Marka Orient opisywana jest przez nas zazwyczaj jako firma oferująca zegarki, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania, trwałością na ponadprzeciętnym poziomie i atrakcyjnymi cenami. Trzeba jednak pamiętać, że firma ta oferuje także zegarki pozycjonowane wyżej zarówno pod względem zaawansowania techniczne, jak również ceny. To kolekcje dostępne w ramach marek Orient Star i Royal Orient. Jednak pod standardowym logo Orient także znajdziemy swego rodzaju „perełki”.
Dla mnie jest nią niewątpliwie model Saturation Diver. Mimo, iż jego katalogowa cena oscylująca w okolicy 2000 USD, czyli nie jest niska, to i tak śmiało można go zaliczyć do zegarków przeznaczonych do nurkowania oferujących najlepszy stosunek jakości do ceny. Dlaczego? O tym w niniejszym artykule.
Od lat 60. XX wieku firma ORIENT tworzy niezwykle praktyczne zegarki, przeznaczone do nurkowania, z tradycyjnymi mechanizmami mechanicznymi typu „in-house”. Ich historia rozpoczęła się w 1969 roku od premiery modelu ‘King Diver 1000’, będącego szczytem możliwości produkcyjnych tego japońskiego producenta.
Wodoszczelność do 1000 metrów dla większości innych firm była także nieosiągalna. W porównaniu ze standardem zegarmistrzostwa z tamtego okresu, który wynosił zaledwie 150 metrów, była to ekscytująca i godna uwagi premiera, ustanawiająca zupełnie nowe standardy użytkowania i jednocześnie możliwości.
W następnych latach marka Orient kontynuowała skupianie się na trwałości i niezawodności swoich zegarków wypuszczając na rynek od lat 70. do późnych lat 90. XX wieku szereg sportowych modeli. Wśród nich były: „Chrono Ace King Diver" i "M-Force".
Modele Sports Diver 200M z XXI wieku stały się niedoścignionym standardem wytrzymałego, odpornego do 200 metrów zegarka mechanicznego w rewelacyjnie dobrej cenie.
„Orient Sports 300m Saturation-Diver”, który ujrzał światło dzienne jeszcze później, stał się pokazem możliwości przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów.
Przejdźmy więc do opisu tego świetnego zegarka - Orient Saturation Diver. Patrząc na niego widać od razu wszystkie te cechy, których oczekujemy od zegarka do nurkowania. Ale podano je w sposób robiący doskonałe wrażenie ze względów estetycznych, sprawiając jednocześnie poczucie ponadprzeciętnej solidności. Jestem przekonany, że pod względem wizualnym ten zegarek prezentuje się atrakcyjnie dla zdecydowanej większości miłośników „diverów”. To jeden z tych modeli, które wywołują efekt „wow”.
Na jednym z zagranicznych portali zegarkowych, dawno temu przeczytałem, że ten zegarek można pokochać: „ponieważ jest duży, ciężki, błyszczący, funkcjonalny i cholernie męski”.
Zapewne coś w tym jest.
Taki odbiór zapewnia mięsista, solidna stalowa koperta o średnicy ponad 45 mm mierzonej bez koronki. Wraz z nią to już 50,4 mm. 16,5 mm grubości również robi wrażenie jak i 55 mm od ucha do ucha. Okrągły kształt i łagodnie wyprowadzone, zwężające się ale masywne uszy to uniwersalny klasyczny wzór. Zgodnie z często stosowaną praktyką w japońskich zegarkach do nurkowania koronkę z masywnymi osłonami umieszczono na godzinie 4.
W wypadku tego zegarka klasyczny wzór jest przełamany zagospodarowaniem przestrzeni pomiędzy uszami, między którymi jest prosta linia wytworzona poprzez zastosowanie masywnego wypełnienia, co wyróżnia ten model, ale i pozwala na dobre dopasowanie pasków jak i bransolet z prostymi maskownicami. Ta druga opcja jest jednak niespecjalnie potrzebna, bo bransoleta dostarczana z tym zegarkiem nie potrzebuje zamienników.
Od góry powierzchnie obudowy i uszu są szczotkowane a boki o łagodnym kształcie wypolerowano na wysoki połysk. Dziurki służące do kotwiczenia teleskopów są wiercone na wylot, co po pierwsze usprawnia mocno wymianę pasków czy bransolety, a po drugie, dla wielu nawet ważniejsze – dobrze wygląda. Od góry kopertę wieńczy szeroka i masywna, obrotowa luneta. Zewnętrzna krawędź to wyfrezowane „uzębienie” ułatwiające chwyt mokrą dłonią, nawet w rękawicy.
Powierzchnia szerokiej wkładki ma wygrawerowaną skalę minutową z zaznaczeniem co minutę w ramach całej wkładki. Grawery wypełniono białym lakierem. Czytałem, że obraca się z dość dużym oporem, co w wypadku używania podczas nurkowania nie jest na pewno wadą. Luneta otacza szkło szafirowe o grubości prawie 5 mm.
Od spodu zastosowano wkręcany, stalowy i pełny dekiel.
Ma on wygrawerowane podstawowe informacje dotyczące parametrów technicznych tego modelu, a jego centralną część zajmuje bardzo głęboko grawerowane logo firmy na tle będącym wizerunkiem fal. Konstrukcja koperty pozawala na głębinowe nurkowanie bez potrzeby zastosowania zaworu helowego. Stąd opis na deklu HE-Gas Diver w odróżnieniu od nieco niżej plasowanego modelu z wodoodpornością do 200m i opisem AiR diver, czyli do nurkowania z tlenem.
Zasady związane z tworzeniem zegarka dla nurków wzięto również od uwagę przy projektowaniu tarczy. Ukryta pod grubym szkłem jest bardzo czytelna niezależnie od wersji kolorystycznej. Duże, wyraziste indeksy są nakładane. Mają dobrze widoczne, polerowane krawędzie i obfite wypełnienie masą luminescencyjną, która doskonale sprawuje się w ciemności. Także wskazówki są dobrze dobrane. Wystarczająco długie i szerokie, przez to czytelne. Przy tym mocno się różnią co pozwala na jeszcze szybszy intuicyjny odczyt.
Dodatkiem na tarczy tego zegarka jest wskazanie rezerwy chodu widoczne na godzinie 1, oraz datownik na godzinie 9, tylko lekko wpływający na skrócenie indeksu.
Model ten od początku istnienia jest wyposażony w tą bardzo użyteczną funkcję jaką jest wspomniany wskaźnik rezerwy chodu. Pierwsze modele wyposażone były w mechanizm z naciągiem automatycznym, funkcją daty i tym właśnie, dodatkowym wskazaniem, ale nie oferowały funkcji stop sekundy i ręcznego dokręcania.
Aktualnie oferowana wersja wyposażona jest w zegarkowe serce o oznaczeniu 40N5A, czyli mechanizm, który posiada te wszystkie udogodnienia. Mechanizm ten pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę. Łożyskowany jest na 22 kamieniach.
Model Saturation Diver 300M Power Reserve ma w zestawie uretanowy pasek w kolorze czarnym oraz bransoletę. To klasyczny trójrzędowy wzór pełnymi ogniwami o szczotkowanej powierzchni. Solidne zapięcie jest bezpieczne i posiada udogodnienie w postaci możliwości szybkiego poszerzenia. To opcja wielostopniowego wydłużenia obwodu, pozwalająca nie tylko dopasować zegarek do kombinezonu nurkowego, ale także minimalnie poszerzyć obwód gdy jest ciepło a nadgarstek lekko zwiększy swój rozmiar.
Cena katalogowa Saturation Diver 300M Power Reserve to około 1800 dolarów, czyli mniej więcej 7 000 złotych. Model ten nie jest obecnie dostępny w Polsce, ale mamy dobrą wiadomość dla osób, które zainteresował opisywany zegarek.
W Polsce dostępny jest model ORIENT Sports Diver's 200M Automatic Power Reserve.
Zegarek widoczny na zdjęciach powyżej. To model o którym wspominałem na początku niniejszego artykułu. Zegarek utrzymany w niemal identycznym stylu co jego „starszy brat”, oferujący równie dobre parametry techniczne oraz praktyczną funkcję wskazania rezerwy chodu. A co zapewne także istotne, dostępny w niższej cenie niż Saturation Diver.
Model ten opisaliśmy tu: Sports Diver's 200M Automatic Power Reserve.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki ORIENT znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIENT.
Adrian Szewczyk
13:38 21.11.2019Zegarki
ORIENT Saturation Diver 300M Power Reserve

Fossil z ofertą elektroniczno – mechanicznej hybrydy!
W ofercie zegarków sygnowanych logiem Fossil znajduje się wiele wzorów i rodzajów zegarków. Różnorodność stylistyczna modeli nikogo nie powinna oczywiście dziwić – w końc ...

Grand Seiko – historia marki i najważniejsze osiągnięcia
Historia marki Grand Seiko jest nierozłącznie powiązana z wielką japońską manufakturą powstałą w 1881 roku – firmą Seiko. Od wprowadzenia pierwszego japońskiego zegarka n ...

Chronometraż sportowy – „Sport dzieje się raz”
Dziś czas liczy się praktycznie w każdej konkurencji sportowej, nawet podczas gry w golfa, skokach do wody i skokach narciarskich. Wszędzie tam liczy się wynik, albo to, ...

Fiyta Aeronautic “Manned Spaceflight”. Hołd dla chińskiej stacji kosmicznej
Kiedy mówimy o zegarkach chińskich to, niestety, zazwyczaj na myśl przychodzą modele o bardzo wątpliwej reputacji. To wynika oczywiście z zalewu różnego rodzaju portali a ...

Raymond Weil Freelancer Skeleton 38mm. Nowy znak rozpoznawczy marki
Raymond Weil to szwajcarska marka zegarków znana z połączenia tradycyjnego rzemiosła zegarmistrzowskiego z innowacyjnym podejściem do projektowania. Firma została założon ...

Vacheron Constantin Patrimony x Ora Ïto. Minimalistyczny zegarek na 20-lecie kolekcji Patrimony
Rocznice przełomowych wydarzeń są nierozerwalnie połączone ze wzniosłym ich świętowaniem. Jubileusze, zwłaszcza te okrągłe, szczególnie upodobali sobie producenci zegarkó ...

Certina DS Super PH1000M STC. Na pomoc żółwiom morskim (zdjęcia live)
Żółwie morskie są bardzo istotne dla utrzymania równowagi ekosystemów morskich. Jako część łańcucha pokarmowego pomagają kontrolować populacje meduz, wodorostów i innych ...

Piaget Altiplano Ultimate Concept Tourbillon 150th Anniversary z kopertą o grubości… 2 mm!
Podczas tegorocznej odsłony Watches & Wonders odbywającej się w Genewie, marka Piaget zaprezentował kolejny zegarek z linii Altiplano. Kolekcja ta jest tradycyjnie kojarz ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...

Girard-Perregaux Laureato Chronograph Aston Martin Edition z tarczą wykonaną lakierem samochodowym
Końcówka lutego 2025, siedziba manufaktury Girard-Perregaux, mieszcząca się w La Chaux-de-Fonds, właśnie tam szwajcarski producent luksusowych zegarków zaprezentował najn ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00