Schaumburg to powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu Schaumburg znajduje się w mieście Stadthagen. Leżące w tym powiecie miasto Weser jest za to siedzibą bardzo ciekawej i zasługującej na uwagę firmy, która produkuje zegarki z charakterem. Mowa oczywiście o niemieckiej marce Schaumburg Watch, która powstała w 1998 roku i produkuje wyłącznie zegarki mechaniczne wykonywane ręcznie. Brak wielopokoleniowej historii w niczym jej nie przeszkadza. Mało tego, firma ma spory wkład w prezentowane przez siebie zegarmistrzostwo, czego najlepszym dowodem jest samodzielne modyfikowanie mechanizmów, w tym na wysokim poziomie skomplikowania.
Obecnie młode firmy zegarkowe zupełnie bez kompleksów „rozpychają się”, w pozytywnym tego określenia znaczeniu, na rynku, lub też konsekwentnie budują swoją pozycję w jakiejś niszy, którą odkryły lub wręcz stworzyły. Schaumburg Watch to 20-letnia firma, która w trakcie swojej działalności wypracowała własny styl oferowanych zegarków oraz dobrą opinię na ich temat wśród użytkowników.
Marka ma już także na swoim koncie ciekawe osiągnięcia, tak w zakresie modyfikacji mechanizmów, szczególnie pod względem wskazań faz Księżyca, jak i używania bardzo ciekawych materiałów do budowy elementów zegarka (damast, włókno węglowe, meteoryt).
Niemiecki producent cieszy się obecnie reputacją niezależnego wytwórcy unikatowych zegarków o charakterystycznym wyglądzie i cechach. Co warte jest zaznaczenia, poziom cen jest skalkulowany korzystnie wobec tego, co zegarki oferują.
Pisaliśmy już wielokrotnie o różnych zegarkach tego producenta. Bardzo miło wspominam kontakt z modelem Steampunk, wyjątkowym pod bardzo wieloma względami. Recenzja: Schaumburg Watch - Hand Made Unikatorium Steampunk.
Dziś przekażemy jednak nieco informacji o jednej z tegorocznych nowości
Schaumburg Urbanic Galaxy - edycja limitowana
Linia Urbanic tej niemieckiej marki swoją nazwą sugeruje, że to propozycja zegarków do miasta, do miejskiego życia, zgiełku. Wielu osobom może w tym momencie pojawić się przed oczami obraz zegarka uniwersalnego, ale raczej delikatnego, coś w rodzaju typowego „biurowca”. Ale tak nie jest, Schaumburg w tej linii stawia na trudne zadania i wytrzymałość.
Nie są to filigranowe zegarki, a solidne urządzenia do odmierzania czasu z charakterem. Osobiście właśnie takie „miejskie” zegarki wolę. Miejskie życie, to życie, w którym coś się cały czas dzieje, tak jak w przyrodzie, firmie i pełnym wyzwań, dźwięków oraz akcji mieście.
Mimo, że charakterystyczna koperta Urbanic jest okrągła, to patrząc na nią mamy wrażenie, że składa się z linii prostych i różnych cięć. Dzięki takiemu zabiegowi stylistycznemu osiągnięto techniczny, industrialny styl, który wzmacnia połączenie polerowanych i szczotkowanych powierzchni. Stylistyczne elementy po obu stronach koperty także budują ten wizerunek.
Po lewej stronie obudowy to dokręcana, jakby dodatkowa osłonka, a po prawej stronie, odpowiadając na to co jest po lewej, wkomponowano osłonę koronki o ciekawym, trapezowatym kształcie oraz przyciski do obsługi stopera. Stalowa koperta ma średnicę 45 mm i 15 mm grubości, a wodoodporność zapewniono na poziomie 10 atm.
Zegarki to narzędzia, które mają być efektywne, mają sprawdzać się przede wszystkim we wskazywaniu czasu i ewentualnych dodatkowych funkcji. Prezentowany model Urbanic Galaxy Limited Edition oferuje więcej niż tylko wskazanie czasu, ale projektując go położono w dużej mierze nacisk także na efektowność. Zegarek robi duże wrażenie już przy pierwszym kontakcie, nie tylko dzięki wymiarom, lecz także dzięki temu, co widzimy pod szkłem szafirowym chroniącym tarczę. W sumie trudno mówić tu o klasycznej tarczy, gdyż pozostał z niej zewnętrzny granatowy pierścień i zamocowane do niego cztery wąskie pierścienie wyznaczające subtarcze dodatkowych wskazań.
Na wspomnianym, zewnętrznym pierścieniu znajdują się indeksy godzinowe w postaci cyfr arabskich i drobne kropki stanowiące indeksy minutowe. Wydzielone małe tarcze odpowiadają za wskazania stopera: ta pod 12-tą to licznik minut stopera, po przeciwnej stronie, na godzinie 6-tej znajduje się licznik godzin stopera. Na godzinie 9-tej widzimy natomiast tarczę małego sekundnika, a na 3-ciej datownik na którym za pomocą wskazówki możemy odczytać dzień miesiąca.
Wszystkie wspomniane elementy dały symetryczną kompozycję, której tło stanowi widoczny pod spodem mechanizm. Bardzo obficie ażurowana górna płyta odsłania położone niżej, ładnie zdobione poprzez perłowanie elementy.
Część z nich jest zabarwiona na intensywnie niebieski kolor. Wraz z czerwonymi końcami wskazówek i innymi detalami w tym kolorze, jak skala datownika, daje to atrakcyjną, bardzo wyrazistą i spójną kompozycję.
Oksydowane na niebiesko mosty, przekładnie drobno perłowane i rodowane powierzchnie uczyniły Urbanic Galaxy modelem szczególnie atrakcyjnym dla miłośników szkieletowanych zegarków. Wysoki kontrast i kolorystyczne zestawienie elementów tarczy ma w założeniach przywodzić na myśl skojarzenia z naszą Galaktyką.
Trzeba też przyznać, że mimo szkieletowania oraz dużej liczby dodatkowych wskazań, możliwość odczytu wskazania podstawowego jakim jest bieżący czas, pozostała na akceptowalnym poziomie. Jasne wskazówki w stylu wydłużonych liści są dobrze widoczne.
Mechanizm jaki zastosowano to Schaumburg, kaliber SW-50ac z automatycznym naciągiem oferujący komplikację konstrukcji w postaci stopera oraz datownika na małej tarczy. Bazą jest znany z legendarnej już trwałości i niezawodności szwajcarski mechanizm Eta 7750 (dawniej Valjoux). Mechanizm ten wyposażony jest w sprężynę Nivarox, koło balansowe z kompensacją temperatury, i system ochrony antywstrząsowej Incabloc.
Od frontu, jak już pisałem, widzimy go poprzez szkło, a także dzięki mocnemu ażurowaniu. Również od strony dekla mechanizm jest widoczny w pełnej krasie dzięki przeszkleniu. Widok z tej strony również jest atrakcyjny - pasy genewskie, perłowanie i finezyjny wręcz wahnik.
Podsumowując cały projekt - Schaumburg Watch Urbanic Galaxy Limited Edition to spory, rzucający się w oczy zegarek, oferujący dodatkowe funkcje, z bardzo cenionym mechanizmem.
Jego wymiary sugerują, że przeznaczony jest dla osób o solidnym nadgarstku, choć w swoich informacjach producent wspomina o ergonomii i dopasowaniu koperty również do nieco szczuplejszych przegubów. Do zestawu dołączony jest solidny pasek wykonany ze skóry cielęcej.
Limitowany do 99 egzemplarzy model wyceniono na kwotę 16 999 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki SCHAUMBURG WATCH znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SCHAUMBURG WATCH.
Adrian Szewczyk