• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Omega

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi


Powrót do kategorii

Schaumburg, jako młoda niemiecka firma z branży zegarmistrzowskiej, ceniona jest za oferowanie nietuzinkowych zegarków mechanicznych, ale także za ambicje realizowane poprzez modyfikowanie mechanizmów. Sztandarowym dziełem w tym zakresie jest realizowanie wskazania faz Księżyca. Właśnie model Moon Crater, oferujący tę funkcję, zaliczany do tegorocznych nowości zaprezentujemy w niniejszym artykule.

Linia Urbanic tej niemieckiej marki swoją nazwą sugeruje, że to propozycja zegarków skierowanych do użytkowania w mieście, do miejskiego życia i towarzyszącemu mu tempu. Pisaliśmy niedawno o modelu Galaxy należącym również do tej linii, który był na wskroś nowoczesny, mimo, że szkieletowany. Prezentowany poniżej zegarek, oparty na tej samej koncepcji stylistycznej, ma pierwiastki nawiązujące do stylu steampunk.

Miejskie życie to życie, w którym coś się cały czas dzieje, tak jak w przyrodzie.

Czas płynie szybko i trzeba go obserwować. Na nasze  życie poza decyzjami, jakie podejmujemy na co dzień, ma wpływ także wiele czynników, które w dużej mierze nie zależą od nas. Do takich zalicza się wpływ naszego naturalnego satelity. Księżyc w wielu kulturach otaczany był mistyczną aurą, a nawet swego rodzaju czcią. Wiele zależy od jego położenia względem ziemi - nie tylko w zakresie tych zjawisk, na które wpływa faktycznie.  

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

Podczas pełni i nowiu na całej kuli ziemskiej dzieją się niezwykłe zjawiska z tym związane. Największy wpływ faz Księżyca można zaobserwować na zasobach wodnych Ziemi.

Dawniej ludzie dużo większą uwagę przywiązywali do cyklu faz Księżyca, w dzisiejszych czasach odbywa się to coraz rzadziej, ale zegarmistrzostwo to dziedzina, która może poprzez możliwość wskazania aktualnego „stanu” Księżyca wykazać się kunsztem i precyzją. W przypadku marki Schaumburg także  wyjątkową pomysłowością w zakresie prezentowania faz srebrnego globu. Z tego właśnie powodu stworzono niezwykły zegarek, który ma nam przypominać o aktualnym położeniu ziemskiego satelity.

Wiele marek powraca do tradycji prezentacji faz Księżyca oraz chętnie w swoich zegarkach umieszcza taką właśnie komplikację konstrukcji mechanizmu. Częściej ma to miejsce nie tylko z powodu istotnej troski o to, która doba cyklu księżycowego jest w danej chwili, ale także z czystej estetyki. To również okazja do wspomnianego wyżej pokazu możliwości danej marki w zakresie projektowania i możliwości technicznych. Swoją drogą tego typu komplikacja konstrukcji jest w mojej ocenie jedną z najatrakcyjniejszych wizualnie.

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

Opisując zegarek Schaumburg Urbanic Moon Crater zacznę od jego solidnej, stworzonej w technicznym stylu koperty. Obudowa jest duża - ma 45 mm średnicy i 14 mm grubości. Zapewniono jej wodoodporność na poziomie 10 atm. Mimo okrągłego kształtu ostre krawędzie, odważne cięcia i wyraźne linie dały obraz nowoczesnego, „kanciastego” stylu, który podkreśla łączenie powierzchni polerowanych z precyzyjnie szczotkowanymi.

Styl podkreślają także elementy stylistyczne zastosowane na obu bokach koperty przykręcane do niej śrubkami. Ten po prawej stronie skomponowano razem z osłoną koronki, która ma ciekawy trapezowaty kształt i oczywiście logo firmy. Mimo nowoczesnego charakteru tak wyglądającej obudowy zegarka zestawiono ją z elementami o zupełnie innym stylu, co ciekawe, zabieg ten jak dla mnie, zakończył się sukcesem.

Mam na myśli dwustopniową, dość szeroką lunetę w kolorze  postarzonego brązu, która okala świetną patynowaną tarczę. Tarczę, która wygląda jak... kawał starej blachy.

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

I to jej wielka zaleta.

Ziarnista struktura tarczy, czarny „nalot”, nieco jakby odczyszczone pole w jej centrum oraz nakładane indeksy, które wyglądają tak jakby przed montażem spędziły sporo czasu gdzieś w kącie warsztatu ślusarskiego. Super efekt.

Pomimo naprawdę atrakcyjnego zestawienia wspomnianych elementów, przyćmiewa je potężny otwór na centralnej części górnej połowy tarczy. Jego krawędzie sięgają niemal od miejsca w którym znajduje się oś wskazówek aż do górnej krawędzi tarczy. To „clou programu”, czyli wskaźnik faz Księżyca w imponującym wykonaniu Schaumburga.

Nie wiem jak ma się sytuacja obecnie, ale kiedy pisałem artykuł o delikatniejszym nieco kuzynie dzisiejszego bohatera to miał on ówcześnie największe zastosowane wskazanie faz Księżyca na świecie wśród naręcznych zegarków z automatycznym naciągiem sprężyny, a wizerunek Księżyca jest tak wierny, że może sprawić wrażenie fotografii.  

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

Poza tym, to wskazanie zostało pokryte masa świecącą SuperLuminova, a sposób wskazań jest opatentowany przez firmę Schaumburg.

Pełny cykl faz Księżyca, czyli okres pomiędzy dwiema takimi samymi fazami, wynosi 29,5 doby. Okres ten jest nazywany miesiącem księżycowym. Problemem w przypadku zegarków mechanicznych jest kwestia precyzyjnego skorygowania tych odstępów wynoszących 29,5 dnia, aby każdego miesiąca czasomierz wskazywał odpowiedni moment miesiąca księżycowego. Marce Schaumburg to się udało i jest to niezwykłe osiągnięcie, ponieważ maksymalny błąd jaki zegarek wykazuje w przypadku wskazań księżyca to 1 doba na 122,5 lat!

Co oznacza, że na 122 lata zegarek ten „pomyli się” jedynie o jedną dobę.

Jest to niezwykle skomplikowany system wskazań, przez co marka musiała stworzyć specjalne rozwiązania dla tej komplikacji konstrukcji mechanizmu. Mechanizmu o oznaczeniu Schaumburg Watch SW 12 z modułem faz księżyca wykonanym przez Schaumburg. Posiadacz tego zegarka nie będzie musiał patrzeć w nocy na niebo, aby dostrzec piękno widocznej powierzchni księżyca. Może po prostu spojrzeć na swój nadgarstek. Nawet w ciemności.

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

Zmieniającą się fazę obrazuje przesuwający się cień Ziemi, a nie Księżyc. W większości zegarków to obraz Księżyca przesuwa się, a w tym przypadku mamy element imitujący cień rzucany przez Ziemię, który przesłania wizerunek Srebrnego Globu, co samo w sobie jest innowacyjnym podejściem.

Zmiana faz na półkuli północnej i południowej jest widziana w sposób odwrotny, co jest dodatkowym utrudnieniem dla zegarmistrzów tworzących mechanizm, ale dzięki specjalnemu rozwiązaniu kół zębatych, wskazanie w modelu Urbanic Moon Crater może zostać dostosowane dla osób z obu półkul.

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

Schaumburg Urbanic Moon Crater – zegarek nie z tej ziemi

Tak samo jak w przypadku zegarków z rozbudowanym kalendarzem tak i w tych ze wskazaniem faz Księżyca problemem jest zaburzenie wskazań, gdy zegarek nie pracuje. Dlatego w modelu Schaumburg Moon Crater mamy opcje ustawiania faz za pomocą przycisku, który umożliwia osiągnięcie dokładności tego wskazania co do minuty.

Schaumburg Urbanic Moon Crater to bardzo ciekawy, solidny zegarek. Z jednej strony stonowany kolorystycznie, ale z drugiej jego industrialny charakter, patynowane detale i potężny wskaźnik faz nie pozwolą przejść obok niego obojętnie.

Model ten oferowany jest na świetnym pasku, doskonale pasującym do całości wizerunku zegarka, wykonanym z konopnego płótna podszytego skórą.

Schaumburg Urbanic Moon Crater na naszym rynku wyceniono na 16 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki SCHAUMBURG WATCH znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SCHAUMBURG WATCH.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – k...
CERTINA DS PH200M Powermatic 80 – k...
28.06.2019
LONGINES HydroConquest Full Black C...
LONGINES HydroConquest Full Black C...
03.07.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco