Marka Grand Seiko od pewnego czasu zapowiadała przygotowanie czegoś szczególnego z okazji 60. urodzin tej przez długie lata najwyższej linii marki Seiko, a dziś samodzielnej marki z ciągle powstającymi, nowymi i oddzielnymi salonami. Teraz już wiemy, że okrągłą rocznicę uczczono przygotowaniem serii czterech limitowanych zegarków z tarczami w kolorze granatowym, z których każdy skierowany jest do nieco innego klienta.
Na rynek trafią trzy zegarki męskie, wśród nich jeden z mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny, oraz dwa kwarcowe, a także jeden, najbardziej limitowany w tym gronie model damski wyposażony również w mechanizm z automatycznym naciągiem.
Dla miłośników tradycyjnego zegarmistrzostwa prawdopodobnie najciekawszym modelem w tym gronie jest Heritage Collection Hi-Beat 36000 LE SBGH281 z uwagi na mechanizm mechaniczny, czyli rodzaj „napędu” bardzo ceniony w tej klasie.
Jest to topowy mechanizm japońskiej marki określany jako kaliber 9S85, z najwyższej w koncernie Seiko rodzinie mechanizmów, która w 1998 pozwoliła powrócić do produkcji Grand Seiko z mechanizmami z automatycznym naciągiem.
Ten konkretny mechanizm znany od 2009 to kolejny ważny krok w historii firmy, a zarazem powrót do pełnokrwistych mechanizmów hi-beat, czyli tych o wysokiej częstotliwości oscylacji balansu - w tym przypadku mowa o koronnej wartości 36 000 wahnięć na godzinę. Tak wysoka wartość zapewnia wysoką stabilność chodu oraz niemal idealnie płynny ruch sekundnik, który w każdej sekundzie wykonuje 10 subtelnych skoków. Zastosowanie kalibru tego rodzaju to oprócz wyżej wymienionych zalet także symboliczne złożenie hołdu długiej tradycji ich produkcji przez koncern – pierwszy zegarek Seiko posiadający mechanizm, którego balans oscylował z prędkością 36 000 wahnięć na godzinę to Lord Marvel z 1967 roku, czyli pierwszy japoński zegarek hi-beat i jednocześnie drugi na świecie.
A już rok później ukazało się pierwsze Grand Seiko, znane jako 61GS ze względu na kaliber z rodziny 6100, który to był pierwszym na świecie mechanizmem pracującym w takcie 5Hz przy jednoczesnym zastosowaniu automatycznego naciągu sprężyny.
Wracając do samego modelu Heritage Collection Hi-Beat 36000 LE SBGH281 - jest to niegruntowna modyfikacja dobrze znanego SBGH205. W projekcie koperty jak i całej stylistyce jubileuszowej serii pobrzmiewają wyraźne echa przeszłości - oparto ją bowiem o złote założenia wprowadzone przez Taro Tanakę, który trwale wpłynął na stylistykę zarówno zegarków Seiko, jak i obecnie usamodzielnionej, ale nadal bratniej marki Grand Seiko. Stąd właśnie obecność wyraźnych linii, poszerzonych uszu, podwójnego indeksu widocznego na godzinie dwunastej oraz wskazówek w stylu dauphine.
Immanentną cechą tego, jak i pozostałych modeli Grand Seiko, jest wzorowa obróbka materiałów z jakich wykonano poszczególne elementy zegarka. W tym przypadku chodzi nie tylko o stal z której wykonano kopertę wykończoną za pomocą sztandarowej dla marki metodą Zaratsu, ale również o nakładane indeksy oraz pełne wskazówki, które zdają się przechodzić wielokrotnie bardziej pieczołowitą i zaawansowaną obróbkę niż te stosowane u konkurencji.
Kolejny model z nowej serii to Elegance Collection Women's Automatic Limited Edition STGK015 - jak nazwa wskazuje zegarek damski, z lunetą wysadzaną 56 diamentami. Zegarek ten wyposażono w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny kaliber 9S27.
Zastosowany mechanizm jest specjalnie opracowaną, dedykowaną do niewielkich damskich kopert konstrukcją o bardzo imponujących parametrach chodu jak na mechanizm tak niewielkich rozmiarów, skądinąd niesprzyjających stabilności chodu. Łożyskowany dzięki imponującej liczbie 35 kamieni mechanizm pracuje po pełnym nakręceniu sprężyny przez około 50 godzin, z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę. Mechanizm ten oferuje dokładność chodu na poziomie +10/-5 sekund na dobę.
Ciekawy kształt będący całkiem formalną i elegancką interpretacją kopert luźno określanych jako żółwiowe, idealnie współgra z usportowioną bransoletą z dzielonymi wzdłużnie ogniwami.
Model Elegance Collection Women's Automatic Limited Edition STGK015 dostępny jest w niewielkiej liczbie, bo jedynie 300 sztuk, dystrybuowanych globalnie, a każda z nich wyceniona na 9500 USD.
Kolejny dodel - Sport Collection Quartz Limited Edition SBGP015 - jest naturalnie najbardziej sportowo zaprojektowany z całej czwórki, co znaczy mniej więcej tyle, że koperta zyskała nieco bardziej masywny i ostry wyraz przy zachowaniu możliwie najwyższej elegancji typowej dla Grand Seiko.
Wrażenie potęguje mocno podkreślony i wyniesiony do góry pierścień wykonany z niebieskiej ceramiki, który wraz z zupełnie standardowym w tym segmencie szkłem szafirowym tworzy bardzo odporny na zarysowania front zegarka. Całkiem skutecznie ukrywa swoje imponujące parametry - jest szczelny do 200 metrów, posiada naprawdę wysoką odporność na magnetyzm na poziomie 16 000 A/m (pozostałe modele pracują bez zarzutu do wartości 4,800 A/m), a nie informują o tym żadne napisy na tarczy.
Trudni sobie wyobrazić bardziej „kompetentnego” tool watcha, tak wyważonego stylistycznie w dodatku. W środku drzemie standardowo, ale nadal imponująco regulowany mechanizm kaliber 9F85 pracujący z zaledwie 10-sekundową odchyłką w skali roku.
To kolejna ewolucja w znanej od 26 lat rodzinie mechanizmów 9F, a jedyną zauważalną nowością jest zmiana mechanizmu ustawienia godziny - w 9F85 można wzorem starych kwarców marki Omega zmieniać pozycję jedynie wskazówki godzinowej bez zatrzymywania całego zegarka. Rozwiązanie to pozwala szybko i bez konieczności synchronizacji wskazań minut oraz sekund ustawić godzinę obowiązującą w innej strefie czasowej.
Podobne rozwiązanie posiada model Heritage Collection Quartz Limited Edition SBGP007, najtańszy z całej czwórki urodzinowych nowości i jednocześnie najlepiej regulowany, bo drzemiące wewnątrz koperty „serce” o kalibrze 9F85 zostało wyregulowane do precyzji chodu na poziomie 5 sekund w skali roku, co nadal stanowi możliwy najlepszy wynik w zegarkach koncernu Seiko.
Przy okazji po raz kolejny zastosowano relatywnie nowy sposób oznaczania zegarków Grand Seiko ze szczególnie pieczołowicie regulowanymi mechanizmami - jest nią pięcioramienna, nakładana złota gwiazda widoczna na tarczy powyżej godziny szóstej. Symbol wybrany nieprzypadkowo, bo stosowany od lat w wielu produktach jako znak jakości, przypuszczalnie jest to symbol równorzędny stosowanemu od dawna V.F.A od angielskiego Very Fine Adjusted, lub nawet G.F.A ( Greatly Fine Adjusted ), które stosowano w modelach Superior z lat 70. ubiegłego wieku do oznaczania niektórych mechanizmów z pięciosekundową odchyłką roczną.
Sam mechanizm należący do najbardziej efektownych pod względem procesu produkcyjnego i zdobienia jest składany ręcznie przez wybranych najlepszych, najbardziej doświadczonych pracowników.
Pod względem wizualnym model Heritage Collection Quartz Limited Edition SBGP007 sprawia wrażenie najbardziej oszczędnego w zdobieniach z całego pakietu urodzinowego - widać w nim kanon Grand Seiko, ale jest to raczej zmodernizowana wersja założeń, w której czuć nieco klimat przełomu lat 80. i 90. XX wieku, kiedy wskrzeszono linię Grand Seiko w kwarcowej, początkowo jedynej formie.
Projekt jest więc maksymalnie bezpiecznie narysowany, z całą odpowiedzialnością za "robienie show" przeniesioną na perfekcyjne detale i... to po prostu działa.
Zegarki będą dostępne od marca i kwietnia 2020 roku, co zbiegnie się z otwarciem pierwszego europejskiego salonu marki Grand Seiko w Paryżu. Przypuszczalnie nowe modele z kolekcji Grand Seiko 60th Anniversary Limited Editions będą głównymi gwiazdami podczas otwarcia butiku.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – GRAND SEIKO.
Wiktor Kalinowski
09:25 17.02.2020Zegarki
GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions
Powrót do kategorii

REKLAMA

Tissot w krzemowym zachwycie. Powermatic 80
Na ostatnich targach Baselworld w Bazylei, Tissot pokazał ulotkę i poinformował przybyłych na spotkania kontrahentów o udoskonalonym mechanizmie z linii Powermatic 80, kt ...

„Historia zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie…”
Poprzez regularne publikacje, pewnie trochę nas przyzwyczaił Profesor Mrugalski do swoich kolejno pojawiających się na rynku, związanych z zegarkami i zegarmistrzostwem k ...

PRIM, czyli czeski film pod tytułem „Kto jest kim?”
Niniejsze opracowanie dotyczyć będzie wymienionej w tytule czeskiej marki Prim, a w zasadzie dwóch firm, które produkują zegarki pod tą marką. Jak to możliwe, że dwie nie ...

NOMOS Glashütte – droga od mechanizmów zewnętrznych do wyłącznie „in-house”
Młode marki zegarmistrzowskie z ambicjami często przechodzą przez kilka etapów w zakresie wykorzystywanych przez nie mechanizmów stosowanych w produkowanych zegarkach. Ze ...

Tissot i NBA – zapowiedź przedłużenia umowy partnerskiej
NOWY JORK, 20 października 2021 roku – Liga NBA (The National Basketball Association) oraz marka Tissot zapowiedziały przedłużenie współpracy marketingowej na wiele lat w ...

Ball Engineer Master II Diver Chronometer – podwyższona czytelność i wytrzymałość
W 2006 roku zadebiutował pierwszy zegarek typu diver z serii Engineer Master marki Ball. Nurek pierwszej generacji, który od samego początku robił duże wrażenie nie tylko ...

Nowe podejście do innowacji i estetyki. Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date
Perrelet Lab Peripherial Dual Time Big Date demonstruje, wedle producenta, nowe podejście w branży zegarmistrzowskiej do takich zagadnień jak innowacja, estetyka i rozwią ...

Christian Moriggi Creations – upływ czasu zgodnie z ruchem... tarczy
Najczęściej stosowanym sposobem prezentacji wskazań czasu w zegarkach naręcznych jest użycie zwykle dwóch lub trzech wskazówek. O wiele rzadziej w tym celu stosowana jest ...

Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z odrobiną fikuśnego twistu
Blichtr. Blask. Kultowy styl. I to wszystko za dnia. Witajcie w latach 70. XX wieku, witajcie w świecie disco. Fenomen stylu skoncentrowanego na kilku dekadach wstecz opi ...

Zegarkowe imprezy odporne na wstrząsy – AuroChronos Festival powraca!
Najbardziej znane targi zegarkowe Baserworld nie odbyły się tej wiosny! Wyczekiwana przez branżę reaktywacja branżowego eventu w nowej formule zgodnie z ogłoszeniem organ ...

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata
Kiedy w latach 70. i 80. XX wieku popularność zegarków elektronicznych i kwarcowych zaczęła rosnąć, marka Bulova odpowiedziała na to rosnące zapotrzebowanie oferując lini ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...