• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph


Powrót do kategorii

Firma Maurice Lacroix jest powszechnie uważana za dość „młodego” gracza na rynku zegarmistrzowskim, trzeba jednak pamiętać, że jej korzenie sięgają końca XIX wieku. Najpierw funkcjonowała jako firma Desco, która po wojnie zajmowała się również sprzedażą luksusowych zegarków, co doprowadziło do decyzji o silniejszym związaniu się z branżą zegarmistrzowską, a wcześniej nie było głównym kierunkiem działań przedsiębiorstwa.

W 1961 roku Desco zakupiła firmę Tiara produkującą zegarki dla innych marek. Od 1975 roku rozpoczęła ona produkcję pod własną, nowo utworzoną marką - Maurice Lacroix. Jednak dynamiczny rozwój tego producenta zaczął się nieco później. Na początku lat 80. XX wieku zaprzestano bowiem produkcji zegarków dla innych firm, a zaczęto rozwijać własne kolekcje. Dodatkowo po przejęciu producenta kopert, firmy Queloz, znacznie się usamodzielniono. Od 1990 roku rozpoczęto produkcję zegarków z linii Les Mecaniques, przemianowanej później na znaną dziś kolekcję Masterpiece. To właśnie ta linia odpowiada za dynamiczny, ekspresowy wręcz rozwój marki Maurice Lacroix.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Początkowo wykorzystywano w niej mechanizmy innych producentów, stosując w nich drobne modyfikacje jak również te bardzo istotne. Już latach 90. pojawiły się pierwsze własne mechanizmy Maurice Lacroix, a w 2008 roku powstał rewolucyjny mechanizm ML-106 ze stoperem z funkcją mechanicznej pamięci, który był imponującym pokazem możliwości tej marki. Mechanizm składał się z 537 części.

Dziś Maurice Lacroix to firma mająca na koncie duże osiągnięcia, szczyci się całą serią własnych mechanizmów i ma poważanie oraz niekwestionowaną wysoką pozycję na rynku wypracowaną bez kompleksów w całkiem krótkim czasie.
    
Potwierdzeniem pozycji jest na pewno w dużym stopniu nowa kolekcja Aikon. Dwa lata po premierze Aikon w wersji kwarcowej, nadano temu modelowi nowy, nieco bardziej agresywny wygląd, łącząc to z zastosowaniem tradycyjnego mechanizmu z naciągiem automatycznym. Daje to jednocześnie początek kolekcjom Aikon Automatic i Aikon Automatic Chrono. Dzięki temu kolekcja Aikon stała się kompletna.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Linia Aikon jest w pewnym sensie kontynuacją znanej z lat 90. XX wieku linii Calypso. Cechami charakterystycznymi tamtych zegarków były: zintegrowana z bransoletą, wodoodporna koperta, płaskie szkło szafirowe, oraz charakterystyczna luneta z sześcioma wypustkami i wypukłym logo „M” na skórzanych paskach.

W 2016 roku Maurice Lacroix przebudował te wzory, nadał im nowoczesny sportowo-techniczny styl i przemianował na linię Aikon. Dwa lata później transformacja trwa nadal, co widać w większej finezji wykończenia kopert, wyrazistych krawędziach, polerowanych i szczotkowanych powierzchniach i oczywiście w zastosowaniu tradycyjnych mechanizmów. Uzupełnieniem tej serii jest też nowo zaprojektowana, pięciorzędowa bransoleta. Energicznie zarysowane krzywe, wyraziste krawędzie wyraźnie komunikują nowoczesny, męski styl całości.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Model Aikon Automatic ma średnicę koperty wynoszącą 42 mm.

Wykonana ze stali szlachetnej koperta jest wodoodporna do 200 metrów. Cechą charakterystyczną tego modelu, poza zintegrowanym mocowaniem paska lub bransolety, jest szczotkowana luneta z sześcioma podwójnymi polerowanymi wypustkami. Stal zestawiono z jedną z trzech tarcz do wyboru w kolorze: niebieskim, srebrnym lub antracytowym.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Te odcienie doskonale komponują się z „pełnostalowym” otoczeniem w wersji na bransolecie, jak i zintegrowanym skórzanym paskiem w kolorze czarnym, niebieskim lub brązowym zależnie od wersji. Paskiem oczywiście ozdobionym logo Maurice Lacroix w postaci zamocowanego na jednej z części emblematu „M”.

Wspomniane tarcze mają bardzo atrakcyjne wykończenie. Nie są gładkie, tylko pokryte wzorem clou de Paris (gwoździe paryskie), który nierzadko możemy spotkać na zegarkowych tarczach.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Indeksy godzinowe w postaci wąskich wydłużonych prostokątów są nakładane, przy czym cztery główne są podwójne. Znacznik na godzinie 3-ciej skrócono ze względu na wycięte tam okienko datownika.

Czas odczytujemy za pomocą prostych, polerowanych wskazówek z cienkimi paskami masy luminescencyjnej.

Do tego stylu doskonale pasuje nowoczesna koronka w kształcie łebka śruby.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Wersja wyposażona w stoper, czyli model Aikon Automatic Chronograph, ma jeszcze bardziej solidny wygląd – jego koperta ma aż 44 mm średnicy.

Większa masywność wynika z zastosowania mechanizmu z komplikacją konstrukcji w postaci stopera, który wymusza większe wymiary by zachować harmonijny wygląd.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Wodoodporność została ustalona na tym samym, doskonałym poziomie, czyli  do 200 metrów. Tarcze dostępne są także w kolorze srebrzystym, niebieskim lub antracytowym, przy czym srebrzysta ma niebieskie małe tarcze stopera i sekundnika, oraz niebieski pierścień na zewnętrznej krawędzi tarczy z nadrukowaną podziałką minutową i w tej wersji także precyzyjną sekundową.

Powierzchnia tarczy ma inny wzór niż ta w opcji bez stopera.

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Tym razem to struktura wafla, która wygląda nie mniej atrakcyjnie niż ta w modelu podstawowym. Zegarki dostępne są także na pięciorzędowych bransoletach lub skórzanych zintegrowanych paskach.

Bogactwo wykończenia elementów tarcz oraz koperty modeli z automatycznym naciągiem podkreśla nowoczesny charakter i techniczny styl tych sportowych, ale jednak dość uniwersalnych zegarków.  Kultowy duch czsomierzy sportowych z połowy lat 70-tych XX wieku jak i linii Calypso został umiejętnie i atrakcyjnie zestawiony ze sobą.  

Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph

Niedawno wprowadzone modele linii Aikon w wersjach z mechanizmem z automatycznym naciągiem doskonale ją uzupełniają, stając się w zasadzie jej trzonem. Solidna budowa, nieco domieszki elegancji, oraz ikoniczny styl wraz z wysokim poziomem wykończenia dającym sporo zadowolenia przy oglądaniu, wróży spore zainteresowanie tej kolekcji.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Maurice Lacroix znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Maurice Lacroix.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Emile Chouriet Héritier Automatic –...
Emile Chouriet Héritier Automatic –...
28.05.2019
SEIKO Presage Arita Porcelain Dial ...
SEIKO Presage Arita Porcelain Dial ...
31.05.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco