Samolot Douglas DC-3 to nie tylko model statku powietrznego. To samolot przez wielu uważany za symbol złotej ery lotnictwa, a w dziedzinie lotów pasażerskich to jeden z najpopularniejszych samolotów, jakie kiedykolwiek służyły temu celowi. Lata 30. i 40. XX wieku właśnie temu modelowi samolotu zawdzięczają popularyzację transportu lotniczego i pasażerskich podróży lotniczych na szeroką skalę.
Tego rodzaju podróże wcześniej dostępne były dla bardzo wąskiego grona osób. Douglas DC-3 skokowo wręcz spopularyzował komunikację lotniczą. Stworzona na jego bazie wersja transportowa nazwana została Douglas C-47 Skytrain, czyli „powietrzny pociąg”.
Samolot ten był powszechnie używany przez aliantów podczas II Wojny Światowej, a w eksploatacji pozostał aż do końca lat 50. XX wieku.
Brytyjskie wersje wojskowe nazywane były Dakota. Nazwa ta, jak mogłoby się wydawać, nie pochodziła od nazwy stanów, ale była akronimem: DACoTA, powstałym od nazwy: Douglas Aircraft Company Transport Aircraft. Aktualnie, już w XXI wieku, samoloty C-47 Dakota nadal pozostają w użyciu, choć już tylko nieliczne z nich jednostki.
Marka Aviator Swiss Made, znana z czerpania inspiracji do tworzenia swoich zegarków ze świata awiacji, kolejny raz oddaje hołd duchowi lotnictwa. Pasażerski model DC-3 uczczony już został specjalną kolekcją zegarków. Teraz przyszedł czas na transportowego C-47.
Patrząc na zegarek inspirowany właśnie samolotem Douglas C-47 Skytrain Dakota, łatwo o skojarzenia z wzornictwem i elegancją charakterystycznymi dla lat 30. i 40. Z drugiej strony w oczy rzucają się obłości koperty zapożyczone z wyglądu kadłuba tego samolotu. Jako środek transportu wykorzystywany także przez wojsko, nie miał on, jak to miało miejsce w przypadku cywilnej maszyny, lśniącego, srebrzystego kadłuba. Tak samo zegarek jemu poświęcony został w specjalny sposób przygotowany.
W odróżnieniu od wersji zegarka wykonanego w hołdzie Douglasowi DC-3, którego koperta jest polerowana i srebrzysta, nasz bohater ma kopertę matową w kolorze szarym. Taki wygląd odzwierciedla doskonale ducha samolotu C-47, oraz oddaje charakter i cel, jakim miała służyć ta maszyna.
Zegarek Skytrain Dakota ma okrągłą kopertę zwieńczoną obłą lunetą, której średnica jest nieco mniejsza niż samej koperty. Takie zestawienie elementów koperty optycznie ją stopniuje. Średnica obudowy to 45 mm.
Uszy są dość krótkie, średniej masywności, zaokrąglone na krawędziach. Wyprowadzono je z koperty z wyraźnym odcięciem kierując ich końce w dół, co optycznie nieco maskuje spory rozmiar zegarka. Koronka umieszczona na godzinie 3. jest w swoim zarysie zbliżona do kształtu brylantu. Jest to dość charakterystyczny i typowy wybór dla zegarków typu pilot.
Dzięki większej średnicy czoła koronki zapewnia ona wygodę przy zmianie wskazań. Oceniając zegarek przez pryzmat koperty, widzimy, że mamy do czynienia z typowo eleganckim modelem. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że nie jest to zegarek mały. Pod względem wizualnym jest on wykonany w pełni z obowiązującymi trendami, a biorąc pod uwagę wspomnianą wielkość koperty, można ocenić, że jest kierowany raczej do osób o większych nadgarstkach.
Grubość zegarka wynosi 11,5 milimetra, co przy wspomnianych, zagiętych ku dołowi uszach koperty decyduje o dobrym dopasowaniu do nadgarstka i komforcie jego użytkowania.
Nowa odsłona kolekcji Aviator Swiss Made Douglas Skytrain Dakota jest dostępna w trzech wersjach kolorystycznych tarczy, oraz dwóch odmianach kolorystycznych kopert. W trzech wariantach matowe koperty w szarym kolorze są tak samo wykończone, a dostępna jest jeszcze wersja z kopertą w kolorze czarnym. Luneta jest szczotkowana kołowo, a powierzchna korpusu koperty jest piaskowana. Efektem tego ostatniego zabiegu są drobnoziarniste ślady na powierzchni tej części koperty.
Przykręcany czterema śrubkami dekiel jest, podobnie jak luneta, kołowo szczotkowany. Przeszklenie dekla przez które widać mechanizm zostało skrupulatnie zaprojektowane. Poza zamieszczonymi podstawowymi informacjami na temat zegarka naniesiono na nim skalę, która wraz z wahnikiem mechanizmu daje nam ciekawie wyglądający i poprawnie działający wskaźnik nachylenia horyzontu, znany z kokpitu samolotu.
Tak jak wskazano powyżej, różnice między wersjami znajdziemy w detalach tarcz zegarków. Jedna z nich jest szara, w odcieniu zbliżonym do koperty. Na jej obrzeżu umieszczono skalę minutową, której odcinki pięciominutowe podkreślono punktami pokrytymi masą SuperlumiNowa w żółtym kolorze. W tych miejscach, bliżej centrum tarczy znajdziemy też oznaczenia minut, a jeszcze bliżej indeksy godzinowe wykonane jako ułożone promieniście cyfry arabskie. Wyraźne, wielosektorowe i charakterystyczne wskazówki są ażurowane i wypełnione także masą luminescencyjna w żółtym kolorze. Końcówkę sekundnika również zabarwiono na żółto. Zegarek ten jest oferowany na pasku vintage w brązowym kolorze.
Kolejna wersja z opisywanych zegarków ma tarczę w kolorze oliwkowo zielonym. Punkty luminescencyjne na wysokości indeksów są żółte, ale wskazówki wyposażono w masę świecącą w białym kolorze. Pasek o tej samej stylistyce co w powyżej opisanym modelu jest oliwkowozielony.
Ostatni z zegarków ma czarną tarczę. Na niej, już przy pierwszym spojrzeniu w oczy rzuca się srebrzysty pierścień oddzielający strefę ze skalą minutową od tej z oznaczeniem godzin. Poprzez luminescencyjne punkty w kolorze beżowym i taki sam kolor masy na wskazówkach wersja ta ma charakter najbardziej retro. Podkreśla go dodatkowo pasek identyczny jak w zegarku z szarą tarczą.
Opisywane modele mają szafirowe, lekko wypukłe i pokryte powłoką antyrefleksyjną szkła. Profil szkieł doskonale podkreśla wygląd każdej z tarcz.
Sercem zegarków z kolekcji Douglas Dakota Skytrain jest klasyczny mechanizm z naciągiem automatycznym. To szwajcarski wyrób marki ETA, kaliber 2824, czyli sprawdzony i trwały zegarkowy mechanizm. Wszystkie prezentowane wersje są dość stonowane, dzięki czemu są też bardzo uniwersalne. Uniwersalności dodaje im też dobra czytelność i silna luminescencja i wodoodporności do 100 metrów.
Wartym wspomnienia jest ciekawy dodatek, jaki otrzyma każdy, kto kupi jeden zegarów z kolekcji Douglas DC-3 lub Douglas Dakota Skytrain. Jest nim kurtka typu „pilotka” z emblematem tej zegarkowej kolekcji. Kurtkę miałem przyjemność oglądać i przymierzać. Jest ona wykonana na wysokim poziomie i z wysokiej jakości materiałów.
Kolejną ciekawostką jest możliwość otrzymania do kurtki spersonalizowanego emblematu z wybranym napisem. Emblemat mocowany jest do niej metodą „na rzep”. Kurtka w oliwkowym kolorze stanowi świetne dopełnienie atrakcyjnego, szwajcarskiego zegarka, choć może być też oczywiście traktowana po prostu jako modny ubiór.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – AVIATOR Swiss Made.
Adrian Szewczyk
11:47 26.02.2020Zegarki
AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic

REKLAMA

Zegary elektryczne i elektroniczne. Wstęp i recenzja
Zegary Elektryczne i Elektroniczne, to niezwykła książka autorstwa Profesora Zdzisława Mrugalskiego. Powstała ona trochę jako pokłosie zbierania materiałów do innego opra ...

Świat książek o zegarkach, zegarach i zegarmistrzostwie – pozycje warte poznania i aktualnie dostępne
Mimo wyraźnego spadku czytelnictwa, na naszym rodzimym rynku co jakiś czas pojawiają się nowe książki o zegarkach, zegarach i zegarmistrzostwie. Co istotne, wydaje się, ż ...

Alpina 1883 Geneve – historia marki
Informacje o marce Alpina oraz jej czasomierzach publikowane były na łamach naszego portalu już wielokrotnie. Wśród wielu czasomierzy jakie prezentowaliśmy na przestrzeni ...

Ankieta nr 4 – Pokolenie Z (Gen Z). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 4 - Pokolenie Z W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...

Testujemy: Tissot T-Touch Connect Sport. Smartwatch po szwajcarsku
Kilka dni temu w nasze ręce trafił zegarek Tissot T-Touch Connect Sport, najnowszy smartwatch firmy Tissot, kontynuator serii Connect i spadkobierca linii T-Touch, której ...

Oris Aquis Date Taste of Summer. Arbuzowe kolory lata
Lato rządzi swoimi prawami. Nie inaczej jest w świecie zegarków - to właśnie latem często odbywają się targi zegarków i ich najgłośniej komentowane premiery. Najczęściej ...

Elitarne zegarmistrzostwo. Jaeger-LeCoultre Duometre Heliotourbillon Perpetual
Jaeger-LeCoultre, marka elitarnego zegarmistrzostwa wprost z Vallée de Joux, postanowiła w tym roku zaskoczyć branżę oraz fanów kolejną propozycją niezwykle skomplikowane ...

Magazyn „Zegarki i Pasja” - archiwalne wydania do kupienia (oferta limitowana)
Nasz serwis internetowy obchodzi w 2024 roku 10. urodziny, więc po dekadzie obecności na rynku udało nam się zdobyć bardzo duże grono wiernych Czytelników i Czytelniczek. ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...

Nowości Seiko Prospex i King Seiko na 2025 rok. Przegląd premierowych zegarków!
Niedawno, 5 marca 2025 roku, na konferencji prasowej, w której braliśmy udział, marka Seiko pokazała nowości na ten rok. Ostatnio w Seiko sporo się dzieje i nie są to tyl ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...