• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Delbana

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat


Powrót do kategorii

Frederique Constant jest uznanym szwajcarskim producentem zegarków z siedzibą w Genewie w Szwajcarii, zaangażowanym we wszystkie etapy produkcji zegarków - od wstępnego projektu do końcowego montażu i kontroli jakości. To spora zaleta i nieczęsto spotykana sytuacja w dzisiejszej branży zegarmistrzowskiej. Marka produkuje obecnie 27 mechanizmów własnej konstrukcji, a planuje zwiększyć moce produkcyjne dzięki otwarciu nowego zakładu o powierzchni 3 000 metrów kwadratowych, które ma nastąpić w 2019 roku. Założyciele firmy, Peter i Aletta Stas utworzyli firmę w 1988 roku z myślą o oferowaniu wysokiej jakości szwajcarskich zegarków mechanicznych, oferowanych w bardziej przystępnej cenie, pozwalającą większej liczbie osób cieszyć się tego rodzaju luksusem.

Frederique Constant jest także prekursorem szwajcarskich smartwatchy, odkąd wprowadził pierwszy Horological Smartwatch w 2015 roku, aż do zegarka zupełnie wyjątkowego, który mieliśmy przyjemność testować, czyli modelu Hybrid, zegarka mechanicznego z zaimplementowanymi funkcjami smartwatcha dzięki dodatkowemu modułowi (model Hybrid – zegarek 3.0).

Testujemy: Frederique Constant HYBRID Manufacture - zegarek w wersji 3.0!

Śledząc losy, ale i ofertę firmy można stwierdzić, że Frederique Constant (FC) to młoda zegarkowa marka, która sporo i istotnie „namieszała” w zegarkowym światku, zupełnie bez kompleksów rozpychając się na gronie producentów, których można określać mianem manufaktur, czyli produkujących w swoim własnym zakresie między innymi mechanizmy.

Pisząc o marce FC nie raz wspominaliśmy, że w grupie tej za zegarki sportowe odpowiada marka Alpina, a Frederique Constant oferuje głównie zegarki o charakterze eleganckim i nieco bardziej wysublimowanym od strony estetycznej, niż siostrzana marka. W niniejszym artykule prezentujemy modele w pełni odzwierciedlające tę filozofię i podział.

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Prezentujemy zegarki Frederique Constant Classic Index Automatic oraz Classic Index Automatic Heart Beat.

3 grudnia ubiegłego roku zaprezentowano sześć nowych modeli, bodaj najlepiej sprzedającej się kolekcji w ofercie marki FC, czyli właśnie Classic Index. Charakteryzuje je nadal klasyczna, okrągła koperta o średnicy 40 mm, z łagodnie wypuszczonymi uszami i polerowanymi powierzchniami, która jest wykonana ze stali szlachetnej, dostępna także w wersji pozłacanej w kolorze różowego złota.

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

W modelach tych stosowane są bardzo eleganckie, zachowane w dawnej tradycji zegarmistrzowskiej tarcze. Tarcze są misternie giloszowane, z eleganckimi nakładanymi indeksami rzymskimi, co w połączeniu ze stylem koperty oraz bardzo klasycznie eleganckim zestawem wskazówek zaprojektowanych w stylu „leaf” tworzy zegarki o tradycyjnym charakterze, będące doskonałym wyborem do formalnych stylizacji, ale i na co dzień.

Oczywiście nowe zegarki z linii Classic Index Automatic wyposażone są w szkła szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, a ich „sercem” są mechanizmy z automatyczym naciągiem sprężyny oznaczone jako kaliber FC-303. Mechanizm ten bazuje na uznanym mechanizmie Sellita SW 200-1, łożyskowanym na 26 kamieniach i zapewniającym 38-godzinną rezerwę chodu.

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Mechanizm zapewnia także funkcję prezentacji daty w postaci dnia miesiąca. W opisywanym modelu możliwe jest to dzięki okienku na godzinie 3-ciej.

Tak skomponowany zegarek wygląda bardzo dostojnie i w pełni odzwierciedla motto firmy Frederique Constant, o którym wspominałem, czyli „luksus za przystępną cenę”.

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Poza dwoma wersjami kolorystycznymi koperty producent oferuje także do wyboru tarcze w granatowym lub srebrnym kolorze, oraz wersję wyposażoną w pięciorzędową bransoletę wykonaną ze stali szlachetnej, która jest polerowana, lub wraz z paskiem wykonanym z naturalnej skóry krokodyla, odpowiednio do wersji w kolorze czarnym lub brązowym.

Modelem o bardzo zbliżonym charakterze jest niejako pod kolekcja linii Classics Index Automatic, czyli Heart Beat. Pierwszy zegarek Heartbeat powstał w 1994 roku i szybko stał się ikoną marki Frederique Constant.

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Otwarte serce (open heart), czyli widoczny przez otwór w tarczy pracujący układ balansowy mechanizmu dziś wielu osobom silnie kojarzy się właśnie z marką Frederique Constant.

Celem rozwoju kolekcji Heart Beat było podkreślenie, iż modele te są mechaniczne, co ma być widoczne już na pierwszy rzut oka. Takie rozwiązanie ma bardzo wielu miłośników. W nowych zegarkach Classics Index Automatic Heart Beat zastosowano mechanizm z automatycznym naciągiem, kaliber FC-310 Heart Beat, który również bazuje na uznanym werku Sellita SW 200-1.

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Również koncepcja tarczy jest niemal taka sama, jak w modelu Classic Index.

Jednak w tym modelu motywem przewodnim jest „Heart Beat”, czyli otwór w tarczy ukazujący miarowo bijące, zegarkowe serce, który musiał znaleźć się na cyferblacie. Znajduje się on na godzinie 12-tej, czyli w honorowym i doskonale widocznym miejscu. Tarcza została także atrakcyjnie wykończona w postaci pięknie giloszowanej powierzchni, wokoło której widzimy nakładane, polerowane rzymskie indeksy.

Logo i nazwę marki przeniesiono na dolną połowę tarczy ze względu na zastosowany otwór w jej górnej połowie. Zegarek ma takie same piękne i eleganckie wskazówki jak model Classic Index Automatic, ale zrezygnowano z prezentacji daty, by zachować na tarczy porządek i odpowiedni poziom minimalizmu, doskonale przystający do tego typu zegarka.

Warto wspomnieć jeszcze, iż model Automatic Heart Beat w wersji z tarczą w kolorze srebrnym ma indeksy i wskazówki połyskująco czarne.

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Frederique Constant: Classic Index Automatic oraz Automatic Heart Beat

Klasyczne, wykonane na wysokim poziomie zegarki sprawdzą się dobrze w eleganckiej, formalnej stylizacji. Można oczywiście potraktować je także jako zegarki do codziennego użytku, w biurze i po pracy, ale z pewnością nie są to model przeznaczone do sportowej aktywności. Wodoodporność do poziomu 50 metrów w wystarczającym stopniu zabezpiecza je przed kontaktem z wodą, a racjonalny rozmiar koperty pozwala cieszyć się którymś z nich  nawet w przypadku szczupłego nadgarstka.

Model Frederique Constant Classic Index Automatic w wersji z bransoletą wyceniono na kwotę 850 Euro (ok. 3 700 zł), wersję z pozłacaną kopertą na kwotę 1050 Euro (ok. 4 500 zł). Model Automatic Heart Beat w wersji z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej kosztuje 1250 Euro (ok. 5 400 zł),  a z kopertą pozłacaną 1450 Euro (ok. 6 250 zł).

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - Frederique Constant.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Certina DS Action Lady Diamonds - w...
Certina DS Action Lady Diamonds - w...
15.01.2019
Longines Conquest V.H.P. Chrono – h...
Longines Conquest V.H.P. Chrono – h...
18.01.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco