Firma Maurice Lacroix jest powszechnie uważana za dość „młodego” gracza na rynku zegarmistrzowskim, trzeba jednak pamiętać, że jej korzenie sięgają końca XIX wieku. Najpierw funkcjonowała jako firma Desco, która po wojnie zajmowała się również sprzedażą luksusowych zegarków, co doprowadziło do decyzji o silniejszym związaniu się z branżą zegarmistrzowską, a wcześniej nie było głównym kierunkiem działań przedsiębiorstwa.
W 1961 roku Desco zakupiła firmę Tiara produkującą zegarki dla innych marek. Od 1975 roku rozpoczęła ona produkcję pod własną, nowo utworzoną marką - Maurice Lacroix. Jednak dynamiczny rozwój tego producenta zaczął się nieco później. Na początku lat 80. XX wieku zaprzestano bowiem produkcji zegarków dla innych firm, a zaczęto rozwijać własne kolekcje. Dodatkowo po przejęciu producenta kopert, firmy Queloz, znacznie się usamodzielniono. Od 1990 roku rozpoczęto produkcję zegarków z linii Les Mecaniques, przemianowanej później na znaną dziś kolekcję Masterpiece. To właśnie ta linia odpowiada za dynamiczny, ekspresowy wręcz rozwój marki Maurice Lacroix.
Początkowo wykorzystywano w niej mechanizmy innych producentów, stosując w nich drobne modyfikacje jak również te bardzo istotne. Już latach 90. pojawiły się pierwsze własne mechanizmy Maurice Lacroix, a w 2008 roku powstał rewolucyjny mechanizm ML-106 ze stoperem z funkcją mechanicznej pamięci, który był imponującym pokazem możliwości tej marki. Mechanizm składał się z 537 części.
Dziś Maurice Lacroix to firma mająca na koncie duże osiągnięcia, szczyci się całą serią własnych mechanizmów i ma poważanie oraz niekwestionowaną wysoką pozycję na rynku wypracowaną bez kompleksów w całkiem krótkim czasie.
Potwierdzeniem pozycji jest na pewno w dużym stopniu nowa kolekcja Aikon. Dwa lata po premierze Aikon w wersji kwarcowej, nadano temu modelowi nowy, nieco bardziej agresywny wygląd, łącząc to z zastosowaniem tradycyjnego mechanizmu z naciągiem automatycznym. Daje to jednocześnie początek kolekcjom Aikon Automatic i Aikon Automatic Chrono. Dzięki temu kolekcja Aikon stała się kompletna.
Linia Aikon jest w pewnym sensie kontynuacją znanej z lat 90. XX wieku linii Calypso. Cechami charakterystycznymi tamtych zegarków były: zintegrowana z bransoletą, wodoodporna koperta, płaskie szkło szafirowe, oraz charakterystyczna luneta z sześcioma wypustkami i wypukłym logo „M” na skórzanych paskach.
W 2016 roku Maurice Lacroix przebudował te wzory, nadał im nowoczesny sportowo-techniczny styl i przemianował na linię Aikon. Dwa lata później transformacja trwa nadal, co widać w większej finezji wykończenia kopert, wyrazistych krawędziach, polerowanych i szczotkowanych powierzchniach i oczywiście w zastosowaniu tradycyjnych mechanizmów. Uzupełnieniem tej serii jest też nowo zaprojektowana, pięciorzędowa bransoleta. Energicznie zarysowane krzywe, wyraziste krawędzie wyraźnie komunikują nowoczesny, męski styl całości.
Model Aikon Automatic ma średnicę koperty wynoszącą 42 mm.
Wykonana ze stali szlachetnej koperta jest wodoodporna do 200 metrów. Cechą charakterystyczną tego modelu, poza zintegrowanym mocowaniem paska lub bransolety, jest szczotkowana luneta z sześcioma podwójnymi polerowanymi wypustkami. Stal zestawiono z jedną z trzech tarcz do wyboru w kolorze: niebieskim, srebrnym lub antracytowym.
Te odcienie doskonale komponują się z „pełnostalowym” otoczeniem w wersji na bransolecie, jak i zintegrowanym skórzanym paskiem w kolorze czarnym, niebieskim lub brązowym zależnie od wersji. Paskiem oczywiście ozdobionym logo Maurice Lacroix w postaci zamocowanego na jednej z części emblematu „M”.
Wspomniane tarcze mają bardzo atrakcyjne wykończenie. Nie są gładkie, tylko pokryte wzorem clou de Paris (gwoździe paryskie), który nierzadko możemy spotkać na zegarkowych tarczach.
Indeksy godzinowe w postaci wąskich wydłużonych prostokątów są nakładane, przy czym cztery główne są podwójne. Znacznik na godzinie 3-ciej skrócono ze względu na wycięte tam okienko datownika.
Czas odczytujemy za pomocą prostych, polerowanych wskazówek z cienkimi paskami masy luminescencyjnej.
Do tego stylu doskonale pasuje nowoczesna koronka w kształcie łebka śruby.
Wersja wyposażona w stoper, czyli model Aikon Automatic Chronograph, ma jeszcze bardziej solidny wygląd – jego koperta ma aż 44 mm średnicy.
Większa masywność wynika z zastosowania mechanizmu z komplikacją konstrukcji w postaci stopera, który wymusza większe wymiary by zachować harmonijny wygląd.
Wodoodporność została ustalona na tym samym, doskonałym poziomie, czyli do 200 metrów. Tarcze dostępne są także w kolorze srebrzystym, niebieskim lub antracytowym, przy czym srebrzysta ma niebieskie małe tarcze stopera i sekundnika, oraz niebieski pierścień na zewnętrznej krawędzi tarczy z nadrukowaną podziałką minutową i w tej wersji także precyzyjną sekundową.
Powierzchnia tarczy ma inny wzór niż ta w opcji bez stopera.
Tym razem to struktura wafla, która wygląda nie mniej atrakcyjnie niż ta w modelu podstawowym. Zegarki dostępne są także na pięciorzędowych bransoletach lub skórzanych zintegrowanych paskach.
Bogactwo wykończenia elementów tarcz oraz koperty modeli z automatycznym naciągiem podkreśla nowoczesny charakter i techniczny styl tych sportowych, ale jednak dość uniwersalnych zegarków. Kultowy duch czsomierzy sportowych z połowy lat 70-tych XX wieku jak i linii Calypso został umiejętnie i atrakcyjnie zestawiony ze sobą.
Niedawno wprowadzone modele linii Aikon w wersjach z mechanizmem z automatycznym naciągiem doskonale ją uzupełniają, stając się w zasadzie jej trzonem. Solidna budowa, nieco domieszki elegancji, oraz ikoniczny styl wraz z wysokim poziomem wykończenia dającym sporo zadowolenia przy oglądaniu, wróży spore zainteresowanie tej kolekcji.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Maurice Lacroix znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Maurice Lacroix.
Adrian Szewczyk
12:34 29.05.2019Zegarki
Maurice Lacroix kolekcja AIKON – modele Automatic i Automatic Chronograph
Powrót do kategorii

REKLAMA

Jakim wymagającym testom poddawane są paski do zegarków?
W trakcie użytkowania skórzanych pasków zegarkowych, największym źródłem ich destrukcji jest… codzienne użytkowanie, oraz działanie ludzkiego potu i promieniowania słonec ...

Komplikacje konstrukcji mechanizmu zegarka. Część 1
By w sposób usystematyzowany wskazywać na nietypowe rozwiązania – tak zwane komplikacje konstrukcji mechanizmu zegarka, trzeba odnosić się do schematu blokowego takiego m ...

Mondaine Stop2Go, a zegar dworcowy...
Stylistyka zegarów dworcowych szwajcarskich kolei znana jest nie tylko zegarkomaniakom i znawcom wzornictwa przemysłowego. Nie tak dawno temu, dzięki zgłoszonemu naruszen ...

Nowe modele Baby-G i Mistrzyni Polski Pole Sport
Pole dance to obecnie jedna z najmodniejszych aktywności sportowych, która świetnie wspiera pracę nad doskonaleniem swojej formy fizycznej. Od kilkudziesięciu lat zdobywa ...

Recenzja: Epos 3501 Limited Edition for Poland
Epos to niezależna i jednocześnie stosunkowo nieduża, szwajcarska firma zegarmistrzowska, która stara się oferować uniwersalne, dość stonowane, ale zarazem atrakcyjne zeg ...

Zegary wieżowe z jedną wskazówką – jak zegarki MeisterSinger
Wiadomo, że w kalendarium historii pomiaru czasu to duże zegary mają pierwszeństwo w stosunku do zegarów noszonych – czyli zegarków. Pierwszy zegar mechaniczny został zbu ...

FREDERIQUE CONSTANT Vintage Rally Healey Automatic Limited Edition
Mariaże między segmentowe obejmujące świat zegarmistrzostwa oraz motoryzacji są znane od wielu lat. Dla rzeszy mężczyzn na całym świecie są tematem wzajemnie uzupełniając ...

Recenzja: Roamer Primeline Daydate
Początki marki Roamer sięgają 1888 roku, dzieje tego przedsiębiorstwa opisywaliśmy dokładnie tutaj – historia marki Roamer. My przeniesiemy się teraz do roku 2003, kiedy ...

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej
Zlokalizowana w szwajcarskim Biel/Bienne gmina Lengnau jest miejscem narodzin szeregu znanych i cenionych do dziś marek zegarmistrzowskich. Przyjrzymy się jednej z nich. ...

Tissot PRX 40 205 Quartz – inspirowany modelem z 1978 roku
Lata 70. XX wieku to okres o dwojakim charakterze dla przemysłu zegarkowego. Z jednej strony powstawały świetne zegarki, charakterystyczne, ponadczasowe projekty i style, ...

Grand Seiko Heritage Collection SLGH005 Hi-beat ”White birch”
Marka Grand Seiko słynie z kilku charakterystycznych cech oraz stosowanych rozwiązań technicznych którymi może się poszczycić, i za które jest też ceniona przez fanów zeg ...

Video recenzja: VESCARI Chestor Chronograph
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Chestor Chronograph marki Vescari. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kla ...