• Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions


Marka Grand Seiko od pewnego czasu zapowiadała przygotowanie czegoś szczególnego z okazji 60. urodzin tej przez długie lata najwyższej linii marki Seiko, a dziś samodzielnej marki z ciągle powstającymi, nowymi i oddzielnymi salonami. Teraz już wiemy, że okrągłą rocznicę uczczono przygotowaniem serii czterech limitowanych zegarków z tarczami w kolorze granatowym, z których każdy skierowany jest do nieco innego klienta.

Na rynek trafią trzy zegarki męskie, wśród nich jeden z mechanizmem z automatycznym naciągiem sprężyny, oraz dwa kwarcowe, a także jeden, najbardziej limitowany w tym gronie model damski wyposażony również w mechanizm z automatycznym naciągiem.

Dla miłośników tradycyjnego zegarmistrzostwa prawdopodobnie najciekawszym modelem w tym gronie jest Heritage Collection Hi-Beat 36000 LE SBGH281 z uwagi na mechanizm mechaniczny, czyli rodzaj „napędu” bardzo ceniony w tej klasie.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

Jest to topowy mechanizm japońskiej marki określany jako kaliber 9S85, z najwyższej w koncernie Seiko rodzinie mechanizmów, która w 1998 pozwoliła powrócić do produkcji Grand Seiko z mechanizmami z automatycznym naciągiem.

Ten konkretny mechanizm znany od 2009 to kolejny ważny krok w historii firmy, a zarazem powrót do pełnokrwistych mechanizmów hi-beat, czyli tych o wysokiej częstotliwości oscylacji balansu - w tym przypadku mowa o koronnej wartości 36 000 wahnięć na godzinę. Tak wysoka wartość zapewnia wysoką stabilność chodu oraz niemal idealnie płynny ruch sekundnik, który w każdej sekundzie wykonuje 10 subtelnych skoków. Zastosowanie kalibru tego rodzaju to oprócz wyżej wymienionych zalet także symboliczne złożenie hołdu długiej tradycji ich produkcji przez koncern – pierwszy zegarek Seiko posiadający mechanizm, którego balans oscylował z prędkością 36 000 wahnięć na godzinę to Lord Marvel z 1967 roku, czyli pierwszy japoński zegarek hi-beat i jednocześnie drugi na świecie.

A już rok później ukazało się pierwsze Grand Seiko, znane jako 61GS ze względu na kaliber z rodziny 6100, który to był pierwszym na świecie mechanizmem pracującym w takcie 5Hz przy jednoczesnym zastosowaniu automatycznego naciągu sprężyny.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

Wracając do samego modelu Heritage Collection Hi-Beat 36000 LE SBGH281 - jest to niegruntowna modyfikacja dobrze znanego SBGH205. W projekcie koperty jak i całej stylistyce jubileuszowej serii pobrzmiewają wyraźne echa przeszłości - oparto ją bowiem o złote założenia wprowadzone przez Taro Tanakę, który trwale wpłynął na stylistykę zarówno zegarków Seiko, jak i obecnie usamodzielnionej, ale nadal bratniej marki Grand Seiko. Stąd właśnie obecność wyraźnych linii, poszerzonych uszu, podwójnego indeksu widocznego na godzinie dwunastej oraz wskazówek w stylu dauphine.

Immanentną cechą tego, jak i pozostałych modeli Grand Seiko, jest wzorowa obróbka materiałów z jakich wykonano poszczególne elementy zegarka. W tym przypadku chodzi nie tylko o stal z której wykonano kopertę wykończoną za pomocą sztandarowej dla marki metodą Zaratsu, ale również o nakładane indeksy oraz pełne wskazówki, które zdają się przechodzić wielokrotnie bardziej pieczołowitą i zaawansowaną obróbkę niż te stosowane u konkurencji.

Kolejny model z nowej serii to Elegance Collection Women's Automatic Limited Edition STGK015 - jak nazwa wskazuje zegarek damski, z lunetą wysadzaną 56 diamentami. Zegarek ten wyposażono w mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny kaliber 9S27.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

Zastosowany mechanizm jest specjalnie opracowaną, dedykowaną do niewielkich damskich kopert konstrukcją o bardzo imponujących parametrach chodu jak na mechanizm tak niewielkich rozmiarów, skądinąd niesprzyjających stabilności chodu. Łożyskowany dzięki imponującej liczbie 35 kamieni mechanizm pracuje po pełnym nakręceniu sprężyny przez około 50 godzin, z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę. Mechanizm ten oferuje dokładność chodu na poziomie +10/-5 sekund na dobę.

Ciekawy kształt będący całkiem formalną i elegancką interpretacją kopert luźno określanych jako żółwiowe, idealnie współgra z usportowioną bransoletą z dzielonymi wzdłużnie ogniwami.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

Model Elegance Collection Women's Automatic Limited Edition STGK015 dostępny jest w niewielkiej liczbie, bo jedynie 300 sztuk, dystrybuowanych globalnie, a każda z nich wyceniona na 9500 USD.

Kolejny dodel - Sport Collection Quartz Limited Edition SBGP015 - jest naturalnie najbardziej sportowo zaprojektowany z całej czwórki, co znaczy mniej więcej tyle, że koperta zyskała nieco bardziej masywny i ostry wyraz przy zachowaniu możliwie najwyższej elegancji typowej dla Grand Seiko.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

Wrażenie potęguje mocno podkreślony i wyniesiony do góry pierścień wykonany z niebieskiej ceramiki, który wraz z zupełnie standardowym w tym segmencie szkłem szafirowym tworzy bardzo odporny na zarysowania front zegarka. Całkiem skutecznie ukrywa swoje imponujące parametry - jest szczelny do 200 metrów, posiada naprawdę wysoką odporność na magnetyzm na poziomie 16 000 A/m (pozostałe modele pracują bez zarzutu do wartości 4,800 A/m), a nie informują o tym żadne napisy na tarczy.

Trudni sobie wyobrazić bardziej „kompetentnego” tool watcha, tak wyważonego stylistycznie w dodatku. W środku drzemie standardowo, ale nadal imponująco regulowany mechanizm kaliber 9F85 pracujący z zaledwie 10-sekundową odchyłką w skali roku.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

To kolejna ewolucja w znanej od 26 lat rodzinie mechanizmów 9F, a jedyną zauważalną nowością jest zmiana mechanizmu ustawienia godziny - w 9F85 można wzorem starych kwarców marki Omega zmieniać pozycję jedynie wskazówki godzinowej bez zatrzymywania całego zegarka. Rozwiązanie to pozwala szybko i bez konieczności synchronizacji wskazań minut oraz sekund ustawić godzinę obowiązującą w innej strefie czasowej.

Podobne rozwiązanie posiada model Heritage Collection Quartz Limited Edition SBGP007, najtańszy z całej czwórki urodzinowych nowości i jednocześnie najlepiej regulowany, bo drzemiące wewnątrz koperty „serce” o kalibrze 9F85 zostało wyregulowane do precyzji chodu na poziomie 5 sekund w skali roku, co nadal stanowi możliwy najlepszy wynik w zegarkach koncernu Seiko.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

Przy okazji po raz kolejny zastosowano relatywnie nowy sposób oznaczania zegarków Grand Seiko ze szczególnie pieczołowicie regulowanymi mechanizmami - jest nią pięcioramienna, nakładana złota gwiazda widoczna na tarczy powyżej godziny szóstej. Symbol wybrany nieprzypadkowo, bo stosowany od lat w wielu produktach jako znak jakości, przypuszczalnie jest to symbol równorzędny stosowanemu od dawna V.F.A od angielskiego Very Fine Adjusted, lub nawet G.F.A ( Greatly Fine Adjusted ), które stosowano w modelach Superior z lat 70. ubiegłego wieku do oznaczania niektórych mechanizmów z pięciosekundową odchyłką roczną.

Sam mechanizm należący do najbardziej efektownych pod względem procesu produkcyjnego i zdobienia jest składany ręcznie przez wybranych najlepszych, najbardziej doświadczonych pracowników.

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

GRAND SEIKO 60th Anniversary Limited Editions

Pod względem wizualnym model Heritage Collection Quartz Limited Edition SBGP007 sprawia wrażenie najbardziej oszczędnego w zdobieniach z całego pakietu urodzinowego - widać w nim kanon Grand Seiko, ale jest to raczej zmodernizowana wersja założeń, w której czuć nieco klimat przełomu lat 80. i 90. XX wieku, kiedy wskrzeszono linię Grand Seiko w kwarcowej, początkowo jedynej formie.

Projekt jest więc maksymalnie bezpiecznie narysowany, z całą odpowiedzialnością za "robienie show" przeniesioną na perfekcyjne detale i... to po prostu działa.

Zegarki będą dostępne od marca i kwietnia 2020 roku, co zbiegnie się z otwarciem pierwszego europejskiego salonu marki Grand Seiko w Paryżu. Przypuszczalnie nowe modele z kolekcji Grand Seiko 60th Anniversary Limited Editions będą głównymi gwiazdami podczas otwarcia butiku.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Grand Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – GRAND SEIKO.

Wiktor Kalinowski


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

ORIENT Flights Automatic i Classic ...
ORIENT Flights Automatic i Classic ...
14.02.2020
AEROWATCH Les Grandes Classiques Ch...
AEROWATCH Les Grandes Classiques Ch...
20.02.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco