• Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Squale

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji


Powrót do kategorii

Nazwy bardzo wielu firm zajmujących się wytwarzaniem zegarków wywodzą się od nazwiska swojego założyciela. W przypadku Seiko, etymologia nazwy jest zupełnie inna. Odnosi się ona do pojęcia „precyzja”, którą można postrzegać w dwojaki sposób. Pierwszym odniesieniem jest niezwykła jakość wykonanych czasomierzy i stopnia spasowania ze sobą tworzących je elementów składowych. Drugim jest sama dokładności działania, a co za tym idzie - precyzja odmierzania czasu.

Seiko to manufaktura, której olbrzymi wkład w dziedzinę zegarmistrzostwa jest niepodważalny i wprost nieoceniony. Jednym z najważniejszych osiągnięć firmy było wprowadzenie na rynek pierwszego naręcznego zegarka z mechanizmem kwarcowym – Seiko Quartz Astron. Stało się to w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w 1969 roku. Był to przełom dla całej branży zegarkowej.

W jednej chwili dokładność odmierzania czasu za pomocą zegarka naręcznego wzrosła z +/- 30 sekund na dobę - w przypadku zegarków mechanicznych, do +/- 30 sekund na miesiąc dla czasomierzy kwarcowych. Nowe mechanizmy były także mniej wrażliwe na czynniki zewnętrzne takie jak wstrząsy i zmiany temperatur. Przeskok technologiczny jaki poprzez wyprodukowanie zegarka elektronicznego, kwarcowego dokonała firma Seiko był ogromny.

Wydarzenie to zapoczątkowało tak zwaną „rewolucją kwarcową”.

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

W niektórych kręgach, zwłaszcza wśród szwajcarskich producentów i pasjonatów szlachetnej sztuki mechanicznego zegarmistrzostwa, ten okres paradoksalnie nazywa się również „kryzysem kwarcowym”. Wynika to z faktu, że po wprowadzeniu do sprzedaży zegarków kwarcowych, szwajcarski rynek zegarmistrzowski, opierający się na tradycyjnym rzemiośle, pogrążył się w kryzysie. Upadło wiele firm, a pracę straciło około 60 tysięcy pracowników z branży zegarkowej.

Widząc w jaki sposób nowy produkt zrewolucjonizował rynek, a przewidując także możliwość jego monopolizacji i upadku innych podmiotów, Seiko podjęło decyzję o uwolnieniu patentu dotyczącego konstrukcji nowego wynalazku. Dało to możliwość produkcji zegarków kwarcowych przez inne firmy zegarkowe.

Konstrukcja okazała się na tyle udana, że po dziś dzień podstawowa zasada działania wszystkich mechanizmów kwarcowych pozostaje niezmieniona i opiera się na projekcie Seiko z 1969 roku.

W 2012 roku Seiko dokonało kolejnej rewolucji w dziedzinie precyzji odmierzania czasu. Firma zaprezentowała nową generację zegarków wyposażonych w pierwszy na świecie mechanizm sterowany za pośrednictwem systemu GPS i działający jedynie dzięki absorpcji światła.

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania baterii, lub doładowywania ogniwa elektrycznego w inny sposób. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom otrzymaliśmy zegarek o najwyższej, znanej człowiekowi precyzji wskazywania czasu. Dopuszczalny błąd wskazań mieści się w przedziale +/- 1 sekundy na 100.000 lat. Taka dokładność jest możliwa do uzyskania tylko dzięki korekcie wskazań wprowadzanych poprzez system GPS, który jest sprzężony z zegarami atomowymi tworzącymi wzorzec czasu.

Tym rozwiązaniem Seiko po raz kolejny wykonało milowy krok w kierunku rozwoju zegarmistrzostwa. Dla podkreślenia wyjątkowości nowych rozwiązań technicznych zdecydowano użyć nazwy nawiązującej do zegarka z 1969 roku. W ten sposób powstała kolekcja Seiko Astron GPS Solar. W tym roku ukazała się  nowa, ulepszona wersja zegarka z tej linii, wyposażonego w mechanizm kaliber 5X.

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

W porównaniu do wcześniejszej wersji, Astron z mechanizmem 5X zyskał ważne usprawnienia konstrukcyjne. Niezależne silniki skokowe napędzają oddzielnie każdą ze wskazówek. Dotyczy to także wskazówek: godzinowej, minutowej i sekundowej. Takie rozwiązanie pozwoliło skrócić czas nastaw przy zmianie, szczególnie „odległych” stref czasowych z nawet 34 do jedynie 3 sekund.

Zmiana jest  szczególnie przydatna w momencie, gdy regularnie zmieniamy strefę czasową naszego pobytu. Nowy kaliber mechanizmu Seiko 5X to na dzień dzisiejszy najmniejszy na  świecie mechanizm z funkcją GPS i ładowaniem źródła zasilania poprzez światło. Jego wymiary to zaledwie 42,9 mm średnicy oraz 12,2 mm grubości. Wyjątek stanowią mechanizmy w modelach o referencji SSH009 / 011 - te posiadają wymiary 43,5mm x 13,3mm. Tak kompaktowy rozmiar osiągnięto dzięki wbudowaniu akumulatora w kopertę oraz zlokalizowaniu anteny GPS w lunecie zegarka. To ostatnie rozwiązanie przy okazji poprawiło parametry odbioru sygnału przez antenę.

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

Tarcze nowych modeli z kolekcji Seiko GPS Solar zyskały czystszy, bardziej wyrafinowany wygląd w porównaniu do swoich poprzedników. Ograniczenie liczby elementów na tarczy wpłynęło pozytywnie na łatwość odczytu wskazań zegarka. Ręcznie nakładane indeksy w postaci wydłużonych prostokątów są zdecydowanie podwyższone w stosunku do poprzedników w kolekcji.  Zabieg ten sprawił, że układ wskazań  nabrał efektu trójwymiarowości. Proste, stalowe wskazówki, podobnie jak indeksy, wypełniono masą świecącą w ciemności – LumiBrite.

Na tarczy w układzie zbliżonym do litery „V” zlokalizowano dodatkowe subtarcze, odpowiedzialne za wskazania: dnia miesiąca, drugiej strefy czasowej, AM/PM oraz pracy trybu zegarka. Dodatkowo, między indeksami godzin 4 i 5, umieszczono okno datownika wskazującego aktualny dzień miesiąca. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kolekcja Astron GPS Solar wyposażona jest w wieczny kalendarz. Taka właściwość przy odbieraniu przez zegarek sygnału GPS wydaje się być oczywistością.

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

Obsługa zegarka jest bardzo intuicyjna i odbywa się za pośrednictwem „cyfrowej” koronki oraz dwóch przycisków. Już krótkie zapoznanie się z instrukcją wystarczy, aby całkowicie opanować tajniki działania tego niezwykłego zegarka.

Poza wyjątkowym mechanizmem, w nowej odsłonie kolekcji Seiko GPS Solar z linii 5X zastosowano także najwyższej jakości materiały. Do budowy koperty i bransolet wykorzystano lekki, twardy i nie powodujący alergii tytan. Dzięki polerowaniu koperty w technologii Zaratsu wykończono ją z wielką precyzją, a bardzo ostre jej linie styku powierzchni pozbawione zniekształceń. Dodatkowo kopertę pokryto super twardą powłoką chroniącą całą jej powierzchnię przed zarysowaniami.

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

Szkło wykonano z szafiru o poprawionej w stosunku do standardowo stosowanego w zegarkach przejrzystości. Dzięki temu zabiegowi zwiększono przepuszczalność światła i tym samym poprawiono wydajność ogniw fotowoltaicznych. Do produkcji lunety pełniącej funkcję anteny użyto czarnej ceramiki. Ten sam materiał zastosowano również jako rdzeń w bransoletach modeli SSH007/9/11.

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji

SEIKO Astron 5X. Nowe oblicze niezwykłej precyzji
 
Dążenie do coraz większej precyzji działania zegarków od samego początku było dla marki Seiko jednym z celów nadrzędnych, a można powiedzieć, że z biegiem czasu stało się niemal obsesją. Takie podejście do tworzenia zegarków wpisuje się w japońską filozofię Kazein, czyli koncepcję nieustannego własnego doskonalenia się.

Dzięki ciągle prowadzonym badaniom i wytężonej pracy firma stale się rozwija i od lat wprowadza nowatorskie rozwiązania, będąc często o krok przed innymi producentami zegarków.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki SEIKO znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Paweł  Zgiep

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qlock Two 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

OMEGA Seamaster Diver 300M Ceramic ...
OMEGA Seamaster Diver 300M Ceramic ...
25.02.2019
Prezentujemy: ORIS Big Crown ProPil...
Prezentujemy: ORIS Big Crown ProPil...
28.02.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco