• Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made

Longines Heritage Military 1938


Historia i osiągnięcia marki Longines są tak bogate, że można by nimi „podrasować” materiały marketingowe co najmniej kilku producentów zegarków, jeśliby podzielić miedzy nich to, co wypracował przez lata ten szwajcarski producent. Bogata historia przydaje się dziś bardzo, bo nadal trwa w branży trend związany z powrotem do korzeni, oraz do historycznych modeli zegarków. Bardzo popularna jest także tworzenie reedycji najbardziej udanych zegarków z przeszłości. Dobrze wtedy mieć we własnych archiwach gotowe wzorce.

W firmie Longines ten wspomniany trend został nie tylko zauważony, ale stanowi na tę chwilę jeden z najważniejszych zakresów jej działania. Właśnie w tym celu funkcjonuje kolekcja Heritage. Przedstawimy dziś jej kolejnego reprezentanta - model Longines Heritage Military 1938.

Zegarek ten można śmiało nazwać reedycją. Nawiązuje bowiem bardzo wyraźnie i jednoznacznie do modelu o nr ref. 4092 oferowanego w latach 30. XX wieku.

Pierwowzór z 1938 roku wygląda tak:

Longines Heritage Military 1938

Longines Heritage Military 1938

Co ciekawe, mimo tego, że dzisiejszy zegarek jest spory, to także pod względem wymiarów jego koperta wprost nawiązuje do poprzednika, który był na ówczesne czasy bardzo duży i mierzył, tak jak dzisiejszy zegarek, aż 43 mm średnicy.

Przyglądając się zdjęciom zachowanych zegarków Longines 4092 wydaje się nawet, że sposób obróbki koperty odpowiada oryginałowi. Nowy model ma polerowane górne części koperty i uszu oraz lunetę i szczotkowanie na bocznych powierzchniach. Podobne wykończenie było prawdopodobnie w oryginale, choć 80 lat niewątpliwie wpłynęło na wygląd koperty.

Współczesny, nowy model oraz ten w zestawieniu ze sobą wyglądają tak:

 Longines Heritage Military 1938

Niemniej dzisiejszy zegarek wiernie oddaje ducha i koncepcje pierwowzoru, więc jeśli nawet szczotkowanie nie jest odzwierciedleniem oryginału, to wygląda świetnie.

Kształt koperty jest klasyczny. Okrągła obudowa i bardzo łagodnie wypuszczone, niezbyt długie uszy dają ponadczasowy projekt, który wyglądał atrakcyjnie przed II Wojną Światową, i równie dobrze wygląda dziś. Nowoczesność objawia się doskonałym wykończeniem koperty - ostrymi krawędziami i precyzyjnym szlifem.

Longines Heritage Military 1938

 Longines Heritage Military 1938

Zegarek jest płaski. Grubość koperty to jedynie 10 mm, co wróży wygodę użytkowania. Koronka na godzinie 3 jest wizualnie niemal taka sama jak w starym modelu. To lekko spłaszczona, cebulkowata koronka, która jest wygodna i pasuje do stylu zegarka. Biorąc pod uwagę militarne, wojskowe przeznaczenia zegarka, dużą wagę przyłożono tak kiedyś jak i dziś do czytelności. Dzięki temu zegarek sprawdzi się dobrze nawet jako wyposażenie pilota.     

Tarcza w kolorze czarnym zestawiona została z kontrastowymi wskazówkami i indeksami. Wskazówki mają wzór niemal identyczny jak kiedyś – są proste i dość wąskie, w stylu ołówka, ale z wypełnieniem masą luminescencyjną. Dla podkreślenia charakteru retro zastosowano masę w beżowym kolorze. Także indeksy w postaci cyfr arabskich są wykonane z nałożonej masy w takim właśnie kolorze.

 Longines Heritage Military 1938

Longines Heritage Military 1938

Tarczę uzupełnia nadrukowana na zewnętrznej krawędzi skala minutowa w stylu torowiska. Pomiędzy osią wskazówek a indeksem godziny 12 relatywnie drobną czcionką nadrukowano nazwę firmy, a na godzinie 6. umieszczono lekko wgłębioną, małą tarczę sekundnika. Jest na niej nadrukowana skala sekundowa z arabskimi oznaczeniami co 10 i również podziałka w stylu torowiska. Bardzo delikatna wskazówka sekundowa jest srebrzysta. Opisane elementy chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Zastosowany w tym zegarku mechanizm o oznaczeniu Longines L 507.2 to także doskonale dopasowany do charakteru retro tego modelu, bardzo ceniony i niezawodny „wół roboczy” - mechanizm Unitas 6498. Dodatkowym atutem wpisującym się w historyczne odniesienia jest ręczny naciąg sprężyny napędowej i głośna, niemal hipnotyzująca praca mechanizmu zegarka. Deklarowana rezerwa chodu na poziomie ponad 50 godzin jest dobrym wynikiem.

 Longines Heritage Military 1938

Cały projekt to moim zdaniem kolejny udany zegarek marki Longines odnoszący się do historycznych modeli. Doskonale wpisuje się w kolekcję Heritage i oddaje ducha pierwowzoru, dyskretnie uwzględniając nowoczesną, współczesną jakość wykonania.

Biorąc pod uwagę styl, zegarek Longines Heritage Military 1938 sprawdzi się jako codzienny towarzysz. Jedyna cecha, na którą należy zwrócić uwagę, to niewielka wodoodporność wynosząca raptem 3 Atm. Wprawdzie to poziom gwarantujący zabezpieczenie przed zachlapaniem czy deszczem, ale we współczesnym zegarku o charakterze militarnym nie zaszkodziłby wyższy poziom tego parametru.

Longines Heritage Military 1938 powstał w limitowanej liczbie 1938 sztuk.

Nowy model przedstawiony został na poniższym video:


Zegarek sprzedawany jest w zestawie - w czarnym pudełku znajdziemy skórzany, postarzany szary pasek w stylu vintage oraz drugi pasek, również wykonany ze skóry naturalnej, tyle że w koniakowym kolorze i zaprojektowany w stylu NATO.

Nie zabraknie oczywiście narzędzia do zmiany paska. Standardowa szerokość paska przy mocowaniu wynosząca 20 mm daje pole do popisu w innych zestawieniach.

Katalogowa cena Longines Heritage Military 1938 to 9 420 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki LONGINES znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - LONGINES. 

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Or...
ORIS Movember Edition – „wąsaty” Or...
10.01.2020
Prezentujemy: TAG Heuer Connected M...
Prezentujemy: TAG Heuer Connected M...
14.01.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco