• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic


Powrót do kategorii

Samolot Douglas DC-3 to nie tylko model statku powietrznego. To samolot przez wielu uważany za symbol złotej ery lotnictwa, a w dziedzinie lotów pasażerskich to jeden z najpopularniejszych samolotów, jakie kiedykolwiek służyły temu celowi. Lata 30. i 40. XX wieku właśnie temu modelowi samolotu zawdzięczają popularyzację transportu lotniczego i pasażerskich podróży lotniczych na szeroką skalę.

Tego rodzaju podróże wcześniej dostępne były dla bardzo wąskiego grona osób. Douglas DC-3 skokowo wręcz spopularyzował komunikację lotniczą. Stworzona na jego bazie wersja transportowa nazwana została Douglas C-47 Skytrain, czyli „powietrzny pociąg”.

Samolot ten był powszechnie używany przez aliantów podczas II Wojny Światowej, a w eksploatacji pozostał aż do końca lat 50. XX wieku.

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

Brytyjskie wersje wojskowe nazywane były Dakota. Nazwa ta, jak mogłoby się wydawać, nie pochodziła od nazwy stanów, ale była akronimem: DACoTA, powstałym od nazwy:  Douglas Aircraft Company Transport Aircraft. Aktualnie, już w XXI wieku, samoloty C-47 Dakota nadal pozostają w użyciu, choć już tylko nieliczne z nich jednostki.

Marka Aviator Swiss Made, znana z czerpania inspiracji do tworzenia swoich zegarków ze świata awiacji, kolejny raz oddaje hołd duchowi lotnictwa. Pasażerski model DC-3 uczczony już został specjalną kolekcją zegarków. Teraz przyszedł czas na transportowego C-47.

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

Patrząc na zegarek inspirowany właśnie samolotem Douglas C-47 Skytrain Dakota, łatwo o skojarzenia z wzornictwem i elegancją charakterystycznymi dla lat 30. i 40. Z drugiej strony w oczy rzucają się obłości koperty zapożyczone z wyglądu kadłuba tego samolotu. Jako środek transportu wykorzystywany także przez wojsko, nie miał on, jak to miało miejsce w przypadku cywilnej maszyny, lśniącego, srebrzystego kadłuba. Tak samo zegarek jemu poświęcony został w specjalny sposób przygotowany.

W odróżnieniu od wersji zegarka wykonanego w hołdzie Douglasowi DC-3, którego koperta jest polerowana i srebrzysta, nasz bohater ma kopertę matową w kolorze szarym. Taki wygląd odzwierciedla doskonale ducha samolotu C-47, oraz oddaje charakter i cel, jakim miała służyć ta maszyna.

Zegarek Skytrain Dakota ma okrągłą kopertę zwieńczoną obłą lunetą, której średnica jest nieco mniejsza niż samej koperty. Takie zestawienie elementów koperty optycznie ją stopniuje. Średnica obudowy to 45 mm.

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

Uszy są dość krótkie, średniej masywności, zaokrąglone na krawędziach. Wyprowadzono je z koperty z wyraźnym odcięciem kierując ich końce w dół, co optycznie nieco maskuje spory rozmiar zegarka. Koronka umieszczona na godzinie 3. jest w swoim zarysie zbliżona do kształtu brylantu. Jest to dość charakterystyczny i typowy wybór dla zegarków typu pilot.

Dzięki większej średnicy czoła koronki zapewnia ona wygodę przy zmianie wskazań. Oceniając zegarek przez pryzmat koperty, widzimy, że mamy do czynienia z typowo eleganckim modelem. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że nie jest to zegarek mały. Pod względem wizualnym jest on wykonany w pełni z obowiązującymi trendami, a biorąc pod uwagę wspomnianą wielkość koperty, można ocenić, że jest kierowany raczej do osób o większych nadgarstkach.

Grubość zegarka wynosi 11,5 milimetra, co przy wspomnianych, zagiętych ku dołowi uszach koperty decyduje o dobrym dopasowaniu do nadgarstka i komforcie jego  użytkowania.

Nowa odsłona kolekcji Aviator Swiss Made Douglas Skytrain Dakota jest dostępna w trzech wersjach kolorystycznych tarczy, oraz dwóch odmianach kolorystycznych kopert. W trzech wariantach matowe koperty w szarym kolorze są tak samo wykończone, a dostępna jest jeszcze wersja z kopertą w kolorze czarnym. Luneta jest szczotkowana kołowo, a powierzchna korpusu koperty jest piaskowana. Efektem tego ostatniego zabiegu są drobnoziarniste ślady na powierzchni tej części koperty.

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

Przykręcany czterema śrubkami dekiel jest, podobnie jak luneta, kołowo szczotkowany. Przeszklenie dekla przez które widać mechanizm zostało skrupulatnie zaprojektowane. Poza zamieszczonymi podstawowymi informacjami na temat zegarka naniesiono na nim skalę, która wraz z wahnikiem mechanizmu daje nam ciekawie wyglądający i poprawnie działający wskaźnik nachylenia horyzontu, znany z kokpitu samolotu.

Tak jak wskazano powyżej, różnice między wersjami znajdziemy w detalach tarcz zegarków. Jedna z nich jest szara, w odcieniu zbliżonym do koperty. Na jej obrzeżu  umieszczono skalę minutową, której odcinki pięciominutowe podkreślono punktami pokrytymi masą SuperlumiNowa w żółtym kolorze. W tych miejscach, bliżej centrum tarczy znajdziemy też oznaczenia minut, a jeszcze bliżej indeksy godzinowe wykonane jako ułożone promieniście cyfry arabskie. Wyraźne, wielosektorowe i charakterystyczne wskazówki są ażurowane i wypełnione także masą luminescencyjna w żółtym kolorze. Końcówkę sekundnika również zabarwiono na żółto. Zegarek ten jest oferowany na pasku vintage w brązowym kolorze.

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

Kolejna wersja z opisywanych zegarków ma tarczę w kolorze oliwkowo zielonym. Punkty luminescencyjne na wysokości indeksów są żółte, ale wskazówki wyposażono w masę świecącą w białym kolorze. Pasek o tej samej stylistyce co w powyżej opisanym modelu jest oliwkowozielony.

Ostatni z zegarków ma czarną tarczę. Na niej, już przy pierwszym spojrzeniu w oczy rzuca się srebrzysty pierścień oddzielający strefę ze skalą minutową od tej z oznaczeniem godzin. Poprzez luminescencyjne punkty w kolorze beżowym i taki sam kolor masy na wskazówkach wersja ta ma charakter najbardziej retro. Podkreśla go dodatkowo pasek identyczny jak w zegarku z szarą tarczą.

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

Opisywane modele mają  szafirowe, lekko wypukłe i pokryte powłoką antyrefleksyjną szkła. Profil szkieł doskonale podkreśla wygląd każdej z tarcz.

Sercem zegarków z kolekcji Douglas Dakota Skytrain jest klasyczny mechanizm z naciągiem automatycznym. To szwajcarski wyrób marki ETA, kaliber 2824, czyli sprawdzony i trwały zegarkowy mechanizm. Wszystkie prezentowane wersje są dość stonowane, dzięki czemu są też  bardzo uniwersalne. Uniwersalności dodaje im też dobra czytelność i silna luminescencja i wodoodporności do 100 metrów.

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

Wartym wspomnienia jest ciekawy dodatek, jaki otrzyma każdy, kto kupi jeden zegarów z kolekcji Douglas DC-3 lub Douglas Dakota Skytrain. Jest nim kurtka typu „pilotka” z emblematem tej zegarkowej kolekcji. Kurtkę miałem przyjemność oglądać i przymierzać. Jest ona wykonana na wysokim poziomie i z wysokiej jakości materiałów.

Kolejną ciekawostką jest możliwość otrzymania do kurtki spersonalizowanego emblematu z wybranym napisem. Emblemat mocowany jest do niej metodą „na rzep”. Kurtka w oliwkowym kolorze stanowi świetne dopełnienie atrakcyjnego, szwajcarskiego zegarka, choć może być też oczywiście traktowana po prostu jako modny ubiór.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – AVIATOR Swiss Made.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

OMEGA Constellation – nowe modele d...
OMEGA Constellation – nowe modele d...
24.02.2020
CITIZEN Promaster – trzy „divery” o...
CITIZEN Promaster – trzy „divery” o...
29.02.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco