Emile Chouriet to szwajcarski producent zegarków jeszcze do niedawna nieznany powszechnie w Polsce, ale wkraczający śmiało na nasz rodzimy rynek. Na portalach społecznościowych i forach widać wyraźnie rosnące zainteresowanie produktami tej marki, jak również prężne marketingowe działania dystrybutora. By móc wyrobić sobie zdanie na temat danej marki, trzeba choć z częścią oferty danego producenta zetknąć się na żywo. Portal Zegarki i Pasja miał już tę przyjemność - na naszym warsztatowym stole gościł w celu wykonania recenzji model Soleos, a później Héritier à Guichet. Mieliśmy także okazję odwiedzić zakład produkcyjny firmy Emile Chouriet w Genewie, by przekonać się jak te zegarki powstają.
Zdobyte doświadczenia pozwalają nam teraz wypowiadać się znacznie swobodniej na temat produktów tej marki oraz formułować jednoznaczną opinię na temat zegarków Emile Chouriet, co poparte jest kontaktem z nimi.
Co ważne, doświadczenia są bardzo pozytywne.
Zegarki o klasycznym wyglądzie są powszechnie lubiane, są także dość bezpieczne jako składnik oferty niemal każdego producenta ze względu na ponadczasowość projektów i oparcie raczej o utarte wzorce. Mimo tych zalet, wiele tego typu modeli właśnie z wymienionych powodów nie wyróżnia się zbytnio.
Wielu miłośników zegarków uważa, że niezależnie od tego, jaki rodzaj zegarków preferujemy, to zawsze jakiś „elegant”, lub też model o zbliżonym stylu, który sprawdzi się przy formalnej stylizacji, powinien obowiązkowo znajdować się w kolekcji. Marka Emile Chouriet ma takie zegarki w swojej ofercie. Oczywiście oferowane są także typowo sportowe modele, ale elegancja i klasyczny styl widoczne w większości projektów tej genewskiej firmy.
Można nawet powiedzieć, że to chyba domena tego producenta. Prezentowany model pochodzi z tej samej rodziny, z której wywodził się testowany zegarek z nietypowym układem wskazań, wspomniany wyżej Héritier à Guichet, który łamał nieco konwenanse.
Nasz dzisiejszy bohater - Héritier Automatic - jest pod tym względem dużo bardziej powściągliwy, a w wielu aspektach niemal uosabia książkowe zasady zegarkowego formalizmu.
Na szczęście nie do końca.
Klasyczna koperta kolekcji Historique jest okrągła, z uszami wyprowadzonymi łagodnie, ale z wyraźnym odcięciem, niemal uskokiem. Oczywiście cechą charakterystyczną jaką znamy z niemal każdego reprezentanta tej marki jest zabieg stylistyczny polegający na tym, że uszy są jakby podwójne, dwustopniowe. Średnica koperty to 40 mm, 11 mm grubości oraz 49,5 mm wysokości od ucha do ucha. Można powiedzieć, że model ten pod względem rozmiaru plasuje się w górnej granicy przewidzianej dla „elegantów”.
Wszystkie powierzchnie koperty zostały wypolerowane, co podkreśla elegancki charakter zegarka, tak jak i umieszczona na godzinie 3-ciej koronka o wyszukanym kształcie, przyozdobiona logo w postaci stylizowanego wizerunku orła.
Polerowana, wklęsła luneta daje ciekawe efekty związane z odbiciami światła, a efekt zakrzywionego lustra jaki osiągnięto dodaje głębi.
Do nadgarstka zegarek mocujemy za pomocą paska wykonanego ze skóry cielęcej. Pasek jest w kolorze czarnym, a jego powierzchnia ma przetłoczenia imitujące skórę krokodyla. Futrówka wykonana jest z jasnego i przyjemnego w dotyku nubuku. Wkręcany stalowy dekiel jest pełny. Jego polerowane krawędzie uzupełnia centralna część o matowej powierzchni, na której umieszczono podstawowe informacje o zegarku oraz centralnie logo firmy, czyli stylizowany wizerunek orła. Dekiel skrywa mechanizm - to Emile Chouriet EC 9316, który oparty jest na znanym i cenionym zegarkowym „sercu”, jakim jest Eta 2824-2.
Kolej na twarz zegarka, jego tarczę. Jest ona klasyczna i bardzo czytelna, a chroni ją płaskie szkło szafirowe. Matowa, czarna powierzchnia tarczy kontrastuje świetnie z polerowanymi minimalistycznymi indeksami, które są na nią nakładane.
Wydłużone, wąskie prostokąciki znaczników dają klarowny i czysty projekt. Indeksy 3, 6. 9 i 12 są nieco krótsze, ale za to podwójne. Obok indeksu godziny 3-ciej wkomponowano okienko datownika wskazujące dzień miesiąca na białym tle.
Okienko ma ramkę dopasowaną do indeksów. Niewielkim odstępstwem od typowej klasyki gatunki jest nadrukowanie indeksów minutowych jako drobne białe kreseczki, a awangardową nutką jest zdublowanie podwójnych indeksów godzinowych przez także podwójnie zestawione kreseczki nad nimi w czerwonym kolorze.
Takie swoiste przełamanie klasyki, jakby „przyprawienie” jej jakimś akcentem bardzo mi się podoba, jeśli nie psuje ogólnego wizerunku. W przypadku modelu Héritier Automatic zabieg ten dodaje atrakcyjności.
Dopełnieniem wizerunku tarczy są eleganckie wskazówki. Ramię sekundnika jest wąskie i proste, bez żadnych ozdób, z niewielką przeciwwagą. Wskazówka godzinowa i minutowa są w kształcie zwężających się mieczy z przełamaniem po środku. Dzięki temu, że są polerowane, to światło padające na ich powierzchnie podkreśla ich obecność na tle tarczy, co znacząco wpływa na łatwość odczytu. Efekt ten pozwoli niejednokrotnie odczytać czas w ciemności mimo braku masy luminescencyjne.
Wystarczy drobny promień świata w mroku, nawet delikatne światło Księżyca, by wskazówki to uchwyciły i można było sprawdzić czas. Wielokrotnie obserwowałem taki efekt w podobnym układzie.
Oczywiście to nie zegarek na nocne eskapady, a raczej towarzysz w bardziej komfortowych warunkach, tym bardziej, że wodoodporność ustalono na poziome 30 metrów, co oznacza bezpieczeństwo wyłącznie z krótkotrwałym i niekoniecznie intensywnym kontaktem z wodą.
Zegarek Emile Chouriet Héritier Automatic z nutką awangardy wyceniono na kwotę 4 100 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Emile Chouriet znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Emile Chouriet.
Adrian Szewczyk
12:46 28.05.2019Zegarki
Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy
Powrót do kategorii

REKLAMA

ELGIN US Marines z okresu II Wojny Światowej
Przeglądając znany polski portal aukcyjny natrafiłem na bardzo interesującą ofertę. Była ona ciekawa nie tylko ze względu na przedmiot sprzedaży - zegarek vintage marki E ...

Wodoszczelność. Zakręcane koronki w zegarkach
null ...

Zegarki antykwaryczne w gablotach sklepów jubilerskich. Omega
Oglądając witryny sklepów jubilerskich, tylko czasami i tylko na prezenterach niektórych zegarkowych firm, obok najnowszej kolekcji czasomierzy, możemy oglądać wyjątkowe, ...

Starożytne cywilizacje na nadgarstku. Urwerk 100V Time and Culture I
Starożytne cywilizacje dla jednych są obiektem fascynacji, a innych inspirują do tworzenia nowych dzieł bazujących na twórczości danych kultur. Szwajcarska manufaktura Ur ...

Urwerk UR-105 TTH „Tantalum Hall”. Jak kończyć, to w wielkim stylu!
W historii wielu zegarkowych marek pojawiały się sytuacje, w których zaprzestawano produkcji konkretnych modeli czy też rezygnowano z kontynuacji całych linii wzorniczych ...

Nowe modele Orient Sports Diver „Mako” w stylu i kolorystyce retro
Gdy pada nazwa Orient, japońskiego producenta zegarków, dość często pojawiają się w rozmowach czy też publikacjach na temat jej produktów także informacje o świetnym stos ...

Nowość 2022: Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic
W 2022 roku szwajcarska marka Frederique Constant świętuje 70. rocznicę powstania swojego wieloletniego partnera motoryzacyjnego, brytyjskiej firmy Austin-Healey. Z tej o ...

Zegarki do garnituru – wybrane modele w cenie od 1 000 do 100 000 złotych
Bardzo często mawia się, że w kwestii ubioru każdy dbający o wizerunek mężczyzna powinien zainwestować w pierwszej kolejności w dwie podstawowe rzeczy: klasyczne buty typ ...

Nowe zegarki MeisterSinger Neo 36 i Neo 40 z tarczami w kolorze zielonym
Odczyt czasu za pomocą pojedynczej wskazówki ma długą historię; do XVIII wieku był to najbardziej popularny sposób prezentacji czasu, także w przestrzeni publicznej, a wi ...

Seiko Automatic Chronograph 7016-5001 Monaco z funkcją flyback
Moja fascynacja zegarkami mechanicznymi trwa już nieprzerwanie od kilkunastu lat, a jednym z jej widocznych przejawów jest miłość do zegarków vintage. Kolekcjonowanie sta ...

Oczekiwane uzupełnienie oferty. Traser P67 Automatic
Zegarki taktyczne traser to „goście” odwiedzający łamy portalu dość często. Mieliśmy możliwość poznać je także osobiście przy okazji kilku wykonanych dotychczas recenzji. ...

Eberhard & Co Chrono 4 20th Anniversary - jubileusz niepowtarzalnego chronografu
Zegarki typu chronograf, czyli z dodatkową funkcją stopera, są prawdopodobnie jednymi z bardziej popularnych na rynku - klienci wybierają je przede wszystkim z uwagi na s ...