• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Tissot

Prezentujemy: Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar (zdjęcia live)


Firma Vacheron Constantin powstała w 1755 roku, co oznacza, iż może poszczycić się ponad 260 latami nieprzerwanej działalności. Przez ten czas manufaktura z krzyżem maltańskim w logo stała się synonimem szwajcarskiego zegarmistrzostwa na najwyższym możliwym poziomie, a dziś jest przez wielu miłośników traktowana jako jedna z najlepszych zegarkowych firm na świecie.

Marka Vacheron Constantin dba o swoją pozycję, dlatego nie tylko szczyci się ponadprzeciętną jakością swoich zegarków, nie tylko z powodzeniem stosuje komplikacje konstrukcji mechanizmów znane w zegarmistrzostwie, ale również stale pracuje nad własnym wkładem w branżę.

Prezentujemy zegarek, który ten wkład demonstruje w pełnej krasie. Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar - nazwa zdradza jego szczególne cechy.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Po pierwsze model ten wyposażono w funkcję wiecznego kalendarza, co już samo w sobie jest nie lada gratką dla każdego miłośnika mikromechaniki, choć oczywiście żadną nowością. Wieczny kalendarz jest powszechnie uważany za najbardziej praktyczną ze wszystkich wielkich komplikacji. Pod względem technicznym jest to rozwiązanie bardzo złożone i trudne do wykonania, ale wskazania, których dostarcza są bardzo praktyczne i przydatne, więc można z nich korzystać na co dzień. Ta komplikacja konstrukcji mechanizmu - w przeciwieństwie do np. tourbillonu, który jest implementowany by cieszyć się jego obecnością, czy dla pokazania możliwości i kunsztu marki - ma w pełni uzasadnione względy praktyczne.

Tak rozbudowane możliwości wskazań kalendarza mają też swoje wady.

Mówimy tu przecież o prezentacji pełnych danych dotyczących bieżącego dnia i daty, wraz z odpowiednią długością poszczególnych miesięcy w roku, z uwzględnieniem lat przestępnych, co powoduje ograniczenie znaczenia i użyteczności wiecznego kalendarza przez bariery konwencjonalnej techniki zapewniającej ciągłość pracy, czyli wydajności układu ze sprężyną.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Dotychczas w większości modeli wyposażonych w tę funkcję konieczne jest ustawianie wskazań wiecznego kalendarza za każdym razem, gdy zegarek będzie ponownie noszony po dłuższym czasie nie korzystania z niego. Zwykle okres ten wynosi od dwóch do kilku dni, zależnie od możliwości danego mechanizmu, a po tym czasie praca mechanizmu ustaje.

Oczywiście w przypadku modeli z automatycznym naciągiem dobrym rozwiązaniem jest rotomat, ale nie każdy z niego korzysta, czy też używa podróżnego rotomatu podczas wyjazdów, a ustawienie wiecznego kalendarza jest zadaniem, które pochłania sporo czasu.

Marka Vacheron Constantin postanowiła ten problem zminimalizować.

W zasadzie można nawet powiedzieć, że został on rozwiązany. Model Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar nadaje prawdziwe znaczenie określeniu „wieczny” (perpetual) kalendarz, które znajduje się w jego nazwie. Zegarek zaprezentowany podczas SIHH 2019 wyznacza nowy kurs w zakresie ponadczasowych innowacji.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Na czym polega nowatorskie rozwiązanie? Jakie przynosi korzyści?

Teraz, dzięki rozwiązaniu manufaktury Vacheron Constantin, czasomierz wyposażony w manualnie nakręcany mechanizm z dodatkową funkcją wiecznego kalendarza po nakręceniu można zostawić płasko na stole i po ponad dwóch miesiącach założyć na rękę mając pewność, że nadal prezentuje prawidłową datę i pozostałe wskazania.

Takie możliwości daje zgłoszony do ochrony patentowej system bezstratnego przejścia w tryb niemal „uśpienia”. Użytkownik tego zegarka podczas korzystania z niego na co dzień ma włączony aktywny tryb pracy mechanizmu w wysokiej częstotliwości oscylacji balansu. To standardowa aktywność tego zegarka. Odpowiada za to układ balansowy z mniejszym kołem pracujący z częstotliwością 5Hz, czyli 36 000 wahnięć balansu na godzinę.

Drugi tryb, „wolnobieżny”, wspomniany tryb uśpienia, działa po przełączeniu pracy mechanizmu do opcji, w której za regulację chodu odpowiada oddzielny układ balansowy z większym kołem, którego częstotliwość pracy wynosi jedynie 1,2 Hz. To taki swego rodzaju stan właśnie „uśpienia” lub też „czuwania”, znany z zegarków kwarcowych, które dzięki temu oszczędzają zużycie baterii. Pracując w opcji spowolnionej zegarek mechaniczny ma aż 65 dni rezerwy chodu. To zasadniczo likwiduje problem z ustawianiem dodatkowych funkcji zegarka po odłożeniu go na kilka, kilkanaście czy nawet 65 dni, czyli ponad 2 miesiące!

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Zegarki z takimi możliwościami są traktowane przez producentów często jako pokaz ich kunsztu, a przez miłośników zegarmistrzostwa z zasobnym portfelem jako idealny zegarek do kolekcji, ponieważ zazwyczaj wielkie komplikacje czy tak imponująca rezerwa chodu osiągnięta w niespotykany sposób, wymuszają duże rozmiary koperty. Tutaj jest inaczej.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar to w pełni użyteczny zegarek. Średnica jego koperty to dość uniwersalne 42 mm, a grubość jedynie 12,3 mm.

Tak dalekosiężne myślenie, wsparte brakiem chęci spoczywania na laurach i dążeniem do rozwoju zaowocowało kolejnym postępem w zegarmistrzostwie tradycyjnym. Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar to czasomierz, który może dostosować się do potrzeb użytkownika. Kiedy jest noszony, jego jedno z „serc” bije z wysoką częstotliwością, która jest dopasowana do aktywnego trybu życia użytkownika, wskazując godziny, minuty, datę, miesiąc, cykl roku przestępnego i rezerwę chodu na atrakcyjnej, częściowo odsłaniającej mechanizm tarczy. Gdy zegarek nie jest noszony, jego mechanizm, kaliber 3610 QP może zostać spowolniony dla uzyskania rezerwy chodu na co najmniej 65 dni.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar przekształca źródło energii, czyli sprężynę napędową w niejako dawcę zmiennych poziomów energii, dające precyzyjny zegarek mechaniczny i zupełnie nowy poziom wszechstronności. Opierając się na 264-letniej wiedzy, Vacheron Constantin osiągnął ten innowacyjny pułap, wyposażając ten model w dwa układy balansowe, odpowiadające za regulację chodu.

Każdy z nich działa z inną częstotliwością, co do tej pory nigdy nie zostało zastosowane w zegarku mechanicznym.

Przycisk umieszczony w kopercie na wysokości godziny 8-mej pozwala użytkownikowi łatwo przełączać z jednej częstotliwości na drugą, w zależności od poziomu aktywności. Kiedy zegarek jest na nadgarstku, użytkownik powinien mieć włączony tryb wysokiej częstotliwości pracy mechanizmu, czyli 36 000 wahnięć balansu na godzinę, a do dyspozycji w zakresie rezerwy chodu otrzymujemy całkiem wystarczające 4 dni rezerwy.

Jeśli zegarek ma być zdjęty z nadgarstka i nieużywany przez pewien czas, można go przełączyć w tryb gotowości, który działa na drugim układzie balansowym z drastycznie zmniejszoną częstotliwością do 1,2 Hz, czyli 8 640 wahnięć na godzinę, dzięki czemu otrzymujemy aż 65 dni rezerwy chodu, co daje dokładnie 1560 godzin!

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

W dowolnym momencie podczas pracy w trybie gotowości, zegarek można przełączyć z powrotem do trybu aktywnego, ze wszystkimi wskazaniami kalendarza w pełni aktualnymi.

Energia do pracy i kontrola dzięki systemowi Twin Beat®.

W modelu Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar wykorzystuje się opatentowany mechaniczny system umożliwiający natychmiastowe przełączanie między trybem Aktywnym (5 Hz, 36 000 Vph) a trybem gotowości (1,2 Hz, 8,640 Vph), bez przerywania zdolności mechanizmu do utrzymania bieżących wskazań.

System ten inspirowany jest systemem sezonowym z okresu japońskiego Edo (1603-1868), który dzielił dzień i noc na sześć segmentów.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Zegary z tego okresu były wyposażone w wagę pojedynczą lub podwójną umożliwiającą automatyczne zmiany prędkości roboczej. Japoński zegar latarniowy tego typu z początku XVIII wieku, należący do Musée International d’Horlogerie w Szwajcarii, był wystawiony na stoiski Vacheron Constantina podczas SIHH 2019.

Kluczowym elementem działania systemu Twin Beat® jest przełącznik trybów, który pozwala oscylować tylko jednemu układowi balansowemu jednocześnie. Dodatkowo konstrukcja systemy przełączania zapewnia natychmiastowy efekt bez opóźnienia przy przechodzeniu z jednego trybu na drugi. To gwarantuje, że pomiar czasu mechanizmu 3610 QP nie zostaje ani na chwilę przerwany. Oba układy balansowe są zasilane przez tę sama sprężynę napędową.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Zadbano także o maksymalnie dużą optymalizacje zużycia energii pochodzącej ze sprężyny.

Mechanizm odpowiadający za funkcjonowanie wiecznego kalendarza został tak przekonstruowany, aby zużywał jak najmniej energii. Chwila „skoku” poszczególnych wskazań to moment, który ma duży wpływ na pracę mechanizmu i tworzy ryzyko chwilowego chwiania amplitudy pracy koła balansowego, a tym samym precyzji całego układu. Ten efekt może nasilać się w zegarku z wieloma tak przestawiającymi się jednocześnie wskazaniami. W Traditionnelle Twin Beat marka Vacheron Constantin wprowadziła układ umożliwiający natychmiastowe skoki wskazania daty, miesiąca i roku przestępnego. Jednocześnie mechanizm „przeskoku” wskazań został całkowicie przeprojektowany, wykorzystując swego rodzaju amortyzowany układ, który wymaga czterokrotnie mniejszego momentu obrotowego niż konwencjonalny system.

Dzięki tej poprawie nawet o północy w noc Sylwestrową, kiedy wszystkie wskazania jednocześnie się zmieniają, wpływ na amplitudę aktywnego właśnie układu balansowego jest znikomy.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Projektując ten wyjątkowy mechanizm stworzono także nową sprężynę włosową specjalnie na potrzeby wysoce czułego układu pracującego w trybie uśpienia, czyli w trybie wolnobieżnym, o wymiarach przekroju poprzecznego 0,0774 mm na 0,0159 mm, tym samym jest ona prawie czterokrotnie mniejsza w przekroju i zdecydowanie bardziej delikatna niż sprężyna włosowa układy aktywnego, szybkobieżnego.  

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Wskazywanie godzin i minut może wydawać się najprostszą funkcją Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar, ale w tym wypadku tak nie jest, ponieważ kaliber 3610 QP ma dwa układy balansowe, z których tylko jednen może oscylować jednocześnie, wiec przekładnie odpowiadające za prace wskazówek godzinowej i minutowej muszą pobierać zmienne informacje z dwóch zestawów dla jednego odczytu czasu.

Zrealizowano to za pomocą mechanizmu różnicowego, który pozwala wskazówkom na niejako „pobór” napędu z więcej niż jednego źródła wejściowego. Drugi mechanizm różnicowy jest zamontowany z powodu konieczności zmniejszenie momentu obrotowego sprężyny, gdy jest on skierowany do przekazywania energii układowi odpowiadającemu za tryb czuwania, czyli temu wolnobieżnemu z dużo delikatniejszą sprężyną włosową.

Vacheron Constantin Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar

Pomimo tak dużego skomplikowania, 480 częściowy mechanizm 3610 QP mierzy tylko 6 mm wysokości i 32 mm średnicy, co można uznać za imponujący wyczyn mikro-inżynierii.

Równie imponujący, jak cały zegarek.

Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar - dane techniczne:

Mechanizm:
CALIBER 3610 QP in-house Vacheron Constantin
Naciąg ręczny
32 mm (14 ¼) średnicy, 6 mm grubości
5 Hz (36 000 wibracji / godzinę), 1,2 Hz (8 640 wahnięć / godzinę)
480 komponentów, 64 kamienie łożyskujące
Tryb aktywny (częstotliwość 5 Hz): około 4 dni rezerwy chodu
Tryb gotowości (częstotliwość 1,2 Hz): około 65 dni rezerwy mocy
Certyfikowany Pieczęcią Genewską
Wskazania: Godziny, minuty, wieczny kalendarz, rezerwa chodu, tryb częstotliwości

Koperta:
Platyna 950
Średnica 42 mm, grubość 12,3 mm
Dekiel przeszklony szkłem szafirowym
Wodoszczelność do  3 bar

Tarcza:
złota, ręcznie giloszowana w kolorze łupka połączona z przezroczystą częścią szafirową
Indeksy godzinowe wykonane z białego złota
Czarne oksydowane złote wskazówki rezerwy chodu, daty, miesiąca i częstotliwości

Pasek: szary ze skóry aligatora, ręcznie szyty
Klamra składana z platyny 950 z elementem w kształcie krzyża maltańskiego.

Więcej niezwykłych zegarków oraz dzieł mikromechaniki prezentujemy w dziale – Prestiżowe zegarmistrzostwo.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

TISSOT Heritage Navigator Chrono Au...
TISSOT Heritage Navigator Chrono Au...
18.04.2019
CERTINA DS Action Powermatic 80 Div...
CERTINA DS Action Powermatic 80 Div...
23.04.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco