• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!


Powrót do kategorii

Marka Oris kolejny raz została partnerem akcji Fundacji Movember. Już po raz trzeci ta zegarkowa marka wspiera szczytny cel. Działalność fundacji ma swoje początki w Australii w 2003 roku. Jak to zwykle bywa, zaczęło się od pomysłu i działań na niezbyt szeroką skalę, jednak już w 2007 roku akcję Movember można określać mianem międzynarodowej.

W 2014 roku akcja Movember przywędrowała do Polski równolegle dwiema drogami. Na polskiej stronie www.movember.org.pl znajdziemy informację jak to się zaczęło. Komentatorzy sportowi zauważyli akcję na stadionach za granicą i sami zaczęli zapuszczać wąsy. Jednocześnie polska imigracja w Wielkiej Brytanii doprowadziła do założenia fanpage'a na Facebook'u w języku polskim, na którym panowie namawiali się, by wspólnie wziąć udział w akcji.

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

Pierwszą ciekawą inicjatywą, która przyczyniła się do zauważenia w naszym kraju działań Movember był „Bieg dla jaj”, zorganizowany przez fundację „Kapitan Światełko” przy wsparciu Nationale Nederlanden.

Nazwa biegu zapada w pamięć, ale chodzi przecież o to, że Fundacja Movember ma na celu zwiększanie świadomości dotyczącej zdrowia mężczyzn, i zwiększania wiedzy na temat chorób typowych dla nich, jak rak prostaty czy rak jąder.

Symbolem akcji i fundacji są wąsy. Sama nazwa Movember to akronim słów moustache, czyli wąsy w języku angielskim, oraz November, czyli listopad. Listopad to miesiąc w którym szczególnie zintensyfikowane są działania społeczne mające na celu podnoszenie świadomości w tym zakresie. Także w wymiarze symbolicznym.

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

To miesiąc, w którym dla wsparcia i by pokazać identyfikowanie się z akcją zapuszczamy wąsy! Ale przecież działania na rzecz zdrowia oraz budowania świadomości wśród mężczyzn powinny trwać cały rok.

Wracamy więc do marki Oris. Jej wsparcie dla działań fundacji ma wymiar finansowy, ale to oczywiście także specjalny, limitowany zegarek, który przygotowywany jest z tej okazji.

W pierwszej edycji sprzed trzech lat był to model oparty na bardzo udanym, bestsellerowym zegarku Sixty-Five, a dwa lata temu był to Big Crown. W niedawno zakończonym 2019 roku, przy okazji ostatniej edycji, postanowiono za bazę przyjąć model Chronoris.

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

Mieliśmy przyjemność testować ten zegarek w naszej redakcji w standardowym wydaniu. Model Chronoris Date, na bazie którego zbudowano najnowszą edycje „wąsatego” Orisa, bezbłędnie oddaje styl zegarków i ducha lat 70. XX wieku. Bardzo przypomina swój pierwowzór – model ze stoperem z 1970 roku, mimo, że tej komplikacji konstrukcji mechanizmu, czyli stopera – jest pozbawiony.

Jednak koperta o takim samym kształcie oraz mocno inspirowana pierwowzorem tarcza jednoznacznie przywodzą na myśl czasomierz sprzed niemal 50 lat. Także nieprzesadzony rozmiar wpisuje się we wspomniany styl. Średnica koperty to 39 mm, niewiele jak na dzisiejsze standardy. Wymiar od ucha do ucha to 43 mm - co oznacza, że świetnie ułoży się nawet na szczupłych nadgarstkach.

Obudowa jest wykonana ze stali szlachetnej i trzeba przyznać, że to wykonanie na poziomie do jakiego już przyzwyczaiła nas marka Oris – czyli bardzo dobre.

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

Boki i skośne powierzchnie obudowy są polerowane z zachowaniem ostrych i wyraźnych krawędzi na styku płaszczyzn ułożonych pod różnymi kątami. Natomiast jej górna część ma promieniście rozchodzące się szczotkowanie o dość grubej strukturze. Dokładnie tak, jak w czasomierzu, który był inspiracją.

Tarcza jest bardzo atrakcyjna wizualnie, bazowo jest w stalowo szarej kolorystyce. W modelu Movember postawiono na dużo ciemniejsze odcienie z czernią włącznie. Na zewnętrznej krawędzi umieszczony jest pierścień z nadrukowaną skalą sekundową. Jest on obrotowy, dzięki czemu może służyć jako uproszczony substytut stopera i pozwalać na pomiary krótkich odcinków czasu. Pierścień ten regulowany jest zakręcaną koronką, którą po odkręceniu możemy manipulować obracając pierścień do właściwej pozycji.

Pomarańczową barwę dodatków, będących kontrastowym akcentem w postaci kwadracików nad każdym z indeksów, zastąpiono kolorem złotym. Także wskazówki zegarka są złociste.

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

Jedynie charakterystyczny sekundnik jest także pomarańczowy, tak jak trójkącik na godzinie 12-tej. Takie zmiany zaowocowały nieco bardziej stonowanym odbiorem i niejako uszlachetniły sortowy przecież w odbiorze zegarek. Tarczę w tym sportowo-eleganckim wydaniu osłania mocno wypukłe szkło szafirowe.

Dostępne są dwie wersje modelu ORIS Movember Edition.

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

Wariant pierwszy posiada pasek skórzany, który utrzymany jest w stylu vintage. Ma on przy uszach kremowe przeszycia i odciśnięte logo fundacji Movember, czyli wąsy. Druga wersja to zegarek oferowany na ciekawej bransolecie. Między dwoma rzędami szerokich skrajnych ogniw jest aż 13 rzędów wąskich ogniwek. Oba modele dostarczane są w zestawie pakowanym w składane płócienno-skórzane etui, w którym znajduje się trójkolorowy pasek typu NATO, i w nim „wąsy” umieszczono na stalowej szlufce.

Oba  zegarki mają jeden wspólny akcent odnoszący się do celu wydania edycji. Na pełnym, grawerowanym deklu wokół logo Oris umieszczono okrąg, który w górnej części przechodzi w napis Oris Movember Edition, a w dolnej części niejako przerywa go logo w postaci wąsów.

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!

ORIS Movember Edition – „wąsaty” Oris po raz trzeci!
We wnętrzu koperty umieszczono sprawdzoną „jednostkę napędową” - to mechanizm Oris 733 z automatycznym naciągiem sprężyny, powstały na bazie mechanizmu Sellita SW200-1.

Zegarek ORIS Movember Edition oferowany na bransolecie wyceniono na 8 190 złotych, a wariant ze skórzanym paskiem na kwotę 7 490 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIS.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Chopard L.U.C XP Urushi Year of the...
Chopard L.U.C XP Urushi Year of the...
07.01.2020
Longines Heritage Military 1938
Longines Heritage Military 1938
13.01.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco