• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant

RADO Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M


Rado to marka powszechnie rozpoznawalna, słynąca z innowacyjnego wzornictwa i wykorzystania rewolucyjnych materiałów do tworzenia jednych z najtrwalszych zegarków na świecie. Od początku swojego istnienia w Lengnau w Szwajcarii, marka Rado kieruje się pionierską filozofią: „jeśli potrafimy to sobie wyobrazić, możemy to zrobić”.

Szwajcarski producent coraz chętniej sięga do swojej historii. Drogę tę wskazuje motto: „aby wiedzieć dokąd idziesz, musisz najpierw wiedzieć gdzie byłeś”. To odniesienie do konieczności czerpania z historii, to też sposób na jej uczczenie i zachowanie dla następnych pokoleń (to w przypadku Rado łatwiejsze, dzięki temu, że marka ta wykorzystuje od dawna najbardziej odporne materiały do budowy zegarków).

Szukanie inspiracji w historycznych dokonaniach do tworzenia współczesnych modeli firmie Rado udaje się to całkiem nieźle. Właśnie jest w naszej redakcji zegarek Rado Captain Cook w wersji jak najbardziej zbliżonej do pierwowzoru z 1962 roku i niedługo podzielimy się wrażeniami z jego użytkowania. Bohaterem niniejszego artykułu jest natomiast inny zegarek oddający hołd projektowi sprzed lat, dokładnie sprzed 54 lat.

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

Model ten wówczas robił – i nadal robi - duże wrażenie bardzo odważną i nietuzinkową stylistyką. Forma prostokątnej koperty spotykana jest w zegarmistrzostwie dość często, ale w układzie, w którym szerokość jest istotnie większa niż wysokość dużo rzadziej, a taki jest właśnie Rado Tradition 1965 Automatic Limited Edition.

Rado przypomina nam bardzo odważny klasyk z lat 60. XX wieku w wersji dostosowanej do naszego stulecia. Można śmiało napisać, że seria Tradition 1965 to projekt Rado z przeszłości, kompleksowo zaktualizowany na przyszłość. To połączenie wizji dawnej stylistyki awangardowej z teraźniejszym podejściem i możliwościami technicznymi, ale z pełnym zachowaniem odbioru jaki oferował pierwowzór.

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

Projekt, którego motywem przewodnim jest prostokąt, a prosta linia jest wyznacznikiem wszystkich krawędzi, jest zainspirowany panoramą Manhattanu. Oryginalny model z 1965 roku cechuje się niepowtarzalnym wyglądem geometrycznym.

Prostokąty dostrzeżemy w niemal każdym elemencie zegarka - od koperty, poprzez szkło i tarczę, nakładane indeksy, wskazówki, okienka datownika, uszy i dekiel. Tylko koronka jest tradycyjnie okrągła, oraz - będące już chyba ikoną mechanicznych zegarków Rado – logo marki z ruchomą kotwicą na czerwonym tle.  

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

Nowa linia Tradition 1965 XL zachowuje tę estetykę, jednocześnie integrując innowacyjne materiały i styl, z którego słynie Rado. Prostokątna koperta w reedycji wykonana jest z  tytanu – materiału, o którego właściwościach pisaliśmy już wielokrotnie.

Warto wspomnieć o jego głównym walorze, czyli niewielkiej wadze wobec stali.

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

W modelu skierowanym do mężczyzn nałożono na tytan powłokę PVD. Koperta ma średnicę 44 mm i 11,8 mm grubości. Nowoczesne szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną chroni tarczę.

Tarcza modelu w rozmiarze XL, przeznaczonym dla panów, może być w kolorze czarnym lub niebieskim, z bardzo atrakcyjnym wzorem w postaci pionowego szczotkowania.

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

Indeksy ułożone także na planie prostokąta mają dość wyszukany kształt, choć w obrysie są oczywiście także prostokątne. Na godzinie 9-tej zamiast indeksu widzimy otworek z obrotowym wizerunkiem kotwicy, a na godzinie 3-ciej dwa okienka datownika ze wskazaniem dnia tygodnia i dnia miesiąca.

Dzień miesiąca widoczny jest na czarnym tle, a dzień tygodnia na białym. Czas pokazują wskazówki, których wygląd inspiruje kamerton.  Sekundnik jest wręcz eteryczny.

Wersję zegarka w mniejszym rozmiarze, oznaczoną jako M, która ma średnicę 35 mm i 10,6 mm grubości potraktowałbym jako „unisex”.

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

Jej koperta wykonana została z najczęściej używanego materiału jakim jest stal szlachetna. Model dostępny jest tarczą srebrzystą lub w kolorze błękitu paryskiego. Srebrzysta ma pięknie rozchodzący się szlif słoneczny i pojedynczy datownik na godzinie 6-tej, a niebieski pionowy wzór, jak w wersjach XL.

W wersji typowo damskiej lakierowaną, białą tarczę przyozdabiają faliste wzory wychodzące z prawego dolnego narożnika ułożone z brylantów. Jest ich aż 228, dając w sumie 0,296 karata. Brylanty są także na kopercie.

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

Kamienie szlachetne osadzone w kopercie są nieco większe i umieszczono je na uszach oraz w linii pomiędzy nimi. W sumie to 74 brylanty o wadze 0,389 karata. By tarcza tego modelu miała czystszą formę pozbawiono ją wskazań datownika, a tradycyjnie czerwone tło pod ruchomą kotwicą jest w tym modelu białe.

Model w wersji XL wyposażono w nowoczesny mechanizm ETA C07.621 z 80-godzinną rezerwą chodu i naciągiem automatycznym, a model M, czyli mniejszy, wyposażono w zegarkowe „serce” także produkcji ETA o oznaczeniu 2671 z 38-godzinną rezerwą chodu.

RADO kolekcja Tradition 1965 Automatic - w rozmiarze XL i M

Rado Tradition 1965 XL jest limitowany do 1965 sztuk.
Rado Tradition 1965 M wykonano także w limitowanej liczbie 1965 sztuk, a wersja damska przyozdobiona 302 diamentami dostępna jest tylko w liczbie 65 sztuk.

Wersja XL wyceniona została na kwotę 9 470 złotych.
Wersja M wyceniona została na kwotę 7 810 złotych.
Wersja z brylantami wyceniona jest na kwotę 30 950 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki RADO znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – RADO.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Schaumburg Watch – Urbanic Galaxy L...
Schaumburg Watch – Urbanic Galaxy L...
22.05.2019
Prezentujemy: Montblanc Heritage Au...
Prezentujemy: Montblanc Heritage Au...
24.05.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco