• Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki U-boat

CERTINA DS-1 Powermatic 80 - jeden zegarek, dwie stylizacje


Powrót do kategorii

Już od 60. lat inicjały "DS" są synonimem niezawodności. To także znak rozpoznawczy firmy Certina, marki zegarkowej, która dla mnie była furtką do świata mechanicznego, szwajcarskiego zegarmistrzostwa, bowiem tę przygodę na poważnie rozpocząłem właśnie modelem Certina DS Podium Chrono Valjoux z genialną tarczą w czekoladowym kolorze.

DS to skrót od nazwy systemu zabezpieczeń Double Security. Kiedy wprowadzano to rozwiązanie w 1959 roku, było ono czymś innowacyjnym i niespotykanym, przez co marka Certina wyznaczyła nowe standardy dotyczące zabezpieczenia zegarków przed czynnikami zewnętrznymi. Od tamtej pory ten system, definiujący ponadstandardową wytrzymałość zegarków Certina, był wielokrotnie dostosowywany do współczesnych wymagań.

Niedawno prezentowany był przez nas zegarek przygotowany przez szwajcarską markę z okazji 60-lecia systemu DS. DS-1 Big Date 60th Anniversary.

Dziś zaprezentujemy mocno pokrewny model.
 


DS-1 Powermatic 80, bo o nim mowa, pozbawiony jest funkcji wskazania dużej daty, ale w zamian wersja ta okazuje się bardzo elegancka. Co warte od razu podkreślenia – decydując się na zakup tego modelu, otrzymujemy w zestawie bransoletę typu mesh Milano oraz pasek wykonany ze skóry cielęcej w kolorze brązowym, przygotowany w stylistyce vintage.

Patrząc na prezentowaną Certinę DS-1 Powermatic 80, podobnie jak w przypadku wspomnianego, jubileuszowego zegarka, jakoś w pierwszym momencie nie przychodzi na myśl wysoka wytrzymałość. Wprawdzie „DS” w nazwie na pewno zobowiązuje i świadczy o ponadprzeciętnych parametrach, ale widząc naszego dzisiejszego bohatera mamy przed oczami raczej zegarek typowo elegancji, niemal garniturowiec. Zegarek hołduje stylistyce retro, jest finezyjnie zaprojektowany i sprawia niemal delikatne wrażenie.

CERTINA DS-1 Powermatic 80 - jeden zegarek, dwie stylizacje

CERTINA DS-1 Powermatic 80 - jeden zegarek, dwie stylizacje

Zarówno w wersji na bransolecie jak i na pasku można bez zastanawiania się użyć go nawet do formalnej stylizacji. Ale to w pełni Certina z systemem DS - niezawodna, trwała i mimo eleganckiego wręcz wyglądu wodoodporna do 100 metrów. Tym bardziej robi wrażenie fakt, że można nadać wytrzymałemu zegarkowi tak atrakcyjny styl kojarzony z klasyką i lekkością a nie z trudnymi warunkami, którym może śmiało sprostać.

Model DS-1 Powermatic 80 w najnowszej odsłonie to można powiedzieć jeden zegarek, dwie stylizacje, żadnych kompromisów. Ponadczasowy klasyk z niezawodnym, sprawdzonym już mechanizmem z naciągiem automatycznym. Wygląd tego zegarka można zmieniać łatwo dopasowując go do okoliczności i gustu użytkownika.

Wyrafinowana konstrukcja bransolety typu mesh wykonanej ze stali szlachetnej, z drobnym splotem ogniw oraz z zapięciem motylkowym nadaje nowemu modelowi Certina DS-1 Powermatic 80 elegancki sznyt. Jeśli zmienimy bransoletę na skórzany pasek w kolorze brązowym zapewniamy zegarkowi nieco bardziej sportowy charakter w stylu vintage, co sprawdzi się nie tylko w zestawieniu z casualową stylizacją, ale i nawet w pełni swobodną czy sportową. Dobierając natomiast elegancki pasek tworzymy kolejną odsłonę tego zegarka skierowaną bardziej ku elegancji. Bransoleta i pasek z zestawu mają zaimplementowany system szybkiej zmiany bez konieczności użycia narzędzi.

CERTINA DS-1 Powermatic 80 - jeden zegarek, dwie stylizacje

CERTINA DS-1 Powermatic 80 - jeden zegarek, dwie stylizacje

Robiąca wrażenie delikatnej koperta ma 40 mm średnicy i wykonano ją oczywiście ze stali szlachetnej. Wąska, polerowana luneta podkreśla odniesienie do stylistyki zegarków z lat 50. XX wieku. Zwężające się uszy są starannie zaprojektowane. Ich zewnętrzna cześć jest szczotkowana a ta skośnie ustawiona do wewnątrz polerowana. Linie styku różnych rodzajów obróbki są wyraziste i ostre, potwierdzając staranne wykonanie obudowy.

Wygodna w obsłudze koronka na godzinie 3 harmonijnie koresponduje z ogólną koncepcją całego zegarkowego projektu. Podobnie jak wciskany dekiel z charakterystycznym wizerunkiem żółwia.
    
By utrzymać projekt we właściwej stylistyce należało odpowiednio dopracować zegarkową twarz, czyli tarczę. Jest ona jasno srebrzysta. Dwa zastosowane zabiegi stylistyczne dodały jej wiele uroku. Pierwszy z nich to wyraźny szlif słoneczny, który zapewnia piękną grę światła na jej powierzchni. Drugi to zagięcie krawędzi. Wypukła tarcza to odniesienie do lat 50., ale i dziś to podkreślenie elegancji i klasycznego wzornictwa.

CERTINA DS-1 Powermatic 80 - jeden zegarek, dwie stylizacje

Doskonale prezentują się również wskazówki godzinowa i minutowa, zaprojektowane w stylu dauphine z przełamaniem wzdłuż osi dzielącej każda z nich na pół. Dodatkowo zabarwiono je na niebiesko, tak samo jak wąski i długi sekundnik sięgający aż do w głąb przestrzeni na której nadrukowano subtelne indeksy minutowe. Kolor ten atrakcyjnie kontrastuje ze srebrzystą powierzchnią tarczy dodając charakteru, ale i nobliwości projektowi.

Nakładane indeksy to wydłużone, trójwymiarowe trójkąty skierowane wierzchołkami do środka tarczy. Wskazówki są z nimi doskonale zgrane i tworzą spójną całość, przy okazji zapewniając łatwy odczyt czasu także dzięki odpowiednio dobranej długości. Wspomniane przełamanie wzdłuż osi oraz wielopłaszczyznowość indeksów dodatkowo pomagają odczytać godzinę w słabszych warunkach odbijając każdy „złapany” promień światła. Logo firmy nadrukowano pod godziną 12.

CERTINA DS-1 Powermatic 80 - jeden zegarek, dwie stylizacje

Certina DS-1 Powermatic 80

Po drugiej stronie jest także kilka informacji. Poza logo systemu DS w takiej formie, jak logo firmy, nadrukowana jest także informacja o zastosowanym mechanizmie, oraz modelu: DS-1. Tarcze okrywa i chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Sercem zegarka jest sprawdzony mechanizm firmy ETA z rodziny Powermatic 80, model 80.621, którego główną zaletą jest 80 godzinna rezerwa chodu, ale także już wyrobiona, dobra opinia na rynku. Sprawdzony system DS Concept, od 60. lat świadczący o „podwójnym bezpieczeństwie“ zegarków Certina, zapewnia maksymalną trwałość. W wypadku tego zegarka połączoną z subtelnie eleganckim wyglądem nie zdradzającym możliwości.

Certina | Certina DS-1 Powermatic 80

Dzięki temu można powiedzieć, iż zegarek ten jest nowoczesną interpretacją poprzednich wersji zegarka, które potrafiły sprostać różnym wyzwaniom.    

Certina DS-1 Powermatic 80 ma wygląd, który może przekonać szerokie grono odbiorców. Atutem tego modelu jest nowoczesna jakość wykonania połączona ze świetnie uchwyconym klimatem retro, jaki odnosi się do stylistyki zegarków z czasów „debiutu” systemu DS na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.

Cena modelu Certina DS-1 Powermatic 80 wynosi 3 140 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Certina znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CERTINA.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

ORIENT Saturation Diver 300M Power ...
ORIENT Saturation Diver 300M Power ...
21.11.2019
Prezentujemy: Victorinox FieldForce...
Prezentujemy: Victorinox FieldForce...
27.11.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco