Złoto, Srebro, Czas – targi w Warszawie

POWRÓT 13.10.2014 Wiadomości
Złoto, Srebro, Czas – targi w Warszawie

Coroczne Targi Złoto Srebro, Czas, od wielu lat  organizowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe, w budynku Międzynarodowego Centrum Expo XXI, przy ulicy Prądzyńskiego w Warszawie, w tym roku odbyły się tam w dniach 2-4 października. O ich rozpoczęciu informowaliśmy wiadomością SMS na naszym portalu. Teraz czas na krótką relację i drobne targowe rozważania.

Coroczne Targi Złoto Srebro, Czas, od wielu lat organizowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe, w budynku Międzynarodowego Centrum Expo XXI, przy ulicy Prądzyńskiego w Warszawie, w tym roku odbyły się tam w dniach 2-4 października. O ich rozpoczęciu informowaliśmy wiadomością SMS na naszym portalu. Teraz czas na krótką relację i drobne targowe rozważania.

Targi Złoto, Srebro, Czas

Wypowiadając się na temat Targów, warto przytoczyć słowa ich dyrektora – pani Wandy Gontarskiej, zamieszczone na jednej z pierwszych stron katalogu wystawców. W przekazie tym, możemy przeczytać przykładowo następujące słowa: „W tym roku spotykamy się na Złoto Srebro Czas po raz 15. Uwzględniając jednak tradycję pierwszych w Warszawie i Polsce targów dla branży jubilerskiej i zegarkowej, jest to już nasze 24 spotkanie. Mamy za sobą czasy lepsze i gorsze, ale bezsprzecznym sukcesem tego okresu jest silna marka i prestiż targów”.


Zwiedzając salę targową, można dojść do wniosku, że umieszczone w tytule targów słowo „Czas’ jest tam podane zdecydowanie na wyrost. By jednak choć krótko zastanawiać i rozważyć powody braku szerokiego udziału związanych z zegarkami jednostek branżowych w targowych prezentacjach, po pierwsze musimy wymienić i docenić tych, którzy na tegorocznych targach byli obecni.

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014


Przedstawicielami jednostek środowiskowych były: Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy, oraz Klub Postępu Technicznego im. A.N. Patka pana Jerzego Grzelaka.
Przedstawicielem mediów było Wydawnictwo Unit (Chronos i Zegarki&Biżuteria).

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014


Przedstawicielami posiadającymi ofertę skierowaną do branży zegarkowej byli:
Poljot EURO - z ofertą marki OBAKU, Poljot EURO z pozostałą ofertą ze swego port folio (drugie stoisko z markami: Aviator, Vostok Europa, Orient, Orient Ster, Szturmańskie), firma Volantis, firma Biotronik z ofertą miedzy innymi zegarków Omax, a także firma Flash Silver z ofertą zegarków w kopertach ze srebra.

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014

Targi Złoto, Srebro, Czas 2014


Przedstawicielami posiadającymi w części ofertę z branży zegarkowej byli:
Firma BimArt z ofertą upominkowych zegarów i zegarków, oraz portugalska firma Eugenio Campos.


Analizując bardzo słaby odzew zegarkowych jednostek branżowych – dobrze licząc tylko 9 stoisk na 315 wystawców, można zastanowić się, w czym tkwią przyczyny tak słabej obecności branży na targach. Czy może, jest to jednak naturalne i obiektywne odzwierciedlenie jej potrzeb na naszym rynku?


Wszyscy miłośnicy zegarków, myśląc o targach, w swej pamięci przywołują od razu najważniejsze branżowe spotkania w Europie – Baselworld w szwajcarskiej Bazylei, czy ewentualnie targi Inhorgenta w Monachium. Odnosząc się w takich porównaniach do targów Złoto, Srebro, Czas, musimy jednak zdawać sobie sprawę, z jednej strony z ilości producentów występujących w danym kraju, wielkości jego rynku, a także targowych tradycji, co w efekcie przekłada się także na marketingową wartość tego rodzaju spotkań.


O wartości targów Baselworld, pod żadnym z wymienionych powyżej aspektów (nawet dla ważności lokalnego rynku) nie trzeba nikogo przekonywać. Targi w Monachium mają zdecydowanie silniejsze lokalne ukierunkowanie, ale ilość lokalnych producentów i wielkość niemieckiego i niemieckojęzycznego rynku są nieporównywalne z naszym rynkiem krajowym. To wszystko powoduje, że na targach Inhorgenta, są obecni także lokalni dystrybutorzy marek globalnych.


U nas nie ma na pewno znaczących producentów, a wielkość rynku nie „powala na kolana”. Nie analizując jednak szczegółowo, powodów braku obecności znaczących dystrybutorów operujących na polskim rynku, warto zauważyć, że prezentowali się oni na tego rodzaju targach w końcu poprzedniego wieku (praktycznie wszyscy z operujących wtedy na rynku). Rezygnacja z obecności na lokalnych targach na pewno nie wynika z innych powodów niż ogólna (dla nich) wartość targowych spotkań. Istotnym powodem w momencie wycofywania się z udziału, był na pewno wysoki koszt prezentacji na targach, który był nieadekwatny do potencjalnych z obecności na nich zysków.


Zostawiając tego typu analizy branżowym fachowcom na naszym portalu chcemy tylko odnotować istnienie tej, ważnej przecież dla branży imprezy.


Władysław Meller

Magazyn ZIP NR 7

MAGAZYN ZIP NR 7 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Aerowatch

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Fly Film Festiwal i zegarki Aviator
Fly Film Festiwal i zegarki Aviator
13.10.2014
Październik podsumowany przez TAG H...
Październik podsumowany przez TAG H...
06.11.2014

Podstrony producentów

Zegarki Roamer
Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco