• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy


Powrót do kategorii

Emile Chouriet to szwajcarski producent zegarków jeszcze do niedawna nieznany powszechnie w Polsce, ale wkraczający śmiało na nasz rodzimy rynek. Na portalach społecznościowych i forach widać wyraźnie rosnące zainteresowanie produktami tej marki, jak również prężne marketingowe działania dystrybutora. By móc wyrobić sobie zdanie na temat danej marki, trzeba choć z częścią oferty danego producenta zetknąć się na żywo. Portal Zegarki i Pasja miał już tę przyjemność - na naszym warsztatowym stole gościł w celu wykonania recenzji model Soleos, a później Héritier à Guichet. Mieliśmy także okazję odwiedzić zakład produkcyjny firmy Emile Chouriet w Genewie, by przekonać się jak te zegarki powstają.

Zdobyte doświadczenia pozwalają nam teraz wypowiadać się znacznie swobodniej na temat produktów tej marki oraz formułować jednoznaczną opinię na temat zegarków Emile Chouriet, co poparte jest kontaktem z nimi.

Co ważne, doświadczenia są bardzo pozytywne.

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Zegarki o klasycznym wyglądzie są powszechnie lubiane, są także dość bezpieczne jako składnik oferty niemal każdego producenta ze względu na ponadczasowość projektów i oparcie raczej o utarte wzorce. Mimo tych zalet, wiele tego typu modeli właśnie z wymienionych powodów nie wyróżnia się zbytnio.

Wielu miłośników zegarków uważa, że niezależnie od tego, jaki rodzaj zegarków preferujemy, to zawsze jakiś „elegant”, lub też model o zbliżonym stylu, który sprawdzi się przy formalnej stylizacji, powinien obowiązkowo znajdować się w kolekcji. Marka Emile Chouriet ma takie zegarki w swojej ofercie. Oczywiście oferowane są także typowo sportowe modele, ale elegancja i klasyczny styl widoczne w większości projektów tej genewskiej firmy.

Można nawet powiedzieć, że to chyba domena tego producenta. Prezentowany model pochodzi z tej samej rodziny, z której wywodził się testowany zegarek z nietypowym układem wskazań, wspomniany wyżej Héritier à Guichet, który łamał nieco konwenanse.

Nasz dzisiejszy bohater - Héritier Automatic - jest pod tym względem dużo bardziej powściągliwy, a w wielu aspektach niemal uosabia książkowe zasady zegarkowego formalizmu.

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Na szczęście nie do końca.

Klasyczna koperta kolekcji Historique jest okrągła, z uszami wyprowadzonymi łagodnie, ale z wyraźnym odcięciem, niemal uskokiem. Oczywiście cechą charakterystyczną jaką znamy z niemal każdego reprezentanta tej marki jest zabieg stylistyczny polegający na tym, że uszy są jakby podwójne, dwustopniowe. Średnica koperty to 40 mm, 11 mm grubości oraz 49,5 mm wysokości od ucha do ucha. Można powiedzieć, że model ten pod względem rozmiaru plasuje się w górnej granicy przewidzianej dla „elegantów”.

Wszystkie powierzchnie koperty zostały wypolerowane, co podkreśla elegancki charakter zegarka, tak jak i umieszczona na godzinie 3-ciej koronka o wyszukanym kształcie, przyozdobiona logo w postaci stylizowanego wizerunku orła.

Polerowana, wklęsła luneta daje ciekawe efekty związane z odbiciami światła, a efekt zakrzywionego lustra jaki osiągnięto dodaje głębi.

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Do nadgarstka zegarek mocujemy za pomocą paska wykonanego ze skóry cielęcej. Pasek jest w kolorze czarnym, a jego powierzchnia ma przetłoczenia imitujące skórę krokodyla. Futrówka wykonana jest z jasnego i przyjemnego w dotyku nubuku.  Wkręcany stalowy dekiel jest pełny. Jego polerowane krawędzie uzupełnia centralna część o matowej powierzchni, na której umieszczono podstawowe informacje o zegarku oraz centralnie logo firmy, czyli stylizowany wizerunek orła. Dekiel skrywa mechanizm - to Emile Chouriet EC 9316, który oparty jest na znanym i cenionym zegarkowym „sercu”, jakim jest Eta 2824-2.

Kolej na twarz zegarka, jego tarczę. Jest ona klasyczna i bardzo czytelna, a chroni ją płaskie szkło szafirowe. Matowa, czarna powierzchnia tarczy kontrastuje świetnie z polerowanymi minimalistycznymi indeksami, które są na nią nakładane.

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Wydłużone, wąskie prostokąciki znaczników dają klarowny i czysty projekt. Indeksy 3, 6. 9 i 12 są nieco krótsze, ale za to podwójne. Obok indeksu godziny 3-ciej wkomponowano okienko datownika wskazujące dzień miesiąca na białym tle.

Okienko ma ramkę dopasowaną do indeksów. Niewielkim odstępstwem od typowej klasyki gatunki jest nadrukowanie indeksów minutowych jako drobne białe kreseczki, a awangardową nutką jest zdublowanie podwójnych indeksów godzinowych przez także podwójnie zestawione kreseczki nad nimi w czerwonym kolorze.

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Takie swoiste przełamanie klasyki, jakby „przyprawienie” jej jakimś akcentem bardzo mi się podoba, jeśli nie psuje ogólnego wizerunku. W przypadku modelu Héritier Automatic zabieg ten dodaje atrakcyjności.

Dopełnieniem wizerunku tarczy są eleganckie wskazówki. Ramię sekundnika jest wąskie i proste, bez żadnych ozdób, z niewielką przeciwwagą. Wskazówka godzinowa i minutowa są w kształcie zwężających się mieczy z przełamaniem po środku. Dzięki temu, że są polerowane, to światło padające na ich powierzchnie podkreśla ich obecność na tle tarczy, co znacząco wpływa na łatwość odczytu. Efekt ten pozwoli niejednokrotnie odczytać czas w ciemności mimo braku masy luminescencyjne.

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Emile Chouriet Héritier Automatic – elegancja z nutką awangardy

Wystarczy drobny promień świata w mroku, nawet delikatne światło Księżyca, by wskazówki to uchwyciły i można było sprawdzić czas. Wielokrotnie obserwowałem taki efekt w podobnym układzie.

Oczywiście to nie zegarek na nocne eskapady, a raczej towarzysz w bardziej komfortowych warunkach, tym bardziej, że wodoodporność ustalono na poziome 30 metrów, co oznacza bezpieczeństwo wyłącznie z krótkotrwałym i niekoniecznie intensywnym kontaktem z wodą.

Zegarek Emile Chouriet Héritier Automatic z nutką awangardy wyceniono na kwotę 4 100 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Emile Chouriet znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Emile Chouriet.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Prezentujemy: MeisterSinger Bronze ...
Prezentujemy: MeisterSinger Bronze ...
27.05.2019
Maurice Lacroix kolekcja AIKON – mo...
Maurice Lacroix kolekcja AIKON – mo...
29.05.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco