięćdziesięcioleciu istnienia firmy na naszym kontynencie, oraz czerwoną wskazówkę minutową. Na wkładce lunety oznaczonych jest pierwsze 15 minut skali. Limitację producent przewidział do 2000 sztuk.
Modele nielimitowane to oczywiście swego rodzaju „klasyka gatunku”. Wersja z wkładką w kolorze czarnym i czerwonym dostępna jest na bransolecie, a opcja z niebieską tarczą i niebiesko-czerwoną wkładką oferowana jest na pasku.
Cała kolekcja nowości to trzy warte uwagi serie zegarków do nurkowania. Dwa modele posiadają mechanizmy mechaniczne z automatycznym naciągiem sprężyny, a jeden wyposażony w mechanizm kwarcowy z Eco-Drive. Ten ostatni, to rodzaj prostego profesjonalnego komputera nurkowego, ale posiadającego analogowy odczyt danych w formie wskazówek.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Citizen znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CITIZEN.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00